Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Automatyczny termostat do podłogówki


michalp

Recommended Posts

Witam,

 

Mam rozdzielacz pompowo - mieszający do podłogówki, gdzie w klasycznym wykonaniu na zasileniu montuje się termostat z kapilatą (tak to się nazywa???). I w zależności od nastawy ręcznej tego termostatu - przy np. 40 st. w obiegu podłogowym termostat się zamknie i nie będzie dopuszczał więcej gorącej wody z pieca.

 

Chciałem to zautomatyzować (chcę mieć możliwość niezależnego włączenia podłogówki, a wyłączenie pompy przy otwartym zaworze skutkuje tym, że do podłogówki wpływa np. 80 st. z pieca) - zakupiłem dzisiaj siłownik 230V, który mogę zamontować na zasileniu rozdzielacza. Tylko - jak nim sterować?

 

Przeglądałem sterowniki pomp Eurostera, ale jakoś nic nie mogę znaleźć. Generalnie chodzi o to, żebym mógł sobie ustawić np. 45 st i powyżej tej temperatury sterownik odłączy siłownik (czyli się zamknie), a jak temp. spadnie, to znów poda napięcie, czyli siłownik znów zacznie dopuszczać gorącą wodę.

 

Jakie urządzenie spełni tę rolę?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam rozdzielacz pompowo - mieszający do podłogówki, gdzie w klasycznym wykonaniu na zasileniu montuje się termostat z kapilatą (tak to się nazywa???). I w zależności od nastawy ręcznej tego termostatu - przy np. 40 st. w obiegu podłogowym termostat się zamknie i nie będzie dopuszczał więcej gorącej wody z pieca.

 

Chciałem to zautomatyzować (chcę mieć możliwość niezależnego włączenia podłogówki, a wyłączenie pompy przy otwartym zaworze skutkuje tym, że do podłogówki wpływa np. 80 st. z pieca) - zakupiłem dzisiaj siłownik 230V, który mogę zamontować na zasileniu rozdzielacza. Tylko - jak nim sterować?

 

Przeglądałem sterowniki pomp Eurostera, ale jakoś nic nie mogę znaleźć. Generalnie chodzi o to, żebym mógł sobie ustawić np. 45 st i powyżej tej temperatury sterownik odłączy siłownik (czyli się zamknie), a jak temp. spadnie, to znów poda napięcie, czyli siłownik znów zacznie dopuszczać gorącą wodę.

 

Jakie urządzenie spełni tę rolę?

 

Michał

 

Zastosuj po prostu termostat. Który będzie podawał lub odcinał napięcie.

 

NIe za bardzo rozumiem twój opis i co chcesz uzyskać może jakiś rysunek ??

Skoro jest termostat to dlaczego wpływa te 80' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. może źle opisałem, obecnie jest termostat z kapilarą.

 

Chcę to zautomatyzować, czyli dać siłownik elektryczny, ale brakuje termostatu, który by tym siłownikiem sterował. Znalazłem w Interencie właśnie termostat przylgowy (bezprądowy) z przekaźnikiem i chyba o to, mi chodzi.

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Michalp możesz coś więcej napisać o tym siłowniku, bo też chcę coś takiego kupić. Szukam po necie i nic ciekawego nie mogę znaleźć.

Podam Ci linka gdzie jest fajnie opisane sterowanie głowicą termoelektryczną, na przykładzie konkretnego rozdzielacza.

http://www.ogrzewanie.sklep.pl/file_produkty/vF1JeMCbXe.pdf?PHPSESSID=cde7e08b3d32cd614365b1c330

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, więc wymyśliłem coś takiego. Nazwę ten układ - "prostym - złożonym" :), ponieważ na obecny stan nie chcę instalować niezależnego pomiaru temperatury w pomieszczeniach, ponieważ:

- przede mną pierwsza zima, więc nie wiem, jak będzie;

- grzejnikami steruję za pomocą sterownika mierzącego temperaturę w jednym, wybranym pomieszczeniu, więc dlaczego miałbym inaczej na obecnym etapie sterować podłogówką;

- koszt instalacji niezależnego sterowania każdym obwodem jest wysoki (u mnie sterowanie bezprzewodowe obecnie niestety pozostaje).

- do całości - podłogówkę mam w łazienkach, wiatrołapie, suszarni i kuchni, więc nie są to pokoje, gdzie temperatura musi być ściśle określona.

 

********

Moja instalacja:

- piec olejowy;

- sterowanie grzejnikami na podstawie temperatury w jednym pomieszczeniu - jak za zimno, pompa CO pracuje; jak za gorąco - pompa CO nie pracuje.

- niezależna podłogówka (rozdzielacz pompomo - mieszający firmy KAN).

 

********

Jedna uwaga:

- hydraulik wmontował u mnie podłogówkę w miejsce kolejnego rozdzielacz grzejnikowego, tzn. mam rozdzielacz grzejników parteru, rozdzielacz grzejników piętra i rozdzielacz KAN podłogówki.

 

To niestety błąd polegający na błędnym założeniu, że pompa CO będzie u mnie chodzić non stop przez całą zimę. Efekt - gdy pompa CO tłoczy gorącą wodę, podłogówka działa. Gdy pompa CO nie tłoczy - podłogówka nie pobiera gorącej wody (mimo chodzącej pompy w rozdzielaczu podłogowym), ponieważ łatwiej jej stworzyć obieg odwrotny w grzejnikach.

 

Rozwiązanie - zamontowaje zawór zwrotnych na zasileniu rozdzielnic grzejnikowych. Od tego momentu - podłogówka chodzi prawidłowo nawet przy wyłącząnej pompie CO, ponieważ nie ma innego wyjścia, jak zassać gorącą wodę z kotła, a nie z grzejników odwrotnie, co blokują jej zawory zwrotne.

 

Do czego zmierzam... ano do tego, że przy założeniu, że: pompa CO pracuje i jakieś sterowanie podłogówki odetnie siłownik wmontowany na zasileniu rozdzielacza podłogowego (np. wyłączę podłogówkę), to:

- pompa podłogówki się wyłączy oczywiście :)

- ale siłownik zamknie się za ok. 5 minut. Przez ten czas pompa CO będzie pompowała do rozdzielacza podłogowego 80 st., co może - jak uważam - być dla układu szkodliwe.

 

Oczywiście tego problemu nie ma, gdy podłogówka jest zamontowana jako oddzielny obieg.

 

*************

 

Gdybym miał oddzielny obieg, zrobiłbym tak:

- ręczny zawór termostatyczny z kapilarą - zabezpieczenie przed przegrzaniem podłogówki;

 

lub lepiej:

- siłownik elektyczny

- termostat przylgowy dla zabezpieczenia przed przegrzaniem;

- w jednym wybranym pokoju sterownik (np. Euroster), który będzie włączał bądź wyłączał układ w zależności od temperatury;

 

Wszystko włączone w szereg, tzn. termostat przylogowy z nastawą np. 50 st - gdy powyżej, odłącza siłownik elektryczny, który zamknie dopływ czynnika grzewczego. Z kolei sterownik pokojowy może zamknąć ten siłownik wcześniej, gdy w pomieszczeniu zrobi się odpowiednio ciepło.

 

Dodatkowa zaleta - możliwość ustalenia temperatury dziennej i nocnej;

 

**********

 

W moim przypadku - cały czas się zastanawiam; A generalne pytanie to:

- czy pompa w rozdzielaczu podłogowym powinna chodzić przez cały sezon grzewczy czy też powinna się wyłączać razem z siłownikiem (np. gdy w pomieszczeniu temperatura będzie odpowiednia).

 

Jeśli ma chodzić przez cały sezon, to prawidłowe jest rozwiązanie opisane wyżej;

 

Jeśli z kolei ma być wyłączana (np. uzyskujemy oszczędność energii, ale czy skuteczność podłogówki), to w moim konkretnym przypadku pojawia się sytuacja, że gdy: pompa CO będzie włączona i wyłączę pompę podłogówki, to zanim siłownik na zasileniu podłogówki się zamknie (co by pompa CO nie tłoczyła w układ podłogowy 80 st), minie 5 min. To sporo.

 

Więc odbyśliłem wyłącznik czasowy - po wyłączeniu, napięcie zostanie zabrane z siłownika, a jednocześnie zostanie włączony wyłącznik czasowy, który przez np. 10 min. będzie podtrzymywał pompę podłogową. Jeśli przyjdzie impuls do otwarcia siłownika, wyłącznik czasowy zostanie wyłączony i po prostu - pompa będzie chodziła dalej.

 

Trochę to skomplikowane, ale jutro sobie to rozrysuję i zobaczę, czy będzie to działać czy coś mi się poplątało.

 

************

 

To tak po krótce,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...