Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obliczanie powierzchni grzewczej


kkdarch

Recommended Posts

Witam

Buduje dom o powierzchni użytkowej 139m2 ale powierzchnia podłóg 165m2 oczywiście ogrzewanych a różnica wychodzi ze skosów na poddaszu.Którą powierzchnię wziąć do obliczeń podłogówki ?Szukałem ale bez skutku.

:(

 

A celem ma być ogrzanie podłogi, czy powietrza nad nią?

Jeśli yemperatura powietrza w pomieszczeniu też jest dla Ciebie ważna to bierz pod uwagę nie powierzchnię, a objętość ogrzewanej przestrzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orientacyjnie bierzesz powierzchnię podłóg, na każdy metr kwadratowy potrzeba ci jakieś 100 W. W obecnej technice wykonawstwa mieszkań można policzyć mniejsze zapotrzebowanie na ciepło (bo są lepiej izolowane), więc mnożysz wszystko x0,7. Wychodzi ci potrzebna moc grzewcza. I wszystko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orientacyjnie bierzesz powierzchnię podłóg, na każdy metr kwadratowy potrzeba ci jakieś 100 W. W obecnej technice wykonawstwa mieszkań można policzyć mniejsze zapotrzebowanie na ciepło (bo są lepiej izolowane), więc mnożysz wszystko x0,7. Wychodzi ci potrzebna moc grzewcza. I wszystko

A nawet mniej niż 0,7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi .Dzisiaj dostałem projekt instalacji i według rysunków wychodzi 11kW na całą podłogówkę i wychodzi mi 59W/m2 z czego 71,4 m2 przypada na parter nad nieogrzewaną piwnicą i tu jest 68,76W/m2 a poddasze 114,9m2 i 53,22W/m2 . Z tego co mi powiedział projektant że te wartości i tak są trochę zawyżone bo przyjmuje się około 50w/m2.

U mnie będzie ściana z silki 24cm + 15 styro ,25cm wełny na dach więc izolacyjność dobra .Teraz został jeszcze jeden problem tzn chcę wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła więc te wartości powinny się jeszcze zmniejszyć ale o ile?Projektant pewnie nie ma doświadczenia w liczeniu z odzyskiem ciepła więc się nie wypowiada.Z tego co czytałem (może jestem w błędzie )to trzeba zmniejszyć straty powodowane przez wentylację grawitacyjną o sprawność odzysku ciepła(50-70%).Niestety nie wiem jak to obliczyć.Może ktoś podpowie jak to policzyć.U mnie 470 m3 wynosi objętość pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij policzyć strat związanych z otwieraniem drzwi i okien. Wtedy cała oszczędność z odzysku ciepła z wentylacji nie ma znaczenia. Wg mnie te oszczędności to żadne oszczędności. Chyba ze nie będziesz wychodził z domu. Dodam że małe dzieci bardzo często"zapomną " zamknąć drzwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety małych dzieci już nie mam a z tego co wiem to przy wentylacji z odzyskiem ciepła zapotrzebowanie na ciepło się zmniejsza.Przy wentylacji mechanicznej bezsensem jest otwieranie okien!Czy jesteś użytkownikiem takowej wentylacji?

Domniemam że to do mnie - nie nie mam. Inni co mają (na tym forum) pisali, że aspekt oszczędności na odzysku ciepła jest pomijalny.

 

Co do otwierania - nie wyobrażam sobie nie otwierać okien. Mieszkam na wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że można jeśli tylko twój kocioł potrafi i nie zakwasi komina

Na przykład pompa ciepła.

przykładowo na jesieni puszczasz sobie w rurki +30 a w styczniu +55 i na tych samych obwodach raz będzie 30W/m2 a raz 80W/m2

 

Kto puszcza 55* w podłogówkę?Byłem u znajomych i mają podłogówkę tylko w kuchni i przy 50*C nie można było usiedzieć z nogami na podłodze. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...