Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komentarze do dziennika Ged'a


Teska

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cel dzisiejszej wycieczki: Hucisko pomiędzy Wieliczką a Gdowem. Jak widać - są boniowania, a dwór stary nie ruszany.

 

http://www.murbeton.h.win.pl/murator/hucisko.jpg

 

No to jest to.....rzeczywiscie sa boniowania, ale skromne.....

 

Prosta bryla, skromne detale- cale urok w tych oknach i ich proporcjach - nadaja lekkosci.......motyw nad drzwiami czyli prostokatne okno jest powtorzone nad oknami........

 

Symetria, lekkosc, umiar, skromnosc - ach !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na p ro p o r c j a c h polegal u r o k dworkow.

 

Zwezajace sie kolumny nadawaly lekkosci ciezkiej bryle, takie samo estetyczne zadanie pelnilo symetryczne rozmieszczenie okien , powtarzalnosc detali architektonicznych nadawala calosci wrazenie uporzadkowania i spokoju.........

 

Ged, ty masz wzrok jak jastrzab - ja to widze dziwaczna budowle na tym zdjeciu, bez proporcji i uroku osobistego i tyle......a ty te wszystkie szczegoly, parapety itp , no, no ............... wiracha z ciebie :D

 

Ged, jesli brak miejsca i funduszy to po cholere porywac sie na dworek ? :o

 

Ja sie nie porywam bo jestem c h l o p s k a wnuczka i l u m p miejski, i nie mam pretensji do szlachectwa , ale jak ktos sie porywa to niech to zrobi, kurna z sensem........tak uwazam. :D

 

A ja uważam, choć może się mylę, że dom to dom, gdyż współczesne dworki to po prostu domy stylizowane na te dawne, piękne symetryczne itd. a każdy niech buduje co chce i jak chce bo to jego dom i to on ma się czuć w nim dobrze!!! A Ty jeśli chcesz krytykować w ten sposób to pokaż cóż żeś zbudował, wtedy będziemy dyskutować czy w nawiązaniu do jakiegoś stylu czy to gargamel... a z tego co piszesz to nic nie budujesz więc pojęcia nie masz o zderzeniu racjonalności z marzeniami!!! A skoro Ged chce budować latami by osiągnąć to co mu się wymarzyło to ma do tego prawa, w końcu każdy buduje dla siebie i nikt nie powinien w ten sposób krytykować... bo gdyby chciał mieszkać w "prawdziwym" dworku (czyli takim z XVIII czy XIXw.) to kupił by taki i odnowił zgodnie z zaleceniami konserwatora, a on chce pozostawić po sobie coś nowego, być może w przyszłości stawianego za wzór jako wyznacznik nowego nurtu w architekturze, w końcu dziś nadal panuje moda na "dworki"!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S t y l i z o w a c tez trzeba z glowa........

 

Wolisz fryzjera , ktory stylizuje tak , ze wygladasz mlodziej i ladniej czy tak, ze wygladasz na ufryzowana .......

 

Jedyna udana stylizacja , jak to nazywasz , to na tym forum howkmoon'a Wspolczesny dom XIX wieczny ......

 

Jasne , kazdy buduje to co chce - to widac ....... i budujesz dla siebie ale i n n i musza to ogladac - architektura sila rzeczy jest w czesci przestrzeni p u b l i c z n e j i jako taka podlega krytyce - jak wszystko :D

 

.....bez proporcji, z oknami jak w szczurzarni, umiaru w detalach - za to z p o r t y k i e m wysokim na dwa pietra - :D ........jak widze dworek wcale nie mail tego nieszczesnego portyku....... :D

 

Gargamele nie stana sie " nowym nurtem " - bo sa drogie i b r z y d k i e .

 

Ged, to j e s t piekne , piekne, piekne, piekne....nikt tam nie mieszka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S t y l i z o w a c tez trzeba z glowa........

 

Wolisz fryzjera , ktory stylizuje tak , ze wygladasz mlodziej i ladniej czy tak, ze wygladasz na ufryzowana .......

 

Jedyna udana stylizacja , jak to nazywasz , to na tym forum howkmoon'a Wspolczesny dom XIX wieczny ......

 

Jasne , kazdy buduje to co chce - to widac ....... i budujesz dla siebie ale i n n i musza to ogladac - architektura sila rzeczy jest w czesci przestrzeni p u b l i c z n e j i jako taka podlega krytyce - jak wszystko :D

 

.....bez proporcji, z oknami jak w szczurzarni, umiaru w detalach - za to z p o r t y k i e m wysokim na dwa pietra - :D ........jak widze dworek wcale nie mail tego nieszczesnego portyku....... :D

 

Gargamele nie stana sie " nowym nurtem " - bo sa drogie i b r z y d k i e .

 

Ged, to j e s t piekne , piekne, piekne, piekne....nikt tam nie mieszka ?

 

 

Lumpie - nadajemy na tych samych falach :D

 

Dziś planowaliśmy wyjazd do Huciska, a trafiliśmy do Goszyc - Dworek i park jakiego świat nie widział !!! To było jak przeniesienie w czasie do tamtej epoki. Fotek nie ma i nie będzie - nie wypadało ... Cały kompleks powrócił do dawnych właścicieli. Dom nie jest widoczny z zewnątrz, uzyskaliśmy zgodę aby popatrzeć. Zaszokowało nas to, że jest maleńki, mniejszy od mojego, ale proporcje ... szok :D

 

http://www.dworymalopolski.pl

 

W necie można znaleźć trochę materiałów. Chodzi o "Stary Dwór" nowy z 1888 nie jest piękny - to jakaś oficyna dworska raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie otwiera mi sie strona, ktora podales ..........

 

Moze i nadajemy na tych samych falach, ale co z tego jak jestesmy w zdecydowanej m n ie j s z o s c i . :D

 

Te Goszyce maja ciekawa historie........i te dwa polksiezyce.....no, no.

 

Moze warto nadmienic, ze d w o r , dworek spelnial wazna funkcje ekonomiczna i spoleczna......przy dworach byly szpitaliki, biblioteki, szkoly......

 

Wiec jesli teraz dwor nie pelni juz takiej roli to k i e p s k a stylizacja na szlachcica juz w ogole mija sie z celem.....jak sie stylizowac to z s e n s e m jakims bo plakac sie chce ( albo wyc ) jak sie patrzy ..............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry :)

Ged nie pamietam czy Ci już gratulowałam wspaniałej siedziby ? Jeśli nie to czynie to teraz. Jestem pod wrażniem. Podczytuje Twoje zapiski z uwagą i niecierpliwością :) Podziwiam zacięcie, dokładność, staranność i cierpliwość. Ja jestem cholerykiem i działam zazwczaj szybko a Ty masz w sobie tyle opanowania i cierpliwości przy tej budowie - zadroszczę :)

Czytam ostatnie posty z tej strony i dochodzę do wniosku, że jednak dobrze, że się nie zdecydowałam na dom dworkowy. Ważny byłby dla mnie każdy detal i nie możność odwzorowania (choćby ze zwględu na koszty takich wykończeń) tego jak powinnien naprawdę wyglądać prawdziwy dwór by mnie chyba zabiła. Namiastek nie znoszę :-?

Ged pewnie kiedyś jak będę u siostry w Krakowie nie wytrzymam i pojadę szukać Twojego domu, celem zobaczenia na żywo - jest naprawdę wspaniały i budowany z wielkim sercem :)

pozdrawiam Małgosia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto efekt mojej pracy nad naturalnymi metodami szybkiego postarzenia dębu. Zero jakiejkolwiek chemii, zero bejc czy lakierów - to jest kawałek surowego drewna :D Jeszcze kilka dni i będzie można zacząć produkować meble :D

 

http://www.murbeton.h.win.pl/murator/DSC05375-800-2.jpg

 

coś pięknego :o :D sposób naturalny.. czyżby sok z orzecha?? :lol:

 

 

 

W salonie(po wybudowaniu domu) mam zamiar wtopić deski w ścianę,rozglądam się za starym drewnem,ale ciężko coś konkretnego znaleźć.Możesz zdradzić jak to drewno preparowałeś?Wygląda pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna.....jesli ktos buduje dworek a nie stac go na okna to niech sobie odpusci .

 

Odpowiedniej proporcji okna to cale klu dworkow .

 

Duzej i czesto przysadzistej bryle dodawaly lekkosci - to samo kolumny .

 

Tak jak na zdjeciu powyzej - okna na parterze .....

 

A, no i slynna juz sprawa dworkow - prowadzily tzw gospodarke wodna - dworkow zabraklo i teraz Wielkopolsce grozi stepowienie .......

 

Dworki to byl nie tylko b u d y n e k.........

 

Ged, sorry, juz sobie ide........tak czasami cos mie trzaska jak ogladam ekhe wspolczesna "architekture dworkowa" .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makow11 Wsadziłem kawał dębiny do ... kotła ogrzewającego w zimie dom :D na najwyższą półkę przez wyczystkę. Smażył się tam przez pół dnia w dymie o temperaturze 70 st. Mam wielki kocioł 80 kW i sporo w nim miejsca do smażenia. Mierzę elektronicznie temperaturę spalin i przy pomocy komputera jestem w stanie utrzymać ją z dokładnością 1 st. C. Jest kilka firm w Polsce które mają suszarnie do wędzenia dębu. Mokry dąb ma w sobie garbniki które odpowiednio uaktywnione ładnie go zabarwiają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lmpie okien mam ponad 40 (nigdy nie jestem pewien ile) Uuups właśnie zmniejszyłem znacznie szerokość okien na parterze - tylko po to aby potem optycznie powiększyć je gzymsikami i listwami - tak dla ozdoby.

 

:D Nie tylko dom, tak, ale tamte czasy bezpowrotnie minęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodna z projektem :D

Okna według pomiaru Iges ... 159x118

Otwór w ścianie 165x120

Dom robi się bardziej dworkowy - okna mają lepszą proporcje.

Takie same są w budynku bocznym - tam nic nie kombinowałem.

Teraz wszystkie okna na parterze we wszystkich budynkach będą identyczne. Ponadto: góra głównego 145x120, góra bocznego 120x120 (wymiary otworów).

Jeśli jutro wytrzymam na rusztowaniu 16 godzin pracy non stop, to powinienem skończyć siatkowanie przodu i pojutrze o świcie kliknę fotkę pięknej nowej elewacji w ślicznym odcieniu lekko przybrudzonego żółtym iłem wapienia :D

Pracuję nad portykiem (teoretycznie). W niedzielę mamy gości z daleka ii chciałbym ich czymś fajnym zaskoczyć - może będzie motywacja do szybszej pracy i zrobienia kolumienek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow :o Chcesz w tym czasie zrobić kolumny :o :o No to już zacieram ręce na te widoki :lol: :wink: Jak będziesz ciął styropian - w krążki i klejenie jeden na drugi, czy paski jak u Jankamy ? Okna w sam raz - u nas dolne też są w tym wymiarze, górne znacznie mniejsze 90x100, ale takie chciałam. Obawiam się tylko, że może być kłopot przy odbiorze, bp w projekcie były większe - 120x120 :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...