Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zapotrzebowanie na ciepło budynku


Gość dododo

Recommended Posts

Gość dododo

Powszechnie przyjmuje się zapotrzebowanie na poziomie 100W/m2, jednak daje to przy 120m2 powierzchni około 12kw co z kolei dobowo około 300 kwh czyli w przeliczeniu 40m3 gazu. Jeżeli uwzględnić jednak zużycie gazu na poziomie 10m3 - odpowiada to realnemu zużyciu przy -15st to zapotrzebowanie wynosi 25W/m2 budunku. Która wartość jest bardziej prawdziwa czy ta przyjmowana przez fachmanow czy ta wynikająca z realnego zapotrzebowania na gaz czyli 10m3 czyli okolo 80kWh/dobe.

Przy ogrzewaniu podłogowym przekłada się to na zuzycie albo 3mb rury /m2 powierzchni albo 10 mb rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla standardowego domku z mostkami po ekipie ocieplającej ;), rzeczywista będzie coś ok 30-40W/m2 ale dla warunków obliczeniowych czyli np. -18oC to będzie to wartość ok 60-80 W/m2 i na tyle powinno być wykonane ogrzewanie, oczywiście jeśli nie ma projektu i ktoś chce to zrobić mniej więcej, a zużycie rzeczywiste (bo nie całą zimę jest te -18oC) to jak na poczatku pisałem.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dodiddone

Pozwole sie nie zgodzic

 

70W x 120 m2 to daje 8,5kW czyli 200Kwh/dobe nawet przy -20 st to daje okolo 25m3 gazu ,wiem ze takiego dziennego zuzycia nie ma nigdy,

oczywiscie lepiej miec zapas ale optymalne ogrzewanie to na pewno nie jest, znaczne przewymiarowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sie nie zgodzic

 

70W x 120 m2 to daje 8,5kW czyli 200Kwh/dobe nawet przy -20 st to daje okolo 25m3 gazu ,wiem ze takiego dziennego zuzycia nie ma nigdy,

oczywiscie lepiej miec zapas ale optymalne ogrzewanie to na pewno nie jest, znaczne przewymiarowanie

 

Nikt nie pisze o optymalnym tylko o maxmalnym a na takie musi być zaprojektowane i potem wykonane ogrzewanie. Rzeczywiste zużycie i OZC to coś innego niż zapotrzebowanie obliczeniowe.

Jesli chcesz zrób inaczej ale Twoja "broszka" wtedy bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dodiddone

zastanawiam sie nad sensem przewymiarowania instalacji,

skoro rzeczywiste zuzycie gazu w ocieplonym domu 120m2 przy -20 stopni to okolo 12m3 i to wraz z gotowaniem i ciepla woda to daje okolo 100kWh /dobe a to z kolei 4kw mocy a to po rozlozeniu to 33W/m2 , zaznaczam ze jest to przetestowane w realnych warunkach.

 

Instalacje natomiast projektuje sie na 70 w/m2 - moze wychodzi sie z zalozenia ze lepiej wiecej niz mniej ? A może przyjmuje sie temp wewnatrz 30st ? Chociaz ostatnio w normach nawet temp w lazienkach jest ograniczona do +21st a kiedys o ile pamietam było to 24st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie nad sensem przewymiarowania instalacji,

skoro rzeczywiste zuzycie gazu w ocieplonym domu 120m2 przy -20 stopni to okolo 12m3 i to wraz z gotowaniem i ciepla woda to daje okolo 100kWh /dobe a to z kolei 4kw mocy a to po rozlozeniu to 33W/m2 , zaznaczam ze jest to przetestowane w realnych warunkach.

 

Instalacje natomiast projektuje sie na 70 w/m2 - moze wychodzi sie z zalozenia ze lepiej wiecej niz mniej ? A może przyjmuje sie temp wewnatrz 30st ? Chociaz ostatnio w normach nawet temp w lazienkach jest ograniczona do +21st a kiedys o ile pamietam było to 24st.

 

 

Napisz projekt nowej normy obliczającej straty ciepła i zapotrzbowanie obliczeniowe i wyślij ją do akeptacji skoro uważasz że jest nieprawdziwa ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że problem tkwi w niezrozumieniu podstawowych pojęć ( o czym pisał j-j), oraz jak tego dokonać.

A można na dwa sposoby:

- szacunkowy przyjmując współczynnik W/m2,

- wyliczając dokładnie dla danego domu posadowionego w danych warunkach klimatycznych, uwzględniając współczynnik U dla przegród, straty wentylacyjne, itp.

I to daje moc dla maksymalnych, niekorzystnych warunków, z reguły -20/+22.

Jest to informacja o mocy maksymalnej kotła (urządzenia grzewczego) dla danego budynku. Podobnie liczy się instalacje grzewczą dla poszczególnych pomieszczeń.

 

Jak to się ma do realiów? Ano wystarczy sobie przypomnieć zimę stulecia.

 

I jeszcze jedno. Praktycznie nie ma przepisu który kategorycznie nakazuje zastosowanie kotła o takiej „wyliczonej” mocy maksymalnej. Jest to w zasadzie tylko informacja dla inwestora.

 

Praktyka zaś jest taka, że w większości przypadków zastosowane moce maksymalne urządzeń grzewczych przewyższają moc obliczeniową – tak na wszelki wypadek.

 

Wyjątkiem są pompy ciepła, gdzie w zasadzie robi się na „styk” lub nawet z pewnym niedowymiarowaniem.

 

Zaś „elektrycy” liczą bardzo dokładnie :lol:

 

Ps. Zapotrzebowanie budynku na ciepło jest zupełnie czymś innym i obliczane dla innych parametrów zewnętrznych (np. +3/+22) zależnych od regionu w którym znajduje się budynek.

Dodając oczywiście energie potrzebną do ogrzania CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dodiddone

zgadzam sie z tym w pelni,

nie chcodzi mi o koszty bo te sa bardzo niskie - rura ale zasade

 

przy okazji jak otrzymujecie temperature wody na wyjsciu kotla 40st ?

puszczacie to przez bufor ? u mnie w kotle temperatura 40 st jest po 3 min pracy kotla gazowego bez modulatora :) , jakos nie wyobrazam sobie takiej temperatury przy 30kw kotle na paliwo stale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dodiddone

zgadzam sie z tym w pelni,

nie chcodzi mi o koszty bo te sa bardzo niskie - rura ale zasade

 

przy okazji jak otrzymujecie temperature wody na wyjsciu kotla 40st ?

puszczacie to przez bufor ? u mnie w kotle temperatura 40 st jest po 3 min pracy kotla gazowego bez modulatora :) , jakos nie wyobrazam sobie takiej temperatury przy 30kw kotle na paliwo stale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...