Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Bypass


Recommended Posts

Mam to samo. HR400 dostaje powietrze 13 stopni, za centralą jest ok 17 a do pokojów leci 20-21. Kanały izolowane okrągłe, blacha w wełnie z folią aluminiową. Niestety trzeba policzyć ile dodają wentylatory [W=J/s] i policzyć ile kg/s powietrza przelatuje przez centralę. Wtedy wyjdzie prawda. Poza tym wg. Brinka powietrze też nieco się ogrzewa od wymiennika, mimo, że przepływa obok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem świeżym posiadaczem Renoventa large, właściwie jeszcze nie jest uruchomiony, aczkolwiek instalacja gotowa.

Ale do rzeczy, rozebrałem go, z ciekawości oczywiście. Bypass jest to sterowana silniczkiem klapka, która otwiera połączenie pomiędzy dwiema komorami reku. Nie zamyka ona przepływu przez wymiennik, tylko uruchamia dodatkowy kanał. Przynajmniej niczego zamykającego wloty wymiennika nie zauważyłem.

 

Także tak na chłopski rozum wychodzi, że ten bypass jest tylko częściowy.

 

 

Nie do końca. Mam HR400 z fabrycznym bypassem i oprócz klapki, u góry po lewej stronie wymiennika jest przesuwany grill, zamykający wymiennik. Otwiera się i zamyka przeciwnie niż klapka. Można to sprawdzić włączając otwartą centralę, ale proces jest powolny (do 2 minut otwarcie bypassu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja pomierzyłem wszystkie temperatury na Renovent HR 400 z bypassem. Na zewnątrz jest 18 (pomiar z wejścia na urządzeniu), temperatura tuż przed bypassem obok wymiennika - 18, temperatura nad bypassem obok wymiennika 19, temperatura na wyjściu z rekuperatora, tym które idzie do nawiewów na pomieszczenia - 22,5, temperatura na nawiewie który nie idzie w pobliżu poddasza - 24,5, temperatura w pomieszczeniu i na powrocie do urządzenia - 25.

 

Oczywiście bypass otwarty, grill na wymienniku zamknięty (dla powności odłaczyłem siłownik i taśmą zakleiłem cały grill na wymienniku w razie gdyby był nieszczelny. I teraz kolejna ciekawostka - po zwiększeniu obrotów temperatura na wyjściu zwiększyła się o ok. 1 stopnień zamiast się zmniejszyć!!!

 

Wg mnie to jakaś porażka, na zewnątrz chłod przyjemny a w środku cała noc 25 stopni. Co więcej, jak wyłączyłem bypass to temperatura skoczyła zaledwie o 0,5 stopnia. Można powalczyć z izolacją (chociaż cały dach ma 30cm wełny, a rury dodatkowo z izolacją) ale co to da, skoro na samym pudełku temperatura magicznie rośnie o nawet 4,5 stopnia.

 

Spędziłem już 2 dni nad tym i zaczynam się zastanawiać czy czasem temperatura nie powiększa się na wentylatorze, albo w wyniku jakiejś nieszczelności kanału w środku obudowy.

 

Jeszcze jedno - czy brak odprowadzenia kondensatu może takie coś spowodować? Albo brak inicjacji urządzenia (nie wiem dlaczego nie inicjuje się przez "F" + "+")

 

Pozdrawiam,

Paweł

 

Zacytuję post Jurka_Z:

 

Przyjmijmy:

Różnica temp 10K (mało prawdopodobne – raczej będzie mniejsza)

Ciepło właściwe powietrz cpp=1020 J/(kg K)

Masa właściwa powietrza q= 1,239kg/m3

Strumień powietrza 200 m3 /h = 0,056 m3 /s

 

10K*1020J/(kg K)*1,239kg/m3 *0,056 m3 /s = 700W jest to bardzo mało – porównaj z mocą klimatyzatorów.

 

I teraz powiedzmy, że mamy wydajność 200 m3/s, a przy takiej centrala pobiera ok 120 W, z czego około połowa to moc wentylatora nawiewnego. Więc mamy moc chłodniczą 700W - 60W = 640 W (czyli już tracimy ok 10%). Druga kwestia, to fakt, że powietrze jednak nieco ogrzewa się od wymiennika przepływając obok niego (wymiennik ma naklejoną izolację z pianki o grubości ok 5 mm).

Jeszcze gorzej jest przy wyższym biegu. Powiedzmy, że mamy włączone 400 m3/h. Opór kanałów jest tak duży że moc wentylatorów rośnie nieliniowo. U mnie maksymalnie centrala pobiera ok 330W. Co więcej z wykresów w instrukcji wynika, że przy tak znacznych oporach wynikowy przepływ powietrza jest mniejszy, a moc wentylatorów maksymalna (opory mierzy sama centrala i można je sobie wyświetlić). W związku z tym powietrze nawiewane może być jeszcze cieplejsze. Jedynie krócej przebywa w kanałach, co tu akurat jest zaletą.

Inicjalizacja centrali polega na tym, że centrala automatycznie dobiera wydajność na najwyższym biegu (oraz na niższych) do oporów kanałów, tak aby wykorzystać maksymalnie możliwości wentylatorów w obrębie ich ch-ki pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

termoaktuator. Co więcej sam siłowniczek działa, sprawdziłem. Po podaniu 230V wysuwa się po dopiero około 30 sekundach, ale producent podaje czas do 90s.

 

używam tego typu termoaktuatorów w innych produktach i znam dobrze zasadę ich działania:

Pobierają energię cały czas, przez jaki pracują i są wysunięte. W środku jest mała grzałka, która cały czas podgrzewa substancję rozrzerzającą się pod wpływem ciepła i powodującą wysunięcie się części tego siłownika.

Faktycznie podczas pracy termosiłownik się nagrzewa i to dosyć znaczne - można się prawie poparzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Panowie, to jest tak :

W instrukcji cacy cacy. Co pójdzie z ziemi to będzie.

Dopiero w eksploatacji wychodzi prawda. Z ziemi wychodzi 17 stopni z reku przy otwartym bypassie 22 stopnie. Producent teraz mówi, że reku tak ma. Im wyższy bieg tym bardziej grzeje. U mnie na całym poddaszu, gdzie jest 31 stopni przy 33-34 na zewnątrz temperatura podnosi się o 1,5 stopnia. Praktycznie największe straty są na reku. Silnik z turbiną znajduje się w kanale i grzeje aż miło, a wystarczyło silnik pozostawić w kanale wywiewnym a turbinę w nawiewnym i byłoby OK

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...