Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Imitacja elewacji drewnianej


Recommended Posts

Witam

Zaprojektowaną mam elewację częściwo drewnianą:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/VNrr9xf6g9fuvs-BdOrhfg?feat=directlink

Przy grubości ocieplenia 20cm wykonanie takiej elewacji jest nieco problmeatyczne technicznie i kosztowne.

 

Znalazłem firmę, króra robi świetne imitacje elewacji drewnianej:

http://www.tiserec.pl/

ale cena ich patentu powala na kolana - 150 - 180 zł /m2 netto i to za samą wierzchnią warstwę, bez styropianu, sitki, kleju.

 

Czy ma ktoś może jakiś swój patent na taką elewację? Albo może inne firmy się też tym zajmują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 387
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a dlaczego problematyczne? Ja właśnie robię. Mam 25 cm styro, w miejscu gdzie będzie drewno jest w tej chwili 20 cm. Na to zostaną nałożone i zamocowane kontrłaty, obłożone styro i na to nabita decha. Która powinna zlicować się z elewacją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabic to sobie moze nie deske na elewacje, ale guza.....

Nie wiem jak zabezpieczone i jak przykrecone deski, to i tak z czasem sie powykrecają, odejdą i beda straszyły tandetą! Jezeli nie zastosujesz na elewacje belek przynajmniej 13/13, to efekt bedziesz miał mizerny....

 

 

a mokrej belki 13x13 to już nie wykręci?? Ciekawe teorie.. Nigdy kolega nie widział krokwy wygiętej jak śmigło?

 

To czy bedzie "krecić" czy nie nie zależy do przekroju tylko od obróbki drewna - zwłaszcza jego wysuszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w projekcje mam trochę drewna na elewacji ale niestety cena powaliła mnie na kolana i ekipa od elewacji wyrzeżbiła mi ze styropianu cos jakby deski. Wygląda całkiem fajnie choć deski przypomina tylko z bardzo daleka. Miałam problem z kolorem i wybrałam chyba niezbyt dobrze ale jeśli ktoś bedzie miał troche czasu to może można dobrac lepiej kolor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabic to sobie moze nie deske na elewacje, ale guza.....

Nie wiem jak zabezpieczone i jak przykrecone deski, to i tak z czasem sie powykrecają, odejdą i beda straszyły tandetą! Jezeli nie zastosujesz na elewacje belek przynajmniej 13/13, to efekt bedziesz miał mizerny....

 

 

a mokrej belki 13x13 to już nie wykręci?? Ciekawe teorie.. Nigdy kolega nie widział krokwy wygiętej jak śmigło?

 

To czy bedzie "krecić" czy nie nie zależy do przekroju tylko od obróbki drewna - zwłaszcza jego wysuszenia.

 

Na mokrym drewnie to kolega moze sobie tylko popływac, do budownictwa stosujemy wyleżakowanego drewna, nie wysuszonego. MAteriał kupujesz przynajmniej rok wczesniej, przygotowujesz, suszysz w warunkach naturalnych, obrabiasz i po roku mozesz kroic z niego co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Dzięki takim mądrym ludziom, jak marekas5 warto czytać to forum ;) :lol:

 

A serio - w sobotę jechaliśmy z Barbossą i widzieliśmy super wyglądającą oblicówkę na bloku na Ursynowie. Miała kilka lat i ponoć była odnowiona - i z tym trzeba się pogodzić, że raz ja jakiś czas będzie trzeba przeszlifować i zabejcować jeszcze raz.

 

Ale takie histerie to gruba przesada. Jakoś ludzie mają piękne drewniane elewacje i się nie wykręcają i tandeta nie straszą.

 

Ja robie klasycznie - kontrłaty łaty 8x8, wełna między nimi, łaty 8x8, wełna między nimi, membrana, miniłatki jakieś 2cm (szczelina went) i na to deski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobną zagwozdkę co Wy ... na elewacji mam zaprojektowane ok 40m2 drewna

nie było by problemu z malowaniem co 2-3 lata gdyby nie to że dom mam piętrowy i do pomalowania drewna musiał bym ustawiać rusztowanie a to mi się nie uśmiecha :(

 

szukam czegoś co zastąpi mi drewno, rozważam następujące opcje:

- panele kompozytowe (twinson o-face), nie znam jeszcze dokładnego kosztu m2, podobno około 200 zł/m2 za sam materiał ... ale nie bardzo mi się to widzi na elewacji ... zaletą jest to że nie trzeba tego w żaden sposób konserwować

- tynk o strukturze drewna (Tiserec) ... widziałem "na żywo" w warszawie, z odległości 15m wydaje się być ok, bliżej nie mogłem niestety podejść ... koszt materiału i wykonania to o 180 zł / m2

- profile styropianowe o o strukturze drewna (Rodeo), widziałem na żywo, macałem i oglądałem z różnych odległości ... wygląda rewelacyjnie, fajnie imituje drewno, maluje się to farbą do drewna na wybrany kolor ... niestety koszt materiału to ok 190 zł / m2

 

okazuje się że wszystkie imitacje są droższe niż oryginał czyli lite drewno :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazuje się że wszystkie imitacje są droższe niż oryginał czyli lite drewno :(

 

Są KILKUKROTNIE droższe! Żeby to kosztowało do 100zł/m2 to jeszcze ujdzie. Ale 200? :o

 

Ja zostaje przy drewnie. A że trza będzie rozstawić rusztowanie? No trudno się mówi. Może po 1 ścianie rocznie będę robił i cykl się będzie powtarzał co 4 lata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panele kompozytowe (twinson o-face), nie znam jeszcze dokładnego kosztu m2, podobno około 200 zł/m2 za sam materiał ... ale nie bardzo mi się to widzi na elewacji ... zaletą jest to że nie trzeba tego w żaden sposób konserwować

 

Nie wiem jak O-face ale mam na tarasie deski kompozytowe tego producenta.

Na poczatku tez wszyscy mówili ze beda kosztowac ponad 200/m2. Nie chciałem desek bo balkony mam dosyc wysoko i nie chce mi sie dyndac na drabinie i malowac 2x do roku. Kupilem u nich tylko deski (cos okolo 25pln/mb)i zaczepy. Glowne elementy maja nie tak drogie kosza na detalach.

Np. srubki z nierdzewki 0.65pln a na allegro po 0.10pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał, to może i bym dał :) Drewno rozkłada koszt na dłuższy okres - pewnie za 20 lat się koszty zrównają, ale jest coś takiego, jak "wartość pieniądza w czasie". A pieniądz na koniec budowy jest baaaardzo cenny :)

 

No i kwestia niewymierna, czyli estetyki - jednym odpowiada jednolita faktura Twinsona, inni (ja) wolą raczej niejednorodność drewna. De gustibus...

 

Nie chcę mowić, że Twinson zły, bo całkiem serio go rozważałem - ale vide powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego problematyczne? Ja właśnie robię. Mam 25 cm styro, w miejscu gdzie będzie drewno jest w tej chwili 20 cm. Na to zostaną nałożone i zamocowane kontrłaty, obłożone styro i na to nabita decha. Która powinna zlicować się z elewacją.

 

coulignon jakie masz przekroje kontrłat, ja chcę u siebie zrobić podobnie ale mam do ukrycia rynny spustowe które są oddalone o 20 cm od muru - myślę jak to wykonać żeby było OK

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie było by problemu z malowaniem co 2-3 lata gdyby nie to że dom mam piętrowy i do pomalowania drewna musiał bym ustawiać rusztowanie a to mi się nie uśmiecha

 

Nie sądzę, żeby dobrze zabezpieczone drewno trzeba było malować co 2-3 lata.

Co prawda nie jestem jeszcze użytkownikiem drewnianej elewacji, ale ma na działce tymczasowy domek, który ma wiele drewnianych elementów.

Pomalowane było dwa razy, najpierw rozcieńczoną (bardzo) farbą olejną, a potem gęstą, drewno nie szlifowane powierzchnia jak po cięciu. Stoi to to ponad pięć lat i pod żadnym względem nie kwalifikuje się do malowania, dlatego nie boję się mojej drewnianej elewacji, chociaż też jest na piętrze.

Za nic nie chciałbym mieć imitacji drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...