Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFRO AKM LUX jakie macie nastawy ?


plakon

Recommended Posts

@dar80 - palę miałem bo jest po 430 za tonę, a groszek 550 więc na razie miał. Choć jest więcej z tego brudu oczywiście (szczególnie przy załadunku do zbiornika). O jakich problemach masz na myśli przy miale?

@MISTÓW1 - wyłożenie komory szamotem jest po to, żeby kocioł nie zgnił od chloru, który się wydziela w spalinach w trakcie spalania każdej biomasy. Szamot nagrzewa się, w komorze spalania kotła robi się większa temperatura i ten chlor się dopala i nie ma problemu z korozją chemiczną kotła. Kocioł Ci się rozbiega w podtrzymaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Temperatura zadana C. O. 60 stopni , histereza 3 stopnie. Rozbiega się w trakcie pracy. Wentylator załącza się przy 57, temperatura przy pracujacym wentylatorze spada do 50-51 następnie zaczyna rosnąć. Przy 60 wentylator się wyłącza a temperatura jeszcze wzrasta do około 62-64. Nastepnie w podtrzymaniu powoli spada.

Czyli do palenia owsem dobrze by było wykompinować jakiś wkład ceramiczny.

Jeśli dobrze rozumiem to chodzi o to żeby żar (płomień) z paleniska nie działał bezpośrednio na kocioł tylko na wkład.

Co do różnicy w cenie to potwierdzam . U mnie miał 440, a groszek 720. Fakt że z miału bardziej się brudzi i łatwiej trafić na jakieś badziewie które zablokuje podajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejsze ilość dostarczonego towaru to faktycznie do góry tak nie wzrośnie , ale za to dużo bardziej spadnie (nawet poniżej 50 stopni) zanim zacznie rosnąć, ale dzięki za podpowiedź.

Z ceramiką chyba będę musiał poczekać aż mi się skończy gwarancja , żeby coś pokompinować jak ja zamocować. Z czego, może być taka płyta ?.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką ceramikę kupisz w sklepach budowlanych - są to po prostu cienkie cegły szamotowe (chyba na oko 3 cm grubości).

 

To że Ci spada poniżej 50 stopni jak wychodzi ze stanu podtrzymania po mojemu świadczy, że po prostu masz mocno nastawione obroty wentylatora i po prostu zimne powietrze najpierw chłodzi wymiennik a potem dopiero ogień z powrotem go grzeje. Ja tam bym się nie przejmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego krótkiego doświadczenia z AKM22 sądzę MISTÓW1, że na rozbieganie sie twojego pieca może mieć duży wpływ siła wentylatora. Spróbuj obniżyć do 40 % a przesłonę do 1/2. Zbyt duża dawka powietrza daje duży silny płomień co pociąga za sobą dużą dawkę ciepła, które wpakowane jest w blachy pieca i oddaje to ciepło wodzie kotłowej jeszcze po wyłączeniu sie wentylatora. Sprawdż też czy domyka ci sie klapka na wentylatorze po jego wylączeniu sie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alan126 - nie wiem jak Twój wentylator przy tym kotle, ale w moim wentylator nie ma przysłony regulacyjnej. Co do związku z prędkością wentylatora i rozbieganiem nie bardzo się zgodzę. Ja mam teraz 40% ustawione i kocioł się rozbiega o około 6 - 7 stopni. Po prostu fizyka działa i zawsze się rozbiegnie przy wentylatorze pracującym bez zwalniających obrotów aż do osiągnięcia zadanej temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alan126 - nie wiem jak Twój wentylator przy tym kotle, ale w moim wentylator nie ma przysłony regulacyjnej. Co do związku z prędkością wentylatora i rozbieganiem nie bardzo się zgodzę. Ja mam teraz 40% ustawione i kocioł się rozbiega o około 6 - 7 stopni. Po prostu fizyka działa i zawsze się rozbiegnie przy wentylatorze pracującym bez zwalniających obrotów aż do osiągnięcia zadanej temperatury.

 

Właśnie też mnie ostatnio zastanawiała ta przesłona wentylatora. Wszyscy o niej piszą (w innych piecach) ale ja coś nie mogę znaleźć. Ja mam Defro AKM 15KW - miałem mieć 22KW, ale zaczęli produkować 15-ki i hydraulik mi ją zalecił. Palę tydzień i jest za ciepło w całym domu więc dobrze, że nie kupiłem jednak tego 22KW. Mam 137 m^2 pow. użytkowej.

 

Na razie spalam ok. niecałe 25 kg./dobę ekogroszku. Trochę dużo, ale gipsiarze powiedzieli, że muszą mieć ciepłą wodę (140l.) i ciepło więc palę. Ostatnio przestawiłem czas przerwy w podtrzymaniu z 20 min. na 30 min. przy najmniejszym czasie podawania i zobaczymy. Na razie wiem jedno: dużo czasu upłynie zanim go wyreguluję - spieki też mam i groszek nie spala mi się do popiołu. Robi się to co pisał gdzieś MISTÓW, czyli jakby zator na końcu paleniska i muszę mu pomagaś łopatką, żeby zrzucić.

 

No więc widział ktoś w tych piecach przesłonę wentylatora? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania do "alan126" i jak palenie tym groszkiem?

 

Dzwoniłem do Defro i pytałem się o ten piec i podał mi jedną wadę tego pieca

Jest problem z ogrzaniem ciepłej wody latem. Przy tym podajniku jest możliwe podanie pełnej porcji opału rzadziej lub częściej, tak więc jeśli nie ma odbioru wody

to może dojść do wysokiej temperatury na piecu . W piecu naekogroszek można podać mniejszą ilość groszku tak aby tylko nie wygasł.

Tak, więc chyba będe zmuszony kupić Defro DUO 25kW.

Jak jest z tym u Was, w sezonie letnim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania do "alan126" i jak palenie tym groszkiem?

 

Dzwoniłem do Defro i pytałem się o ten piec i podał mi jedną wadę tego pieca

Jest problem z ogrzaniem ciepłej wody latem. Przy tym podajniku jest możliwe podanie pełnej porcji opału rzadziej lub częściej, tak więc jeśli nie ma odbioru wody

to może dojść do wysokiej temperatury na piecu . W piecu naekogroszek można podać mniejszą ilość groszku tak aby tylko nie wygasł.

Tak, więc chyba będe zmuszony kupić Defro DUO 25kW.

Jak jest z tym u Was, w sezonie letnim?

 

Ciekawe co piszesz...

Może można to ustawić rzadszym podawaniem w trakcie podtrzymania i zmniejszeniem do minimum siły dmuchawy? Tylko jak to zrobić, aby nie wygasło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedż - Dar80

Pisałem o paleniu "Groszkiem" palił się na czysty popiół, lecz muszę przyznać że groszek (nie mylić z eko-groszkiem) jest jednak zbyt gruby i już kilka razy mi się zablokował. Teraz większe kawałki tłukę młotkiem. Więc groszku nie polecam. Kupiłem wczoraj też eko-roszek jeszcze jednak go nie wypróbowałem. Chwilowo leży jeszcze na przyczepie u rodziców. Ja nie mam miejsca w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam niedługo ale sądzę że w lecie nie będę nim grzał wody. W domu mam jeszcze bojler z grzałka elektryczną. Sprawdze poprostu co taniej wychodzi. Może w Dar80 jeżeli chcesz grzać wode w lecie to lepiej faktycznie kupić piec z podajnikiem ślimakowym na eko-groszek. Czytałem też że "HEF" wprowadził nowy piec z retortą drugiej generacji (automatyczne czyszczenie spieków) podajnik jest ślimakowy a palić można eko-groszkiem i miałem. Może sprawdź?!

 

Jeżeli chodzi o "fizykę" to się zgadzam piec musi się trochę "rozbiegać" Pytanie tylko dlaczego temperatura (przy zadanej 60) spada na piecu MISTÓW1 do 50. Może czas między podaniem za długi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich akm-ów mam ten piec od dwóch miesięcy i narazie nie mogę znależć utawienia aby nie gasł a główną przyczyną moim zdaniem jest to że ten piec akm-22 nie radzi sobie ze spychaniem wypalonego popiołu z paleniska.Z moich obserwacji wynika że popiół nie jest spychany tylko zasypywany nową porcją miału co powoduje zapychanie się otworów w ruszcie i wtedy nastawa dmuchawy nawet na 100% nie jest w stanie nabić tęperatury.Ktoś pytał się o przesłonę dmuchawy u mnie jest zamontowna ,przy nabjianiu tęperatury dmuchawa pracuje dłużej natomiast w podtrzymaniu trochę zmiejsza ciąg powietrza do pieca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z tezą Szymon0506 mój Akm -22 też nie spycha popiołu z miału do popielnika. (Mam go dopiero dwa tygodnie). Jak paliłem samym groszkiem było trochę lepiej.

Z pieca wychodzą mi rury 6/4'' ale ja mam starą instalację i tak przygotowaną aby mogła też iść na grawitacji (bez pompy CO)

Nieosiągalny jeżeli chcesz obniżyć temperaturę w domu to może przekręć zawór czterodrogowy (trójdrogowy) tak aby wysyłał na dom nieco mniej ciepła, a pompę co ustaw na I biegu. Z pewnąścią będzie spalał mniej węgla a ciepła woda pozostanie bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieosiągalny jeżeli chcesz obniżyć temperaturę w domu to może przekręć zawór czterodrogowy (trójdrogowy) tak aby wysyłał na dom nieco mniej ciepła, a pompę co ustaw na I biegu. Z pewnąścią będzie spalał mniej węgla a ciepła woda pozostanie bez zmian.

 

Ok, dzięki za info. W tej chwili zawór trójdrogowy mam na 3 z 4 jakby poziomów. Zmniejszę.

 

Nie wiedziałem, że pompa ma biegi - muszę do niej zajrzeć. :wink:

 

Mam do Ciebie jeszcze inne pytanie ponieważ pisałeś, że groszek którym paliłeś spalał Ci się na czysty popiół. U mnie jest tak, że mam eko-groszek nastawy przy pracy:

podawanie: 5s.

przerwa: 100s.

przy podtrzymaniu:

podawanie 5s. (czy 10s. w każdym bądź razie minimum)

przerwa: 40 min.

 

i wciąż wsypuje mi do popielnika niespalony węgiel o spiekach nie mówiąc.

 

Podkręciłem tą dmuchawę na 100%, aby bardziej ten węgiel był spalany i zwiększyłem czas działania dmuchawy oraz częstotliwość w podtrzymaniu, ale wciąż nie spala wszystkiego.

 

Mam więc pytanie, czy zmniejszanie czasu podawania i zwiększanie czasu przerwy w podawaniu groszku jest krokiem w dobrym kierunku aby pozbyć się niedopalonego węgla czy też ta droga jest całkowicie błędna?

 

Węgiel mam podobno dobry z kopalni w Chwałowicach, dlatego sądzę, że coś nie tak z moimi nastawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co prawda nie mam kotła AKM defro, ale mam tłokowca .

Zasada ustawiania jest zawsze taka sama.

NIedopalony węgiel i spieki to przede wszystkim za duża moc dmuchawy ( paradoksalnie)

Przy duzym nadmuchu węgiel spieka się po wierzchu i nie jest w stanie dopalić się w środku.Zwiększanie mocy dmuchawy w celu dopalenia powiększa tylko ten problem.

Węgiel powinien palić się spokojnie na ruszcie ( mała moc dmuchawy) , bez iskrzenia.

Aby w tłokowcu pozbyć się spieków i mieć dopalony węgiel :

 

Ustaw dmuchawę na 1 lub 2 ( mniej intensywny nadmuch)

Otwórz przesłonę wentylatora na max - jeśłi jest. ( dużo powietrza)

Jeśli nie będzie dopalało to zwiększaj czas przerwy pomiędzy podawaniem , a jeśli po pewnym czasie żar zacznie ci się cofać do tyłu to pomału skracaj ten czas, tak abyś żar miał na całej powierzchni palnika.To powinno pomóc.

Ja dokładnie w ten sposób pozbyłem się spieków ( u mnie na wyższych prędkościach wentylatora było ich sporo mimo przymkniętej przysłony)

 

 

Jeśli tworzą Ci się spieki na miale, to znaczy że za mocno dmuchasz dmuchawą !

 

Spróbuj bo warto, ewentualnie zawsze możesz wrócić do tych ustawień które masz.

 

Należy pamiętać !

Ustawić niską moc nadmuchu i jej nie zmianiać a regulację dopalania ustawiac poprzez zmianę czasu przerwy podawania w cyklu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...