Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

przyspieszyć schnięcie wylewki-jak? plus pytanie parkietowe


majalu

Recommended Posts

Pomocy wszyscy znający się

 

Załamałam się właśnie drastycznie, bo wszystko czeka, meble, duoparkiet od nie wiadomo kiedy, a posadzka ma nadal 2,5-3% wilgotności. Wylana w sierpniu 2008, grzana od podłogi (legalett) od lutego zdaje się.

 

Nasi parkieciarze mówią, że za porządny beton, dlatego tak wolno schnie.

 

Jak przyspieszyć? Grzejemy i wietrzymy i tak w koło macieju, mokre prace w domu skonczone, wszystko wymalowane i wysuszone, a ta $%#&%%^$% posadzka nie schnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych miejscach było blisko 3% ale były też miejsca ok.2,5%. Myślałam, że to taka niewielka różnica i wypożyczyliśmy 2 osuszacze (parter+poddasze) na tydzień- okazało się, że te 0,5% - 1% to kilka wiaderek wody i miesiąc osuszania :-? Tylko u nas wylewki robione były w październiku a od grudnia grzanie do 27 stopni i wietrzenie. Parkiety kładzione były w maju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze pytanie - co grozi przy wilgotnosci 3%? Jaka ma byc ta wilgotność, w sieci znalazłam ok 2,5 może być, moi parkieciarze chcą zbić do 2%

 

W twoim przypadku 2-5-3,0% grozi wysadzeniem posadzki drewnianej w powietrze i zniszczenie podkładu. Wraz z temperaturą podłoża rośnie ciśnienie pary wodnej zawartej w wylewce.

Ci panowie mierzyli wilgotność przyrządem pomiocniczym do wyszukiwania zawilgoconych miejsc. Przyrządy te mają duży rozrzut błędu od 0,5% nawet do 1,5%. Poza tym woda w rurach ma też wpływ na pomiar w ten sposób. Powinni zmierzyć metodą karbidową CM lub suszarkowo-wagową. Dowiedz się jak nazywa się przyrząd którym mierzyli wilgotność. Poza tym powinni wszystko protokołować i dać do podpisu. Jaka jest twoja wylewka - sprawdzali czy nadaje się pod parkiet?

Osuszacze kondensacyjne osuszaja całe pomieszczenia również sufit i ściany a także wilgoć z zewnątrz która wchodzi podczas wietrzenia.

Jest to problem szczególnie w wilgotne dni kiedy na dworze jest wilgotniej niż w pomieszczeniu.

Musisz rozpocząć wypędzanie wilgoci z podłoża w spsób systematyczny.

Codziennie podnoś temperaturę o 5C aż do pe łnej mocy pieca 55C trzymaj taką temperaturę prze 10 dni a następnie obniżaj co 5C aż do 20C. wyłącz ogrzewanie na 7 dni i zmierz wilgotność metodą foliową. 1,0m2 folii przeźroczystej przykleić po obwodzie do okurzonej wylewki. Włączyć piec na full i trzymać 24 godziny. jeżeli jest wilgoć to po kilku 12 godzinach pokaże się para pod folią.

Przy grzaniu wylewki należy czujniki temperatury na zewnatrz odłączyć.

można również położyć folię termiczną na wylewkę, włączyć ogrzewanie i na folii pokaże sie przebieg rur z ciepą wodą. Miedzy rurami można wykuć materiał do badanie wilgoci wylewki. Materiał do badania wilgoci w wylewce należy pobrać z środka i z dołu wylewki.

Poza tym musisz wziąć pod uwagę, że wylewka na podłogówce jest grubsza niż zwykła. Ile ma twoja grubości?

 

jeżeli ma tylko minimum 6cm gdyby pomiar był prawdziwy w co wątpię to prawdopodobniewilgoć podchodzi z ławy fundamentowej.

Również ważne jest z jakiego cementu została wykonana twoja wylewka. Są cementy wielokomponentowe, które bardzo długo wysychają. warunki w jakich wysychaja częstotlowość wietrzenia, klimat na zewnątrz. Zima była bardzo wilgotna przynajmniej u mnie w Trójmieście.

Osuszacze będą wyciągały również wilgoć ze ścian i sufitu. Pomieszczenie musi być zamknięte i wietrzone wtedy gdy jest na zewnątrz suszej niż wewnątrz. W innym przypadku wprowadza się wilgoć i zaczyna się od początku zabawa.

Konieczny byłby gigrometr z termometrem. pamiętaj, że pozostawione okna uchylone na noc wprowadzają chłodne i wilgotne powietrze. Różnica temperatur między dniem a wieczorami i nocą jest nie wielka i łatwo osiąga tzw. punkt rosy w którym para wodna (wilgoć) potrafi w postaci mgły osiąść na wylewce i ją nawilżać. Okna zamknąć i wietrzyć tylko w ciągu dnia. Krótkie co 2-3 godziny przeciągi, krótko 5-10minut.

Na ogrzewaniu podłogowym maksymalna wilgotność w warstwach dolnych wylewki musi mieć 1,8% a nawet wskazane jest staranie się o 1,5%.

 

Skąd jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd można wypożyczyć osuszacze? I czy wylewce nie zaszkodzi przyspieszone osuszanie (gdy jest nowa)?

miesiąc czasu wylewka musi dojrzewać bez pomocy aby uzyskać założone przez producenta parametry. Do tego momentu potrzebna jest woda w wylewc. Dlatego też należy ją po wylaniu pokryć folią na tydzień aby zapobiec zbyt szybkiemu odejściu wody co ma szkodliwy wpływ na wylewkę. Przerwana lub niedokończona hydratacja, przyśpieszony skurcz, pęknięcia, osłabienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych miejscach było blisko 3% ale były też miejsca ok.2,5%. Myślałam, że to taka niewielka różnica i wypożyczyliśmy 2 osuszacze (parter+poddasze) na tydzień- okazało się, że te 0,5% - 1% to kilka wiaderek wody i miesiąc osuszania :-? Tylko u nas wylewki robione były w październiku a od grudnia grzanie do 27 stopni i wietrzenie. Parkiety kładzione były w maju.

jak u ciebie mierzono wilgotność co masz wpisane w protokole pomiarów?

Jak była wilgotność bezpośrednio przed układaniem parkietu?

Czym mierzono? Czy wykuwano z wylewki materiał do badania? Jeżeli tak to z jakiego miejsca wylewki z samej góry czy raczej z dołu?

przepraszam za dociekliwość ale są to interresujące mnie sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie pamietasz od jakiego poziomu wilgotnosci startowaliscie?

 

2.5-3,0% to w przybliżeniu dosyć dokładnym to 1-1,5 litra wody za dużo na 1m2 wylewki o grubości 4cm-5cm biorąc pod uwagę ogrzewanie podłogowe.

Dla zwykłej wylewki byłoby to 0,5 -1,0 litra wody. jeżeli masz wylewkę np. 6cm o powierzchni 30m2 to w wylewce jest 1,5-2,25 litra wody na 1m2 za dużo pomnożone przez 30m2 to daje około 55-65litrów wody.

potrzebny jest osuszacz o pojemności minimum 120 litrówi i grzanie podłoża.

osuszacz możesz sobie podarować jeżeli będache i ciepłe dni ale jak na razie jest to mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas osuszacze to był ostatni etap osuszania. Startowaliśmy z suszeniem w listopadzie i nie mieliśmy jeszcze podłączonego gazu- niezbędne do uruchomienia ogrzewania. Pożyczaliśmy od znajomego takie ogrzewacze- rakiety na ropę do podgrzewania scen przy imprezach masowych. Temperatura przy pootwieranych oknach ponad 27 stopni. Po takich zabiegach wilgotność wylewki spadła do 2,5-3% i zaczęliśmy zabawę z osuszaczami. Co do metod mierzenia to Jarekkur u nas jest Lublin a nie Gdańsk, W-wa czy Poznań. Tu o protokołach chyba żaden parkieciarz nie słyszał. Parkieciarze byli polecani przez wiarygodne osoby :wink: i mierzyli wilgotność wylewek jakimś przyrządem. Nie zwracałam uwagi w jaki konkretny sposób dokonywali tych pomiarów ale chyba wszystko gra bo podłoga leży od roku i nic niezwykłego się nie dzieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarekkur szacunek ogromny

 

u nas jest płyta fundamentowa, 20cm, od spodu tez nie ciągnie bo solidnie zaizolowane, wg mnie, grzejemy legalettem, czyli nie woda a powietrze w rurach. NIe wiem czym mierzyli, dopytam, protokołu tez nie widziałam na oczy, przyznam się.

 

 

robilam wywiad na allegro- rzeczywiście ofert z osuszaniem jest sporo, najbliżej Poznanń, 130km, ale koszt wychodzi taki, że łatwiej kupic maszynę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...