Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFRO AKM LUX jakie macie nastawy ?


plakon

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, nowy tu jestem. Jesli ktos mogłby słowo od siebie dorzucic w moja strone bede wdzieczny. Mam Defro 15KW ze sterownikiem AKM lux. w tym roku kupywany mysle ze rok produkcji tez 2011. ekogroszek mam dosc dobry gatunkowo. Przy ustawieniu trybu letniego 50kg palił mi 13 dni. przy właczeniu trybu POMP RÓwnoległych 50kg spala 4 dni. ale w domu mam jak w murzynskiech chacie. Ustawienia mam nastepujace.

Nadmuch:

przerwa 5 min

praca 15 sek

Siła Nadmuchu 40%

podtrzymanie 40min

czas podawania 5min30sek.

Zadana CO jest 46 i jest 46

zadana CWU jest 48 jest 43.

Woda to pikus, doszedłem ze musiałbym zwiekszyc zadana CO zeby mi dogrzało wode. Najwiekszy problem jest w spiekach które pozostaja. Probowalem podniesc podtrzymanie do 45-50 min to mi piec zgasł. probowalem czas podawania wydluzyc co 6 minut, piec zgasł. czy naprawde ten nadmuch moze az tak zmiejszyc ilosc tych spiekow? dziekuje za każda mądrą rade. Aha, oczywiscie te ustawienia które podałem nie sa ustawieniami na tryb letni tylko na tryb pomp równoległych, sam eksperymentuje.

Edytowane przez Rafał Perkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nowy tu jestem. Jesli ktos mogłby słowo od siebie dorzucic w moja strone bede wdzieczny. Mam Defro 15KW ze sterownikiem AKM lux. w tym roku kupywany mysle ze rok produkcji tez 2011. ekogroszek mam dosc dobry gatunkowo. Przy ustawieniu trybu letniego 50kg palił mi 13 dni. przy właczeniu trybu POMP RÓwnoległych 50kg spala 4 dni. ale w domu mam jak w murzynskiech chacie. Ustawienia mam nastepujace.

Nadmuch:

przerwa 5 min

praca 15 sek

Siła Nadmuchu 40%

podtrzymanie 40min

czas podawania 5min30sek.

Zadana CO jest 46 i jest 46

zadana CWU jest 48 jest 43.

Woda to pikus, doszedłem ze musiałbym zwiekszyc zadana CO zeby mi dogrzało wode. Najwiekszy problem jest w spiekach które pozostaja. Probowalem podniesc podtrzymanie do 45-50 min to mi piec zgasł. probowalem czas podawania wydluzyc co 6 minut, piec zgasł. czy naprawde ten nadmuch moze az tak zmiejszyc ilosc tych spiekow? dziekuje za każda mądrą rade. Aha, oczywiscie te ustawienia które podałem nie sa ustawieniami na tryb letni tylko na tryb pomp równoległych, sam eksperymentuje.

 

Kolego przede wszystkim jak nie chcesz wymieniać kotła na nowy po 3 latach to podnieś temperaturę C.O. do min. 60*C tak jak zaleca to producent. Twoje problemy ze spiekami wynikają z tego iż masz za silny nadmuch. Moje nastawy na chwilę obecną to:

Praca:

- co 4 min.

- wentylator na 18%, przysłona około 50%

Podtrzymanie:

- podawanie co 18min

- wentylator co 5 min. na 1 min. 18%

Efekty tych ustawień to brak spieków i piec nie wygasł ani razu.

Poza tym jeśli masz Defro AKM to pal w nim miałem a nie eko-groszkiem.

Edytowane przez Anusiak1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przede wszystkim jak nie chcesz wymieniać kotła na nowy po 3 latach to podnieś temperaturę C.O. do min. 60*C tak jak zaleca to producent. Twoje problemy ze spiekami wynikają z tego iż masz za silny nadmuch. Moje nastawy na chwilę obecną to:

Praca:

- co 4 min.

- wentylator na 18%, przysłona około 50%

Podtrzymanie:

- podawanie co 18min

- wentylator co 5 min. na 1 min. 18%

Efekty tych ustawień to brak spieków i piec nie wygasł ani razu.

Poza tym jeśli masz Defro AKM to pal w nim miałem a nie eko-groszkiem.

 

dzieki za rade. Jeszcze jakbys był tak rad wytlumaczyc mi co z ta Przysłoną? jak ja ustawic i gdzie? nie doszedłem do tego etapu

a co do ustawien swoich ktore napisałes Anusiak1 to czy mozesz sprecyzowac Praca: co 4 min. podtrzymanie: podawanie co 18 min. Nie mam w swoim sterowniku mozliwosci ustawienia tak pieca chyba...

Edytowane przez Rafał Perkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rade. Jeszcze jakbys był tak rad wytlumaczyc mi co z ta Przysłoną? jak ja ustawic i gdzie? nie doszedłem do tego etapu

a co do ustawien swoich ktore napisałes Anusiak1 to czy mozesz sprecyzowac Praca: co 4 min. podtrzymanie: podawanie co 18 min. Nie mam w swoim sterowniku mozliwosci ustawienia tak pieca chyba...

praca co 4 min. to nic innego jak jak czas podawania podczas pracy

a podtrzymanie: podawanie co 18 min to nic innego jak podtrzymanie 18 min.

Przesłona to ta okrągła klapka z trzema śrubkami z boku wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praca co 4 min. to nic innego jak jak czas podawania podczas pracy

a podtrzymanie: podawanie co 18 min to nic innego jak podtrzymanie 18 min.

Przesłona to ta okrągła klapka z trzema śrubkami z boku wentylatora.

 

ok dla swietego spokoju i spokojnego snu ustawiłem tak jak napisałes. rzeczywiscie producent podaje w instrukcji temp min 55st a na powrocie nie mnie niz 45st. Przysłone znalazłem tylko nie do konca wiem jak ona powinna byc ustawiona zeby było ok 50%. Jest ta klapka z trzema srubkami ale jak to ustawic - niewiem . Anusiak1 :beer: dla Ciebie za pomoc!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dla swietego spokoju i spokojnego snu ustawiłem tak jak napisałes. rzeczywiscie producent podaje w instrukcji temp min 55st a na powrocie nie mnie niz 45st. Przysłone znalazłem tylko nie do konca wiem jak ona powinna byc ustawiona zeby było ok 50%. Jest ta klapka z trzema srubkami ale jak to ustawic - niewiem . Anusiak1 :beer: dla Ciebie za pomoc!!

Napisz jutro czy jest coś lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jutro czy jest coś lepiej

 

Wiec od poczatku. Posluchałem kolegi Anusiak1 i ustawiłem piec tak jak mi zalecił. Piec chodzi jakby ciszej i stabilniej. spalanie jak narazie wychodzi bardzo dobrze. woda gorąca aż żona sie ucieszyła. Spieki sa, ale mniej i popiołu mniej. Ogolnie moja opinia po 18 godzinach pracy pieca na ustawieniach od w/w kolegi jest bardzo dobra!! juz teraz wiem ze piec ta swoja temperature musi miec. A jeszcze nurtuje mnie to co wczoraj napisales o tym ze powinienem palić miałem. mogłbys rozszerzyć mysl? czy chodzi o cene czy o ekonomiczniejsze spalanie i lepsza prace pieca? Póki co kolega Anusiak1 to mój idol :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec od poczatku. Posluchałem kolegi Anusiak1 i ustawiłem piec tak jak mi zalecił. Piec chodzi jakby ciszej i stabilniej. spalanie jak narazie wychodzi bardzo dobrze. woda gorąca aż żona sie ucieszyła. Spieki sa, ale mniej i popiołu mniej. Ogolnie moja opinia po 18 godzinach pracy pieca na ustawieniach od w/w kolegi jest bardzo dobra!! juz teraz wiem ze piec ta swoja temperature musi miec. A jeszcze nurtuje mnie to co wczoraj napisales o tym ze powinienem palić miałem. mogłbys rozszerzyć mysl? czy chodzi o cene czy o ekonomiczniejsze spalanie i lepsza prace pieca? Póki co kolega Anusiak1 to mój idol :)

Kolego chodzi o to że ten kocioł jest skonstruowany typowo pod miał. Powiem Ci że ja paliłem na próbę eko-groszkiem i żadnej różnicy nie zauważyłem więc po co przepłacać. Kup sobie na próbę worek miału ( tylko nie bardzo drobnego ) i wypróbuj. Ja opalam miałem 23Mj z Ziemowitu i jestem zadowolony.

Edytowane przez Anusiak1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy i mam problem z ustawieniem mojego pieca :/ Kocioł to Defro akm uni 22kw, powierzchnia grzewcza to ok 160 m2.

 

Pale miałem 21kj

 

Przede wszystkim mam za dużo popiołu dziennie wychodzą 2 szufladki :/ miał pali sie z regułu bliżej podajnika a nie na środku paleniska...

 

Mam sterownik z panelem dotykowym i z tego co widze to tylko ja mam ustawienia czasu podawania i czasu podawania w podtrzymaniu??

 

Moje ustawienia:

 

Czas podawania: 13 s

Przerwa podawania: 85 s (90s to max)

 

Czas podawania w podtrzymaniu: 18 s

Przerwa podawania w podtrzymaniu: 20 min

Wentylator w podtrzymaniu:

Czas pracy: 100 s

Przerwa: 80 s

 

Wentylator 45% przesłona całkiem otwarta (tak było od zainstalowania kotła)

 

Temp zadana 47 st

histereza: 3 stopnie

 

Niestety ale nie posiadam zaworu czterodrogowego :(

 

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę lub podanie ustawień.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego chodzi o to że ten kocioł jest skonstruowany typowo pod miał. Powiem Ci że ja paliłem na próbę eko-groszkiem i żadnej różnicy nie zauważyłem więc po co przepłacać. Kup sobie na próbę worek miału ( tylko nie bardzo drobnego ) i wypróbuj. Ja opalam miałem 23Mj z Ziemowitu i jestem zadowolony.

namówiłes mnie. w przyszłym tygodniu zobacze co moj piec na to powie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia:

 

Czas podawania: 13 s

Przerwa podawania: 85 s (90s to max)

 

Coś mi tu nie pasuje w twoim opisie bo te czasy to raczej w minutach a nie sekundach. Chyba że palisz zbożem, węgiel by ci moment wywaliło razem z żarem do popielnika i po paleniu by było.

 

Dwie szufladki dziennie to chyba nie tak dużo jak na 24godz. Sam mam podobnie. Jeśli chcesz mieć ogień bliżej popielnika to musisz skrócić czas podawania opału. Takie palenie także pozwala szybciej podnieść temp w czasie pracy i wydłużyć czas podtrzymania. Efekt to mniejsze zużycie opału i mniej popiołu chociaż ilość popiołu w dużej mierze zależy od jakości opału.

 

Temp zadana 47 st

histereza: 3 stopnie

 

Jak już tu powyżej koledzy pisali ten piec powinien mieć ustawione min. 55`C

 

Teraz po tym jak sam zwalczyłem tragiczną falę spieków koksowych które potrafiły wyglądać jak lawa przelewająca się przez piec jestem pewien że siła nadmuchu nie musi być przyczyną tworzenia się spieków. Mega ilość spieków a także efekt płynącej lawy miałem przy podawaniu co 2min i nadmuchu ustawionym między 1-20%. Problem zniknął prawie zupełnie po zwiększeniu nadmuchu do 50-60% i wydłużeniu podawania do 4min. Obecnie ogień mam bliżej podajnika co pozwala na dokładniejsze dopalenie węgla. Dodatkowo czas podawania w podtrzymaniu mam teraz 20min i klapka na wentylku całkiem zamknięta. Piec dość długo pracuje a krócej odpoczywa jednak nie gaśnie.

 

Dobra rada do każdego kto ma spieki koksowe - nie wyrzucajcie ich tylko odkładać do wystudzenia i pokruszenia a następnie zmieszać z opałem lub nawet samymi spiekami można palić. Dzięki temu odzyskiwałem większą połowę tego co wyjąłem z popielnika a dodatkowo taka mieszanka nie miała już takich właściwości spiekających.

Edytowane przez lofitoys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masz nie tak bo wszyscy mają na sterowniku czas podawania który można ustawić tak minuty jak i sekundy zresztą tak samo jak w innych ustawieniach.

Dla pewności użyj stopera aby sprawdzić czas między kolejnymi podaniami porcji opału. Nie jest możliwe aby piec pracował normalnie podając opał co 13sek jak napisałeś paląc miałem lub groszkiem. Takie podawanie po max. kilku minutach wywali cały żar do popielnika. Ewentualnie jak masz nowy piec z nowym softem sterownika to w dolnym lewym rogu jest odliczany czas do kolejnego podania opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to Defro akm uni na sterowniku pisze Defro agm lux i jest to sterownik z panelem dotykowym.

 

Sprawdziłem jeszcze raz dla pewności i czas podawania jak i przerwa podawania w trybie pracy jest w sekundach ma do 90 sekund, a czas podawania i przerwa ww podtrzymaniu jest juz w minutach, Dodam ze dzwonilem do serwisanta defro i on kazal ustawic podawanie na 15 sekund a przerwe na 50 s, a w podtrzymaniu Podawanie 20s co 20 min i nadmuch 45 %

 

Jest tak jak mówisz niedopalony miał razem z zarem wpadaja mi do poipelnika wyjujac ta szufladke jest ona strasznie goraca :/

 

Zmniejszyłem czas podawania na 7 sekund co 80s w trybie pracy, zadana temp 55 poki co jest 51, wentylator na 25 % przeslona w polowie zamknieta. Piec był kupiony pod koniec zeszlego roku i byl on nowoscia w ofercie...

 

A w dolnym lewym rogu jest przycisk do wylaczenia/ uspienia pieca.

 

Czekam na dalsze wskazowki i dzieki za zainteresowanie.

Edytowane przez sosna1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem skąd ta różnica w czasach. My właściciele AKM mamy podajniki szufladowe a ty podajnik ślimakowy. Różnica gigantyczna więc i sterowanie zupełnie inne. Jeśli masz niedopalony opał w popielniku to spróbuj ustawić rzadsze podawanie opału bądź też ewentualnie zwiększyć nadmuch. Jeśli będą spieki to zmniejsz nadmuch jednak ja zastosowałem inną metodę na spieki i teraz jestem zadowolony z efektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, posiadam podajnik ślimakowy. Problem w tym że jak zmniejszam czas podawania lub wydluzam przerwe pomiedzy podaniami to nie osiaga zadanej temp :/

 

Poki co najwyzej miałem 51 stopni, zmniejszylem czas do 7 s i przerwa 80 s temp spadla do 49stopni, teraz zwiekszylem nawiew na 40% zobaczymy czy cos pomoże.

 

Walcze juz z tym okolo tygodnia i powoli tracę nerwy. Serwisant przez telefon podaje domyslne ustawienia, ktore nijak sie maja do realnego zycia. Oczywiscie moga przyjechac ustawic piec a nawet przeszkolic, ale za kwote 400 zl O_O

 

Dlatego też ta pomoc telefoniczna jest taka a nie inna :/

 

 

A przy okazji to naormalne ze komin jest goracy?? Moze za duzo ciepla ucieka w komin?? Jaka moze byc tego przyczyna??

Edytowane przez sosna1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ten sezon u mnie zaczyna się marnie teraz tylko pytanie marny miał czy nie mogę sobie poradzić z ustawieniami. Grzeje dopiero czwarty dzień temperatura w domu 19st. Spalanie jakieś 30-35kg na dobę dodam ze nie ma c.w.u Póki co przeraża mnie to spalanie nie ma dużych mrozów jeszcze a co będzie dalej. Jeśli dojdzie c.w.u i duże mrozy.

Moje nastawy na dzisiaj to:

C.O. 55st

Histereza 2st

podawanie 3min. 15sec

nadmuch 15%

Podtrzymanie podawania 20min

Podtrzymanie nadmuchu co 10min przez 20sec

Z tego na cala dobę brakuje popielnika za mały :bash:

Więcej napisze za tydzień po tym jak chałpa się nagrzeje (mury):goodnight:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sezon u mnie zaczyna się marnie teraz tylko pytanie marny miał czy nie mogę sobie poradzić z ustawieniami. Grzeje dopiero czwarty dzień temperatura w domu 19st. Spalanie jakieś 30-35kg na dobę dodam ze nie ma c.w.u Póki co przeraża mnie to spalanie nie ma dużych mrozów jeszcze a co będzie dalej. Jeśli dojdzie c.w.u i duże mrozy.

Moje nastawy na dzisiaj to:

C.O. 55st

Histereza 2st

podawanie 3min. 15sec

nadmuch 15%

Podtrzymanie podawania 20min

Podtrzymanie nadmuchu co 10min przez 20sec

Z tego na cala dobę brakuje popielnika za mały :bash:

Więcej napisze za tydzień po tym jak chałpa się nagrzeje (mury):goodnight:

Zwieksz podawanie co 4-5 minut. przy takich ustawieniach jak tu podales u mnie spala 30 kg na dwie doby podłogówka, kaloryfery i c w u. a moze opał słaby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie opału znacznie się zmniejsza teraz wychodzi już koło 20-25kg na dobę temperatura na domu 22st z tym że ustawienia są już inne niż ostatnio. Myślę że jeszcze 3dni i wszystko się wyklaruje. Nie mogę ustawiać podawania na 4-5min ponieważ palenisko przeniosło by się do podajnika :). Dom który jest ogrzewany to 200m z tego jakies 70-80m to podłogówka.

C.O. 55st

C.W.U nie włączona

histereza 2st

podawanie 2min 50sec

nadmuch 25%

podtrzymanie podawania 20min

podtrzymanie nadmuchu 17min 30sec

Jeżeli chodzi o opał chyba do najlepszych nie należy troszkę mniej jest już popiołu o ile można nazwać to popiołem narazie są to spieki wielkości kapsla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...