Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mostek termiczny na obwodzie domu!!!


Tomaszos

Recommended Posts

Posiadam dom parterowy, niepodpiwniczony, ocieplony styropianem.

Na obwodzie budynku przy podłodze do wysokości ok 4cm mam wilgotną ścianę i obrzeże podłogi. I na tym pasie zaczyna wyłzić pleśń. Dodam że fundament mam nie ocieplony (nie zdążyłem). Podłoga w domu jest posadowiona ok 20-30cm od poziomu gruntu. lecz co najistotniejsze jest teraz b ciepło na zewnątrz to jest 10 st. C. Proszę o pomoc - czy to jest mostek czy podciąga mi wilgoć z gruntu.

 

PS. Fundament zaizolowany 2x papa na lepiku, podłoga - folia + styropian, Zachowana ciągłość izolacji. ALE MOSTEK TERMICZNY PRZY TEMP. ZEWNĘTRZNEJ +10 c ???

 

POMOCY :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz nie mieć mostka termicznego

wilgoć i grzyby pojawiają się w miejscu mostków termicznych, bo po prostu tam jest ściana zimniejsza i woda się szybciej tam skrapla niż w innych miejscach.

Dlatego być może nie masz mostka termicznego, tylko ściana ciągnie ci od dołu wilgoć. Z czego masz ściany? Mam nadzieję, że nie stoją wprost na fundamencie, tylko na jakiejś izolacji (tam jest ta papa na lepiku?).

Jeżeli ściany stoją na izolacji. To wilgoć mogą ciągnąć wprost z gleby jeśli się z glebą stykają. Zastanów się czy powyżej izolacji (wodoszczlnej), na której stoją ściany ściana od wewnątrz, albo od zewnątrz mur nie styka się z ziemią, z której może ciągnąć wilgoć.

Jeśli dom jest nowy, to może po prostu wilgoć nagromadzona w murze podczas budowy (np woda z zaprawy, albo woda która padała na nieosłoniętą ścianę) spływa cały czas do dołu i po jakimś czasie wyschnie. U mnie coś takiego zaobserwowałem. Dolne warstwy pustaków (na pierwszym piętrze) są wilgotniejsze (ciemne) od wyższych, bo woda z górnych pustaków spływa na dół i zatrzymuje się na mniej chłonnym betonowym wieńcu. Dom cały czas jeszcze schnie.

 

Jeśli piszesz, że masz fundament nieocieplony, to może to być też przyczyną. Jeśli jest 10 stopni na dworze, to możesz mieć przy podłodze też około 10 stopni. Wtedy woda szybciej się tam skrapla i jest cały czas wilgotno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Objawy typowe dla mostka termicznego. Tyle tylko, że temperatura nie taka. Jeśli jednak izolacja pomiędzy fundamentem i ścianami domu jest założona to nie jest to wilgoć od gruntu. Jeśli izolacja jest tylko pomiędzy ławami i ścianami fundamentu do du..... . Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam. Jaki masz grunt w koło domu (piasek, mokra glina). Czy masz gdzie odprowadzić wodę. Ścianę masz dwu czy trzywarstwową. Przy dwu warstwowej możesz ocieplić fundament tak żeby zachować ciągłość izolacji ze ścianą. Przy okazji możesz wykonać pionową izolacje, żeby nie ciągło od gruntu. Jako dodatkowe ubezpieczenie drenaż opaskowy i odprowadzenie wody. Trochę późno na te roboty ale jak mus to mus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę że jest tak. Ściana jest ocieplona ale fundament nie, więc dół ściany jest znacznie chłodniejszy niż reszta. Po drugie myślę że jest również problem z wentylacją. I co to daje? Taki efekt który masz. Czyli wilgotne powietrze spotyka się z zimą ścianą na dole, a to powoduje wykraplanie się pary wodnej, a reszta czyli pleśń (myślę że masz tynk gipsowy lub gładź gipsową) jest tylko tego skutkiem. Miałem podobny objaw w lecie w piwnicy gdy na dworze było bardzo ciepło, ale wilgotno. Jak miałem otwarte okienko to ciepłe powietrze wchodziło do piwnicy i wykraplała się para wodna równo 10cm nad poszdzką na około na wszystkich ścianach. Ktoś miał podobny problem (na forum) w dobudówce, zamakały mu płyty G-K na dole. Okazało się że miałem rację jak zdjął jedna płytę to na drugiej stronie (tej od zewnątrz) była suchutka.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy się nie mylę to postaw kawałek blachy który będzie dokładnie przylegał do dolnej częsci ściany. Jeżeli blacha będzie za 24-48 godz. mokra (zroszona) to mam rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeyo ma rację.

 

-brak izolacji fundamentu daje taki objaw i to jest najistotniejsze (wymagana ciągłość izolacji termicznej elewacji z izolacją ściany fund. do samej ławy)

-para wodna wykrapla się na styku ciepłego z zimnym co daje efekt pleśni szczególnie na materiałach gipsowych(płyta gk po drugiej stronie nie musi być mokra)

-podciąganie wilgoci - raczej najpierw mokre potem pleśń

-jeżeli występuje zjawisko przy +10 to rzeczywiście problem z wentylacją (jakie to są pomieszczenia, jaki przekrój kratek went i jakie okna masz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety :cry: wentylację to dopiero będę miał.

 

Narazie (dzięki Bogu) mam prowizorkę w postaci kominka z rozprowadzeniem gorącego powietrza z turbiną.

 

Dość dobrze wysusza powietrze ale zdaję sobie sprawę że to stanowczo za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...