Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CWU Ekogroszek i lato


phox

Recommended Posts

Witam

 

Zastanawiam się jak zredukować koszty podgrzania wody. Mam piec elektrometa 15 kw i bojler 140 litrów na cwu ( 2 osoby dorosłe plus przedszkolak ). Obecnie piec podgrzewa wodę do 43 stopni. 2 worki ekogroszku ( 50 kg ) starczają na 7 dni. Wychodzi 8 miesięcznie co daje według ostatniej ceny, jaką płaciłem, jakieś 150 zł w miesiącu.

 

Mam bojler z grzałką i mogę go przełączyć na prąd. Już niebawem będę miał 2 taryfowy prąd, więc może jakiś prosty sterownik do gniazdka, i ogrzewanie wody na prąd w taniej taryfie pozwoli trochę zredukować koszty. Ciepłej wody przecież nie potrzeba non-stop.

 

Jak WY sobie poradziliście z tym problemem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się jak zredukować koszty podgrzania wody. Mam piec elektrometa 15 kw i bojler 140 litrów na cwu ( 2 osoby dorosłe plus przedszkolak ). Obecnie piec podgrzewa wodę do 43 stopni. 2 worki ekogroszku ( 50 kg ) starczają na 7 dni. Wychodzi 8 miesięcznie co daje według ostatniej ceny, jaką płaciłem, jakieś 150 zł w miesiącu.

 

Mam bojler z grzałką i mogę go przełączyć na prąd. Już niebawem będę miał 2 taryfowy prąd, więc może jakiś prosty sterownik do gniazdka, i ogrzewanie wody na prąd w taniej taryfie pozwoli trochę zredukować koszty. Ciepłej wody przecież nie potrzeba non-stop.

 

Jak WY sobie poradziliście z tym problemem ?

 

 

Dokładnie tak samo jak ty chcesz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zasobnik 200l - 4 osobowa rodzina - wodę CWU grzeję do 52 stopni i idzie mi około 30kg groszku na tydzień. (1 worek)

 

- nie masz jeszcze jakiejś podłogówki delikatnie odpalonej w łazience? coś dużo tego węgla Ci idzie - jakiej mocy masz kocioł? Ja mam 20kW ze sterownikiem PID.

 

co do grzania prądem dwutaryfowym zasobnika 140l - to się może nie sprawdzić bo albo będziesz musiał grzać również w 1 taryfie albo będziesz miał niedobór ciepłej wody. Niestety jak pobierasz ciepłą wodę z zasobnika wpływa do niej od razy zimna i schładza to co w niej zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam elektromet 25 kw i zasobnik 200l Pometu. Ostatnio zasypalem zasobnik 4 x 30 kg i wystarczyl rowno na miesiac. Grzeje wode do 40 stopni tylko na wieczor ( czas kapieli) normlanie mam 34 stopnie w kranie. Rodzina taka sama jak u Ciebie :).Zuzycie duzo miejsze. Moze wyproboj ten sposob?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do grzania prądem dwutaryfowym zasobnika 140l - to się może nie sprawdzić bo albo będziesz musiał grzać również w 1 taryfie albo będziesz miał niedobór ciepłej wody. Niestety jak pobierasz ciepłą wodę z zasobnika wpływa do niej od razy zimna i schładza to co w niej zostało.

 

 

Prawda, ale nie do końca. Woda w typowym zasobniku rozkłada się warstwami z powodu rozszerzalności cieplnej. Czyli cieplejsza woda jest na górze, a chłodniejsz na dole. Wylot z zasobnika jest również na górze, a zasilanie na dole. Pozwala to wykorzystać znaczną ilość ciepłej wody z całego zasobnika. Nie jest to tak, że jeśli wymienimy połowę zasobnika na wodę zimniejszą o 20 stopni to temperatura wody w kranie spadnie o 10 stopni. Przez pewien czas wcale nie spadnie, a jak już zacznie to szybko masz zimną wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no właśnie podłogówkę mam i to nie tylko w łazience, całość sterowana elektronicznie przez sterownik. Ale faktycznie, mimo, że ustawiłem temperaturę na sterowniku na jakąś super małą ( zdaje się 10 stopnie ) żeby pompa się nie włączała od C.O. ,to grzejnik w górnej łazience jest ciepły. A podłogówka na górze idzie z powrotu grzejnika. Pozakręcałem zawory na grzejnikach, ale akurat ten na górze go nie ma.

 

Eksploatuję wszystko 1 rok, wiec brak mi jest jeszcze doświadczenia i pewnie robię szkolne błędy.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no właśnie podłogówkę mam i to nie tylko w łazience, całość sterowana elektronicznie przez sterownik. Ale faktycznie, mimo, że ustawiłem temperaturę na sterowniku na jakąś super małą ( zdaje się 10 stopnie ) żeby pompa się nie włączała od C.O. ,to grzejnik w górnej łazience jest ciepły. A podłogówka na górze idzie z powrotu grzejnika. Pozakręcałem zawory na grzejnikach, ale akurat ten na górze go nie ma.

 

Eksploatuję wszystko 1 rok, wiec brak mi jest jeszcze doświadczenia i pewnie robię szkolne błędy.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

no to ciepła podłoga też musi kosztować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no właśnie podłogówkę mam i to nie tylko w łazience, całość sterowana elektronicznie przez sterownik. Ale faktycznie, mimo, że ustawiłem temperaturę na sterowniku na jakąś super małą ( zdaje się 10 stopnie ) żeby pompa się nie włączała od C.O. ,to grzejnik w górnej łazience jest ciepły. A podłogówka na górze idzie z powrotu grzejnika. Pozakręcałem zawory na grzejnikach, ale akurat ten na górze go nie ma.

 

jeżeli grzejesz delikatnie jakieś grzejniki w łazience + podłogówkę to nie dziwota że spalasz 50kg/tydzień. Twój kocioł powinien mieć tryb pracy letni wtedy grzeje tylko CWU - sprawdź czy teraz pracuje w tym trybie. Ale może być też tak, że podłogówka jest sterowana całkowicie niezależnie od tego trybu (ja też tak mam) to po prostu musisz znaleźć albo wyłącznik podłogówki albo wyłączyć pompę od podłogówki z prądu (proponuję konsultację z instalatorem Twojej instalacji CO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, ale nie do końca. Woda w typowym zasobniku rozkłada się warstwami z powodu rozszerzalności cieplnej. Czyli cieplejsza woda jest na górze, a chłodniejsz na dole. Wylot z zasobnika jest również na górze, a zasilanie na dole. Pozwala to wykorzystać znaczną ilość ciepłej wody z całego zasobnika.

 

oczywiście masz rację... ale zakładając że woda jest nagrzana w zasobniku do 43 stopni (jak tu ktoś pisał) to po napełnieniu połowy wanny wody reszta wody w zasobniku nadaje się raczej już tylko do umycia rąk/chłodnego prysznica a nie kąpieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no właśnie podłogówkę mam i to nie tylko w łazience, całość sterowana elektronicznie przez sterownik. Ale faktycznie, mimo, że ustawiłem temperaturę na sterowniku na jakąś super małą ( zdaje się 10 stopnie ) żeby pompa się nie włączała od C.O. ,to grzejnik w górnej łazience jest ciepły. A podłogówka na górze idzie z powrotu grzejnika. Pozakręcałem zawory na grzejnikach, ale akurat ten na górze go nie ma.

 

jeżeli grzejesz delikatnie jakieś grzejniki w łazience + podłogówkę to nie dziwota że spalasz 50kg/tydzień. Twój kocioł powinien mieć tryb pracy letni wtedy grzeje tylko CWU - sprawdź czy teraz pracuje w tym trybie. Ale może być też tak, że podłogówka jest sterowana całkowicie niezależnie od tego trybu (ja też tak mam) to po prostu musisz znaleźć albo wyłącznik podłogówki albo wyłączyć pompę od podłogówki z prądu (proponuję konsultację z instalatorem Twojej instalacji CO)

 

 

Chyba bardziej z projektantem :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projektantem? :lol: a skąd ten biedak ma wiedzieć jak została wykonana instalacja? o ile instalacja byłą robiona wg projektu. Zwykle projekt wygląda tak że jest parę kresek symbolizujących rury i moc grzejników w pomieszczeniach... :lol:

 

No to znaczy, że robotę projektanta wykonał instalator co w tym zakresie jego czyni projektantem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi zasobnik starcza na miesiąc grzania wody 140 litrów , tyle że obsługiwany jest osobną pompą, czujnik temperatury w zasobniku steruje sterownikiem kotła, ponieważ piec na eko-groszek ma pewną bezwładność od momentu kiedy się urychomi do momentu kiedy nagrzeje wodę warto ustawić jeśli sie da wartość histerezy CWU na jak największą wartość , wtedy piec nie włącza się często , bo np. zadana 45 stopni , histereza 20 stopni, to wtedy dopiero piec zaczyna grzać wodę jak temp spadnie do 25 stopni, z kranu nadal leci ciepła , bo pomiar odbywa się w dolnej części zasobnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zasobnik około 80 kg groszku wystarcza na miesiąc grzania c.w.u dla 4 osób, non stop bez wygaszania kotła, ale mam dodatkową izolację termiczną kotła, dobrze zaizolowane rury między kotłem a wymiennikiem i odciętą zaworem kulowym instalację c.o. Prądem nawet w nocnej taryfie z pewnością byłoby drożej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...