Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszty sądowe w postępowaniu w WSA


Valdi12

Recommended Posts

Zamierzam zaskarżyć do WSA decyzję wojewody odnośnie podtrzymania decyzji organu I instancji w mocy. Wpis sądowy to mały pikuś ale interesuje mnie czy w przypadku mojej przegranej Sąd obciąży mnie kosztami procesowymi, jakie poniosła strona pozwana? Mam na myśli te koszty w przypadku jeżeli bedzie ta strona reprezentowana przez profesjonalnego prawnika?Tak jak to sie dzieje w postępowaniach cywilnych.

Dokładnie mam na uwadze ten art.kc:

 

Art. 98. § 1. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). § 2. Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo w tym siedzę. Ale za Ryszardem Kubackim:

 

Koszty postępowania są ponoszone najczęściej przez wszystkie strony postępowania. Artykuł 200 i nast. p.p.s.a. określają zasady zwrotu kosztów postępowania między stronami. Zasady dotyczące tych rozliczeń w istotny sposób różnią się w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym i w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W pierwszym przypadku nie obowiązuje zasada odpowiedzialności za wynik postępowania (art. 98 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn zm.), a w konsekwencji skarżący nie musi w razie nieuwzględnienia skargi zwracać kosztów postępowania organowi administracji (zob. wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 1998 r., SA/Sz 44/98, niepubl.). Obowiązuje natomiast zasada, iż koszty postępowania skarżącemu zasądza się tylko w razie uwzględnienia skargi. Na zwrot kosztów postępowania nie może również liczyć skarżący, który wycofa złożoną skargę – zob. postanowienie SN z dnia 15 stycznia 1999 r., III RN 104/98, OSNP 1999, nr 22, poz. 711). Skarżący może być natomiast zobowiązany do zwrotu kosztów, które poniósł organ w razie niekorzystnego dla siebie wyroku wydanego na skutek wniesienia skargi kasacyjnej. Co więcej – dotyczy to zarówno sytuacji, gdy skarga kasacyjna zostanie wniesiona przez skarżącego, jak i sytuacji, gdy skarga ta zostanie wniesiona przez organ administracji.

Podstawowym przepisem regulującym zwrot kosztów w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym jest art. 200 p.p.s.a., stanowiący o obowiązku zwrotu skarżącemu kosztów postępowania niezbędnych do celowego dochodzenia praw. Zwrot powyższy nie przysługuje natomiast uczestnikom postępowania (bez względu na wynik sprawy – por. wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 1998 r., V SA 1306/97, ONSA 1999, nr 1, poz. 28).

Do zwrotu tego obowiązany jest, w razie uwzględnienia skargi przez wojewódzki sąd administracyjny, organ, który wydał zaskarżony akt lub podjął zaskarżoną czynność albo dopuścił się bezczynności. Podkreślić jednak należy, iż zwrotowi nie podlegają wszystkie koszty postępowania poniesione przez skarżącego, lecz tylko koszty postępowania niezbędne do celowego dochodzenia praw. Kosztami takimi są:

1) koszty sądowe poniesione przez skarżącego,

2) koszty ponoszone przez stroną w związku z udziałem w postępowaniu (w zakresie określonym w art. 205 p.p.s.a.).

Zgodnie z art. 202 p.p.s.a., jeżeli po stronie skarżącej występuje kilku uprawnionych w sprawie, zwrot kosztów przysługuje każdemu z nich odpowiednio do udziału w sprawie. Jeżeli natomiast uprawnienia lub obowiązki skarżących, o których mowa powyżej, związane z przedmiotem zaskarżenia są wspólne, zwrot kosztów następuje na ich rzecz solidarnie.

Nie zawsze przy tym skarżącemu koszty postępowania niezbędne do celowego dochodzenia praw zostaną zwrócone w całości. Zgodnie bowiem z art. 206 p.p.s.a., sąd może w pewnych wypadkach zasądzić na rzecz skarżącego od organu tylko część kosztów. Stać się tak może:

1) w razie częściowego uwzględnienia skargi, oraz tylko

2) w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli skarga została uwzględniona w części niewspółmiernej w stosunku do wartości przedmiotu sporu ustalonej w celu pobrania wpisu.

Od zasady, iż zwrot kosztów przysługuje tylko w razie uwzględnienia skargi przepisy przewidują dwa wyjątki. Po pierwsze, zwrot kosztów przysługuje również skarżącemu w razie umorzenia postępowania z przyczyny określonej w art. 54 § 3 p.p.s.a., a więc w sytuacji, gdy organ, którego działania lub bezczynność zaskarżono, uwzględni skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy (w trybie autokontroli). Po drugie natomiast, częściowy zwrot kosztów przysługiwać może w przypadku umorzenia postępowania w związku z przeprowadzonym postępowaniem mediacyjnym (por. art. 118 p.p.s.a.). W przypadku tym odpowiednie zastosowanie ma art. 206 p.p.s.a.

Zasady zwrotu kosztów postępowania przed NSA określają przepisy art. 203 i 204 p.p.s.a. Pierwszy z nich ma zastosowanie w przypadku uwzględnienia skargi kasacyjnej, drugi w przypadku jej oddalenia. Z przepisów tych wynika, że:

1) jeśli zaskarżony został wyrok I instancji oddalający skargę:

a) w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej i uchylenia wyroku I instancji – zwrot niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego należy się stronie, która wniosła skargę kasacyjną (najczęściej skarżącemu w postępowaniu przed I instancją); obowiązanym do zwrot kosztów jest organ administracji,

b) w razie oddalenia skargi kasacyjnej – zwrot niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego należy się organowi administracji; obowiązanym do zwrot kosztów jest strona, która wniosła skargę kasacyjną (najczęściej skarżący w postępowaniu przed I instancją),

2) jeśli zaskarżony został wyrok I instancji uwzględniający skargę:

a) w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej i uchylenia wyroku I instancji – zwrot niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego przysługuje stronie, która wniosła skargę kasacyjną (najczęściej organowi administracji); obowiązanym do zwrotu kosztów jest skarżący w postępowaniu przed I instancją,

b) w razie oddalenia skargi kasacyjnej – zwrot niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego należy się skarżącemu w postępowaniu przed I instancją; obowiązanym do zwrotu kosztów jest strona, która wniosła skargę kasacyjną (najczęściej organ administracji).

Należy przy tym zauważyć, iż przepisy nie przewidują możliwości zwrotu kosztów w przypadku skutecznego wycofania skargi kasacyjnej (art. 193 p.p.s.a. w związku z art. 60 p.p.s.a.). O ile w przypadku postępowania przed I instancją fakt ten nie ma większego znaczenia (gdyż pozbawia jedynie skarżącego możliwości otrzymania zwrotu kosztów), w przypadku postępowania kasacyjnego wycofanie skargi może uchronić stronę, która wniosła skargę kasacyjną przed koniecznością zwrotu kosztów postępowania stronie przeciwnej. De lege ferenda należy postulować zmianę tego stanu rzeczy poprzez umożliwienie NSA nakazanie w powyższym przypadku zwrotu kosztów stronie przeciwnej.

W postępowaniu kasacyjnym, podobnie jak w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym, obowiązuje zasada, iż:

1) jeżeli po stronie skarżącej występuje kilku uprawnionych w sprawie, zwrot kosztów przysługuje każdemu z nich odpowiednio do udziału w sprawie; jeżeli natomiast uprawnienia lub obowiązki skarżących, o których mowa powyżej, związane z przedmiotem zaskarżenia są wspólne, zwrot kosztów następuje na ich rzecz solidarnie (art. 207 § 1 w związku z art. 202 p.p.s.a.),

2) w razie częściowego uwzględnienia skargi (w tym wypadku – skargi kasacyjnej) sąd może w uzasadnionych przypadkach zasądzić na rzecz skarżącego od organu tylko część kosztów, w szczególności jeżeli skarga została uwzględniona w części niewspółmiernej w stosunku do wartości przedmiotu sporu ustalonej w celu pobrania wpisu (art. 207 § 1 w związku z 206 p.p.s.a.).

Dodatkowo art. 207 § 2 p.p.s.a. przewiduje, iż w przypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może odstąpić od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości lub w części.

Niezależnie od wyniku postępowania przed sądem administracyjnym (zarówno I instancji, jak i NSA), sąd może włożyć na stronę obowiązek zwrotu kosztów - w całości lub w części - wywołanych jej niesumiennym lub oczywiście niewłaściwym postępowaniem (zob. art. 208 p.p.s.a.). Zasądzenie kosztów na powyższej podstawie może nastąpić niezależnie od wyniku postępowania, a więc również od strony, na rzecz której zasądzany jest zwrot kosztów postępowania (postanowienie SN z dnia 9 października 1967 r., I CZ 81/67, niepubl.).

Rozstrzygnięcie o kosztach może się znaleźć w:

1) wyroku uwzględniającym skargę (art. 200 p.p.s.a.),

2) wyroku uwzględniającym skargę kasacyjną (art. 203 p.p.s.a.),

3) wyroku oddalającym skargę kasacyjną (art. 204 p.p.s.a.),

4) postanowieniu o umorzeniu postępowania sądowoadministracyjnego z powodu uwzględnienia skargi w całości przez organ administracyjny (art. 201 § 1 p.p.s.a.),

5) postanowieniu o umorzeniu postępowania sądowoadministracyjnego w związku z przeprowadzeniem postępowania mediacyjnego (art. 201 § 2 p.p.s.a.).

O zwrocie kosztów sąd orzeka na wniosek strony. Wniosek taki, w myśl przepisów art. 210 p.p.s.a., powinien zostać zgłoszony najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia. W przypadku, gdy strona działa bez adwokata lub radcy prawnego sąd powinien pouczyć ją o skutkach niezgłoszenia wniosku w powyższym terminie. Dotyczy to również sytuacji, gdy strona działa z pomocą innego profesjonalnego pełnomocnika niż adwokat lub radca prawny (a więc doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego). Fakt pouczenia o skutkach niezgłoszenia w terminie wniosku w sprawie zwrotu kosztów powinien być odnotowany w protokole rozprawy.

Od zasady, iż o zwrocie kosztów sąd orzeka na wniosek strony przepisy przewidują jeden wyjątek. Sąd o kosztach należnych stronie orzeka z urzędu w przypadku orzekania na posiedzeniu niejawnym, jeżeli strona nie jest reprezentowana przez adwokata lub radcę prawnego. Warto zaznaczyć, iż podobnie jak w powyżej wskazanym przypadku przepisy obok adwokata i radcy prawnego nie wymieniają doradcy podatkowego oraz rzecznika patentowego. Oznacza to, iż w przypadku orzekania na posiedzeniu niejawnym, jeżeli strona jest reprezentowana przez doradcę podatkowego (rzecznika patentowego) sąd powinien z urzędu orzec o kosztach należnych stronie.

 

Twoje postępowanie to WSA czyli pierwszy przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, w przypadku nieuwzględnienia (oddalenia) skargi nie będziesz zobowiązany do zwrotu kosztów organowi (wojewodzie) -

nie obowiązuje zasada odpowiedzialności za wynik postępowania
.

Cyt. przepisy dot. WSA mówią tylko o zwrocie kosztów skarżącemu. Zresztą w sentencjach wyroków WSA jeszcze nie widziałem zasądzenia kosztów od skarżącego na rzecz organu.

Inaczej by było przed NSA.

 

 

Jeszcze tu coś na temat (ale też enigmatycznie):

http://www.rp.pl/artykul/184562,244386_Wygrywajacy_w_sporze_dostanie_zwrot__poniesionych_wydatkow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, w przypadku nieuwzględnienia (oddalenia) skargi nie będziesz zobowiązany do zwrotu kosztów organowi (wojewodzie) - Cytat:

nie obowiązuje zasada odpowiedzialności za wynik postępowania

 

.

Cyt. przepisy dot. WSA mówią tylko o zwrocie kosztów skarżącemu. Zresztą w sentencjach wyroków WSA jeszcze nie widziałem zasądzenia kosztów od skarżącego na rzecz organu.

Odetchnąłem,dziękuje - piszę więc skargę na decyzję wojewody.

Inaczej by było przed NSA.

Właśnie - zauważyłem, że są pewne róznice jeżeli chodzi o WSA i NSA.Mam jeszcze jedno pytanie:

Czy jeżeli wygram w WSA a wojewoda odwoła sie o NSA ( w obawie choćby przed powstaniem precedensu) i tam z kolei przegram to zostanę obciązany kosztami procesu strony wygranej?

Bo tak to zrozumiałem z tego :

Zasady zwrotu kosztów postępowania przed NSA określają przepisy art. 203 i 204 p.p.s.a. Pierwszy z nich ma zastosowanie w przypadku uwzględnienia skargi kasacyjnej, drugi w przypadku jej oddalenia. Z przepisów tych wynika, że:

1) jeśli zaskarżony został wyrok I instancji oddalający skargę:

a) w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej i uchylenia wyroku I instancji – zwrot niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego należy się stronie, która wniosła skargę kasacyjną (najczęściej skarżącemu w postępowaniu przed I instancją); obowiązanym do zwrot kosztów jest organ administracji,

b) w razie oddalenia skargi kasacyjnej – zwrot niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego należy się organowi administracji; obowiązanym do zwrot kosztów jest strona, która wniosła skargę kasacyjną (najczęściej skarżący w postępowaniu przed I instancją),

2) jeśli zaskarżony został wyrok I instancji uwzględniający skargę:

a) w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej i uchylenia wyroku I instancji – zwrot niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego przysługuje stronie, która wniosła skargę kasacyjną (najczęściej organowi administracji); obowiązanym do zwrotu kosztów jest skarżący w postępowaniu przed I instancją,

b) w razie oddalenia skargi kasacyjnej – zwrot niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego należy się skarżącemu w postępowaniu przed I instancją; obowiązanym do zwrotu kosztów jest strona, która wniosła skargę kasacyjną (najczęściej organ administracji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 203. Stronie, która wniosła skargę kasacyjną, należy się zwrot poniesionych przez nią niezbędnych kosztów postępowania kasacyjnego:

1) od organu - jeżeli w wyniku uwzględnienia skargi kasacyjnej został uchylony wyrok sądu pierwszej instancji oddalający skargę;

2) od skarżącego - jeżeli w wyniku uwzględnienia skargi kasacyjnej został uchylony wyrok sądu pierwszej instancji uwzględniający skargę.

 

Art. 204. W razie oddalenia skargi kasacyjnej strona, która wniosła skargę kasacyjną, obowiązana jest zwrócić niezbędne koszty postępowania kasacyjnego poniesione przez:

1) organ - jeżeli zaskarżono skargą kasacyjną wyrok sądu pierwszej instancji oddalający skargę;

2) skarżącego - jeżeli zaskarżono skargą kasacyjną wyrok sądu pierwszej instancji uwzględniający skargę.

 

Czyli jeśli w I instancji wygrasz - kasację wnosi organ. Jeśli NSA uchyli wyrok - zwracasz koszty (art. 203 pkt 2).

 

Jeśli w I instancji przegrasz - Ty wnosisz kasację. Jeśli NSA oddali kasację - również płacisz (art. 204 pkt 1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

 

Czyli jeśli w I instancji wygrasz - kasację wnosi organ. Jeśli NSA uchyli wyrok - zwracasz koszty (art. 203 pkt 2).

 

Jeśli w I instancji przegrasz - Ty wnosisz kasację. Jeśli NSA oddali kasację - również płacisz (art. 204 pkt 1).

Tak żle i tak niedobrze. Najgorzej, że co prawnik to inna opinia odnośnie rokowań w mojej sprawie.Tak samo może i być w sądach róznych instancji. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...