Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy ufać zapotrzebowaniu ciepła zamieszczonego w projekcie ?


Krzychos

Recommended Posts

Witam

Jestem na etapie wyboru grzejników do swojego domu.

Projekt domu mam typowy, w którym oczywiście jest projekt instalacji c.o.

Zawiera on zestawienie zapotrzebowania ciepła w Watach dla poszczególnych pomieszczeń.

Zdecydowałem się prawie na grzejniki firmy Burgman.

Fachowcy (sprzedawcy) z firmy w której zamierzam kupić grzejniki twierdzą, że najlepiej przy doborze mocy grzejników kierować się zasadą : powierzchnia pokoju (pomieszczenia) * 140 i że w projekcie są zwykle bzdury.

Gdy to porównałem z zestawieniem z projektu to wyszło mi, że na parterze moc grzejników powinna być około 60-70% wyższa niż winika z projektu. Dla poddasza moc jest jeszcze wyższa, bo 100%, a w jednym przypadku nawet 150% od wartości zamieszczonych w projekcie.

Rozumiem, że sprzedawcy są przeszkoleni, jeżdżą na kursy i prezentacje, chcą dobrze dla klienta, ale takie rozbieżności są zbyt duże.

W końcu projekt instalacji robił fachowiec, inżynier, który się w tym specjalizuje.

Zastanawiam się czy zaufać sprzedawcom, czy projektowi, a może wypośrodkować moc grzejników potrzebnych do domu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepom zależy na prowizji, a ty nie musisz przepłacać za grzejniki.

Jak wyżej wspomniano,nie tylko powierzchnia jest ważna(magazyn z blachy, a domek o tej samej powierzchni będzie miał trochę inne zapotrzebowanie na ciepło :wink: ).

W obliczeniach zapotrzebowania na ciepło liczy się przenikalność cieplną przegród (strop,podłoga,ściany,dach) i to dopiero mnoży się przez powierzchnię danej przegrody.

Zatem opieraj się na projekcie.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obliczeń i eksperymentów co się opłaca a co nie zrobiłem model domu w Audytorze OZC - dość szczegółowy bo każde pomieszczenie z osobna z wszystkimi parametrami przegród, okien i drzwi.

 

Przy wartościach z projektu wyszło mi zapotrzebowanie na energię bardzo zbliżone do tego w projekcie. Różnice wyszły raczej na niekorzyść mojego modelu - nie chciało mi się dokładnie liczyć kubatur pomieszczeń na poddaszu, które mają porządne skosy (projekt Murator M04a) - więc policzyłem jako prostopadłościany.

 

Natomiast poszczególne pomieszczenia miały zapotrzebowanie takie jak w dołączonym projekcie CO - za wyjątkiem poddasza - z oczywistych względów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo. Na swoje nieszczescie przy robieniu samej wody dałem mu wolną rękę (co można spier... przy wodzie?) no i mam spier... instalację.

 

Ale to już chyba offtop :)

 

Wszystko można sp.....aprać niestety :evil:

 

Ja pilnowałam, żeby ogrzewanie w każdym pomieszczeniu było na osobnej pętli, bo sam by na to nie wpadł :evil:

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co w projekcie nie zawsze oznacza że będzie ok. Jak chcesz dobrać grzejniki według projektu to musisz robić identyczną instalację jak w projekcie. Przy doborze grzejników musisz patrzeć jaką osiągają moc przydanej temp. czynnika grzewczego, żeby później się nie okazało że masz grzejniki nieodpowiednie do danego kotła. Przy kotle na opał stały grzejniki mogą być mniejsze niż przy kotle na gaz.

W projekcie również musisz zobaczyć dla jekiej temp. masz dobrane grzejniki, bo u mnie grzejniki były dobrane do temp. 20*C. Wiec jak chcesz osiągnąć wyższą temp. w pomieszczeniach musisz dać większe grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W projekcie również musisz zobaczyć dla jekiej temp. masz dobrane grzejniki, bo u mnie grzejniki były dobrane do temp. 20*C. Wiec jak chcesz osiągnąć wyższą temp. w pomieszczeniach musisz dać większe grzejniki.

j.w.

i jaka np. temperatura zasilania grzejników w projekcie i czy Ty zapewnisz taką ...

bo jesli nie zapewnisz - potrzebne wieksze grzejniki

tak wiec zalezy czy będziesz miał wszystko zgodne z projektem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee... taki brak zaufania do bliźnich... 100W/m2 nie wynika z chęci naciągniecia bliźniego-inwestora na parę PLN. Bardzie wynika z:

1. głupoty

2. niedouczenia

3. rutyny

4 posiadania tylko 2 szarych komórek

5. lenistwa

6. niecheci do nauki

7. chęci ułatwienia sobie życia

8. Przestrzegania swiętej zasady "panie, zawsze się tak robiło" - toz to prawie jak dogmat biblijny.

 

Chciwość nie jest tutaj najwiekszym grzechem. Trochę więcej wiary w uczciwość fachowców :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee... taki brak zaufania do bliźnich... 100W/m2 nie wynika z chęci naciągniecia bliźniego-inwestora na parę PLN. Bardzie wynika z:

1. głupoty

2. niedouczenia

3. rutyny

4 posiadania tylko 2 szarych komórek

5. lenistwa

6. niecheci do nauki

7. chęci ułatwienia sobie życia

8. Przestrzegania swiętej zasady "panie, zawsze się tak robiło" - toz to prawie jak dogmat biblijny.

 

Chciwość nie jest tutaj najwiekszym grzechem. Trochę więcej wiary w uczciwość fachowców :wink:

 

Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co w projekcie nie zawsze oznacza że będzie ok. Jak chcesz dobrać grzejniki według projektu to musisz robić identyczną instalację jak w projekcie. Przy doborze grzejników musisz patrzeć jaką osiągają moc przydanej temp. czynnika grzewczego, żeby później się nie okazało że masz grzejniki nieodpowiednie do danego kotła. Przy kotle na opał stały grzejniki mogą być mniejsze niż przy kotle na gaz.

W projekcie również musisz zobaczyć dla jekiej temp. masz dobrane grzejniki, bo u mnie grzejniki były dobrane do temp. 20*C. Wiec jak chcesz osiągnąć wyższą temp. w pomieszczeniach musisz dać większe grzejniki.

 

Najlepiej weź fachowca, który przed rozpoczęciem prac policzy zapotrzebowanie, dobierze grzejniki, policzy podłogówkę. Po prostu zrobi projekt. Daje to cień szansy na to, że tak podchodząc do tematu "wie co robi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...