Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wełna górą


Recommended Posts

Przepraszam bardzo, ale mam pilne pytanie w charakterze, czy ja bylem z pieskiem czy bez pieska?

Nie moge teraz sobie przypomniec gdzie go zostawielm :cry: :oops:

 

Pzdr.

Kolega Tomsum chciał tylko pokazać co mu w duszy gra, a gra mu tam wełna. Lepiej to z siebie wypuścić bo można pęknąć :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiając się nad wyborem materiału izolującego termicznie nie sposób nie zadać sobie pytania co jest lepsze- wełna mineralna czy styropian? Na tak postawione pytanie nie można jednak dać jednej, prostej odpowiedzi. Wbrew toczonej od dawna wojnie pomiędzy producentami styropianu i producentami wełny mineralnej o prawo wyłączności na rynku izolacji wskazanie zwycięzcy jest praktycznie niemożliwe. Tak jak i w życiu, tak i tutaj prawda leży po środku i z całą pewnością stwierdzić należy że zarówno wełna mineralna mineralna jak i styropian są niezbędne w budownictwie. Wynika to przede wszystkim z różnych właściwości technicznych obydwu produktów.

Styropian - może być stosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość mechaniczna. Na fundamentach, w podjazdach dla samochodów ciężarowych i osobowych, w garażach nie ma praktycznie alternatywy dla styropianu. Wszędzie tam również, gdzie potrzebna jest duża odporność na zawilgocenie wełna mineralna powinna zostać zastąpiona styropianem. Chodzi tutaj przede wszystkim o tak zwane dachy zielone, gdzie warstwa ocieplenia znajduje się ponad warstwą hydroizolacji i przez to narażona jest na permanentny kontakt z wodą. To samo dotyczy podłóg na gruncie czy też izolacji fundamentów. Słabością styropianu jest jego stosunkowo mała izolacyjność akustyczna. Ta cecha jednak nie występuje w przypadku specjalnych styropianów akustycznych pod wylewki betonowe. Poprzez specjalną strukturę płyty pod wpływem dociążenia styropianu wylewką betonową, zyskuje ona doskonałe parametry izolacyjności akustycznej.

Ważna cechą nietechniczną ale ekonomiczną jest fakt, że styropian jest materiałem o wiele tańszym niż wełna mineralna. Czynnik ten wielokrotnie jest decydujący przy wyborze materiału termoizolacyjnego.

 

Wełna mineralna Rockwool - jest materiałem całkowicie niepalnym. Bazaltowe włókna, z których produkowana jest wełna mineralna Rockwool topią się w temperaturze powyżej 1000 stopni. Dlatego też jest to materiał powszechnie stosowany w systemach ochrony przeciwogniowej budynków. Izoluje się nim kanały wentylacyjne i oddymiające. Zabezpiecza się konstrukcje metalowe. Jest też stosowany w garażach pod budynkami mieszkalnymi, gdzie ryzyko powstania pożaru jest wyjątkowo duże.

Inną cechą wełny mineralnej jest jej paroprzepuszczalność. Cecha ta umożliwia oddychanie, a więc transport pary wodnej z budynku na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie w momentach zwiększonej emisji pary wodnej oraz w przypadku takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Para wodna swobodnie "wydalana" jest przez ściany ocieplone wełną Rockwool zapobiegając powstawaniu grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczeń.

Kolejnym argumentem za stosowaniem wełny mineralnej jest jej wysoka izolacyjność akustyczna. O ile w przypadku kondygnacji międzystropowych wełna mineralna może być zastąpiona styropianem, o tyle w przypadku elewacji zewnętrznej lepszym izolatorem akustycznym jest wełna mineralna. Dlatego też powinno się ją stosować wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko występowania intensywnych źródeł hałasu.

Praktycznym argumentem przemawiającym za stosowaniem wełny mineralnej jest jej obojętność na gryzonie. Wełna mineralna w przeciwieństwie do styropianu nie jest przez nie wyjadana.

Też jestem leniuszkiem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wątek się nazywa

http://forum.muratordom.pl/jaka-sciana-pomocy,t163147.htm

ktoś tam przekonuje że ściana w łazience, kuchni obklejona kafelkami jest paro-przepuszczalna bo z drugiej strony jest wełna :lol:

Paro-przepuszczalne kafle - to byłby hit rynkowy. Już widze te slogany; "zadbaj o atmosferę w łazience" :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby przez przypadek nowy temat się zawiązał :lol:

Widzę że na forum jest grupka ludzi których ciągle podnieca temat: wyższość styropianu nad wełną (etc.). Wystarczy magiczne słowo a już rozpętuje się burza (oczywiście zaczyna się od drobnych podmuchów) ale niestety ja w to nie wchodzę. :lol: Nie muszę upewniać się że dokonałem słusznego wyboru przekonując innych do swojego rozwiązania. Ale może niektórzy nie są pewni swoich decyzji i w ten sposób odreagowują.

 

mpoplaw: to nie w tym wątku zgaduj dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

się śmiejecie...

W wątku o fudze epoksydowej na tarsie kilka osób jest święcie przekonane że fuga epoksydowa nie nadaje sie na tars ponieważ nie jest paroprzepuszcalna... Mało tego - znaleźli w ofercie Mapei hydroziolację która jest paroprzepuszczalna :o :o

 

Toż to plaga jakaś.... Plaga paroprzepuszczalności wszystkiego... Nawet hydroizolacji.. Co dalej? Prezerwatywy paroprzepuszczalene ale jednocześnie szczelne?? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zupełnie zostałem skołowany.

Zatem z jakiego materiału budować ściany WC, jeśli nawet fuga czy też izolacje są paro-przepuszczalne???

To żarty, ściany łazienki mają wilgoci nie przepuszczać, za jej odprowadzanie odpowiedzialna jest wentylacja i to o jej skuteczność się martw. Niektórzy tutaj mają lekkiego hopla na punkcie paroprzepuszczalności, hopla niczym nie usprawiedliwionego, przykładem ta fuga na tarasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zupełnie zostałem skołowany.

Zatem z jakiego materiału budować ściany WC, jeśli nawet fuga czy też izolacje są paro-przepuszczalne???

 

Tylko prezerwatywy dają jakąś pewnośc... Cała reszta jest PAROPRZEPUSZCZALNA :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...