Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wilgotność powietrz vs rekuperator


Recommended Posts

Cena decyduje o wyborze,ale jakosc winduje cene....

Dzisiaj testy zrobilem-wylaczylem wentylacje,otworzylem okna,mierze temperatury-ruch powietrza jest wiekszy,ale :

temp. jak na razie od 3-4 godz. nie spadla w salonie,poddasze to w ogole nie ma sensu wietrzyc,vele laduja sloncem,wiec i powietrzem cieplym..

wilgotnosc na gorze,akurat w sypialni ,gdzie takze otworzylem okno i zamknalem drzwi,spadla z 63% po gwc,na 50 %.....

Kupuje rolety wew. na vele,testuje wm,ale....dom moj jest zbyt nagrzany,wentylacja nie wydoli ze schladzaniem....

Dom mojego tescia-32 letni dom typu klocek,ze zmodernizowanym ociepleniem 15 cm styro,ale-brak izolacji podlog,poddasza,ma w srodku duuuuuuuzo chlodniej,choc nie powiem,ze milo jest w takim chlodzie siedziec 4-6 h...na 30 min,okresowo w takie upaly wskakiwac tam jest faktycznie milo....ale na dluzsza mete...jak dla mnie dramat,jedynie sen,jest komfortowy...ale tylko na dole,gora juz ciepla,choc bez polaciowek....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój nie wstał (przynajmniej w widoczny sposób, a wahania przeżył większe bo od 30%), ale wyszły fugi (to czym się zasypuje szczeliny pomiędzy elementami) w górę.

parkieciarz przyjedzie się tego pozbyć. parkiet olejowany merbau, nie wiem jak się postępuje z lakierowanymi albo innymi gatunkami.

 

coś wspominał, że pierwsze 2 sezony na ustabilizowanie się parkietu, co może wymagać dodatkowych zabiegów, żeby doprowadzić do porządku - a potem powinno być już ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby robactwo nie wlatywalo :evil: Szczegolnie denerwuje wieczorem jak sie milo na zewnatrz robi. U mnie stała temperatura ok 24 stopnie, poddasze 26. Nawet podloga sie nagrzala do 22 stopni :-) Czuć jak wilgoć po tynkach z jesieni wychodzi.

 

Pytanko od razu. Jakich czujników używacie do pomiaru temperatury ? Ja mam Comfoair 550 BFB i jest tylko jeden kiepski czujnik pokazujący temp powietrza w domu i to 2 stopnie niżej niż zwykły. Co można zainstalować na kanałach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu wątkach o reku i WM popularyzatorzy tegoż pisali, że można nawet zaoszczędzić na otwieranych oknach i przejść na fixy. Też się tego naczytałem i nawet w to uwierzyłem.

Ale teraz już wiem, że tak się nie da nawet z WM - a chyba mam ją w miarę ok zrobioną.

 

Pomiary temperatur - DS18B20 + komputer, co nieco w wątku http://forum.muratordom.pl/opomiarowanie-domu,t131872.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo rekuperator to taki cudowny mechanizm,który robi za 7 urządzeń na raz ;) czyli za klimatyzator,wentylator,ogrzewacz,osuszacz,wywietrznik,komin,nawilżacz :)Szkoda,że nie można jeszcze oglądać na nim TV w HD ;)

Magia marketingu działa a ludzie łykają jak kawki :D

 

Nic dodać nic ująć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam reku ale....

Przy went grawitacyjnej z nawiewnikami i wywiewnikami higro, temp w domu u dołu od kilku dni mam 23 C -24C , góra 24C-24,5C. Przy zwyklych tymczasowych opadach, nawietrzaki są prawie przymkniete czyli wilgotność w normie.Przy dużych i częstych ulewach były otwarte max.

W ciągu dnia prócz nawietrzaków lekko rozszczelnione 3 okna, a w nocy otawrte te w ktorych są moskitiery - komary i inne cuda nie wysepują :wink: .Temp potrafi spać nawet o 1-1,5C. W dzien jeśli trzeba to i rolety zew.przymykam. Ogolnie jest calkiem znośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu wątkach o reku i WM popularyzatorzy tegoż pisali, że można nawet zaoszczędzić na otwieranych oknach i przejść na fixy. Też się tego naczytałem i nawet w to uwierzyłem.

Ale teraz już wiem, że tak się nie da nawet z WM - a chyba mam ją w miarę ok zrobioną.

 

Pomiary temperatur - DS18B20 + komputer, co nieco w wątku http://forum.muratordom.pl/opomiarowanie-domu,t131872.htm

 

Możesz podać jak długo użytkujesz WM, jaką masz kubaturę domu i jaką krotność wymiany powietrza?

Ja w zeszłym roku (pierwszy sezon używania rekuperatora i GWC) przy podobnych temp. zewnętrznych miałem załączony rekuperator głównie na trzecim biegu - powyżej 400 m3/h w tym roku jestem po pierwszym sezonie grzewczym więc domek bardziej podsuszony i rekuperator chodzi głównie na drugim biegu - około 250 m3/h temperatura nawiewanego powietrza po przejściu przez gwc utrzymuje się około 16 do 17*C.

Kubatura ok 500 m3

Wilgotność na parterze nie przekroczyła 65% przy temperaturze 23 do 24*C, na poddaszu jest cieplej o jakieś 3*C.

W ciągu dnia wewnątrz panują znacznie przyjemniejsze warunki niż na zewnątrz domu, tak więc nie ma konieczności otwierania okien.

Duży wpływ na wilgotność ma gotowanie potraw - włączamy podczas gotowania trzeci lub czwarty bieg rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom był wygrzewany i wentylowany od listopada,

zamieszkałem kilka miesięcy temu, więc to pierwszy sezon.

 

wilgotność dzisiaj na poziomie 65%, ale przy ulewach skakała do 75%, przy temp. wewn. 23-24st. (ta temp. mi odpowiada, więc nie staram się tego schłodzić w żaden sposób).

 

(niestety?) nie mam GWC, więc nawiew odpowiada bardziej temp. zewnętrznym.

 

kubatura 500m3, WM też mniej więcej tyle wyciąga na maxa, ale zwykle chodzi na 1/3-1/2 tego. na maxa już trochę to hałasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby robactwo nie wlatywalo :evil: Szczegolnie denerwuje wieczorem jak sie milo na zewnatrz robi. U mnie stała temperatura ok 24 stopnie, poddasze 26. Nawet podloga sie nagrzala do 22 stopni :-) Czuć jak wilgoć po tynkach z jesieni wychodzi.

 

Pytanko od razu. Jakich czujników używacie do pomiaru temperatury ? Ja mam Comfoair 550 BFB i jest tylko jeden kiepski czujnik pokazujący temp powietrza w domu i to 2 stopnie niżej niż zwykły. Co można zainstalować na kanałach ?

W samym reku jest kilka czujników. Trzeba wejśc do menu serwisowego u mnie w starszym modelu G91 kod dostępu to 352 a odczyty z czujników są pod opcjami 45,46,47 - opisane w instrukcji obsługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom był wygrzewany i wentylowany od listopada,

zamieszkałem kilka miesięcy temu, więc to pierwszy sezon.

 

wilgotność dzisiaj na poziomie 65%, ale przy ulewach skakała do 75%, przy temp. wewn. 23-24st. (ta temp. mi odpowiada, więc nie staram się tego schłodzić w żaden sposób).

 

(niestety?) nie mam GWC, więc nawiew odpowiada bardziej temp. zewnętrznym.

 

kubatura 500m3, WM też mniej więcej tyle wyciąga na maxa, ale zwykle chodzi na 1/3-1/2 tego. na maxa już trochę to hałasuje.

 

Szkoda, że nie masz GWC bo to właśnie on obniża latem wilgotność nawiewanego powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...