Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komentarze do dziennika Ged'a


Teska

Recommended Posts

Wow :o Chcesz w tym czasie zrobić kolumny :o :o No to już zacieram ręce na te widoki :lol: :wink: Jak będziesz ciął styropian - w krążki i klejenie jeden na drugi, czy paski jak u Jankamy ? Okna w sam raz - u nas dolne też są w tym wymiarze, górne znacznie mniejsze 90x100, ale takie chciałam. Obawiam się tylko, że może być kłopot przy odbiorze, bp w projekcie były większe - 120x120 :roll:

 

Moja maszynka tnie piękne krążki - kolumny zrobi się szybko to nie problem - kilka szablonów i można taśmową produkcję uruchomić. Gorzej z tym co nad kolumienkami. Majstry zrobili tak jak zrobili - bez zastanowienia - teraz trzeba do tego nawiązać i portyk klasycystyczny wymodzić. Nie da się idealnie skopiować greckich architektów, bo to nie świątynia i wszystko muszę dostosowane do proporcji mojego budynku. Już wiem, że kolumny będą grubsze, gdybym zastosował baza x 7 byłyby jak zapałeczki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

u mnie będą kolumny 50cm dołem, a 40 górą, bo póki co są właśnie jak zapałki, ale to przez to, że nie było grubszych rur na skłądzie, gdy budowaliśmy :-? Lepsze jednak chudsze, które można pogrubić niż za grube, z którymi już niewiele można zdziałać :wink:

Twoje, jak widzę na projekcie, będą dopracowane w najmniejszych szczególikach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam "dojścia" do dowolnych rozmiarów dalmatyńczyka w bardzo dobrej cenie. Kłopot tylko taki, że trzeba zamówić całego TIRa :D - akurat tyle ile potrzebowałem.

Jaką masz wysokość kolumn? włącznie z bazą i abakusem, u mnie jest 255 cm. (prześwit pomiędzy górną belką a poziomem wylewki ). Grubości mniej więcej mam takie same jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam "dojścia" do dowolnych rozmiarów dalmatyńczyka w bardzo dobrej cenie. Kłopot tylko taki, że trzeba zamówić całego TIRa :D - akurat tyle ile potrzebowałem.

Jaką masz wysokość kolumn? włącznie z bazą i abakusem, u mnie jest 255 cm. (prześwit pomiędzy górną belką a poziomem wylewki ). Grubości mniej więcej mam takie same jak u Ciebie.

u mnie będzie wyżej, ok.270-280cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lmpie okien mam ponad 40 (nigdy nie jestem pewien ile) Uuups właśnie zmniejszyłem znacznie szerokość okien na parterze - tylko po to aby potem optycznie powiększyć je gzymsikami i listwami - tak dla ozdoby.

 

:D Nie tylko dom, tak, ale tamte czasy bezpowrotnie minęły.

 

Rozumiem to.

 

Dlatego tym bardziej uwazam, ze stylizowac sie - trzeba umiec. :D

 

Do udanej stylizacji potrzebna jest znajomosc czasu i akcji.

 

Bardzo Ci kibicuje, Ged. Zreszta wszystkim kibicuje - Moni tez.

 

Jako jeden z nielicznych objezdzasz stare dworki w celach edukacyjnych - a mi bardzo przyjemnie popatrzec..........to jest uczta dla oczu i mojego lumpowskiego poczucia estetyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lmpie okien mam ponad 40 (nigdy nie jestem pewien ile) Uuups właśnie zmniejszyłem znacznie szerokość okien na parterze - tylko po to aby potem optycznie powiększyć je gzymsikami i listwami - tak dla ozdoby.

 

:D Nie tylko dom, tak, ale tamte czasy bezpowrotnie minęły.

 

Rozumiem to.

 

Dlatego tym bardziej uwazam, ze stylizowac sie - trzeba umiec. :D

 

Do udanej stylizacji potrzebna jest znajomosc czasu i akcji.

 

Bardzo Ci kibicuje, Ged. Zreszta wszystkim kibicuje - Moni tez.

 

Jako jeden z nielicznych objezdzasz stare dworki w celach edukacyjnych - a mi bardzo przyjemnie popatrzec..........to jest uczta dla oczu i mojego lumpowskiego poczucia estetyki.

dziękuję, Lumpie, choć wiem, że u siebie czeka mnie jeszcze sporo poprawek spitolonego frontonu i w zasadzie całego portyku, żeby choć maksymalnie poprawić lub optycznie zmienić to, co fachofffcy sknocili :-? Będzie dobrze - tej myśli się trzymam i powoli działamy. Dworki też zwiedzamy na podstawie mapy załączonej do pięknego albumu S.Markowskiego "Polski Dwór". Chciałabym zobaczyć na żywo dwór w Ludwinowie i Turowej Woli, ale nie wiem czy mi się uda jeszcze w tym roku. W Ludwinowie jest w części ogrodowej górny taras - balkon z tralek i chciałabym zobaczyć jak to się prezentuje na żywo i jak jest wykonane w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodna z projektem :D

Okna według pomiaru Iges ... 159x118

Otwór w ścianie 165x120

Dom robi się bardziej dworkowy - okna mają lepszą proporcje.

Takie same są w budynku bocznym - tam nic nie kombinowałem.

Teraz wszystkie okna na parterze we wszystkich budynkach będą identyczne. Ponadto: góra głównego 145x120, góra bocznego 120x120 (wymiary otworów).

Jeśli jutro wytrzymam na rusztowaniu 16 godzin pracy non stop, to powinienem skończyć siatkowanie przodu i pojutrze o świcie kliknę fotkę pięknej nowej elewacji w ślicznym odcieniu lekko przybrudzonego żółtym iłem wapienia :D

Pracuję nad portykiem (teoretycznie). W niedzielę mamy gości z daleka ii chciałbym ich czymś fajnym zaskoczyć - może będzie motywacja do szybszej pracy i zrobienia kolumienek.

 

Co za ulga! A ja myślałam, że moje są za krótkie wys.155cmx120 bo w projekcie były 170 :-? Choć muszę przyznać, że strasznie mi się podobają takie wysokie okna :D Cały czas śledzę Twoje pomysły Ged, i strasznie podoba mi się wędzony kawałek dębu :o Już widzę cały parkiet w takim kolorze - bajka :D

Ja choć nie dążę do typowo dworkowego wyglądu mojego domku, podziwiam Twoje zamiłowanie do szczegółów i proporcji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monia - aby oglądać dwory nie trzeba map i książek. Wsiada się w samochód i jedzie w dowolnym kierunku. W napotkanej miejscowości - absolutnie każdej ! jest dwór. Wystarczy spotkać staruszkę i odpowiednio podpytać. W internecie, książkach, mapach nie ma nawet setnej części tego co jest w rzeczywistości. Przecież przed wojną praktycznie wszystkie tereny uprawne należały do jakiegoś majątku ziemskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monia - aby oglądać dwory nie trzeba map i książek. Wsiada się w samochód i jedzie w dowolnym kierunku. W napotkanej miejscowości - absolutnie każdej ! jest dwór. Wystarczy spotkać staruszkę i odpowiednio podpytać. W internecie, książkach, mapach nie ma nawet setnej części tego co jest w rzeczywistości. Przecież przed wojną praktycznie wszystkie tereny uprawne należały do jakiegoś majątku ziemskiego.

tak, owszem, ale mam kilka pozycji ksiązkowych na ten temat i są tam takie dwory, które chciałabym zobaczyć. A to co piszesz, to oczywiście prawda. W samym Chrzanowie był piękny pałac hrabiego Starzeńskiego - obecnie ruiny i zamysł odbudowy, dwór Zieleniewskich w Trzebini, piękny lamus dworski i dworek Urbańczyka w Chrzanowie, wspaniały pałac Starzeńskich w Płazie (również należy do gminy Chrzanów). Tu jeszcze zblizenia pałacu :wink:

Takich miejsc, jak piszesz w całej Polsce jest mnóstwo, a o większości nawet się nie mówi, jednak te znane są czasami bardziej zadbane, odrestaurowane i tym samym warte obejrzenia. :wink: Dwie ulice dalej od mojego domu stał piękny stary dworek, który od dzieciństwa był moją inspiracją i pragnieniem. Mieszkało tam baaardzo stare małżeństwo, a kiedy zmarli rodzina sprzedała posiadłość. Nowi właściciele tak zepsuli cały wizerunek dworku (podnieśli w górę, zrzucili drewniany gont, dali świecącą dachówkę, wykuli drzwi z boku (!!!) przedniej elewacji, wstawili blaszane antywłamaniowe drzwi, rolety na okna, dziwną elewację) i dzisiaj nikt by nie uwierzył, że to był tak piękny, przytulny dworuś. Żałuję, że nie zrobiłam zdjęcia tego budynku przed tą rozpierduchą, bo teraz to nawet nie ma co pokazywać :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...