Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komentarze do dziennika Ged'a


Teska

Recommended Posts

ged zależy chyba jak gęstą chcesz mieć ta alejkę, jak ona jest długa i ile masz tych drzewek

U teściów za domem jest łąka na której rośnie lipa, ma ona 70 lat i jest olbrzymia :o

więc jeśli Twoje kiedyś doczekają się takich rozmiarów to myślę że powinny być sadzone co 8-10m

chyba że alejka jest krótka to może lepiej co 5m :roll:

 

Za 70 lat ... :D Alejki mam około 20 metrów, licząc od bramy do początku gazonu. Gazon to taki okrągły trawnik z fontanną na środku nieodzowny przed dworkiem. Można go objechać bryczką dookoła - jeśli ma się konie i bryczkę :D Większy gazon to lepszy gazon, ale krótsza alejka i na odwrót. Droga będzie miała około 3,5 metra szerokości. Myślę aby posadzić lipki co 2,5 metra, a po latach gdy zrobią się wielkie i będą się mocno stykać koronami co drugą wyciąć. Co to da ? lepszy początkowy efekt - małe drzewka gęściej, a potem durze rzadziej. Pewnie, że będzie szkoda wycinać, ale innej rady nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pałacyk - zupełnie jak ze snu...ehhh....:) A ta aleja ...

 

Ten pałacyk jest na trasie którą pokonywałem kilkanaście razy w roku począwszy od pamiętnego 1981. Prawie zawsze się zatrzymywałem i patrzyłem. Wtedy to była taka ruina, że od bramy widać było tylko fragmenty fundamentów i powalone ściany. Park był tak zarośnięty, że nie można było się przez krzaczyska przedostać. Chyba mam gdzieś zdjęcia z tamtych czasów robione poczciwym Zenitam, może znajdę. Wtedy nie wiedziałem że to pozostałości parku, myślałem, że to dziki las i ruiny ze średniowiecza. Prowadziłem jakieś rozmowy z ówczesnymi władzami - właścicielami, ale nie zdecydowałem się ze względu na te właśnie ruiny. Ceny ziemi były wtedy śmieszne - decydowały raczej sprawy polityczne. Po 25 latach czasy się zmieniły, buduję od zera, realizuję plany, tak jak marzyłem od zawsze.

 

Alejka - będzie - jeszcze w tym tygodniu, jeszcze piękniejsza bo lipowa, pachnąca miodem i brzęcząca pszczołami. Pani ze szkółki mówi, że są ogromne - zobaczymy.

 

Może ktoś z czytaczy dziennika ma pomysł na urządzenie takiego miniparku. Proszę sobie wyobrazić działka 50 na 100 metrów w samym środku dworek, przed nim gazon, alejka do bramy, z przodu paradna brama i wapienne ogrodzenie, po bokach i z tyłu siatka poprzedzona daglezjowym żywopłotem, cała masa owocowych drzewek, altana, trochę malin, truskawek, kwiatków .... i co dalej? gdzie dęby, tulipanowce? żwirowe alejki, romantyczne ruiny? szemrzący strumyk, kładka ...różaneczniki :D :D :D

 

Północ, a jutro tyle przyjemnej pracy ... dwie palety cegły, dwie cementu, dwie wapna, elektryka w piwnicy, kilka półek... fundament bramy ... .... ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Piekniejszych okien chyba w zyciu nie widzialam! Ten Wasz dworek bedzie cudny.., po prostu. :p

 

Cieszę się ! Jeszcze tylko parę lat i będzie gotowy. Ale! przeprowadzka ostatniego lipca, więc idę spać, bo muszę zdążyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Napisałeś "izolacja IZOLBETEM A i Dp - odpadła od rapówki. "

 

Gruntowałeś to jakoś? Nie bardzo to sobie wyobrażam... Rozumiem że rapówka została na ścianie.

Ja malowałem bloczki dysperbitem ale najpierw gruntowałem mocno rozwodnionym tak żeby bloczki go trochę "wypiły" a na to 2 warstwy dysperbitu leciutko rozcienczonego (1l wody na 20litrów dysp) bo był bardzo gęsty i ciężko sięgo nakładało.

generalnie walka z wodą to walka z wiatrakami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IZOLBET A to jest preparat gruntujący, a IZOLBET Dp to masa powierzchniowa. Rapówka na szczęście nie odpadła. To nie są preparaty wodorozcieńczalne, zrobione są na rozpuszczalnikach organicznych. Podkład był bardzo mocno wchłaniany w podłoże.

Podobną sytuację miałem w miejscach izolacji przepustów przez strop na kominy, Jesienią musiałem je zakleić papą, aby woda ze stropu nie wlewała się do piwnicy. Pod papę wymalowałem podkładem i przygrzałem. Gdy przyszła woda i mrozy - podkład odpadł z przyklejoną do niego warstwą papy i betonu. Wydaję mi się, że od każdego fundamentu zaizolowanego i zakopanego, po kilku miesiącach odkopanego odpadnie warstwa izolacji przeciwwilgociowej.

W moim przypadku główną izolację stanowić będzie papa modyfikowana SBS gruba na 5 mm i mocno sklejona na zakładach - nawet gdyby odwarstwiła się od ściany to i tak będzie izolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

Po głębokiej analizie problemu doszedłem do wniosku, że najlepszą oczyszczalnią dostępną na rynku jest :

 

http://www.poliplast.pl/oczyszczalnie/home.php?my=6

 

Technologia wygląda bardzo rozsądnie. Jeśli dodałbym na końcu specjalne lampy UV zabijające bakteria - mam praktycznie czystą wodę. Mam, albo nie mam ... Gdybym zastosował dwie, albo nawet trzy takie oczyszczalnie szeregowo, albo kilka o różnych technologiach, różnych bakteriach ...

 

Znalazłem producenta, firmę instalującą, pojechałem na montaż. Przeżyłem szok - za około 15 tys. montują zbiorniczek, troszkę plastikowych rurek, jakaś mini-pompka membranowa, prymitywna automatyka - total badziewie.

 

Mając zbiorniki wszystko można zrobić samemu z najprostszych elementów.

 

Zbiornik - najtańszy ... betonowy szczelny zamówiłem w firmie:

 

http://probud.pl/szmontaz.htm

 

12 m3 trzykomorowy. Jedna komora to 4 m3, więc w sam raz, aby podzielić ją znów na 3 i mieć trzy zbiorniki około 1 m3 i dwa po 4 m3. Te dodatkowe dwa to tak na wszelki wypadek gdyby trzeba było oczyszczalnię powiększyć, lub dodatkowo ścieki podczyszczać innymi metodami. Na wyjściu musze mieć wodę zdatną do nawadniania ogrodu.

 

Z tą cieczą po oczyszczeniu trzeba coś zrobić. rozsączanie drenażem rozsaczającym nie wchodzi w rachubę, bo to jest strata wody, Zaplanowałem, że rozprowadzę ją po działce, a mam tego pół hektara. Wody z oczyszczalni nie powinno się wytryskiwać w powietrze, bo może zawierać bakterie i zapewne brzydko pachnie, ale można ją rozprowadzić pod ziemią. Nawodnienie kropelkowe jest bardzo drogie, ale ja wymyśliłem nawodnienie kałużowe. Na głębokości 2 sztychów zakopuję niebieską rurę wodociągową (kilka lini z elektrozaworami), tanimi wcinkami podłączam do niej co parę metrów 20 cm odcinki ogrodowego węża. Gdy puszczę wodę, powinna wypływać z tych węży i robić kałużą taka samą jaką robi zwykły ogrodowy wąż którego ktoś zapomniał zakręcić. Ciśnienie, czas i ilość otworów można eksperymentalnie dobrać.

Problem jest w zimie gdy podczas mrozów nie da się rozprowadzić wody. Dlatego w tej samej firmie co zbiornik na oczyszczalnie zamówiłem 2 zbiorniki na gnojowicę, w sumie 40 tys litrów.

 

http://probud.pl/gnojowice.htm

 

W okresie wiosenno/letnio/jesiennym będzie się w nich gromadziła deszczówka i woda z drenażu opaskowego. Gdy deszczówki będzie brakować mogę w nich zgromadzić zapas wody ze studni głębinowej której wydajność jest zbyt mała do bezpośredniego nawadniania (trzeba pompować w nocy).

 

To są dopiero pomysły, ale 20 czerwca przyjeżdżają wszystkie zbiorniki i czas pomysły zamienić w praktykę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szczegółowy opis i namiary na producenta zbiorników betonowych.

Mam jeszcze dwa pytania:

1. Czy nie obawiasz się, że w zimie, zamarzająca woda zniszczy Twój podziemny system nawadniający (2 sztychy to chyba ok 50 cm?).

2. Przy odbiorze domu potrzebny jest chyba jakiś atest na oczyszczanię. Jak panujesz rozwiązać ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...