Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFRO AKM LUX jakie macie nastawy ?


plakon

Recommended Posts

Witam , pisałem już na tym forum rok temu; użytkuję defro akm 22 drugi sezon . Zgadzam się , że ciężko ten piec ustawić , tak aby być całkowicie zadowolonym - zawsze występuje któryś z problemów - w zależności o ustawień inny : 1. dużą ilość spieków i popiołu przy wysokiej wartości nadmuchu ( popiół tak w ogóle muszę wybierać najrzadziej co 2 dni ) 2. duża ilość sadzy ( muszę czyścić piec raz na tydzień wybierając ok.3 litrów sadzy ) przy nastawieniach dmuchawy blisko 20% 3. przy długim czasie podawania piec wolno się rozgrzewa , ale też na dłużej - dłużej więc stoi w podtrzymaniu - jednak łatwiej o wygaśnięcie wtedy żaru , co kończy się zawaleniem paleniska węglem 4. Spalanie wynosi przy mrozach -10 do -15 C ok.40 kg/dobę w domu 70 m2 , przy ogrzewaniu podłogi , kaloryferów i wody użytkowej ( ale mam naprawdę ciepło w domu - można chodzić boso i w podkoszulce ) 5. Moje ustawienia obecnie to:

temp. zadana CO 63C

temp CWU 40 C

przerwa podawania 2min 45 sec

wentylator 20%

przerwa podtrzymania 61 min

wentyaltor w podtrzymaniu 10 sec co 10 min

Mój problem przy tych ustawieniach to duża ilość popiołu i sadzy oraz umiarkowanie wydajne spalanie . Mój wniosek jest taki , że producent w instrukcji nie kłamał - pieca należy doglądać codziennie i czyścić przynajmniej raz w tygodniu :) . I chyba tyle. Myślę też, że każdy z forumowiczów musi piec ustawić troszeczkę inaczej , przydałyby się tylko od producenta jakieś ogólne wskazówki - tj. czy lepiej siłę nadmuchu mieć wysoką, czy niską , czy czas podawania powinien być bardzo krótki , czy raczej długi, czy przerwy podtrzymania lepiej gdy są długie , czy krótkie etc. Przy tej ilości sadzy jaką mam , martwię się o stan komina po sezonie , choć mam wrażenie , sprawdzając wyczystkę , że większa ilość sadzy pozostaje w kanałach pieca i w czopuchu przed kominem ; na pewno nie jest to piec "bezobsługowy" jak wciskają niektórzy sprzedawcy ;)) . Pozdrawiam wszystkich forumowiczów !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

albabr

 

Witam, czy teraz też byś kupił piec tego producenta? Czy inny tłokowiec? Czy jednak ślimak?

Czy miałeś problem z jakąś blachą którą tu forumowicze opisywali, że serwisant wspawał i piec działał o niebo lepiej.

 

Mam do ogrzania 250m2 nowego domu i właśnie się zastanawiam czy DEFRO AKM 30 , czy SAS ECO 29.

Zdecydowałem się na tłokowca bo chcę grzać tylko w sezonie zimowym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy długim czasie podawania piec wolno się rozgrzewa , ale też na dłużej - dłużej więc stoi w podtrzymaniu - jednak łatwiej o wygaśnięcie wtedy żaru , co kończy się zawaleniem paleniska węglem

 

Z tym się nie zgodzę a pisałem też o tym wcześniej. Długi (rzadszy) czas podawania znacznie wydłuża czas pracy pieca a przy tym ilość podawanych dawek jednocześnie skracając czas przerwy w podtrzymaniu. Sprawdzałem to przez wiele dni.

 

Jeśli chcesz mieć mniej sadzy to musisz podać więcej powietrza przez dysze dopalające (cztery pokrętła po bokach pieca na wysokości paleniska), minusem tego co tez zauważyłem jest jednak zwiększone zużycie opalu. Efekt jak to wygląda opisałem w jednym z poprzednich moich postów.

 

Ja już pozostawiam swoje nastawy raczej na stałe z drobnymi wahaniami w zależności od temp zewnętrznej.

 

Temp CO 65-70 max

czas podawania 2.30 - 3.30min

przerwa podtrzymania 5-15min

przedmuch co 5min 10sek

 

Testowałem te ustawienia na miale od 19 do 25kJ i było ok a jedyna różnica to ilość zużytego miału i ilość popiołu do wywalenia. Spieki są jednak bardzo mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie dotyczace pieca DEFR AKM 15KW. ostanie dni mam problem z podajnikiem tłokowym . Zacina się kilka razy dziennie i co najgorsze w nocy. Piec pracuje od października , a taki problrm mam gdzieś od tygodnia . Naciekawsze jest to że to nie dzieje się od stony zasobnika , bo jak wyjmiemy eko groszek to jest wszystko ok. Jakiś zastuj powstaje od srony palenisak , bo pomaga grzebanie po tylniej scianie tam gdzie wpada węgiel. Czy ktoś spotkał się z takim problemem i co robić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten problem o którym piszesz dotyczy zbyt częstego podawania opału wprzerwie podtrzymania.Jeśli masz piec z wspawaną tą blachą to wydłużył się tunel w którym opał jest podawany do paleniska.Nie wiem czy zauważyłeś ale popiół i spieki zsuwają się ciężej zrusztu jak miał,co powoduje zbijanie sie miału z tyłu paleniska.Dotyczy to gdy pali się bardzo drobnym miałem.Ja w takich sytuacjach a mam tak 2-3 razy wtygodniu staram się przerusztować pogrzebaczem z tyłu paleniska.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście wstawić fotkę dotyczącą tej wspawanej blachy? Bo chyba będę kupował ten piec AKM 30 lub 40 i chciałbym kupić go z już wspawaną blachą, ale nie wiem o co chodzi i chciałbym to zobaczyć. Palicie w nim samym ekogroszkiem? Czy mieszanką miał/ekogroszek? Bo na stronie DEFRO pisze, że podstawowe paliwo to miał..... Noo chyba, że mnie odwiedziecie od zakupu tego kotła:) Czy kupilibyście go jeszcze raz czy jednak coś innego?

 

 

Dzięki za wszelkie info.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robixx78 nie martw się o tę blachę gdyż w nowych piecach już jej nie trzeba. Palenisko jest odpowiednio przerobione i działa bez problemów. Mam AKM22 z września zeszłego roku i jest wszystko jak należy. Osobiście kupił bym ponownie ten sam piec gdyż jak na razie działa bez najmniejszych problemów i jak na razie mnie nie zawiódł.

 

Ja osobiście palę miałem bo kasa na groszek jest zbytecznym wydatkiem. Różnica w cenie jest bardzo duża a różnica w zużyciu pewnie żadna. Jedynie jest czyściej przy ekogroszku :) Wszytko zależy od tego jak kaloryczny kupimy miał. Zresztą w moim piecu max grubość kawałka węgla nie powinna przekraczać 3cm to przy tym co mój niedowidzący teściu ładował do zasobnika to niewielkie kawałki. Kawałki jakie sam kilka razy wyjąłem z zasobnika dochodziły nawet do 7cm i nigdy nie udało im się go zablokować. Ja je wyjąłem bo je zauważyłem jak zaglądałem do zasobnika. Podajnik wszystko przerobił na takie jakie się mieszczą w otworze podajnika. Zdaje sobie sprawę że wszystko jest do czasu jednak dobrze to świadczy o tym piecu i jego możliwościach. Jakoś nie wyobrażam sobie aby ślimakowiec sobie poradził z takim fantem :)

 

Tak z ciekawości zapytam czy w waszych miejscowościach macie dopłaty do ekologicznych pieców jak te AKM a jeśli tak to jak wysokie.

U mnie w Jaworznie zwracają max 3tyś od takiego pieca

Edytowane przez lofitoys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tak z ciekawości zapytam czy w waszych miejscowościach macie dopłaty do ekologicznych pieców jak te AKM a jeśli tak to jak wysokie.

U mnie w Jaworznie zwracają max 3tyś od takiego pieca

 

DOPŁATY???

Jak to załatwiłeś? Gdzie? Potrzebna była jakaś łapówka ?

Kupiłem właśnie AKM-a 22 i jestem baaardzo zainteresowany tym tematem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lofitoys

 

Wielkie dzięki za informacje. Coraz bardziej mnie przekonuje ten piec. O dopłatach w Rybniku nic nie słyszałem....popytam.

 

Mógłbyś jeszcze napisać coś na temat ustawień ile czasu Ci to zajęło ? Bo czytałem, że niektórzy tygodniami siedzą w kotłowni żeby go dobrze poustawiać:)

Napisz jeszcze jaką powierzchnie ogrzewasz, co ile zasypujesz, czy popielnik faktycznie jest taki mały, jak często czyścisz, czy w lecie ogrzewasz nim wodę?

 

Ja mam powierzchnie 350m2 z garażem i piwnicami, ale do ogrzania ok. 250 m2 obawiam się, że AKM 30 nie wystarczy.....

 

Myślę jeszcze o AKM UNI to jest nowszy piec ale niestety już ślimakowy ( nie wiem co to za ślimak który podaje miał)ma dużo większy zasobnik, co nie jest bez znaczenia jak wyjade na tydzień z rodzinką to są szanse, że piec nie wygaśnie i opału wystarczy, przy AKM`ie tłokowym raczej szanse mam zerowe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jas0 Wklejam ci info które bardzo łatwo znaleźć w necie :p

 

Gdzie załatwiać dotację

 

Decydując się na modernizację ogrzewania budynku pierwsze kroki należy skierować do Urzędu Miasta lub Gminy, gdzie dowiemy się czy na terenie naszego miejsca zamieszkania funkcjonuje program dofinansowania modernizacji ogrzewania. Tam otrzymamy niezbędne informacje oraz wykaz dokumentów, które trzeba złożyć w Urzędzie.

 

Oczywiście tok załatwiania sprawy może być różny w różnych miastach i gminach. Generalnie jednak warunki, jakie należy spełnić są wszędzie podobne. Urzędy, które dofinansowują taką modernizację z reguły posiadają Regulamin, w którym szczegółowo opisane są zasady dotacji. Należy szczegółowo zapoznać się z jego treścią.

Zakres modernizacji

 

Zakres modernizacjo obejmuje wymianę posiadanego „nieekologicznego” kotła co, na ekologiczne urządzenie grzewcze spełniające określone normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Za takie urządzenia uznaje się kotły:

 

elektryczne, gazowe i olejowe;

kotły opalane biomasą;

automatyczne kotły retortowe opalane węgłem kamiennym tzw.ekogroszkiem

pompy ciepła;

urządzenia wykorzystujące energię elektryczną;

urządzenia pobierające ciepło z sieci ciepłowniczej.

 

Wyjaśnić trzeba, iż kotły na paliwa stałe – biomasę i ekogroszek, muszą charakteryzować się wysoką sprawnością energetyczną oraz nie mogą posiadać dodatkowego paleniska umożliwiającego spalanie innych rodzajów paliwa.

 

Dodatkowo dofinansowaniem może zostać objęte docieplenie budynku oraz dodatkowa instalacja solarna.

 

W Jaworznie mamy takie zasady

 

Dofinansowanie do montażu oraz kosztu zakupu źródła ciepła z Powiatowego Funduszu Ochrony

Środowiska i Gospodarki Wodnej jest jednorazowe i wynosi 23% nakładów, lecz nie więcej łącznie

niż 3 000 zł.

 

O szczegóły musisz zapytać u siebie bo wysokość dopłat zależy od gminy.

 

Ustawienie pieca do obecnego stanu zajęło mi jakieś 2 miesiące prób i obserwacji czasami po 2-3 godz przy piecu. Teraz uważam że stanie przy piecu było głupotą ponieważ piec potrzebuje sporo czasu do unormowania swojej pracy przy nowych ustawieniach. Fakt że wiele rzeczy widać od razu jednak dopiero po 12-24godz można zobaczyć czy warto było.

 

Faktycznie ten popielnik nie jest gigantem jednak patrząc na sam piec i jego budowę powinien wystarczyć na jakieś 12-24godz. Wszystko zależy czym i jak mocno będziesz palił. U mnie przy miale 19kJ popielnik był pełen po 12godz a teraz przy 25kJ pełny jest po min. 24-30godz. Piec czyści mój teść co 2-3 dni tylko dlatego że mam dość mocno ograniczone dopalanie spalin. ekologia ekologią ale jak ma mi piec więcej węgla spalać to nie będę się zastanawiał jak mam to ustawić :)

Piec chodzi tylko w okresie grzewczym a okres letni będzie sobie odpoczywał i zbierał siły na kolejny sezon. Mam w domu wszystko na prąd i jest mi z tym dobrze. Rachunki są w normie więc tak pozostanie.

 

Ja ogrzewam jakieś 220m2 domu razem z klatką schodową w którego ścianach jest wszystko co kiedyś można było zdobyć. Od cegieł i pustaków po szlakę. Dodatkowo jest nie ocieplony i na piętrze mam nie zaizolowany strop. 100% przeciwieństwo ekologicznego domu. Jako że mieszkam w nim od 7 lat to do czasu aż nie będę go miał na piśmie nic nie będę w nim zmieniał.

 

Zasyp 80kg w obecnym czasie starcza mi na 48godz. jednak kilka dni temu przy temp. spadających do -15`C wystarczało tylko na jakieś 24-30godz. Jak widać najlepiej sobie uzupełniać zasobnik co 24godz co powinno zabezpieczyć przed jego brakiem a przy okazji pokaże jak się trzyma samo zużycie.

Edytowane przez lofitoys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
A ja mam inne pytanie dotyczace pieca DEFR AKM 15KW. ostanie dni mam problem z podajnikiem tłokowym . Zacina się kilka razy dziennie i co najgorsze w nocy. Piec pracuje od października , a taki problrm mam gdzieś od tygodnia . Naciekawsze jest to że to nie dzieje się od stony zasobnika , bo jak wyjmiemy eko groszek to jest wszystko ok. Jakiś zastuj powstaje od srony palenisak , bo pomaga grzebanie po tylniej scianie tam gdzie wpada węgiel. Czy ktoś spotkał się z takim problemem i co robić ?

 

witam

 

pisałem juz o tym we wcześniejszej części forum

zacinanie się podajnika jest głównie spowodowane zbyt miałkim miałem co jest dziwne bo to przecież piec miałowy dodatkowo sprawdzić trzeba przestrzeń za tłokiem bo tam na pewno jest dużo bardzo drobnego miału, ja osobiście staram się czyścić tłok co dwa tyg. i wygarnąłem już całe wiadro miału (dwie śruby na końcu tłoka), miałem też jedną wymianę w ramach gwarancji całego podajnika po rozkręceniu łożyska na których pracuje tłok były zablokowane a w prowadnicach były już wyrobione rowki.

 

Wcześniej padło pytanie o regulator pokojowy, stosowałem go przez pewien czas ale nie widziałem zbyt wielu pozytywnych efektów jego pracy i sterowanie temperaturą pomieszczeń zostawiam termostatom na kaloryferach.

 

przeglądając wpisy zastanawia mnie bardzo krótka przerwa podtrzymania w nowych AKM-ach czy nie powoduje to u was zbyt dużego zużycia paliwa??

moje ustawienia to

nadmuch 40%

przerwa podawania 3 min

przerwa podtrzymania 70 min (przy silnym wietrze 60)

wentylator podtrzymania 6 s co 8 min 30 s

pracuje podłogówka 32 C

ciepła woda zbiornik 140l 50C

na piecu 60C

zużycie obecnie około 30litrów miału (dwa wiaderka) na dobę

 

Pozdrawiam wszystkich milośników miału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mnie ostatnio piec troche wku....., ale po kilku dniach sobie jakos z nim poradzilem.

Całą zime paliłem w całym domu ale nie mieszkałem. Cały czas na podłogówce (cały dom w podłogówce) puszczełem 25 stopni wode.

Niestety nie było jeszcze drzwi do piwnicy i garażu. W domu utrzymywało się jakieś 18 stopni. Garaż też ogrzewany ale tylko żeby było ok 5 stopni powyzej zera.

Paliwo - Miał pomieszany z groszkiem z Marcela.

CO 60 stopni

Podawanie 4min

Podtrzymanie 45 min

Dmuchawa 10% - 20s/10min

Paliwa starczało na 4 bite dni. czyli jakieś 25kg/24h

Paliwo całkiem niezłe - z 10 wiader węgla tylko 1 wiadro popiołu - ale w piecu niestety ogrom sadzy.

Teraz wiosna i zaczęły sie problemy żeby ogrzewać CWU bo trzebabyło zmienic nastawy.

 

Od miesiąca przesiaduje w domu. Podłogówka uruchomiona tylko na parterze. Woda zasilająca 23 stopnie i pompa na 1 biegu.

W domu 21-22 stopnie. CWU także ale używane sporadycznie do naczyń i wieczorami do prysznicu.

Zmieniłem nastawy na

CO 60 stopni

Podawanie 8min

Podtrzymanie 70min

Dmuchawa 30% - 30s/20min

Paliwa starcza na 12 dni ok 8kg/24h

Niestety czasem zdarza się mu zgasnąć a czasem jak mocno wieje i cug w kominie mocny to przegrzeje.

 

W chwili kiedy całkiem zamknę podłogówkę myślę że nie będe w stanie na tym paliwie ustawić pieca by nie gasł i sie nie przegrzewał.

Potrzebuje flotokoncentratu albo jakiegos slabego badziewia bo węgiel ma za mocny power.

Piec defro AKM 22kw

Dom podpiwniczony.

Garaż podłogówka 45mkw, w domu 180mkw podłogówki.

Cegła MAX + 15 styro 0,031, Dach pełne deskowanie z papą plus 30cm wełny 0,035.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pawelfi.

Mój AKM22 mam obecnie nastawiony na CWU. Ustawienia Przerwa podawania 5 minut , przerwa podtrzymania 90 minut went 20% co 30min/20 s. Piec nastawiony na 60 "C a CWU 45 "C. Pali OK .Trzeba tylko czyścić okresowo sadze. Węgiel miał z kopalni PIAST. Aby ustawić piec na 60 a CWU 45 "C bez grzania podłóg czy kaloryferów należy w opcji Instalatora włączyć POKOJÓWKE a w opcji serwis wyłączyć pompę. (W tym ustawieniu tryb alarmowy automatycznie włącza wszystkie pompy). Inne ustawienie np. w trybie letnim wymusza temp CWU min 55 "C aby zachować min temp. wody na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Drodzy użytkownicy AKM-ów, powiedzcie , czy te nowe wersje dobrze wypalają eko-groszek, czy nie ma z tym jakiś problemów.

Wydaje mi się, że krótsze palenisko (płyta z otworami nadmuchowymi) może mieć na to wpływ.

Właśnie montują mi taki piec (AKM 22) i zastanawiam się nad opałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Witam,

 

Jeśli pozwolicie to dołącze do dyskusji.

 

Od tygodnia jestem posiadaczem pieca w temacie, do ogrzania mam 200m2 + 2 grzejniki w piwnicy

W tej chwili działam na trybie ogrzewania domu, przy czym podłogówka ogrzewa jakieś 65m2 + działają 2 grzejniki12 i 8 żeberek.

 

Dom jest przed fazą ocieplenia jednak budowany na 1,5 pustaka ( żużel i częściowo suporex).

 

Moje ustawienia:

 

Temperatura C0 : 55 stopni

dmuchawa 50 %

histereza: 2 stopnie

przerwa podawania: 3.5 minuty

czas podtrzymania 20 min

wentylator w podtrzymaniu :

czas pracy 20 sek

przerwa: 4 min

 

Ogrzewam eko-groszkiem dosyć dobrej jakości.

 

Problem mam z dobiciem do ustawionej temperatury. W czasie podtrzymania piec pozostaje około 17min po czym temperatura spada do 53 stopni a po włączeniu się pieca o jeszcze 1 stopień.

Powrót do temperatury wyjściowej trwa do 45 min.

Dziś zmieniłem histereze na 1 stopień i widzę poprawę nagrzanie pieca trwa 10-15min.

Słyszałem że można wysunąć półkę z szamotu z nad paleniska wtedy płomień będzie oddziaływał bezpośrednio na blachę i temperatura będzie szybciej rosła - może ktoś testował ?

 

POzdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

Od tygodnia posiadam Defro AKM22 i jak każdy z Was mam początkowe problemy z ustawieniem tego kotła, w szczególności chodzi mi o to że podczas spalania miału spala mi się tyko środek a po bokach do popielnika zsypuje się nie spalony miał, może ktoś z użytkowników miał podobny problem i go wyeliminował dlatego bardzo Was proszę o rady w jaki sposób mógłbym się pozbyć problemu.

W tej chwili ogrzewam w trybie letnim tylko C.W.U. 140l.

miał z Ziemowitu 23 Mj gruby

Temperatura zadana C.O. na 60*C a na piecu ciągle 53 :confused:

Temperatura zadana C.W.U. 47*C i jest tyle :D

czas przerwy w podtrzymaniu 48min.

nadmuch w podtrzymaniu 20sec. co 8min.

siła wentylatora 45%

przesłona otwarta na około połowę

Przy tych ustawieniach w kotle jest pełno gęstego dymu który czuję w kotłowni:sick:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam wszystkich uzytkownikow Akm-ów .Posiadam piec Defro akm15 kw problem mam z ustawieniami mianowicie piec sie wyłancza z powodu zaniskiej temperatury lub z powodu zbyt wysokiej temperatury,dodam ze do ogrzania mam jakies 90 m2 i zbiornik cwu 120 litrow czy mozna jakos ustawic ten piec ? aby niegasł lub nieprzegrzewał sie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Arek12 Podaj więcej informacji jakie paliwo miał czy groszek ? Jakie masz ustawienia (czas przerwy, wentylator temp. pieca itp) czy obecnie grzejesz tylko wodę czy też te Twoje 90m2?. Piec da się ustawić tak że będzie grzał to co chcesz i tak jak chcesz ( przy właściwym paliwie i właściwym ustawieniu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...