Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jakie koszty instalacji grzewczej (pompa, kominek, gas)


tokarool

Recommended Posts

ciagle zastanawiam sie nad wyborem instalacji grzewczej chcialem sie zapytac jakie koszta sie mniej więcej z tym wiążą.

 

Pompa ciepła + podłogówka + kominek (patrz poniżej)

 

Kondensacyjny kocioł na gas + podłogówka + kominek (patrz poniżej)

 

Kominek podpięty pod wentylacje mechaniczna jako dodatkowe(awaryjne) źródło.

 

Dom ok 150m2 poddasze uzytkowe, dom bede staral sie wykonczyc na energooszczedny

 

Chodzi mi o to ile dany roziwazanie bedzie kosztowac np przykladowo pompa z gruntowym pionowym wymieninikiem 30tys podlogowka 10tys. kominek 5tys komin 10tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem tonę czasopism i spędziłem mnóstwo czasu na forum muratora. Jednak nadal brak zdecydowania:/ Jak by co poprawiajcie mnie, wiec zacznę od:

 

instalacja pomy ciepła (koszty przybliżone)

Podlogowka 100zł za m2 tak wiec 16tys

PC (co, cwu) z wymiennikiem pionowym ok 40tys

 

kondensacyjny kociol na gas ok 10tys

komin do nigego 10tys

podlogowka 16tys

 

kominek 7tys komin 10tys

 

solary 10tys

 

I co najlepiej wybrac dla domu z zapotrzebowaniem ok 90 kWh/(m2*rok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi 86 tyś bez kominka (i komina do niego). To ja napiszę co wymyśliłem do mojego przyszłego domu:

Elektryczne kable grzewcze z płytą fundamentową jako akumulatorem - 10 tyś.

Podgrzewacz elektryczny 300l - 2 tyś

Druga taryfa.

Ja inwestuję 12 tyś, mam wszystko co trzeba, święty spokój z obsługą, wymianą części, płynów eksploatacyjnych.

Zużycie prądu na CWU dla 4 osób, (grzałka 3 kw/ 6 godz nagrzanie 300 l) max - 250 zl (kwh po 40 gr)

Zuzycie prądu na ogrzewanie w miesiącach zimowych przy mocy zainstalowanej 10 kw / 6 godz dziennie, mieisęcznie 720 zł (zakładam mrozy straszliwe, nie będę dogrzewał kominkiem) ogrzewanie takie przez 5 miesięcy. Razem rocznie wydam 6600 zł przy czym założyłem warunki brzegowe - maksymalne zuzycie ciepłej wody, maksymalne grzanie przez 5 miesięcy, cenę prądu w drugiej taryfie o 1/3 wyższą niż obecnie. Myślę że realne koszty będą o jedną trzecią niższe, ale niech tam...

 

Teraz ty - na prąd do CWU pójdzie 1/5 tego co u mnie czyli 50 zł miesięcznie

- na gaz w zimie niech też będzie 50 zet przez 5 miesięcy. razem rocznie 850. ( to też warunki brzegowe ale w drugą stronę - bardzo optymistycznie, realnie to będzie dwa albo trzy razy tyle co potwierdzą ci co takie zestawy mają. Policz kiedy ci się to zwróci. Nie pisz o ekologii bo pompy ciepła i solary ekologiczne nie są a raczej ich produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...