Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFRO AKM LUX jakie macie nastawy ?


plakon

Recommended Posts

Witam

Na temat nastaw sterownika kto jakie ma ustawienia to trochę jest napisane w tym temacie,większość ma kocioł AKM a ty masz kocioł nowszej generacji AKM II.Nikt nie poda nastaw jakie będą dla ciebie dobre,każda instalacja jest inna i trzeba samemu dojść do najlepszych ustawień,miał miałowi nie jest równy i tak samo opał ma duże znaczenie(kaloryczność,uziarnienie),ja z moim kotłem walczyłem ponad rok żeby w końcu być zadowolonym z jego pracy i doszedłem do wniosku że kocioł nie lubi zbyt drobnego opału(pylastego miału)a taki miałem opał MIAŁ 23 Z ZIEMOWITU przez który same problemy z kotłem ale na szczęście już powoli ten nieszczęsny miał się kończy,zakupiłem 100 kg groszku z kop.SILESIA i dosypuję do miału i ładnie się spala.Porównując dzisiejsze ceny miału na składzie w mojej okolicy MIAŁ 25 - 615 PLN a GROSZEK 25 -625 PLN to odpuszczę sobie miał i kupię groszek,zero pyłu i ładne spalanie.Podam moje nastawy na chwilę obecną kocioł AKM 22kW:

TRYB PRACY-- PRIORYTET BOJLERA

TEMP.ZADANA CO-- 60 *C

HISTEREZA CO-- 2*C

TEMP.ZADANA CWU-- 44*C

HISTEREZA CWU-- 3*C

PRZERWA PODAWANIA-- 4MIN.55SEC

PRZERWA PODTRZYMANIA--57 MIN

WENTYLATOR --18 %

WENTYLATOR W PODTRZYMANIU: CZAS PRZERWY--44 MIN,CZAS PRACY-- 25 SEC

PRZESŁONA NA WENTYLATORZE OTWARTA OK.1,5 CM

Życzę powodzenia w ustawieniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Ja posiadam Defro AKM II 22KW zawór 4 drożny i trójdrożny podłogówka - paliwo ekogroszek (wyższa kaloryczność) ogrzewam 230 m2.

Piec uruchomiony w tym roku - grzeje jakiś miesiąc.

 

Cały czas szukam optymalnych ustawień

 

Moje nastawy:

TRYB PRACY-- Pompy równoległe

TEMP.ZADANA CO-- 50 *C stała temperatura na kotle (myślę ze powinno być 55) - temperaturę reguluję zaworami 3 (utawiony na 3)i 4 (stawiony na 3) drożnymi

HISTEREZA CO-- 2*C

TEMP.ZADANA CWU-- 45*C

HISTEREZA CWU-- 4*C

PRZERWA PODAWANIA-- 1MIN.30 SEC - (podajnik podaje za jednym razem połowe kasety)

PRZERWA PODTRZYMANIA--23 MIN (piec chodzi dzięki temu długo na podtrzymaniu - uzupełnia paliwo co 23 min i mam przez 3 godzinki w tym trybie)

WENTYLATOR --10 %

WENTYLATOR W PODTRZYMANIU: CZAS PRZERWY--10 MIN,CZAS PRACY-- 40 SEC

PRZESŁONA NA WENTYLATORZE OTWARTA OK.1,5 CM

 

Przy tych ustawieniach ja mam spalenie 1/2 worka na dobę ok 30kg przy temp. zewnętrznej dzien 8-14 noc 3-6 stopni.

 

Zauważyłem ze dużo daje zmniejszenie temperatury zaworami - teraz chciałbym dokupić siłownik do zaworu 4 drożnego, sterownik i moduł internetowy do zdalnych ustawień.

 

Czy istnieje jakieś urządzenie które zapisuje w logach informację o ilości podawań paliwa i temperaturze - sterownik (zamiast stać przy piecu całą noc). Wtedy mógłbym zoptymalizować spalanie

 

Proszę o opinie odnośnie moich ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na moim kotle AKM 2 30kW do ogrzania 250 m2 też walczę cały czas z doborem najlepszych ustawień , Panowie z Defro twierdzą żeby podawać nadmuch w jak najmniejszym stopniu lecz nie wiem tak do końca czy jest to słuszne .

 

Z moich godzin spędzonych przy ustawieniu sterownika stwierdzam że powietrza niestety trzeba podać trochę więcej , zrobiłem takie doświadczenie :

Ustawiłem czas podawania na 1.5 i przesłonę na dmuchawie na jakieś 4cm ( ponieważ też palę drzewem i zmniejszenie przesłony daję za mały nadmuch do spalania drzewa )

wentylator na 42 temperatura zadana 55 kocioł z stanu podtrzymania rozgrzał się tylko do 48 stopni

następnie na 43 kocioł rozgrzewał się 13m30s do temperatury zadanej

na 44 kocioł rozgrzewał się już 11m10s

następnie na 46 i tutaj kocioł rozgrzewał się ponad 15 min

 

Wniosek nasuwa się tylko jeden że przy zbyt małym nadmuchu temperatura spalania miału jest za mała i tak naprawdę wtedy spalimy więcej paliwa i wyprodukujemy więcej nagaru na ściankach kotła

 

Co myślicie Panowie o tym ?

Edytowane przez tomano791
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Od nie dawna jestem posiadaczem pieca Defro AKM II 40kw. Ogrzewam ok. 350m2.

Palę narazie samym flotem, który mi pozostał z ostatniego sezonu, potem będą go mieszał z miałem.

 

Moje nastawy to:

- zadana CO 52°

- histereza CO 2°

- zadana CWU 45°

- histereza CWU 4°

- wentylator na 60%

- podawanie co 2:30m (na dwa razy czyli co 5m)

- zawór 4-drożny ustawiony na 45°

 

Przy tych ustawieniach piec pracuje ok. 13-18m, a na podtrzymaniu jest ok. 5-7m

 

Jak u was jest z pracą i podtrzymaniem, macie podobne czasy?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez lancer2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lancer

Uważaj z tym flotem materiał ten (zależnie od kopalni) może mieć różne pozostałości po płukance (np siarka i chlor). Przy niskich temperaturach kotła jakie utrzymujesz (52'C) może dojść (a sądzę że dojdzie) do wytrącenia się wilgoci na ściankach kotła szczególnie koło czopucha i kanału gdzie paliwo podawane jest do kotła (otwór od podajnika). Wytrącona wilgoć plus siarka czy chlor tworzą kwasy (siarkowy i solny) a to bardzo szybko pozwoli korozji zjeść Twój piec. Ponadto podejrzewam, że w ustawieniach sterownika (menu serwisowe) rejestrowana jest pamięć Twoich ustawień pieca. Gwarant wymaga minimum temp. zadanej 60' C a zaleca 65' C. Więc stracisz też możliwość reklamacji pieca w przypadku jego perforacji z uwagi na korozję niskotemperaturową. Radziłbym okresowo sprawdzać stan ścianek (blachy ) przy otworze podajnika miału i koniecznie podnieść temp zadaną CO. Sprawdź sobie też czy 60% na wentylatorze nie powoduje że część pyłu (flot jest pylisty) nie jest wydmuchiwana.. W efekcie niespalony materiał ląduje w popielniku. To takie moje wolne rady, decyzje podejmiesz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan

Wielkie dzięki za porady. Dałem temp 52° bo chciałem żeby mniej opału paliło. Flot mam z marcela w którym podobno jest malutko siarki.

Jeśli chodzi zaś o pylistość flotu to strasznie dużo pyłu zbiera mi się w górnej komorze. Niewiem czy to przyczyna flotu czy mocnego nadmuchu.

A nie jest tak czasem że gwarant wymaga 55°C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lancer

Minimalna temperatura zadana C.O. w piecach AKM podawana była jako 55 'C od początku ich produkcji tj od 2009 r. Później (nie wiem od kiedy ) i obecnie pkt 17 gwarancji brzmi " Gwarancja przestaje obowiązywać w przypadku niezastosowania się do zaleceń instrukcji obsługi i nie obejmuje a) korozji elementów stalowych w obrębie czopucha powstałej w wyniku długotrwałej eksploatacji kotła przy temperaturze wody zasilającej instalację C.O. poniżej 60" C. Sprawdź warunki gwarancyjne jakie otrzymałeś. Zalecał bym Ci dobrze zaizolować instalację (rury) rozprowadzające wodę do kaloryferów oraz sam piec Np pod blachę osłaniającą drzwiczki dałem watę 5 cm (naturalnie trochę ją zgniotłem). W wolna przestrzeń nad kotłem ale pod blachą osłonową od góry wejdzie 10 cm waty itd. itp. To jest wg mnie lepsze niż niska temperatura. Jeżeli podniesiesz temperaturę C.O. to naturalnie zmniejszysz temp na zaworze czterodrożnym. Ja zastosowałem jeszcze pokojówke (czujnik Radio tybox), wtedy pompa C.O. pracuje okresowo, a nie ciągle ponadto można regulować temperaturę (niezależnie od temp. pieca) w zależności od dnia tygodnia i od pory dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan napisał:

Jeżeli podniesiesz temperaturę C.O. to naturalnie zmniejszysz temp na zaworze czterodrożnym.

 

Moim zdaniem podnosząc temp.CO zwiększy się temp.na grzejniki trzeba wtedy przestawić zawór mniejsza na grzejniki i wtedy podniesie się temp.powrotu no ale to jest moje zdanie bo tak u mnie jest.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiger

Bezwzględnie masz rację. Z mojej strony to była "oczywista pomyłka pisarska" chciałem napisać: Jeżeli podniesiesz temperaturę C.O. to naturalnie zmniejsz temp na zaworze czterodrożnym. Dzięki za trafne spostrzeżenie.

p. s. Jak proces spalania w tym roku?

Edytowane przez alan126
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ano proces spalania w tym roku jest zadowalający biorąc pod uwagę poprzednie moje problemy.Testowałem różne opały i stwierdzam że do tego kotła najlepszy jest miał tak jak zaleca producent.Obecnie palę miałem 25 z piasta ładnie się spala ,sporadycznie trafiają się spieki,przy obecnych temp.kocioł dochodzi do zadanej ok.7-8 min.Wprowadziłem 2 zmiany do kotła mianowicie obróciłem ruszt i otwory są bliżej podajnika oraz obniżyłem szamot nad paleniskiem o ok.8 cm i to pozwoliło ograniczyć dymienie z komina jak zawsze dymił tak teraz dymi tylko na początku a potem prawie nie widać dymu z komina.Zainwestowałem jeszcze w siłownik do zaworu 4d oraz sterownik pogodowy st 431.Teraz uzupełniam opał,wynoszę popiół,raz na jakiś czas czyszczenie kotła i spokojnie mogę wypić browarka nie myśląc czy kocioł wygaśnie.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Też zastanawiałem się nad obróceniem rusztu. Na razie pozostawiłem go w spokoju, ale zespawałem taki mały stelaż aby podnieść tzw ruszt awaryjny na równi z rusztem automatycznym co pozwala mi łatwiej palić drewnem przy zastosowaniu automatyki (nawiewu) . Mam co nieco suchego drewna dlatego też w tym roku częściowo palę drewnem. Do palenia miałem pozostawiam jeden element z rusztu awaryjnego. Wtedy spalanie jest prawidłowe tzn. miał wypalony i nie ma przypadków, że zbyt szybko (przed wypaleniem ) spadnie do popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ano proces spalania w tym roku jest zadowalający biorąc pod uwagę poprzednie moje problemy.Testowałem różne opały i stwierdzam że do tego kotła najlepszy jest miał tak jak zaleca producent.Obecnie palę miałem 25 z piasta ładnie się spala ,sporadycznie trafiają się spieki,przy obecnych temp.kocioł dochodzi do zadanej ok.7-8 min.Wprowadziłem 2 zmiany do kotła mianowicie obróciłem ruszt i otwory są bliżej podajnika oraz obniżyłem szamot nad paleniskiem o ok.8 cm i to pozwoliło ograniczyć dymienie z komina jak zawsze dymił tak teraz dymi tylko na początku a potem prawie nie widać dymu z komina.Zainwestowałem jeszcze w siłownik do zaworu 4d oraz sterownik pogodowy st 431.Teraz uzupełniam opał,wynoszę popiół,raz na jakiś czas czyszczenie kotła i spokojnie mogę wypić browarka nie myśląc czy kocioł wygaśnie.

pzdr

 

A jak obniżyłeś ten szamot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://images45.fotosik.pl/1631/86355c244b7acf68m.jpg

witam

mniej więcej tak to wygląda jak na zdjęciu,z drutu fi 6 wygiąłem tą ramkę gdzie jest oparty szamot z przodu,jak wyjmiesz szamot(trzeba ciągnąć go do siebie) z boku kotła są przyspawane dwa płaskowniki na nich opierasz ramkę i wsuwasz szamot tak aby przód był oparty na ramce a tył tak jak pokazane na zdjęciu.Ramka musi być dopasowana do szerokości kotła(ściśle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Do palenia miałem pozostawiam jeden element z rusztu awaryjnego. Wtedy spalanie jest prawidłowe tzn. miał wypalony i nie ma przypadków, że zbyt szybko (przed wypaleniem ) spadnie do popielnika.

Ja na próbę przedłużyłem palenisko tu gdzie powinien być popiół dorobiłem blachę gr.5mm dł.5 cm ale podajnik miał problem ze spychaniem popiołu i robił się kopiec na palenisku.Nie zdało to egzaminu, obróciłem ruszt i jest ok.

Edytowane przez TIGER46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Szanowni Państwo czy ktoś z Was próbował palić w piecu typu AKM 25 bez tej ceramicznej płyty. Jeżeli tak to bardzo proszę o opinie jak się pali, jakie jest zużycie paliwa jak również czy ma to wpływ na żywotność pieca. Bardzo proszę o opinie w tej sprawie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jack 87

Z tego co wiem Defro ma piece 17 KW i 22 KW. O jaka firmę C i chodzi. Ja miałem AKM 22 pierwszą ich konstrukcję (bez płyty ceramicznej) ten starszy typ nie miał też dysz dopalających. W fabrycznej wersji dochodziło do kopcowania się materiału na palenisku dlatego firma Defro na własny koszt wspawywała blachy, co likwidowało problem. Jednak największą wadą pierwszych konstrukcji był podajnik tłokowy, który niestety nie działał prawidłowo.

Edytowane przez alan126
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...