Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFRO AKM LUX jakie macie nastawy ?


plakon

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tiger do pylistego materiału zwiększ siłę wentylatora może też czas pomiędzy pracą tłoka a powinno być dobrze. Ja na początku paliłem "flotem" (sam pył) mieszając go z miałem i też szło więc to chyba problem z uchwyceniem własciwych nastawów pieca dla określonego materiału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwróćcie tylko uwage, że producent w karcie gwaranycjnej zalecy minimalną temperature pracy pieca 55 stopni... jak się do takich ustawień mają te fakty ? piec szlag trafi po 4 latach ? :) niewiadomo...

w każdym razie ja nadal nie mogę opanowac wody, 140 litrów okazuje sie stanowczo za mało, 2-3 osoby pod natrysk i nastepni już czekają za ciepłą wodą... porażka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiger może Ty masz po prostu zbyt mały nadmuch (przysłonięty wentylator) zwiększ nadmuch i napisz jak sie pali. Koniecznie też zwiększ czas podtrzymania a zmniejsz czas pomiędzy pracą wentylatora w podtrzymaniu. Myślę że Twój podajnik ładuje węgiel kiedy piec jest w podtrzymaniu i w efekcie wrzuca żar do popielnika. Aby temu zapobiec trzeba zwiększyć czas podawania (przerwę podtrzymania) wtedy podczas podtrzymania rzadziej dostanie dawkę węgla. W naszym piecu podajnik podaje niezależnie od pracy co określony czas dawkę. ten czas to tzw. przerwa podtrzymania (ja mam 90 min). Ustaw może na początku 30-40 min Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

nadmuch to chyba mam dobrze ustawiony bo ogień jest duży a nawet wydaje mi się że jest za duży,przerwę podtrzymania mam ustawioną na 70 min a kocioł stoi około 60 min w podtrzymaniu więc raczej opału nie podaje,wziąłem na próbę miał od sąsiada niby ten sam co mój ale jest trochę więcej kawałków węgla i jest wilgotny nie to co mój (suchy jak pieprz) i kocioł przez dwa dni ładnie pracował nie wygasł,popiół ładnie przepalony .

ustawienia kotła:

przerwa podawania--- 3min 45 sek.

siła nadmuchu--- 35%

przerwa podtrzymania--- 70 min

wentylator w podtrzymaniu--- czas przerwy 10 min,czas pracy 30 sek.

klapka na wentylatorze przymknięta w 90%

temp zadana CO--- 62*C

temp zadana CWU--- 46*C

histereza CO I CWU--- 2*C

zawór czterodrogowy ustawiony między 3 i 5 temp na dom ok. 40*C

temp powrotu ok.50*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

noo i tak... zima się skończyła problemów nima :)

aktywność forumowiczów zerowa... wszyscy się obudza we wrześniu :) a wionsa i lato to idealny czas żeby coś przemyślec i zmienić w swoich kotłach ....

 

ja tez teraz jade na kominku, zapomniałem że trzeba do pieca dorzucać, przy ciepłej wodzie zasobnik wystarcza mi na prawie 2 tygodnie. 4 osobowa rodzina...

 

ach.. gdyby tak spalał zimą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palacz piec masz ustawiony na okres letni rozumiem. Napisz jak to u ciebie dziala bo u mnie po 24h piec wygasa ;/. Nie moge nic zrobic gdy wlaczam okres letni to piec rozpedza sie do 70stopni woda osiaga ta sama tempereture az w koncu piec wygasa i trwa to nie dluzej niz 24h. Czyzbym mial wadliwy sterowni ?. Nie wazne jaka temp. ustawie na piecu on i tak dobija za kazdym razem do 70 stopni ;[
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na okres letni oczywiście...

na początku miałem podobny problem - temp podchodziła wysoko do temp awaryjnej, wtedy wziąłem się na sposób i włączałem pompę dodatkową nr 1 jako pompę bufora, temp przechodziła na podłogówkę i piec się stabilizował. teraz to zjawisko nie występuje. nie wiem dlaczego sie tak gotował...

 

obecne ustawienia:

 

temp zadana 55

przerwa podawania 2.30min

przerwa podtrzymania 40min

wentylator w podtrzymaniu co 10min na 4 min.

moc wentylatora 3

przesłona powietrza otawrta na 30%

paliwo - miał piast 25MJ

 

spróbuj załączyc tryb letni z pompą bufora lub pompą podłogówki, być może wtedy praca pieca się ustabilizuje, jeśli tak, to dopiero wtedy odłącz pompę.

 

pozostaje życzyc powodzenia :)

p.s.

daj znać czy się udało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie opanowac piec i trzyma 60st z tym ze pompa od podlogowki jeszcze jest wlaczona. Piec u mnie chodzi caly czas w podtrzymaniu.

 

Zad C.O. 55st

zad C.W.U 50st

podtrzymanie 45min

nadmuch w podtrzymaniu 10min przez 20sek

podawanie 2,30min

nadmuch 45%

 

Nie do konca rozumiem na jakiej zasadzie dziala tryb letni, u mnie piec rozpedza sie od nowa gdy spadanie zadana temperatura wody a nie pieca.

Pompka C.W.U znow zalacza sie za kazdym razem gdy piec ma temp wyzsza o 1stopien od wody aby dobic znow do tej samej temp co piec. U ciebie na takiej samej zasadzie dziala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czegoś tu nie rozumiem ... u Ciebie

 

w trybie letnim ja nie moge ustawic oddzielnie temp pieca, temperatura ta deklarowana jest poprzez zadaną temp c.w.u. czyli jak ustawie 55 na wodzie to piec zwykle dochodzi do podobnej. Rzeczywiście zwykle jest tak, że temp pieca rozpędza sie do wyższej i utrzymuje sie na poziomie 55-60.

 

piec do trybu pracy przechodi przy kąpielach głównie, wtedy to spadek ciepłaej wody prowokuje go do działania, temp pieca szybko spada do około 45.

 

wszystko to wydaje mi się logiczne... piec utrzymuje temp 55, powiedzmy, taka jak na wodzie zadanej. Ide się kąpać, wody ciepłej z bojlera ubywa, uzupełnia się ciśnienie na zbiorniku i zotaje wtłaczana zimna woda z sieci miejskiej. Wtedy temp pieca szybko spada bo przepływa przez niego zimna woda i dlatego przechdzi do trybu pracy. W każdym razie tak to działa u mnie.

 

Wydlużam cały czas o minutke potem znowu o minutkę przerwę podtrzymania, bo tu jest prawdziwa ekonomia. Musze dotrzeć do optymalnej przerwy podtrzymania. i to na lato będzie wszystko.

 

na noc puszczam sobie jeszcze podłogówke z trybu letniego bo jeszcze jednak zimno, tym bardziej że jest zapas mocy na kotle, przecież nikt sie nie kapie :) wiec szkoda tego w komin puszczać, na dzień wyłączam pompę bo byśmy sie ugotowali w chałupie.

 

Kraqers

jakie paliwo spalasz?

ile masz popiołu? ( ja wciąż mam dużo i spieki które mi sie nie podobają) wyciągam popielnik TERAZ W LETNIM raz w tygodniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czy ktoś już zakończył sezon grzewczy. Otóż ja na kilka dni miałem wyłączony AKM22 i paliłem w starym piecu wieczorami. Niestety podczas czyszczenie wnętrza pieca pojawiły mi się dwie dziury po obu stronach paleniska tzn nie tam gdzie są otwory dysz dopalających tylko jakieś 25cm od drzwiczek w kierunku paleniska. Wyglądają tak jakby to były zaspawane jakieś otwory w których jednak spaw się wykruszył. Czy ktoś z was zauważył coś podobnego w swoim piecu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam Wszystkich serdecznie !

Od kilku dni jestetm w posiadaniu pieca Defro AKM 15 kW.

Mam dwa problemu, nie mogę zagrzać pieca np. do 60-65 stopni. Maks jaki mi się udało to 50* - rozgrzewał się przez 4 godziny.

Co może być powodem takiego zachowania ?

Drugie pytanie to palenie się na palenisku. Zauwazyłem, że wczoraj paliła mi się tylko jedna strona rusztu. Patrząc od przodu tylko po prawej się paliło a lewa strona nie. W zwiąku z tym paliwo nie spalone leciało do popielnika. Jak to poprawić ??

Co należy ustawić, aby to prawidłowo rozpalić.

Dom mam 150m2.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi !

Edytowane przez Piterpan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam

 

Chciałbym odświeżyć temat , sezon grzewczy już powoli rusza a tematów z nastawami sterownika jak na lekarstwo w internecie .

 

W tamtym roku kupiłem akm 2 30 kw ze sterownikiem akm lux prosiłbym o podanie informacji odnośnie prawidłowego ustawienia sterownika do spalania miału w kotle

 

Bardzo będę wdzięczny za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...