Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pole elektromagnetyczne


Gość

Recommended Posts

Niestety nie wiem jaka powinna być odległość domu od sieci 110 ( ok 100 m ale mogę się mylić) ale z tego co pamiętam ze studiów czytaliśmy takie opracowanie z USA gdzie wykazano, iż wcale nie mniejszy niż pole elektromagnetyczne wpływ na zdrowie ma jonizacja powietrza, które przepływa przez takową linie napowietrzną ( rak płuc, choroby układu oddechowego) - i tu smutna wiadomość - bezpieczna odległość od linii to 500 metrów dla kierunku z którego wieje wiatr. Musiałbyś więc uwzglednić jeszcze dodatkowo z jakiego kierunku najczęsciej wieje wiatr bo jeśli od linii to nie polecam lokalizacji. Możesz jednak spojrzeć na to z drugiej strony od czegoś i tak trzeba umrzeć :wink: ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pikuś
Sprawy te reguluje Prawo ochrony środowiska. O ile pamiętam odległości skrajnych elementów budynków od takich linii wynoszą kilkanaście m /ale to muszę sprawdzić/. Natomiast natężenie pola elektromagnetycznego wyraża się w V/m. Nie jestem fachowcem w tych sprawach, ale się tym interesowałem bo mój budowany dom znajduje się w odl. 70 m od takowego ustrojstwa. Pozdrawiam - Pikuś :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek i K77

Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują kwestii odległości linii 110 kV od budynków ze względu na pole elektryczne i magnetyczne (nie są wyznaczane odległości stref ochronnych). Jeżeli linia została zbudowana z odpowiednimi obostrzeniami, to może nawet krzyżować budynki mieszkalne - pod warunkiem zachowania odległości pionowej pomiędzy przewodem roboczym a najwyższym punktem w krzyżowanym miejscu. Stopień obostrzenia (są trzy stopnie) - w skrócie można powiedzieć zabezpieczenia mechanicznego - polegające np. dla 2 stopnia na zastosowaniu podwójnych łańcuchów izolatorów (dwa równoległe) - sprawy te reguluje polska norma PN-E-05100-1 Elektroenergetyczne linie napowietrzne projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi.

Zgodnie z ww. normą natężenie pola elektrycznego pochodzącego od przewodów linii nie powinno przekraczać wartości 1 kV/m mierząc na wysokości 1,8m od poziomu ziemi na obszarach lokalizacji budynków mieszkalnych, w których ludzie przebywają dłużej niż 8 godzin na dobę. Stare przepisy (dziś nieobowiązujące) mówiły, iż w odległości większej niż 14,5 m od osi linii, wartości te na pewno nie są przekraczane. Lecz nie można tego generalizować. Z doświadczenia wiem że rzadko kiedy wartość ta pod linią jest przekroczona, zależy to do wielu czynników takich jak: wysokość zawieszenia przewodów, natężenie prądu, typu zastosowanych konstrukcji - układu zawieszenia przewodów. Pomiary wykonuje kilka jednostek w Polsce. Z doświadczenia wiem, iż zakłady energetyczne - właściciele linii o napięciu do 110 kV zlecają wykonanie takich pomiarów jeżeli ich nie posiadają. Zatem najprościej i najtaniej będzie zwrócić się do zakładu energetycznego z odpowiednim wnioskiem np. uzgodnienia projektu zabudowy działki w pobliżu linii 110 kV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem podobny, ale jednak troche inny.

Może będziesz wiedział jak mi pomóc.

Mam na działce kabel nad głową. Chcę go poprowadzić w ziemi, niestety sąsiad nie chce się zgodzić, bo "... będzie duże pole magnetyczne..."

Chcę policzyć jakie ono na prawdę jest i czy po przejściu przez 3m ziemi, 15 metrów od domu, nie jest przypadkiem mniejsze od promieniowania wydzielanego przez kabel od żelazka czy kuchenki elektrycznej.

 

Pytanie jak to się liczy, a dokładnie, jak je policzyć dla:

- napięcie 20 kV

- częstotliwość 50 Hz

- odległość domu od kabla 15 m

- bezpośrednio na kablu 3m ziemi.

 

Dzięki za jakie kolwiek wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można przyjąć dla kabla 20kV, że obciążenia (prąd) każdej fazy są jednakowe, zatem pola się znoszą (wypadkowa wartość=0). Ponadto kabel 20kV zazwyczaj ma ekran (nazywa się to żyłą powrotną) uziemiony. Ponadto dlaczego w ziemi "...będzie duże pole magnetyczne.." a w powietrzu nie?

Ponadto kable 20kV układa się w budynkach i nikomu to nie wadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...