Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dawać uziemienie grzy przewód 5 żyłowy?


Recommended Posts

Żadnego.

Mam to uzasadniać? Myślę, że i tak tego nie zrozumie skoro jeszcze tego nie zrozumiał. Powiedz, że ma być tak jak ty chcesz i koniec. Niech uważa że to do niczego ci nie potrzebne - jego sprawa.

 

Nie pie......rz głupot.

Ma być zgodnie z obowiązujacymi przepisami a nie według widzimisię inwestora.

Inwestor ma tyle do gadania co żyd za okupacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilke ma tyle ma kolego ale zanim siętak podnieciłeś to trzeba było sprawdzić czy to co proponuje elektryk jest zgodne z prawem. Jeśli założyć ,że ta listwa uziemiająca to GSU czyli główna szyna uziemiająca(wyrównawcza) to tak sięskłada, ze zgodnie z przepisami prawa mamy obowiązek wykonania głównej szyny uziemiającej, głównych połączeń wyrównawczych i uziemienia przewodu ochronnego przy wejściu do budynku. I nie ma znaczenia czy zasilanie jest wykonane kablem 3,4,5 czy 10 -cio zyłowym. Nigdy z tych elementów instalacji nie można zrezygnować.

 

Więc kolego skoro wykonawca nie robi tego zgodnie z przepisami - bo nie chce wykonać listwy uziemiającej to nie ma racji. Zakładam więc że inwestor ma rację bo nalega na wykonanie tego elementu.

 

Nadal więc uważasz kolego że inwestor ma tyle do powiedzenia co żyd za okupacji?

 

Być może ta listwa uziemiająca to całkiem coś innego niż założyłem ale nawet jeśli by to założyć to niestety ale nie ma ani jednego elementu w instalacji z którego można by było zrezygnować tylko dlatego że kabel jest 5 żyłowy. Jak już z czegoś można zrezygnować to z kabla 5 żyłowego na rzecz kabla 4 żyłowego. Zważywszy na całość mojej wypowiedzi pozwoliłem sobie napisać, że bez sensu jest tłumaczenie elektryka a jego robota będzie błędem w sztuce jeśli nie wykona GSU, połączeń wyrównawczych głównych, uziomu dla budynku, uziemienia przewodu PE.

 

Tak się skłąda, że te części instalacji są słabo płatne albo wogóle przy rozliczaniu za punkt bo ani to pstryczek, ani gniazdko więc można powiedzieć ,że nie jest to wyceniane. Do tego wszystkiegio, bez tych instalacji w gniazdkach napięcie mamy a żarówki świecą. Więc po co sięmęczyć myślą sobie co niektórzy wciskając właśnie takie kity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również daję uziemienie mimo pociągniętego kabla 5*10. Juz na etapie fundamentów wykonałem uziom fundamentowy i teraz wprowadzam go do rozdzielnicy. Uziemienie punktu rozdziału które w ZK ( 15 m od domu) wykonał elektryk to kawałek bednarki wbity na 2 metry i jakoś to do mnie nie przemawia... "Człowiek z papierami elektryka" który podpisze się pod instalacją wykonaną i zaprojektowaną w całości przeze mnie, negował również sens stosowania przepięciówki, tak więc bedę pionierem w mojej gminie: mam uziom fundamentowy i podłogówkę w całym domu. Oczywiście mam/będę miał tylko dlatego że robię to sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
:yes::yes:energetyka stosuje przewód wspólny PEN ,ty dajesz 5cio żyłowy/osobno N i PE/więc jest to punkt rozdziału.Musi on być uziemiony/chyba max 30 om/ a tego energetyka nie zapewnia.Bo np. ZK jest w 2 klasie ochronności i nie ma ograniczników przepięć.Najlepiej i wedle prawa przewód od skrzynki na granicy działki 4żyły/zwany ZLZ minim.4x16mm alu i 10 mm Cu w załeżności od mocy/Piąty PE bierzesz z uziomu fundament.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...