Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Imitacja elewacji drewnianej


Recommended Posts

Ja szukałem bardzo długo w różnych rozwiązaniach dostępnych na rynku.

Brałem pod uwagę tynk modelowany , ale w ostateczności mimo najtańszej ceny zrezygnowałem po obejrzeniu kilkunastu wykonań. Każde wyglądało ,że jest to sztuczne , a mi chodziło o jak najwierniejsze odwzorowanie. Zakupiłem kilkanaście próbek zarówno na styropianie (m.in. Rodeo, Antydeska itd.) oraz tych elastycznych w rolkach . Z tych na styropianie Rodeo jest najlepiej wykonana. Większość desek niestety jest do pomalowania , a mi chodziło o to , aby dostać produkt już gotowy do zamocowania. Jeżeli chodzi o imitacje na styropianie to niestety miałem obawy co do przyklejania i ewentualnego przedostawania się między styropian , a ścianę wody i możliwe odklejanie , ale ostatecznie zrezygnowałem z deski na styropianie. Zacząłem szukać imitacji elastycznych o grubości tak, aby mogła się licować z tynkiem ,aby nie odstawała poza grubość tynku. Znalazłem kilku producentów i ich jakość o materiał z jakiego są wykonane była różna. Połasiłem się nawet zamawiając na allegro deskę za ponad 60 zł m2. Ale jak ją dostałem i zobaczyłem z czego jest wykonana od razu zrezygnowałem (nie warta nawet tych niskich pieniędzy) i w dodatku do pomalowania.

Ostatecznie z tych desek elastycznych spełniających moje wysokie wymagania (grubość max. ok. 3 mm -licowanie się z tynkiem, pomalowana już na odpowiedni kolor) zostały mi do wyboru deska Tabulo Kosbudu oraz deska DecoArt Wood. A ,że jestem bardzo wymagający zakupiłem po 2m2 każdej deski razem z klejem , który te 2 firmy proponują jako systemowy. Zacząłem robić próby i przyklejałem . Okazało się ,że są bardzo podobne (różniły się małymi szczegółami), ale ,że chodziło mi o uzyskanie koloru bardzo zbliżonego pod okna w kolorze złoty dąb i tu kolorystyka wypadła lepiej dla DecoArt Wood , gdzie deska tej firma praktycznie pokryła się z kolorem okleiny okien. Klej DecoArt Wood także wydawał mi się ,że jest lepszy zwłaszcza przy rozprowadzeniu grzebieniem (klej Kosbudu wydawał mi się bardziej suchy i napowietrzony).

Ogólnie uważam ,że obie deski są bardzo zbliżone do siebie , zarówno jakościowo , chociaż wyglądem usłojenia , które jest uwypuklone bardziej mi się podoba deska DecoArt Wood. Wybór padł na DecoArt Wood , zwłaszcza ,że spodobało mi się bardzo życzliwe i konsumenckie podejście firmy produkującej deskę. Na końcu ku mojemu wielkiemu zadowoleniu spotkała mnie miła niespodzianka: cena !. Jest na prawdę przystępna, zwłaszcza ,że w cenie jest pomalowana deska w komplecie z klejem.

Po montażu wygląda to rewelacyjnie , gdzie każdy , kto zobaczy zarówno z daleka jak i z bliska myśli ,że to prawdziwa deska.

Może ktoś posądzi mnie o reklamę , ale co tam ! Od tego jest to forum , aby wymieniać się poglądami i doświadczeniami.

Ja zdecydowanie polecam do zastosowania DecoArt Wood. :spam: Można także zakupić ich próbki na allegro.

Poniżej zdjęcie .

 

P.S.

Jeżeli wybieracie tego typu deski , to najpierw przed dokonaniem wyboru zamówcie sobie próbki kilku producentów.

 

WP_20160610_19_24_32_Pro.jpg

Edytowane przez W.Waldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 387
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 5 weeks później...

A co szanowna publika powie na to? http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/DB61EFD787

w kontekście

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/7b9fpejhpa6bdto74kg6q6mqa4/PL7241S2.pdf

 

W skrócie chodzi o to że jedynym legalnym producentem imitacji drewna na tynku jest pewna firma i pozostali mogą im naskoczyć.

Chyba nawet STO z panelami branymi od Rodeo czy Dryvit ze swoim tynkiem w związku z powyższymi dokumentami działają nielegalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że imitacja nie będzie deską prawdziwą bo prawdziwe drewno to szyk i elegancja ale:

- estetycznie wykona ją tylko dobry stolarz, a deskę Tabulo przyklei wykonawca podczas prac elewacyjnych

- aby zlicować deskę z tynkiem trzeba wykonać wnęki które ukryją legary i grubość deski , a Tabulo z Kosbudu kleisz i już ! - nie obniżając grubości ocieplenia

- deskę naturalną trzeba konserwować co jakiś czas, producenci lakierów i bejc dają do 6-ciu lat gwarancji na powłokę ( w co osobiści nie wierzę ) a imitacja deski Tabulo jest wykonana z polimerów wszyscy chyba znają różnicę w trwałości okien drewnianych i plastikowych.

A Tabulo Kosbud zostało użyte na Domu Marzeń w telewizji TVN w miejscowości Stara Wieś ( moje strony) budynek jest bardo prestiżowy a mimo to przykleili na nim imitację deski a nie naturalną.

dom_marzen_foto_5ab.jpgimages (1).jpgimages.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Daj się wypowiedzieć inwestorom, jak ja.
To ja sie wypowiem. IMHO deska odciskana na tynku to tandeta. Widziałem na własne oczy produkty Dryvit i Ceresit. Wygląda to jak qpa... Wolałbym zrobić zamiast tego zwykły tynk albo boniowanie.

Z desek które mam u siebie w postaci próbek wygrała "deska" Decoartwood. Następnie w kolejności były Tiserec, Rodeo, i Plastmaker.

Widziałem też deskę Kosbud ale w mojej subiektywnej opinii nie ma sensu płacić 2x tyle za to samo wiec ten produkt nie wytrzymał konkurencji z decoartwood.

Jak będzie zobaczymy. Tak czy inaczej ja już wybrałem choć nie było łatwo.

Za jakieś 1,5 miesiąca mam nadzieję uzupełnić swój dziennik budowy o elewację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
  • 1 month później...
  • 6 months później...
Na dniach robia mi ocieplenie i elewacje zewnętrzną na ścianach gdzie chce mieć też fragmenty elewacji imitującej drzewo (listwy od góry do dołu budynku). Czy o ich montażu trzeba mysleć przed styro, po, czy w trakcie? Otynkować budynek przed montażem tych listew? Moja ekipa od ociepleń nie robi tego typu rzeczy więc nawet nie próbuje ich pytać. Zrobi to oddzielny wykonawca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
To ja sie wypowiem. IMHO deska odciskana na tynku to tandeta. Widziałem na własne oczy produkty Dryvit i Ceresit. Wygląda to jak qpa...
Witam, dość odważne stwierdzenie :) a jestem zainteresowana. Wydaje mi się jednak, że wszystko ma swoje plusy i minusy i zgadzam się, że na pierwszy rzut oka wygląda to nie za naturalnie, ale przynajmniej trwałe odciski. Natomiast te wszelkie gumy cienkie, na styropianie podmakają i odpadają, na słońcu wonią, itd. I co wybrać? Po przejrzeniu wielu próbek tego i owego, zwyciężył rozsądek i skłaniam się jednak ku trwalszym odciskom... :eek: Czy ktoś się pochwali, który system odciskał? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...