Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFRO AKM LUX jakie macie nastawy ?


plakon

Recommended Posts

Witam wszystkich szczęśliwych posiadaczy kociołków DEFRO AKM

 

Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem AKM 22 i jak na razie jestem na etapie prób z ustawieniem jak najlepszej jego pracy.

 

Dom do ogrzania pow użytkowa około 220m2

miał 21J z kop. Piast ( duża zawartość groszku w miale 70-30%)

Na chwilę obecną temp ustawiona na 55`C

zawór czterodrogowy na 7

histereza 2`C

czas przerwy podawania 4

wentylator na 60%

 

Z tego co zauważyłem jak na razie mieszanka groszku z miałem nie spala się na sam popiół tylko pozostają małe bryłki niedopalonego węgla.

 

Mam piec z najświeższej produkcji i raczej nie widzę aby tworzył się kopiec tak jak w starszych modelach o których tu piszecie, więc chyba ten problem rozwiązano. Z moich obserwacji wynika że przy tych ustawieniach piec ma problem podnieść temp. do 55`C co mnie bardzo dziwi. Tego problemu nie było kiedy zawór czterodrogowy był ustawiony na 5 (jednak podawał za niską temp. wody na grzejniki).

Z dalszych obserwacji już sam nie jestem pewien jak powinno być z tym w którym miejscu powinien się palić żar. Jeśli przerwa podawania jest na 5 i wyżej żar pali się z dala od popielnika na samym wylocie z podajnika. Ogień jest wtedy niezbyt wielki i dochodzi do max. połowy górnej osłony nad paleniskiem. Większość otworów paleniska jest zablokowana przez popiół. Jeśli przerwa podawania jest ustawiona na 3 lub mniej to żar jest na całej powierzchni tego paleniska i popiół nie zatyka otworów dostarczających powietrze. Ogień w tym przypadku jest duży i wychodzi ponad osłonę nad paleniskiem.

 

Bardzo proszę o podpowiedzi na kilka pytań które znacznie ułatwią mi dalszą pracę i ustawianie tegoż pieca.

 

Która z opcji palenia które opisałem jest najbardziej prawidłowa?

Jak ustawić dysze dopalające spaliny?

Czy ustawić zawór czterodrogowy na 5 i podnieść temp. na piecu czy pozostawić na 7 ?

Edytowane przez lofitoys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 377
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Właśnie jestem po tygodniu obsługi tego pieca i jak nadal próbuję go ustawić sobie optymalnie i ekonomicznie.

 

Co do twoich pytań to na moim zaworze czterodrogowym jest podziałka do 9 (nieparzyste cyfry) Obecnie ustawiony jest na 5 i jest bardzo ciepło w domu. Ustawiając na 7 przy tej samej temp. pieca jest zdecydowanie za gorąco co daje jeszcze zapas ciepła bez podnoszenia temp. na piecu.

 

Obecnie testuje pracę pieca przy ustawieniach

temp. CO 55`C

histereza 2`C

przerwa podawania 2.45 sek

dmuchawa 30%

przedmuch 15 sek co 15min

 

Jak na razie 80kg miału wystarcza na 36godz co wydaje mi się słabym wynikiem i będę nadal próbował go poprawić aby nie trzeba było miału dokupować po nowym roku.

 

Z moich obserwacji wynika że rzadsze podawanie węgla niż co 2.45sek powoduje palenie się opału zaraz za podajnikiem na początku rusztu a nie na jego końcu jak to powinno być prawidłowo. Takie palenie powoduje większą ilość podań węgla w jednym cyklu podgrzewania co oczywiście zwiększa jego ilość potrzebną do nagrzania pieca oraz dodatkowo nagrzanie pieca wystarcza na krótszy okres czasu (10min.) zanim temp. spadnie i piec ponownie zacznie grzać. Przy podawaniu co 2.30 nagrzewanie trwa znacznie krócej i czas do kolejnego grzania się wydłuża do 15min.

 

Wygląda na to że miał ma zbyt niską kaloryczność 21 kJ (także wilgotność) lub źle jak na razie ustawiam pracę pieca.

 

Jeszcze mam kilka opcji do sprawdzenia tzn. krótszy czas podawania (co 5min) jednak częste przedmuchy (np. co 2min. po 20s) w podtrzymaniu,

krótszy czas podawania (co 4min) i zmniejszone obroty wentylatora do 20% (przedmuchy co 5min po 15s),

podawanie co 3min jednak dmuchawa na 80-100%

 

Jeśli ktoś może zaproponować coś lepszego to bardzo jestem zainteresowany jego przetestowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem już ten post do innego tematu, ale tutaj też chciałbym:

 

 

Mam duży problem.

 

Mam od ponad roku piec Defro AKM z podajnikiem tłokowym - 15KW. Palę w nim ekogroszkiem z Chwałowic - cały czas ten sam dostawca. Piec służył już podczas poprzedniej zimy gdy były prace wykończeniowe. Mieszkam od lata. W trakcie poprzedniej zimy udało mi się tak ustawić piec, że dawał bardzo szybko ciepło i nie spalał mi dużo groszku - jakieś 25kg/1,5 doby. Problemem było to, że nie spalał się na czysty popiół lecz powstawały spieki. W tamtym roku nie miałem głowy już do zabawy jak je zlikwidować więc odpuściłem.

 

W tym roku problem występuje cały czas więc postanowiłem się za niego zabrać. I tak wczoraj zmniejszyłem siłę nadmuchu z 70% na 20% oraz czas działania dmuchawy w podtrzymaniu z 30 sekund do 15 sekund. Rozpaliło się ładnie, ale zauważyłem, że żar wprawdzie na całym palniku ale lekki/spokojny płomień tuż przy podajniku. To mnie jednak zbytnio nie przejęło i poszedłem spać.... Budzę się o 4 rano, w oczy gryzie dym, cały dom zadymiony, niemal nie da się oddychać. Wpadam do kotłowni i od razu wypadam - nie da się wejść. Wchodzę przez garaż otwieram drzwi do kotłowni, łapię jakąś szmatę, przykrywam ją na usta i wreszcie udaje mi się otworzyć okno w kotłowni. Wychodzę, wpadam za kilka chwil jeszcze raz (już widać piec) podchodzę do sterownika piszczy alarm, że temperatura nie rośnie. Na piecu jakieś 60 stopni choć na CO tylko 44 (piec był ustawiony na 60). Włączam pracę ręczną i pompę CO aby schłodziło piec. Schłodziło bardzo szybko do ok. 30 stopni po pół godziny.

 

Gdy już dym wyszedł łaskawie z kotłowni sprawdzam dokładnie piec:

 

- kanały wentylacyjne/dymowe do komina zapchane sadzą totalnie - czyściłem w tamtym tygodniu,

- groszek z podajnika przesypał się do popielnika - piec cały zapchany groszkiem,

- w koszu na ekogroszek jakaś czarna smoła i ściany kosza w jakiś czarny płyn obłożone - groszek co został w koszu również jakiś mokry (suszę go od 3 miesięcy w garażu i rozpala się momentalnie więc nie mógł być mokry).

 

Cieszę się, że żyję - choć w domu smród dymu pozostała pomimo 6-godzinnego wietrzenia. Ale zastanawiam się co się mogło stać. Rozumiem, że przez zmniejszenie siły nadmuchu do 20% piec w podtrzymaniu nie mógł utrzymać temp. 60 stopni na CO i włączał się tryb pracy, podajnik podawał, dmuchawa nie dawała rady (w końcu pewnie groszek w piecu zablokował miejsce gdzie dmuchawa dmucha) i się wszystko zadusiło. Nie rozumiem tylko trochę dlaczego wszystko cofnęło się do kosza z ekogroszkiem.

 

Moje nastawy:

- temp. CO - 60 stopni

- temp. CWU - 45 stopni

- siła nadmuchu 20%

- przerwa podawania podczas pracy: 100 sekund

 

Przy podtrzymaniu:

- przerwa podawania - 50 minut,

- czas nadmuchu 15 sekund

- przerwa nadmuchu - 3 minuty.

 

Sterownik ST-44.

 

Rozumiem już, że trzeba częściej czyścić kanały dymowe w piecu. Jednak skąd tyle cholernej sadzy, że zablokowało mi piec?

Czy nie przyduszam tego pieca nastawiając mu temp. jedynie 60 stopni?

Jak pozbyć się tych cholernych spieków, samo zmniejszanie nadmuchu prowadzi do tragedii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do nieosiągalny.Z tym przesypaniem groszku do popielnika to ciekawe.A nie grzebałeś w ustawieniach menu serwis,tam jest opcja alarm temperatury podajnika i to ustawienie może spowodować zasypanie paleniska tak piszą w instrukcji st-44.Ja patrzyłem na to ustawienie to miałem 62stopnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do nieosiągalny.Z tym przesypaniem groszku do popielnika to ciekawe.A nie grzebałeś w ustawieniach menu serwis,tam jest opcja alarm temperatury podajnika i to ustawienie może spowodować zasypanie paleniska tak piszą w instrukcji st-44.Ja patrzyłem na to ustawienie to miałem 62stopnie

 

Przyznam, że nie wchodziłem do menu serwisowe. Hasło jest gdzieś w instrukcji, możesz mi podać na priva od ręki?

 

Zastanawiam się jeszcze nad wyczystką wentylatora. Głupio mi przyznać, ale nie miałem o niej pojęcia a w instrukcji jest. Czy ktoś może mi powiedzieć jak to cholerstwo otworzyć? Tam jest taka rączka, ale ciągnę i nic - nie chciałem wczoraj zepsuć i tylko kilka chwil jej poświęciłem. Czy z tyłu pieca jest jeszcze jakaś inna wyczystka którą trzeba czyścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne nastawy

 

temp. CO 55`C

histereza 2`C

przerwa podawania 3 min

dmuchawa 40%

czas podtrzymania mam ustawiony na 20min (ustawiony przez instalatora i kazał nie zmieniać)

przedmuch w podtrzymaniu co 15min przez 15sek

 

Przy tych nastawach piec pracuje jakieś 17min aby podnieś temp. do zadanej. Kolejne 11.5min wystarcza mu aby spadająca temp. ponownie włączyła tryb pracy.

 

Jak na razie idzie i nie gaśnie, alarm temperatury ustawiłem na 240min

 

Tak przeglądałem ponownie posty w tym temacie i zauważyłem że wszyscy którzy podają swoje nastawy mają czas podtrzymania ustawiony znacznie dłuższy niż u mnie.

 

Czyżby tu tkwił problem?

 

Mam dom do ogrzania pow użytkowa około 220m2 jeszcze nie ocieplony jednak ściany grube ponad 50cm. tylko że pomieszanie różnych materiałów (cegła, pustak, szlaka) cóż tak stawiali kiedyś domy z tego co było.

Palę teraz miałem 21kJ z kop. Piast ( duża zawartość groszku w miale 70-30%) i zasobnik 80kg starcza mi jak na razie na max 36godz. chociaż temp nie są minusowe. Niestety staram się podsuszyć miał przed załadunkiem do zasobnika ponieważ na mój pech w dniu dostawy miału popadało troszkę :(

 

Czy to zużycie aby nie jest za wysokie?

Edytowane przez lofitoys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dzięki Szymon. Sprawdzę wieczorem i napiszę jak mam ustawione.

 

2. Zgłosiłem do Defro problem z tzw. kopcem kreta. To nie to było przyczyną awarii u mnie ale dopóki jeszcze mam piec na gwarancji to niech mi to naprawią.

 

3. Chciałbym się jeszcze odnieść do opcji "Czas podawania" w sterowniku ST-44. Znalazłem w tym temacie moją wymianę informacji z plakonem o tym, że w sterowniku tym powinien być tylko czas przerwy a czas podawania jest zawsze taki sam. Dziś dzwoniąc do Defro wspomniałem o wymianie tego sterownika na normalny do tłokowca. Jakież moje zdziwienie było gdy koleś stwierdził, że sterownik jest dobry i w tłokowcach również można sterować czasem pracy podajnika. Dzięki czemu możliwe jest sterowania ilością opału pobieranego przez podajnik za jednym razem.

Czy uważacie, że to ma sens czy koleś mnie wkręcił?

 

4. Nie ukrywam, że jestem wnerwiony na siebie, że przed kupnem nie sprawdziłem czy piec ma zabezpieczenie przed cofnięciem się żaru do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając wasze komentarze podajecie wszyscy że macie ustawioną przerwę podtrzymania 20 min. anawet 50 min.Piszecie że żar pali sie blisko podajnika.Ja mam ustawione w tej chwili, 6-8min przerwa podtrzymania i żar trzma się blisko popielnika.Pozostałe nastawy co-56,cw-50,nadmuch 15%,nadmuch20sek-co10 min.przerwa podawania240 sek.Piec po uzyskaniu zadanej temperatury nie pracuje nawet 30min,jeszcze dodam że zawór czterodrożny na3 ,przesłona dmuchawy zasłonięta do połowy.A ten gość z defro to cos ściemnia o tym że mozna sterować iloscią podawanego opału podczas jednego podania Edytowane przez szymon0605
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że mam obecnie najnowszą wersję pieca jak i sterownika (około 1 miesiąca) jednak nie ma w niej opcji ustawienia czasu podawania. Co ciekawe jak patrzę do instrukcji sterownika to w opcjach wybór ekranu jest

- ekran CO

- ekran zaworów

- ekran parametrów (którego nie ma w moim sterowniku)

Na tym ekranie jest pozycja czas podawania jednak w instrukcji nic o tym nie ma.

 

Tak swoją drogą odnośnie czasu podtrzymania, to nie wiem czy ja źle rozumuję czy faktycznie po tym ustawionym czasie podajnik powinien podać porcję paliwa?

Jeśli faktycznie tak jest to w momencie kiedy po przejściu pieca w podtrzymanie piec potrzebuje np. 15 min aby ponownie wejść w tryb pracy to ustawienie czasu podtrzymania powyżej 15 min nie ma żadnego sensu gdyż piec praktycznie nigdy z tego nie skorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że mam obecnie najnowszą wersję pieca jak i sterownika (około 1 miesiąca) jednak nie ma w niej opcji ustawienia czasu podawania. Co ciekawe jak patrzę do instrukcji sterownika to w opcjach wybór ekranu jest

- ekran CO

- ekran zaworów

- ekran parametrów (którego nie ma w moim sterowniku)

Na tym ekranie jest pozycja czas podawania jednak w instrukcji nic o tym nie ma.

 

Tak swoją drogą odnośnie czasu podtrzymania, to nie wiem czy ja źle rozumuję czy faktycznie po tym ustawionym czasie podajnik powinien podać porcję paliwa?

Jeśli faktycznie tak jest to w momencie kiedy po przejściu pieca w podtrzymanie piec potrzebuje np. 15 min aby ponownie wejść w tryb pracy to ustawienie czasu podtrzymania powyżej 15 min nie ma żadnego sensu gdyż piec praktycznie nigdy z tego nie skorzysta.

 

Co do wartości czasu podawania to sam sprawdzę w weekend ze stoperem czy to rzeczywiście działa czy to tylko taka opcja w sterowniku, która nigdy nie działa.

 

Czas podtrzymania. Ja to rozumiem w ten sposób, że jest to czas, który musi upłynąć, aby piec ponownie mógł podać kolejną porcję węgla. Jeśli masz ustawiony piec na 60 stopni to po osiągnięciu tej temperatury (lub kilka temp. o kilka stopni mniejszej - w zależności od histerezy) piec przechodzi w tryb podtrzymania. Od tej chwili jak masz ustawione 20 minut to po ich upłynięciu piec poda kolejną porcję opału.

Nie rozumiem dlaczego piszesz, że piec nigdy z tej opcji nie skorzysta. Jeżeli temperatura pieca nie spadnie poniżej tych umownych 60 stopni to piec będzie w podtrzymaniu cały czas, nawet i kilka godzin i będzie zgodnie z założeniami podawał porcję paliwa co 20 minut.

 

=> Szymon

 

Temp. alarmu podajnika mam ustawioną na 75 stopni.

Wydaje mi się jednak, że ten alarm nie zadziałał bo piec nie dał rady dojść nawet do 60. Po prostu podawał w trybie pracy co kilkadziesiąt sekund węgiel i tym zadusił piec. Pisząc o przesypaniu chodziło mi właśnie o to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając wasze komentarze podajecie wszyscy że macie ustawioną przerwę podtrzymania 20 min. anawet 50 min.Piszecie że żar pali sie blisko podajnika.Ja mam ustawione w tej chwili, 6-8min przerwa podtrzymania i żar trzma się blisko popielnika.Pozostałe nastawy co-56,cw-50,nadmuch 15%,nadmuch20sek-co10 min.przerwa podawania240 sek.Piec po uzyskaniu zadanej temperatury nie pracuje nawet 30min,jeszcze dodam że zawór czterodrożny na3 ,przesłona dmuchawy zasłonięta do połowy.A ten gość z defro to cos ściemnia o tym że mozna sterować iloscią podawanego opału podczas jednego podania

 

Dopiero teraz zobaczyłem Twój post.

 

To co piszesz o tych ustawieniach ma sens. Jednak tak się zastanawiam czy nie przesypuje Ci się niedopalony węgiel do popielnika - czy masz popiół?

Wydaje mi się, że już próbowałem tych nastaw, ale przesypywał mi się węgiel niesamowicie. Chyba zmienię opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od miesiąca palę akm 15 (kupiony w lipcu, ostatni model po poprawkach) zapewne takim samym jak lofitoys. przed zakupem to, i inne fora, dużo mi pomogło więc i ja chętnie podzielę się swoją wiedzą (może jeszcze skromną ale szybko się uczę)

ogrzewam dom o pow. ok 100 m2 plus woda (zbiornik 100 l)

moje ustawienia

temp co 65`C (dość wysoka ze względu na możliwą korozję niskotemperaturową kotła, dzięki temu temp. nie spada poniżej 52-53`C po przejściu w tryb pracy)

histereza 2`C

czas podawania 9 min

nadmuch 28 % (przy 40% było dużo spieków, od jakiegoś czasu zmniejszam sukcesywnie o 2 % i spieków jest coraz mniej, myślę że przy 25-26% nie będzie ich wcale; zmniejszam co 2% z obawy przed niepożądanymi skutkami - jeśli chodzi ok zmniejszam dalej)

czas podtrzymania 90 min

wentylator w podtrzymaniu 10s co 17 min

zawór czterodrogowy na jakieś 35% (około)

 

spalam ok 12 kg miału na dobę (miał bardzo gruby, kawałki ok 1cm to ok 50% jego objętości, kaloryczność 23kj prawdopodobnie)

 

przy tych ustawieniach nie wygasa, pali się pięknie, czyszczę raz w tygodniu z sadzy (zbiera się jej ok 1-2 litry), z tyłu pieca otwieram również wyczystkę dmuchawy ale tam praktycznie nic się nie zbiera

 

w następnych postach odniosę się do waszych wypowiedzi (być może będę mógł w czymś pomóc)

 

:)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przejściu w stan podtrzymania piec podaje paliwo zgodnie z ustawionym czasem (jeśli ustawisz co 60 min to po takim czasie porcja paliwa zostanie podana), ustawienia podtrzymania powinny utrzymywać mniej więcej stałą temperaturę na piecu, ale powyżej temp zadanej (tak aby piec nie wchodził w tryb pracy)

aczkolwiek:

ja mam instalację na wymienniku ciepła więc grzanie grzejników włącza się tylko wtedy gdy temp w domu spadnie poniżej określonego poziomu, jeśli instalacja oparta jest na jednym obiegu (z pieca bezpośrednio do grzejników) wtedy ustawienia podtrzymania (i sama idea jego funkcjonowania) będą inne - stąd zapewne takie różnice w ustawieniach u wpisujących; sposób działania instalacji determinuje ustawienia pieca

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieosiągalny moja opinia o nieskorzystaniu pieca z podania węgla w podtrzymaniu tyczyła się sytuacji w których ludzie mają ustawione podanie np. na 20-50 min a ich piece nigdy tak długo nie wytrzymują na podtrzymaniu. W takiej sytuacji takie ustawienie nie ma żadnego sensu.

 

Dziś pół dnia spędziłem w piwnicy na różnych pracach, dodatkowo testując moje najnowsze ustawienia. I jakież moje zdziwienie kiedy okazało się że wcześniej nie osiągalny wynik podawania powyżej 3min jest jak najbardziej realny. Dziś czas podawania podczas pracy ustawiłem na 4.30min i piec działa jak należy. Nic nie wygasa i pięknie się pali. Rozrzut temp. mam nie wielki w granicach 51-56`C przy histerezie 2% i temp. zadanej 55`C

Co ciekawsze zanim piec doszedł do takich wyników zajęło mu to około 3godz pracy podczas której nic w ustawieniach nie zmieniałem. W tym czas potrzebny do osiągnięcia temp zadanej spadł z blisko 35min do max 12min a czas w podtrzymaniu wydłużył się z 7 do 12min

 

Zauważyłem przy okazji iż podanie 1 porcji paliwa w podtrzymaniu pozwala na wydłużenie czasu podawania podczas pracy i skraca czas potrzebny do osiągnięcia zadanej temp. podczas pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieosiągalny moja opinia o nieskorzystaniu pieca z podania węgla w podtrzymaniu tyczyła się sytuacji w których ludzie mają ustawione podanie np. na 20-50 min a ich piece nigdy tak długo nie wytrzymują na podtrzymaniu. W takiej sytuacji takie ustawienie nie ma żadnego sensu.

 

 

Ok, rozumiem.

 

Chociaż szczerze powiedziawszy to gdy ja mam ten piec gdzie podawany węgiel przeistacza się w tzw. kopiec kreta to w podtrzymaniu spokojnie może działać kilkadziesiąt minut i doczeka tego momentu doładowania kolejnej porcji. Ale to już są skrajne przypadki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

własnie hydraulik polecił mi własnie ten piec, ale wszedłem na stronę defro i tam piszą ze to piec tylko na miał a mi zależy żeby był i na miał i na eco-groszek. Widze Mistów1 że ty paliłeś także groszkiem. Powiedz mi czy wszystko ok, czy palisz czasami samym groszkiem czy tylko mieszankami?? Czy się zapycha groszkiem? Model AKM ma także mały zasyp w porównaniu ze "ślimakowymi" na ile starcza zasyp? Ja mam 110 m2 + kotłownie oddalona kilkanaście metrów więc planuje zakup modela AKM 22 kw( głownie żeby mieć większy zasyp). Jesli to możliwe napisz mi takze swoj nr tel na priva, chętnie porozmawiam na ten temat.

 

Także uwaga do innych użytkowników DEFRO AKM Proszę napiszcie na ile wam starcza zasyp i jak to jest z paleniem tego ecogroszku?? Mieszacie czy sam ecogroszek czy tylko i wyłącznie miał???

 

 

Właśnie uruchomiłem Defro AKM 22, próbowałem miałem - działa, groszkiem - działa, obecnie jest załadowany mieszanką w następujacych proporcjach: miał 3 części, groszek 1 część, owies 4 części. Temperatura na zewnatrz w dzień 8-10 stopni. teperatura w domu 20-21 stopni. Zasobnik załadowałem w poniedziałek o godz. 22 do pełna - wystarczyło do środy do godz. 14 czyli 40 godz. Dom 140 m. Na razie działa. Wiecej będę mógł powiedzieć jak zaliczę choć jedn sezon grzewczy.

 

Utrudnieniem jest czyszczenie kanału pomiędzy 1 a drugim poziomym płaszczem wodnym licząc od dołu - brak dostępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj sonar34

 

Jeśli chcesz AKM22 to nie martw się o palenie eco groszkiem gdyż ten piec pali także groszek co jest podane na stronie defro (podst. to miał)

Ja mam od niedawna piec więc na próbę kupiłem trochę eco groszku i miał, jednak mój miał ma znikomą ilość miału w groszku. Jak na razie nic się nie zapycha i widząc co tez mój teściu ładuje do zasypu to jestem pod wrażeniem tego co też ten piec potrafi spalić :p

Kawałki które mają ponad 3.5cm rozwala na mniejsze hehehe jednak domyślam się że wszystko jest do czasu :(

Sam tego bardzo pilnuję aby większych niż 3cm nie wrzucać jednak nie jestem w stanie wszystkiego upilnować przed teściem.

 

Co do tego na ile wystarcza zasyp 80kg to w moim przypadku 220m2 nie ocieplonego domu, parter stara instalacja na żeliwie, moja na piętrze nowa panelowa temp. CO 55`C a w domu temp. na parterze nie spada poniżej 23-24`C u mnie na piętrze temp. między 22-24`C

Po sobotnich testach piecyk zużywa 80kg miału 21kJ na blisko 40-42 godz. Jak pobawię się jeszcze z nastawami mam zamiar zejść do 48godz z pełnego zasypu.

 

Co do samego pieca to jestem nim bardzo zadowolony. Widać że to wyższa półka pod względem jakość i wykonania. Wart swojej ceny która w moim przypadku wyniosła niecałe 7.200zł (cena z września przed podwyżką)

 

A właśnie może mi ktoś wytłumaczyć jak optymalnie wyregulować dysze dopalające spaliny?

Edytowane przez lofitoys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info,

 

Jeszce zastanawiam się nad modelem AKM UNI -ze wzgledu na większy zasyp. Tyle ze ten drugi ma ślimakowy podajnik, a "tłokowy " jest podobno lepszy....choć jak podejrzewam nie ma jednoznacznej oceny, który lepszy. Pewnie jeden i drugi ma swoje wady i zalety . Z tego co słyszałem to tłokowy "nie wybrzydza" i bierze wszytsko bez znaczenia czy wilgotny opał czy nie ( nie zapycha się)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...