Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Imitacja elewacji drewnianej


Recommended Posts

salik: może być Polka na Ugorze przez Tysiąc... a na poważnie. Dlatego wielu producentów takich imitacji preferuje kleje bezcementowe na bazie silikonów i czegoś tam jeszcze, by tego nie było. Z drugiej strony jest masa ekip które takie zaprawy dla okładzin na bazie cementu robią na budowie i nic im nie wychodzi.

W przemyśle betonowym o takich wykwitach pisze się "biało szare naloty są zjawiskiem normalnym nie pomniejszają parametrów konstrukcyjno wytrzymałościowych produktu, nie są podstawą do reklamacji..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 387
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Planuje zakup imitacji deski. Po przeczytaniu ostatnich postów- przeraziłem sie!!!

Czym kleić tak naprawde taka deske???

qubic - pisze, ze kleil wg. zaleceń producenta a na zdieciach widzimy co sie stało!!

Mysle ze dosc rozsadnym byloby klejenie na piane PU. Tytan EOS do XPS np. powinno to wyeliminowac tego typu zjawiska. tak sie zastanawiam czy przed klejeniem nie warto by bylo zagruntowac gruntem elewacyjnym, tym ktory idzie pod tynk, on odcina wykwity z warstwy zbrojacej, a klej PU nie moze tworzyc wykwitow. Chyba ze klejem montazowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qubic: bo tak naprawdę producent za te wykwity zwali wine na wykonawcę a wykonawca na pogodę.

Kolejna sprawa: część klejów do styropianu (zwłaszcza te w których jest zatapiana siatka) może być robionych jako niskoalkaliczne, po ty by nie mieć problemów później. To jedna sprawa - Druga - fighter - całkiem rozsądna myśl - zwłaszcza, że nie wiadomo kto jaki klajster tam dawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

fantomek24: takie wykwity powstaja z klajow cementowych, na elewacji pod ta imitacje sa 2 takie kleje:

1 - klej cementowy do w. zbrojacej

2 - jak czytam tutaj: klej cementowy do klejenia plytek elastyczny zostal zastosowany.

 

Metody mialbym 2:

1) wyeliminowanie klejow cementowych: w. zbrojaca ze STO Armierungsputz i klejenie na na klej poliuretanowy np. sikabond T8 lub ten w piance do EPS/XPS (Tytana)

2) warstwa odcinajaca czyli na cementowy klej do w.zbrojacej grunt typu Caparol PG610 i klejenie j.w

Powinno rozwiazac zupelnie problem.

W praktyce Ci nie powiem niestety ... jak widzisz - te imitacje to dosc swiezy temat wiec i problemy swieze.

 

Producentem jest firma Rodeo, robi sama pod swoja marka jak i dla np. STO

Dla BASF-a te panele robi jakas firemka spod Radomia, ale tam ten panel jest jakis taki... inny :) nie piankowy tylko jakby caly z masy poliuretanowej (ale nie wiem co to za material, tak wyglada), a drogie jak szlag.

Generalnie BASF i Tytan te swoje imitacje zalecaja kleic wlasnie na kleju w piance

Edytowane przez fighter1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podobnie jak koledzy okojan i fantomek24 zastanawiam się nad zastosowaniem profili z firmy Rodeo. Fighter1983 przedstawił przykładowe warianty klejenia profili, które teoretycznie powinny zapobiec powstawaniu wykwitów.

Ale zastanawia mnie czy w przypadku, gdy użyję kleju poliuretanowego do EPS/XPS to czy przy jego użyciu nie będzie problemu z uszczelnieniem połączeń pomiędzy poszczególnymi profilami. Obawiam się tu szczególnie wody opadowej, która w niektórych miejscach będzie spływać po elewacji i może wtedy wnikać pod profile, tym bardziej że klejąc taką pianką chyba nie da się całkowicie wyeliminować wolnych przestrzeni pomiędzy profilem a warstwą zbrojącą. Ale skoro jak pisze fighter1983 BASF i Tytan zalecają klejenie swoich imitacji na kleju w piance to może jest to wykonalne, tylko obecnie nic na ich stronach o tych imitacjach nie można znaleźć, może wycofali swoje produkty, albo źle szukam :)

U siebie na budowie mam obecnie taką sytuację, że na ociepleniu ze styropianu jest już wykonana warstwa zbrojąca na kleju Caparol 190. Dalej będzie grunt Caparol 610 no i tynk silikonowy Caparola a na części ścian, na wysokości stropów miały... być... profile Rodeo.

W moim przypadku pozostaje więc wybór właściwego kleju. Producent tych profili w karcie technicznej wskazuje użycie do przyklejania:

"Mineralny, zewnętrzny elastyczny klej do płytek np.( Ceresit CM 16 Flex )

Klej dyspersyjny do płytek". Więc może zastosować klej dyspersyjny? - znalazłem taki z Kreisel-a. U innych producentów brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LG1 balbym sie dyspersyjnego.

Soudal taki ma (A24 to sie nazywa chyba?) , Kresiel jak piszesz, Atlas chyba tez (Elewax).

W zasadzie dobrej klasy grunt pod tynk hydrofobizuje powierzchnie (PG610 Caparola), nie mniej rzeczywiscie - istnieje ryzyko dostawania sie wody do w. zbrojacej a to juz proszenie sie o klopoty.

No chyba ze Sikabond T8, jak w systemie balkonowym: cienko po powierzchni i na cienki grzebien imitacje, nie mniej jednak nie wiem jak ze splywem tak klejonej plytki przed zwiazaniem, kleje poliuretanowe typu T8 z tego co pamietam w zasadzie do stosowania na powierzchniach poziomych wlasnie z powodu splywu plytki, ale z drugiej strony... plytka jest ciezka a ten panelik stosunkowo lekki wiec moze i by dalo rade.

Probe gdzies by trzeba bylo zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja pytanie z innej beczki

słyszałam, że Ceresit ma specjalny tynk, tóry emituje drewniane panaele na elewacji znalazłam też swego rodzaju płyty eps

http://www.obud.pl/fasady,art,4242,fasady_tynki,tynki_i_farby_elewacyjne_z_efektem_drewna

 

 

http://www.plastmaker.pl/#!/profile/plaski-xps3.

 

 

Właśnie o 16 idę na pokazik jak się robi Ten efekt drewna w Ceresicie.

A później integracja - szkoda, że na jutro mam wyjazd zaplanowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o 16 idę na pokazik jak się robi Ten efekt drewna w Ceresicie.

A później integracja - szkoda, że na jutro mam wyjazd zaplanowany :)

Zdrajca.... ale to jutro pogadamy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...