Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komentarze do dziennika Ged'a


Teska

Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zrezygnowałem całkiem z CWU :) poważnie - odłączyłem i już!

Nie pamiętam dokładnie kiedy, chyba wczesną wiosną założyłem pod umywalką w łazience i pod zlewem w kuchni elektryczne sterowane elektroniczne przepływowe ogrzewacze wody takie za 200 zł po 4,6 kW, apod prysznicem 11 Kw - trójfazowy za 215 zł. Przyszła jesień - uruchomiłem kociołek. Pompka od cyrkulacji zastrajkowała - pewnie od bezruchu lekko podrdzewiała i się przyblokowała. Nie chciało mi się jej rozkręcać więc ciepła woda dalej szła z przepływowców. Ciekawy efekt! kocioł przestał brac węgiel! Troszkę policzyłem i sie okazało że na tych przepływowcach mam kolosalny zysk !!! Pobór prądu nic sie nie zmienił - ile trwa mycie?, a ile trwa i ile energii wymaga nieprzerwane grzanie i tłoczenie ciepłej wody ? Szkoda że na to wcześniej nie wpadłem! ale nic straconego następna wykańczana część domu domu będzie lepsza.

Wszystko zależy od tego jak masz poizolowane rury od ciepłej wody i cyrkulacji. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami technicznymi minimalna grubość izolacji o dobrych właściwościach (lambda < 0,035W/(mK) ), to 20mm dla cienkich przewodów i odpowiednio więcej dla grubszych.

W dziedzinie pomp cyrkulacyjnych też jest znaczny postęp. Np. pompka WILO STAR Z15 NOVA ma moc zaledwie 4,5W (ponad 5 krotnie mniej od pompek poprzedniej generacji). Ciepło wytworzone we własnym kotle węglowym jest kilkukrotnie tańsze niż to pochodzące z energii elektrycznej. Oczywiście zawsze będą straty tego ciepła na przewodach i zasobniku, nawet najlepiej zaizolowanych, ale te straty to zyski energetyczne dla domu. W sezonie grzewczym nie ma więc powodu, żeby na nie narzekać. Natomiast poza sezonem trzymanie "pod parą" tylko na potrzeby CWU kotła o mocy 50kW oczywiście mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ged podzielam Twój pogląd. Kiedyś zaglądałem tu regularnie, nawet kilka razy w tygodniu. Dzisiaj raz na 2-3 tygodnie albo i rzadziej. Twój wątek w zasadzie mnie najbardziej interesował - było co poczytać! No może jeszcze ze dwa-trzy. A teraz...

Powinni pokazywać te forum jako modelowy przykład pt "jak sp@#$%^!& forum".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych, rodzinnych i leniwych Świąt Bożego Narodzenia.

Spełnienia najskrytszych marzeń i nieustającej bliskości życzliwych ludzi.

http://charlesryderblog.files.wordpress.com/2009/12/christmas-tree2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 4 weeks później...
  • 4 weeks później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...