Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFRO AKM LUX jakie macie nastawy ?


plakon

Recommended Posts

Witam alan126

Mam piec firmy Defro AKM 22 z podajnikiem tłokowym od 2011roku. mój piec ma z boku dysze a nad paleniskiem i jest ceramiczna płyta. Spalanie mam w normie lecz zastanawiam się co daje ta płyta ceramiczna nad paleniskiem i co może się dziać w przypadku gdy ją zdemontuję. Mam w tym przypadku na myśli zużycie pieca jak również spalanie. W związku z powyższym jeżeli masz jakąś wiedzę w tym temacie to proszę Cię o wskazówki i ewentualne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie sympatycy DEFRO AKM :) chciałem napisac niewolnicy ale... :p

 

czy ktoś z Was korzystał z ekogroszku na AKM (jeśli tak to jaki) jak to chodzi na szufladowym AKMie,

 

czy ktoś próbował palić pelet?

 

pytam o powyższe bo mam już troche dość miału, za dużo popiołu i brudu i zastanawiam się nad zmianą paliwa., jeśli ktoś ma doświadczenie z innymi paliwami to zapraszam do wymiany opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów czy ktoś moze mi pomoc w ustawieniach Defro AKM 15 powierzchnia do ogrzania to 120mkw obecnie pale miałem z Piasta kalorycznosc 25MJ moje ustawienia to temp.CO.60stopni CWU 50stopni nadmuch35% czas podawania w pracy 3min. do osiagniecia 60stopni zajmuje mu jakies 6-7 minut w podtrzymaniu wentylator czas przerwy 4minuty czas pracy 25sek. podawanie w podtrzymaniu mam ustawione na 40 minut ale piec i tak wytrzymuje tylko 10-20 minut prosze o pomoc jesli ktos może niech napisze co mam zmienic dziekuje. Edytowane przez piotrek24_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Defro AKM 15 powierzchnia do ogrzania to 120mkw obecnie pale miałem z Piasta kalorycznosc 25MJ moje ustawienia to temp.CO.60stopni CWU 50stopni nadmuch35% czas podawania w pracy 3min. do osiagniecia 60stopni zajmuje mu jakies 6-7 minut w podtrzymaniu wentylator czas przerwy 4minuty czas pracy 25sek. podawanie w podtrzymaniu mam ustawione na 40 minut ale piec i tak wytrzymuje tylko 10-20 minut prosze o pomoc jesli ktos może niech napisze co mam zmienic.

 

Witaj,

 

Jeśli tak szybko traci temperaturę w podtrzymaniu to oznaczać może, że powrót wody jest zbyt zimny. Defro pisze w swoich papierach o temp minimalnej 45 stopni. No i teraz musisz sam stwierdzić jak wraca woda do Twojego pieca. Zwykle miesza się na zaworze 3-drożnym jednak rzadko ludzie mają te zaworki wyposażone w termometr.

 

Możesz też mieć wychłodzoną piwnicę, zimny komin... to też możliwe przyczyny. Jednak trudne do wyeliminowania.

 

Sprawdź też palenisko pieca gdy on wchodzi w tryb pracy, czy węgiel jest wypalony czy nie...może się przydusza i wtedy należy zwiększyć wielokrotność nadmuchu w trybie podtrzymania.

 

Powodzonie życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta ceramiczna to swoisty akumulator. Wyobraź sobie że zamiast ceramiki jest tam stalowa blacha, ona ma zdolność szybkiego rozgrznia ale też szybko traci zdobyta temperaturę, poza tym jeśli bezpośrednio nad paleniskiem gdzie temp jest najważsza nie było by tej ceramiki to nie wiem jak stalowe elementy przyjęły by taki żar, prężyło by sie to wszystko jak krochmalone gacie, z pęknieciem włącznie.

Ja widze takie uzasadnienie zastosowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack 187

Obecnie też mam piec AKM 22 już z płytą ceramiczną (model 2012) . Rożnica jest dość znaczna. Piec nie dymi na palenisku się nie kopcuje. Myślę, że płyta ceramiczna głównie ma chronić blachę nad paleniskiem od wypalania (przepalenia), ale słyszałem też, że podnosi temperaturę w komorze spalania przez co lepiej dopalają się spaliny (wzrasta sprawność pieca) wychodzi mniej dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Defro AKM 15 powierzchnia do ogrzania to 120mkw obecnie pale miałem z Piasta kalorycznosc 25MJ moje ustawienia to temp.CO.60stopni CWU 50stopni nadmuch35% czas podawania w pracy 3min. do osiagniecia 60stopni zajmuje mu jakies 6-7 minut w podtrzymaniu wentylator czas przerwy 4minuty czas pracy 25sek. podawanie w podtrzymaniu mam ustawione na 40 minut ale piec i tak wytrzymuje tylko 10-20 minut prosze o pomoc jesli ktos może niech napisze co mam zmienic.

 

Witaj,

 

Jeśli tak szybko traci temperaturę w podtrzymaniu to oznaczać może, że powrót wody jest zbyt zimny. Defro pisze w swoich papierach o temp minimalnej 45 stopni. No i teraz musisz sam stwierdzić jak wraca woda do Twojego pieca. Zwykle miesza się na zaworze 3-drożnym jednak rzadko ludzie mają te zaworki wyposażone w termometr.

 

Możesz też mieć wychłodzoną piwnicę, zimny komin... to też możliwe przyczyny. Jednak trudne do wyeliminowania.

 

Sprawdź też palenisko pieca gdy on wchodzi w tryb pracy, czy węgiel jest wypalony czy nie...może się przydusza i wtedy należy zwiększyć wielokrotność nadmuchu w trybie podtrzymania.

 

Powodzonie życzę :)

Dzieki kolego za podpowiedz jesli chodzi o komin to jest tam wkład z blachy a temperature na powrocie mam jakies 40stopni a zawór mam 4drozny własnie teraz próbuje cos kombinowac z ustawieniami tylko teraz nadmuch ustawiłem na 60% podawanie w pracy mam co 2:30 jak piec przejdzie w podtrzymanie to nadmuch co 6minut 20sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek24

Nie bardzo rozumiem dlaczego chcesz aby Twój piec w zimie chodził na podtrzymaniu. Wg mojej wiedzy w stanie "podtrzymania" piec pracuje przede wszystkim w lecie kiedy nie ma odbioru ciepła (CWU zadana osiągnięta). Wtedy "podtrzymanie" ma za za zadanie zapobiegać wygaśnięciu pieca. W zimie zaś gdy kaloryfery odbierają wytworzone ciepło piec winien pracować (stan praca) do chwili osiągnięcia temperatury zadanej CO, a następnie wyłączyć się do chwili gdy temperatura opadnie poniżej temp. zadanej o wartość histerezy kotła CO tj. najczęściej 2-3'C. Tak też napisane jest w instrukcjach obsługi.

Trzeba też bardzo uważać z takim ustawieniem kotła (szczególnie w zimie) aby ciągle lub długo chodził na potrzymaniu. Jeżeli piec chodzi na potrzymaniu to znaczy ustawisz mu częste podawanie podtrzymania i do tego częste przedmuchy , piec będzie właściwie utrzymywał temperaturę przy mrozach -10 cz y -15 C' to w chwili kiedy mrozy opadną (np. ocieplenie Halny +10 C') piec wskutek tego, że nadal podtrzymanie będzie podawało częstą dawkę paliwa plus częste przedmuchy może spowodować, że ilość ciepła jaką wytworzy piec nie zdążą odebrać kaloryfery . Grozi to zagotowaniem wody nawet gdy włączy się system alarmowy wyłączający piec.

Wiem że na forach są artyści, których piece w zimie "jadą" prawie tylko na podtrzymaniu, nie wiem tylko czemu to ma służyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan moje ustawienia na dzien dzisiejszy to podawanie w pracy co 2min. wentylator mam na 45% Zadana CO 68stopni zadana CWU 50stopni w podtrzymaniu podawanie co 20min. wentylator w podtrzymaniu czas przerwy 2minuty czas pracy 35sekund temperatura na zewnatrz waha sie od 0 do -4 stopni pompka od CO pracuje na drugim biegu w podtrzymaniu wytrzymuje 45 minut spalanie za 12 godzin to 12 kg miału Piast 25MJ kolego powiedz mi czy masz zainstalowany siłownik do zaworu 4droznego i sterownik do niego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownika nie mam. Kiedyś zastanawiałem się nad jego kupnem ale na tym się skończyło. Kupiłem i zamontowałem tzw pokojówkę "Radio tybox" . Rozwiązanie z siłownikiem poza zaletami ma wg mnie jedną wadę (oprócz ceny zakupu). Mianowice siłownik reguluje temperaturę w całym układzie a my chcemy mieć inną temperaturę np w pokoju a inną w sypialni. Wiem że możemy to uzyskać dzięki głowicom termostat. na kaloryferach, mimo to nie jestem przekonany do tego rozwiązania. Moja pokojówka włącza i wyłącza pompę CO w zależności od nastawionej temperatury i godziny i dnia (możliwość ustawień wg dni, godzin i temp.) Myślę, że takich ustawień nie zapewni siłownik. Idealnym rozwiązaniem był by siłownik razem z pokojówką ale dla mnie to zbyt duży koszt.

Wracając do Twoich ustawień "wentylator w podtrzymaniu czas przerwy 2minuty czas pracy 35sekund", w zimie Twój piec z pewnością da radę tak jechać lecz w lecie będzie gotował wodę, chyba, że nie palisz w lecie, a wodę ogrzewasz w inny sposób. Nie pamiętam teraz dokładnie, ale u mnie podawanie w podtrzymaniu to chyba 90 min, wentylator przerwa 15 - 25 min ( w zależności od miału), czas pracy went. 30-35 sek. W zimie mój piec nie pracuje na podtrzymaniu w ogóle. Obecnie palę miałem z Piasta 25MJ czas przerwy w podawaniu 3min 45 sek went. 20% temp. zad. CO 65 "C CWU 53 "C. Zużycia miału dawno nie sprawdzałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan powiedzmi mi dokładnie jaki posiadasz model tej pokojówki bo tez sie zastanawiam nad kupnem czegos takiego zeby sterowac temperaturą wiem ze Defro oferuje sterownik Defro SP LUX po 400zł i serwisan który nie dawno u mnie był i wymieniał mi reduktor razem z silnikiem polecał własnie cos takiego jak sterownik pokojowy ze lepiej kupic ten sterownik niz siłownik do zaworu 4drożnego. Jestem ciekawy Alan ile spalisz teraz miału wciagu doby napisz mi jak masz podłączoną tą pokojówke do kotła bo to mnie ciekawi nie wiem jaki Ty posiadasz sterownik na kotle ale mój to TECH ale nie jestem pewny jaki model tego sterownika jest bo jak wchodze w informacje o oprogramowaniu to pisze tylko Defro AKM i TECH 18.02.07H
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

 

Panowe, jeśłi chodzi o zawory 3 czy też 4 drożne to polecam zawory esbe.pl

działają, że tak powiem grawitacyjnie nie potrzebują prądu, w ogole ich wyroby sa ciekawe warto się z nimi zapoznać.

istotne jest to aby woda na powrocie do pieca nie byla niższa niż 45 stopni, pamiętajcie że serwisant gdy przyjeżdzą na gwarancję jedną z pierwszych rzeczy którą wykonuje to mierzy właśnie ta temperaturę. Jeśli nie ma takiej jako minimalnej to od razu oświadcza, że piec użytkowany jest wbrew zaleceniom producenta i właśnie stracił gwarancję :wiggle:

 

u mnie wykonawca, wielkie G.. a nie wykonawca, zawór 3 drożny zamontował na belce zaraz na wyjściu. Dzięki takiemu rozwiązaniu miesza się woda już przed bojlerem, przez co na zbiorniku 140 litró wykapać się w domu może pod rząd maksymalnie 2 osoby.

Ciekawe gdzie Wy macie te zawory umiejscowione.

 

Może forumowicze pokusili by się o załączenie schematów i opisów własnych instalacji. ??? z tego można wiele wywnioskować i się nauczyć. Wiele instalacji wykonawcy po prostu robią WADLIWIE. Dociera to do nas dopiero po zakończyniu budowy domu i użytkowaniu tejże przez rok minimum :p wtedy łapiemy się za głowe jakie papudroki nam robiły te kilka rurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poprawka w kwestii pracy w podtrzymaniu w zimie. Obserwowałem dziś piec i pomiędzy pracą miał jeszcze podmuch czyli podtrzymanie (lecz tak jak wyżej opisałem bez dodatkowej dawki miału tylko podmuch 30 sek). Moja pokojówka to Radio Tybox 810. Informacje o tym produkcie: http://www.deltadore.com/poland/pl/katalog-domotyka/regulacja-ogrzewanie/ogrzewanie/termostaty-programowalne/radio-tybox-810.html. Podłączenie w zasadzie jest proste, instrukcja zawiera schematy podłączeń.

Mimo że mam nowy kocioł to oprogramowanie (sterownik) mam z 2009 r. st44H. Twój jest nowszy. W moim sterowniku a w zasadzie w instrukcji (myślę że w twojej też) jest opisane jak i gdzie podłączyć pokojówkę. Pamiętaj tylko że pokojówka działa na zasadzie 0 lub 1 czyli jak normalny wyłącznik po prostu zwiera styki. Czasami przed podłączeniem pokojówki trzeba wyjąć zworkę. Na listwie montażowej sterownika jest opisane REGULATOR POKOJOWY . Pamiętaj że to są styki bez-napięciowe( Do wyjścia regulatora pokojowego nie wolno podłączać żadnego napięcia). I jeszcze jedno w moim sterowniku aby prawidłowo podłączyć tą pokojówkę trzeba było wejść w ustawienia menu instalatora/ regulator pokojowy oraz w menu serwisowe/pokojówka pompa CO (zabezpieczone hasłem) Ogólnie jestem zadowolony z tego regulatora - utrzymuje żądaną temperaturę a przede wszystkim wyłącza pompę po osiągnięciu zadanej temperatury a potem tylko okresowo ją włącza (oszczędność prądu i zużycia pompy) . Siłownik i sterownik do zaworów X-drożnych nie oszczędzają ani pompy ani prądu.

Jeżeli chodzi o moje obecne zużycie miału to mniej więcej 28-30 kg. Ale dopiero dziś nasypałem do pełna (równo) i jutro zobaczę ile kg wyszło kominem

Edytowane przez alan126
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan powiedz mi jedno ten regulator jak piszesz steruje pompką CO to znaczy ze jak piec osiągnie temperaturę to wyłącza ja tak mam to rozumieć a później ja okresowa włącza i to mnie ciekawi jak działa to okresowe włączanie i wyłączanie czy ty podajesz jakiś czas co ile minut ona ma się włączyć i na jak długo czy to już sterownik sam reguluje pracą tej pompy.

Bo przykładowo na kotle jest ustawiona temperatura 65stopni no i piec pracuje i osiągnął mi tą temperature65stopni i wyłącza tą pompkę CO tak i dalej okresowa ja włącza ale na jakiej zasadzie czy TY podajesz jakiś czas co ile ona ma się włączyć i na jak długo i gdzie ustawiasz takie parametry na sterowniku na kotle czy na tej pokojówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec działa niezależnie od pokojówki. Tzn. jeżeli ma CO zadane 65 'C a histerezę 2"C, to pracuje (wentylator wieje a podajnik wg nastawień podaje) do osiągnięcia 65 "C potem wentylator się wyłącza do czasu spadku temp w kotle 63"C (nie licząc przewiewu -podtrzymania). Po spadku temp. do 63 "C znowu praca jak wyżej. Pokojówka działa niezależnie od pieca. Włączona ona jest szeregowo w obwód pompy CO, a konkretnie zwiera i rozwiera obwód włączając i wyłączając pompę CO. Wszystkie ustawienia programuje się na pokojówce. Naturalnie po podłączeniu jej do pieca i przestawieniu ustawień pieca (jednorazowym) na pracę z pokojówką Jeżeli chcę mieć w pokoju np. 21 "C, pokojówka zwiera styki ( pompa pracuje) do chwili osiągnięcia temperatury w pokoju 21 'C . Po osiągnięciu tej temperatury pokojówka rozwiera styki (rozłącza obwód) pompa pozostaje wyłączona do chwili kiedy temperatura w pokoju spadnie poniżej 21 'C . Wtedy znowu pokojówka zwiera styki (zamyka obwód) pompa się włącza i proces zaczyna się od nowa i tak w kółko. Najlepiej kiedy pic ustawiony jest na pracę pompy równolegle. Starałem się to opisać w miarę prosto w rzeczywistości z uwagi na bezwładność systemu aby rozgrzane kaloryfery (czy podłogówka) nie podnosiły temperatury zbyt wysoko ponad zadaną w końcowym fragmencie przed osiągnięciem temp. zadanej (21) pokojówka wcześniej już rozłącza styki by po chwili je włączyć (tak kilka razy) i doprowadzić do temp. 21 ". W mojej pokojówce można zadać o różnych porach dnia i nocy dwie temperatury np. 21 w dzień i np. 19 w nocy (skalę wybierasz dowolnie) Jest też możliwość ustawienia temp. bezpieczeństwa np. kiedy wyjeżdżasz na wczasy aby nie zamarzły kaloryfery. Czasy pracy pompy nie nastawia się, jej praca jest zależna od temperatury w pomieszczeniu tzn. po osiągnięciu temp. zadanej (temp. komfortu) pompa zostaje automatycznie wyłączona. Po spadku temperatury poniżej 21 pompa automatycznie się włącza. Tym procesem steruje pokojówka. Jak umiałem tak opisałem. Jeżeli coś jest niejasne pisz postaram się wyjaśnić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan mniej wiecęj juz wiem o co chodzi ale ciekawi mnie jak pompka Co sie wyłączy to temperatura dość szybko wzrasta na piecu no bo jak pokojówka osiagnie te przykładowe 21 stopni a w pomieszczeniu ta temperatura sie bedzie utrzymywać to pomka bedzie długo stała i co w tedy może ze ten czujnik pokojowy jest dość czuły i włacza tą pomke często nie wiem jak u Ciebie jesli Ci osiagnie temperature 21 stopni to jak długo stoi pomka CO bo ja kiedys zrobiłem taka próbe ze wyłączyłem pomke na chwile od CO i momentalnie mi temperatura wzrosła i to jest dla mnie ciekawe bo co bedzie jak ta temperatura 21 stopni w pomieszczeniu bedzie na przykład przez 2godziny jednakowa te 21 stopni to pomka CO bedzie stała aha mam jeszcze jedno pytanie czy posiadasz w swojej instalacji zawór różnicowy???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Piotruś ale czytasz niedokładnie. Twój problem z nadmiernym wzrostem temperatury częściowo opisałem 20.01.2013 r. W Twoim przypadku piec w podtrzymaniu dostaje zbyt dużo paliwa i ma zbyt częste przedmuchy, co podnosi temperaturę za wysoko jeżeli nie ma jej gdzie przekazać (np. pompa stoi). Pamiętaj w podtrzymaniu sterownik należy tak ustawić aby podtrzymał żar i nie wygasł do chwili kiedy temperatura opadnie do zadanej minus histereza. Jeżeli prawidłowo ustawisz stan podtrzymania czyli rzadkie podawanie krótkie przedmuchy to na pewno temperatura Ci nie będzie rosła. Oczywiście możliwe jest że chwilowo wzrośnie o 2-3 (max 4 ) stopnie ale potem opadnie i będzie OK. Moje ustawienia podtrzymania już gdzieś wyżej podawałem, jeżeli nie znajdziesz pisz to je powtórzę. Przyznam szczerze, że nie wiem o jaki zawór Ci chodzi, może 4 -drożny (mam taki)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...