Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFRO AKM LUX jakie macie nastawy ?


plakon

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum. Pytanie do Jacka jeżeli na tej kratce nazbiera się dużo kawałków węgla czy miał będzie podawany na tłok?.

Pytanie do wszystkich ile razy odwiedził was Serwis jak mieliście piec na gwarancji.

U mnie byli 3 razy

1-blacha

2-podajnik

3-uszczelka pomiędzy podajnikiem a piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Siatkę zamontowałem (za pomocą plastykowych opasek) około 5 centymetrów poniżej górnej krawędzi zbiornika na miał tak żeby ramię od górnej klapy nie zawadzało i nie blokowało podczas zamykania klapy od zbiornika. Gdy na siatce zbiorą się większe kawałki węgla to je wyjmuje ze zbiornika (z siatki) i kruszę na mniejsze kawałki za pomocą łopaty, po czym ponownie wsypuję na siatkę.

Miał w przypadku zastosowania siatki musi być suchy, aby się nie zatrzymywał i nie przyklejał do ścian zbiornika na miał i na siatce.

Siatkę zamontowałem o oczkach 17 na 17 minimetrów, bo nie mogłem nigdzie dostać siatki o większym rozstawie oczek.

Odnośnie serwisu to czekam na ich przyjazd do sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Pytanie do Jacka jeżeli na tej kratce nazbiera się dużo kawałków węgla czy miał będzie podawany na tłok?.

Pytanie do wszystkich ile razy odwiedził was Serwis jak mieliście piec na gwarancji.

U mnie byli 3 razy

1-blacha

2-podajnik

3-uszczelka pomiędzy podajnikiem a piecem.

 

ja nie moge sie doprosic zeby raz przyjechali. piec wariuje a oni mi wmawiaja ze nie podałem uzasadnienia do przyjazdu i jesli przyjada to na moj koszt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie twojego problemu to na 6 czy 7 stronie tego forum taki problem jak ty opisujesz miał Nieosiągalny,może on ci coś poradzi.Ja myślę że jest to częściowo wina opału który spieka się na ruszcie bezpośrednio nad nim i tworzy plasater czy skorupa przez który przesypuje się podawany opał.Wtedy temperatura nie rośnie,piec pracuje długo tylko trochę rozdmuchując żar,z tego powodu robi się kopiec który dymi i spada do popielnika a dymu jest tyle ze nie daje rady odprowadzić przez komin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci pisałem co może odnosić się do twojego problemu.

 

Jeśli ktokolwiek z was ma problemy ze spiekami koksowymi (nie żużlowymi) i chce się troszkę pobawić to polecam zbierać je w metalowym pojemniku do ostygnięcia. Następnie wystarczy je pokruszyć i można mieszać je z opałem co zmniejszy ilość kolejnych spieków a dodatkowo zaoszczędzi nam masę kasy.

 

U mnie piec potrafi świetnie pracować na samych spiekach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum.

Muszę się pochwalić, że producent sterownika bardzo mnie zaskoczył w pozytywnym tego słowa znaczeniu jak wymienił mi sterownik na nowy bez żadnych problemów, gdy zgłosiłem wyżej opisany problem ze sterownikiem. Ku mojemu zdziwieniu reklamację rozpatrzyli bardzo szybko i Pan z serwisu ze mną nie dyskutował tylko wymienił sterownik na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam, kociołDEFRO AKM 22kW/sterownik TECH

 

z obserwacji forumowiczów wnioskuję, że oprócz podstawowych problemów w nastwach pieca, większość ma problem z prawidłowo wykonaną instalacją i prawidłowym podłączeniem zestawów pomp do pieca. Pamiętać trzeba o tym, że nastawy, które każdy z Was poleca związane są ściśle ze specyfiką wkonanej instalacji, mniej natomiast z grubościa ocieplenia i powierzchnią domu. Producenci kotłów przedstawiaja schamety podłączeń zwykle prostej banalnej instalacji c.o.+c.w.u, przecież już tak nie jest, wszyscy mamy podłogówki, POGODÓWKI, drabinki w kiblach, ze 3 może 5 grzejników, przynajmniej 3 pompy pracujące + cyrkulacja..itd... jak to wszystko spinamy do kociołka, to okazuje się, że nie daje on sobie rady. Ćwiczymy nastawy i męczymy się. Do tego dochodzi fakt kompletnie bezradnego i niedouczonego instalatora, któremu powierzyliśmy wykonanie instalacji w naszym domu (nawiasem, meni wykonywał A.Siewierski, klapa, niedouczony dyletant).

 

wystąpiły u mnie prawie wszystkie problemy o których piszecie, łącznie z tym 90 stopni na piecu, błem wtedy przerażony. Ani razu nie przyjechał serwis DEFRO, tu działa zasada spychologii, nie można liczyć na ich pomoc, choćby dlatego że siedzą tam ludzie którzy również nie mają zielonego pojęcia o tym w czym doradzają. Trzeba sobie radzic samemu. Dużo pomaga forum :) w myśl zasady, skoro on tak ma to i ja chociaz spróbuję. I czasami poprzez nabieranie odwagi zbliżamy sie do swojego ideału pracy pieca. W tym miejscu wątpię aby każdy mógł mieć takie same nastawy.

 

Może zechciecie opisać jakie macie instalacje i porównacie je z nastawem. Wtedy bć mże bardziej rozświetli się tamat pracy pieca.

 

Mój przypadek:

 

166m2pow.

parter podłogówka + 2 drobinki i 1 grzejniek

piętro podłogówka + 3 grzejnieki i 1 drabinka

cyrkulaca - oczywiście

bojler poziomy 140 litrów

zawór 3-drożny mechaniczny.

 

nastawy na piecu:

przerwa podawania - 4min

wentylator w pracy - 18%

przerwa podtrzymania - 30min

wentylator w podtrzymaniu załącza się co 4min na 40sek.

 

efekty - piec ładnie pali, ale ma dużo spieków na popielniku, duże zuzycie paliwa (około 6 wiader 15kg w ciągu doby). popilenik opróżniam 2 razy na dobę.

awaria pompy cyrkulacyjenj przy jej załączeniu wybija bezpiecznik taki malutki na piecu, na stałe odłączona, co powoduje, że woda podgrzewa się bardzo wolno i starcza na maksymalnie 3 krótkie kąpiele następujące po sobie, mam 4 osobową rodziinę i zawsze ostatni musi czekac za wodą, to powazny dyskomfort, SERWIS - oczywiście że to nie wina pieca, producent pompy - to wina pieca :) i tak w kółko, obecnie szukam pompki zastepczej.

 

Na początek tyle.. liczę że uda się na wywiązanie z tego opisu konstruktywnej wymiany poglądów :)

 

pozdrawiam forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palacz

nie jestem pewien czy dla pieca ważne jest co na piętrze odbiera ciepło podłogówka czy kaloryfer! Na pewno istotne jest paliwo i moc pieca i zapotrzebowanie na ciepło (Powierzchnia do ogrzania/ z ociepleniem lub bez). A co do awarii twojej pompy to przecież łatwo sprawdzić co powoduje awarię piec czy pompa. Przepnij w miejsce pompy która uległa awarii inną pompę np od podłogówki. Jeżeli pójdzie to wina po stronie pompy, jeżeli wybije bezpiecznik to po stronie sterownika pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palacz

nie jestem pewien czy dla pieca ważne jest co na piętrze odbiera ciepło podłogówka czy kaloryfer! Na pewno istotne jest paliwo i moc pieca i zapotrzebowanie na ciepło (Powierzchnia do ogrzania/ z ociepleniem lub bez). A co do awarii twojej pompy to przecież łatwo sprawdzić co powoduje awarię piec czy pompa. Przepnij w miejsce pompy która uległa awarii inną pompę np od podłogówki. Jeżeli pójdzie to wina po stronie pompy, jeżeli wybije bezpiecznik to po stronie sterownika pieca.

 

pomysł z przepięciem pompy taki banalny że nie wpadł mi do głowy :) dziękuję..

 

co do reszty... oczywiście że jest... problem tkwi w rozdzielaczu.. od jego budowy zależy prawidłowy przebig ciepła... gdzie prawidłowy oznacza skuteczny... ja mam na zasilaniu zwykły termostat, który nie radzi sobie z podaną temp. wody na węzeł. niby zawór RTL jest bardziej skuteczny, bzdury.. powinien być wydzielony obieg na piętro na podłogowkę i grzejniki.

 

jak widać wciąż oszczędności czynione przez wykonawce instalacji mszczą się gdy Ty nabierasz wiedzy i doświadczeń....

 

ale ale.. szukam też rozwiązań jak palić żeby MNIEJ palić :)

na dzien dzisiejszy po prostu daje na czuwanie piec na noc... żeby spalac mniej wegla.. jak WY soebie z tym radzicie? w końcu piec węglowy to po prostu watacha która sie musi spalać.. bez wzglęu na temperaturę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palacz czy ja Cię dobrze zrozumiałem i Twój piec spala" "6 wiader 15kg w ciągu doby" czyli 90 kg/ dzień przy obecnych temperaturach (koło zera)?

Może ty torf kupiłeś a nie węgiel. Obecne zużycie winno być w granicach 20 max 30 kg.

U mnie temperaturę regulują termostaty na kaloryferach i "pokojówka". Jeżeli będziesz zainteresowany podłączeniem pokojówki do sterownika pieca chętnie opiszę. Pokojówkę według mnie, najlepiej tak podłączyć by regulowała pracą pompy (nie pieca). Pokojówka pozwala na obniżenie w określonych godzinach temperatury (np. noc) i podniesienie jej w pozostałych. Ręczne przestawianie pieca jest meczące a podczas mrozów będziesz miał z pewnością rano chłodno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak rzeczywiście tyle.. ograniczyłem to spalanie o połowę, przez to że na noc po prostu piec wyciszam czyli wygaszam w stanie czuwania... problem jedynie w tym że codziennie rano muszę w piecu rozpalac na nowo. Przechodze to szybko, bo jest w miare ciepły.. no ale mimo wszystko jest to męczące.

 

Skąd inąd... automatyka czy nie.. to piec i tak trzyma temperaturę... u mnie żeby utrzyml piec w temperaturze 55stopni to po prostu tyle pali wegla.. inaczej jesli sobie tyle nie poda, to albo się wygasi.. albo temperatura spadnie...

 

Alan. automatykę chcę zrobić sobie w tym roku ale na przyszłą zimę, oczywiście chętnie dowiem się o Twoich doświadczeniach. Chcę też przenieść, czy też umożliwić sobie odczyty sterownika z pozycji komputera, siedząc w salonie przy kominku :) a nie drałowac na dół do piwnicy za każdym razem gdy chcę pogrzebac w nastawach pieca.. szukam tutaj wszelkich sprawdzonych rozwiązań.

 

Mam jedno pytanie do WSZYSTKICH posiadaczy kotła DEFRO AKM... czy macie zamontowane coś takiego jak zasuwę rury spalinowej, jak wchodzi rura spalinowa od komina w piec, to macie nad piecem albo przy kominie jakąs formę regulacji przepustowości tej rury? U mnie wchodzi 200 mm i nic takiego nie mam, może to być przyczyna nadmiernego spalania węgla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnej zasuwy na wylocie z pieca. Sprawdź czy klapka na wentylatorze zamyka się szczelnie lub czy drzwiczki na których zamontowany jest wentylator zamykają się szczelnie (lub inne drzwiczki). Może to wina miału jaki kupiłeś? Ja palę miałem z piasta. Pali się na czysty popiół. Płaciłem 440/tonę. Według atestu ma 25 MJ. Spróbuj może na próbę kupić inny węgiel np. 50 kg ekogroszku i sprawdź na jak długo Ci starczy? Jaką temperaturę utrzymujesz w domu. Im wyższa tym zużycie naturalnie wzrasta. Zakładam z dom nasz ocieplony okna i drzwi szczelne!?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie do Alana,czy możesz napisać coś więcej o sterowniku pokojowym o którym wspominałeś. Ile kosztuje,czy chdzi z ST44H,czy to jest z Techu czy inny,jak to podpiąłeś do pompy zasilającej.Czy lepiej zamontować zawory termostatyczne na grzejnikach.

 

Do Palacza, ja mam zamontowany w przewodzie kominowym szyber taki jak w dawnych kuchniach kaflowych przez co zmniejszylem ciąg kominowy do minimum ,u mnie klapka przy dmuchawie nie ograniczała ciągu.Piszesz że wygaszasz na noc piec a nie możesz np.ustawić na noc tryb letni wtedy piec będziesz miał uruchomiony nawet w nocy i rano gotowy do pracy.Ja na noc ustawiam na zaworze czwórdrożnym poniżej 1/4 w skali 4 stopniowej ,grzejniki sa wtedy lekko ciepłe przwz całą noc no i trochę oszczedzam na opale.P.ozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Szymona.

Mam pokojówkę "Radio TYBOX" (bezprzewodową) bez problemu można podłączyć go do sterownika ST44H. Taka pokojówka działa na zasadzie 0 , 1 . innymi słowy jak wyłącznik światła. Ceny obecnie nie pamiętam około 200 -300 zł, to już dwa lata jak ją kupiłem. Podpiąłem ją do sterownika w miejsce opisane regulator pokojowy. Opisane to jest w instrukcji sterownika ST44H na stronie 17. Ja przestawiłem jeszcze w menu SERWISOWYM IV.7. (str. 23 instrukcji) pokojówkę pompę CO na "WYŁĄCZONE". W efekcie RADIO TYBOX włącza pompę CO jeżeli temperatura w pokoju jest mniejsza od zadanej np. 21 C i wyłącza ją po osiągnięciu tej temperatury. Oprócz pokojówki na kaloryferach nam termostaty. To daje tą wygodę że mogę mieć w pokoju (gdzie jest pokojówka ) wyższą temperaturę a w np. sypialni czy holu niższą, wg potrzeb. Pokojówka pozwala też na utrzymywanie różnych temperatur w różnych godzinach. Gdybym miał wybierać tylko pokojówkę lub tylko zawory termostatyczne wybrałbym zawory term. Jeżeli potrzebujesz dokładniejsze informacje np kod do Menu Serwisowego lub dokładne miejsce podłączenia kabelków napisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Alana

 

chta ocieplona - nowa, częsciowo 15 cm wełny częściowo 15 cm styropian, 30 cm na dachu. zaczynam twierdzić że to miał, chociaz kupiłem u dealera piasta 25mj, tyle popiołu że koniec świata, wyciagam 2 razy w ciagu dnia pełen popielnik!!! następny raz kupię ziemowita, propozycja próby to dobry pomysł, chyba to zrobię. tak jak Szymon ma regulację to dobra rzecz, czytalem że to poprawia temperaturę na piecu, widać to zreszta po dymie z komina, w niektórych domach wydostaje sie kominem mało dymu w niektórych bardzo duzo, to chyba spowodowane jest regulacją tego czopucha nad piecem.

 

mnie ciagle spada temp na piecu i zbyt czesto piec przechodzi w tryb pracy zamiast utrzymywac sie na podtrzymaniu. przez to duża ilośc spalanego paliwa.

 

wciąż meni zastanawia - piec pracuje mechanicznie, czyli postępuje wg zadanych komend, dosypuje i koniec, czy to tryb zimowy czy letni, wciąż dosypuje, nie da mu sie dodać takiej automatyki żeby sam sobie dobierał częstotliwość dosypywania paliwa. automatyka powoduje jedynie sterowanie pompami i zaworkami, tym samym dzięki niej regulujemy jedynie ilośc wody podgrzewanej przez piec. Oczywiście im mniej wody do ogrzania tym piec powinien mniej spalać paliwa, ale tylko pozornie, bo przecież i tak piec dąży wciąż do utrzymania zadanej np minimalnej temperatury 55 stopni. i sam dla siebie bedzie się hajcował, mimo tego że nie będziemy potrzebowali jego mocy to on będzie sobie podawał i spalał paliwo. Automatyka zatem przy piecach węglowych to tylko taki dodatek komfortowy, który powoduje ze nei musze podchodzić do rozdzielacza czy grzejnika i zakrecac obwodów lub termostatów. Robi to za mnie sterownik lub steruje tylko pompami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Alan ,pomyślę nad tą pokojówką bo termostatów potrzeba by było 15 szt, bez łazienek,co powoduje dużo większe koszty.

Palacz,co ty masz za sterownik że możesz ustawić wentylator na18%,wst44h można tylko co 10%.

Myślałem nad twoimi nastawami.to są moje porównaj:p.podawania 2 min

wentylator 30%

p.podtrzymania 10-15 min w zależności od tęp na dworze

wentylator w podtrz 10s co10min

spalanie 35-40 kg/doba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie drogi Szymonie... ja już utemperowałem swoje spalanie... na poziomie 50 kg./dobe mam nadzieje jeszcze je zmniejszyć.

ale i tak jestem przerażony ilością... 40kg*30dni=1200kg/miesiąc *4 miesiące = na okrągło 5 ton !

w koło z ludźmi gadam i mowią ze im starcza 6 ton na rok jednego znalazłem co mowił o 4 tonach... i ja się go pytam jak to robi???? nie znam jeszcze swojego spalania latem przy letnim trybie.... no ale to też pojdzie kilka ton w samym trybie podtrzymania.... wody....po prostu wciąż piec będzie trzymał 55stopni. to strta energii niestety... piece węglowe sa beee w takim sensie

 

sterownik mam TECH dotykowy i moge go regulować co stopień do 100...na początku miałem ustawionego na 60 ogromne spieki miałem, teraz mam 18 i spieki są mniejsze lub prawie w ogole... paliwo nastepnym razem kupię bezpośrednio z kopalni nie od dealera bo oni najnormalniej oszukują, mieszają sorty z różnych kopalni i sprzedają. Zwracam Waszą uwage na ten problem.

 

Spotkałem się z pomysłem automatyki bez zastosowania pomierników temp w pokojach. A zamiast nich pracuje pilot, którym sterujemy ogrzewaniem. Np podłogówka ma to do siebie że jej proces reakacji jest bardzo długi i wynosi około 4 godzin. zatem jej regulacja najlepiej gdy odbywa sie poprzez całkowite zamkniecie lub otwarcie. Tak wiec siedze w salonie wieczorem i stwierdzam ze kuchnie wyłączam i biorę pilot do reki i naciskam wyłlącz. Nie wiem czy to lepsze rozwiązanie niż czujki temperatury ale jakies jest pod rozwagę :)

 

Mam pytanie do Ciebie Szymon, czy pomiędzy 10-15min na podtrzymaniu piec wchodzi w fazę pracy czy udaje Ci sie trzymać go cały czas na podtrzymaniu.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...