Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wilgotność powietrz vs rekuperator


Recommended Posts

Masakra, u mnie wilgotność w domu 70% gdy były te duże deszcze.

Wczoraj i dzisiaj 65%.

 

Do tego temperatura w domu rano 24,5 stopnia a na zewnątrz 21 stopni.

 

Dzisiaj w nocy nie dało się już wytrzymać, musiałem pootwierać okna i trochę się schłodziło.

 

Trochę to bez sensu bo miało osuszać, schładzać i wietrzyć, a okien miało się wogóle nie otwierać a tu poprostu czasem się nie da.

 

Mam "Renoventa HR 400", Chodzi od 3dni cały czas na 300

 

Może ktoś ma lepszą sytuację, może coś trzeba poustawiać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w mordę u mnie to samo. :evil:

W domu wilgotno.

Pootwierałem wszystkie okna i przewietrzyłem całą chałupę.

Mam reku Dospela i chodził na 75 % mocy i nie dało osuszyć powietrza.

Tylko jak na dworzu jest 30 stopni, to ja miałem 22. Także chłodek przyjemny. Jak przewietrzyłem dom, to skoczyła do 24 stopni. Ale wilgoć sie zmniejszyła. Teraz mam pozamykane okna i reku na 50 %. Muszę kupić higrometr.

Jak jest u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka zdrowa norma to jakieś 40 - 50% wilgotności max do 60%,

za to 70% i więcej idealnie nadaję się do uprawy storczyków.

Ja sobie kupiłam specjalny nawilżacz coby osiągać przynajmniej 60% :)

Oczywiście to o czym piszecie ( 90% wilgotności) na dłuższą metę w lecie trochę przerażające :o zamierzam montować w przyszłym domu reku i nie bardzo mi się podoba taka wysoka wilgotność.

Może ktoś jednak ma pozytywniejsze doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem o tym w sąsiednim wątku. to są dane sprzed kilku dni, ale dramatycznie się nie zmieniły. nawet mi doszło do 70% wewnątrz. reku samo z siebie nie osuszy, pompuje powietrze, a jest w nim tyle wody ile jest. można przeliczyć ile jest w powietrzu na zewn. i jaką to da wilgotność wewn. (przy różnicy temperatur).

w zimie WM zmniejsza wilgotność, ale to też dlatego, że pompujemy powietrze zewnątrz - w zimie akurat dość suche.

 

cytat z tego co pisałem:

Na zewn. 17st.C i 87% wilgotności względnej.

to daje jakieś 14.5*87% = 12.6g/m3 wody.

a było chyba i więcej, ciągle pada. i ma padać dalej.

 

w domu 22st.C (tyle lubie) i .... już 66% wilgotność względnej.

robi się nieprzyjemnie. nigdy wcześniej nie miałem tego problemu,

raczej było za sucho niż za wilgotno.

w tej temp. powietrze przyjmuje do 19.4g/m3,

czyli 66% = 12.8g/m3 wody.

w granicach błędu, a jest jeszcze produkcja własna wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie reku i GWC jeszcze nie chodzi ale bez reku i GWC mam w domu też bardzo wysoko bo od 70-80% wilgotności.

Ale gdy na zewnątrz jest 30oC ja mam w domu 20oC więc nic dziwnego że mam taką wysoką wilgotność, jak GWC zacznie działać to się wyrówna i będzie jak trzeba.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, wychodzi na to, że wykorzystanie GWC razem z reku w okresach takiej podwyższonej wilgotności na zewnątrz jest całkiem sensowne. Po pierwsze po to, by pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza (to zrobi GWC), po drugie po to, by nie przechłodzić domu (to zrobi reku) nawiewając zimne powietrze wprost po przejściu przez GWC.

Tylko konia z rzędem temu, kto jest w stanie w miarę prosto i skutecznie zautomatyzować sterowanie takim rozwiązaniem. Tu już pomiar temperatur nie wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, ale - pytam z ciekawości, bo może kiedyś bym się szarpnął na GWC - o ile tą wilgotność poprawi GWC.

 

czy ktoś może podać, kto ma i korzysta teraz z GWC jaką ma wilgotność względną i temp. wewnątrz oraz to samo dla sytuacji na zewn.

 

jeden przedmówca podał 62%, ale pisze, że ma wyższą temp. bo brak rolet, itp. - to może wynikać wyłącznie z tego (przykładowo 70% przy 22st. to ta sama ilość wody co 62% przy 24st.C).

 

ps. dochodzi do tego jeszcze kwestia dokładności pomiaru, szczególnie cyfrowe higrometry miewają spory błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, wychodzi na to, że wykorzystanie GWC razem z reku w okresach takiej podwyższonej wilgotności na zewnątrz jest całkiem sensowne. Po pierwsze po to, by pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza (to zrobi GWC), po drugie po to, by nie przechłodzić domu (to zrobi reku) nawiewając zimne powietrze wprost po przejściu przez GWC.

Tylko konia z rzędem temu, kto jest w stanie w miarę prosto i skutecznie zautomatyzować sterowanie takim rozwiązaniem. Tu już pomiar temperatur nie wystarczy...

 

Co prawda jeszcze nie korzystam ale w zeszłe lato testowałem swoje GWC.

W każdym razie GWC na 100% stabilizuje wilgotność powietrza automatykę mam taką że steruje 5 czujnikami:

1. pilot

2. nawiew

3. wywiew

4. czepnia ścienna

5. czerpnia GWC

I na podstawiem zadanej przez mnie temp. reguluje tak przepustnicą wyboruy czerpni wraz z bypassem aby było jak najbliżej mojej temp. a skoro latem będę chciał miieć ok 20-22oC to najprawdopdobniej cały czas będzie chodził GWC aby reku był w stanie zbliżyć się do temp. zadanej a tym samym utrzyma się odpowiednia wilgotnośc.

 

Tak powinno być bo taką mam automatykę w reku ale okaże się za ok 2 tyg :).

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomiarow-juz sie wypowiedzialem...u mnie powierzchnia duza okien i brak rolet daje w srodku ok. 26 st. w tej chwili-na zew. 29 -30 st,duszno bardzo ,chyba cos grzmi...w domu 63%,w sypialni,gdzie akurat stoi cyfrowy termometro-higrometr...Akurat temp. z czunika zew. juz wyskalowalem,nie mam por. z innym higrometrem....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skoro latem będę chciał miieć ok 20-22oC to najprawdopdobniej cały czas będzie chodził GWC aby reku był w stanie zbliżyć się do temp. zadanej a tym samym utrzyma się odpowiednia wilgotnośc.

A co w sytuacji, kiedy na zewnątrz też jest 20-22 stopnie, ale wilgotność względna na poziomie 90% (jak to bywało ostatnio)?

Moim zdaniem właściwym wyborem jest wtedy użycie GWC i NIEużywanie by-passu. Ale Twoja automatyka chyba tego nie wymyśli... ;-) A może ja się jednak mylę? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podstawa.Obserwowalem czuluy termometr,temp. po kilkunastu min. obecnosci kilku osob podnosila sie u mnie,gdzie otwarta kuchnia,jadalnia i salon,o 1-1.5 st.Wilgotnosc jeszcze szybciej zwiekszala sie,zwlaszcza ,gdy ruch byl wiekszy.NIe wspomne juz o oknach i roletach...U mnie to ich brak i obecnosc okien psuja mi temp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...