Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zasady przydzia?u mocy przez Z E (d?ugie)


gregka

Recommended Posts

Mam pytanie czy ktoś zna przepisy, na podstawie których z.e. stosuja ograniczanie mocy przyłączeniowej przez stosowanie zabezpieczeń nadprądowych. Podam swój przykład - w r 2003 wystąpiłem do ze częstochowa teren z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłącza budowlanego trójfazowego. We wniosku wystąpiłem o przydział mocy 17kilowatów.Zgode dostałem, jako zabezpieczenie ZALICZNIKOWE (do którego mam dostęp) dostałem zab. o wartości 25A. W praktyce jest to dość duża wartość i nie ma problemu że jakieś urządzenie elektryczne (sprawne) będzie powodować zadziałanie zabezpieczenia. Z błogiego stanu wyleczył mnie pierwszy rachunek za energię-za zużycie 16 kilowatogodzin w czasie 2 miesięcy przyszło zapłacić ponad 60pln. Okazuje się, że opłata przesyłowa stała w mojej taryfie (C11) wynosi 2,5zł/miesiąc/ za jeden kilowat mocy przyłączeniowej. (dodam że jestem szczęśliwym posiadaczem zniżki na energię elektryczną w gospodarstwie domowym i coś takiego jak opłata przesyłowa stała w moim "zwykłym" rachunku ze energię el. nie występuje). Wystąpiłem więc do ze o zmniejszenie mocy przyłączeniowej i zacząłem studiować "tabelkę"

Z E , która uzależnia wielkość zabezpieczenia od mocy przyłączeniowej. Teraz będzie częśc bardziej do elektryków(sam nim jestem). Gdy występuje o moc np.6 kW w układzie trójfazowym, Z E wymaga ode mnie zainstalowania zabezpieczenia przedlicznikowego o wartości 10A, a zalicznikowego 6A Wartość 6A sprawia że nie mogę normalnie uruchomić silnika indukcyjnego o mocy 5kW, bo jego prąd rozruchu (nawet lekkiego) wielokrotnie przekracza wartość 6A, i zabezpieczenie (charakterystyka B) zadziała. Rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie szczegółowych warunków przyłączy energetycznych (Dz. U z 2000r , Nr 85 poz.957) wyrażnie podaje definicję mocy przyłączeniowej- jest to moc czynna planowana do pobierania określona jako wartośc maksymalna ZE ŚREDNICH wartości tej mocy w okresie 15 minut. Wynika z tego jasno, że dozwolone jest okresowe przekraczanie mocy przyłączeniowej, (np.rozruch silników ), byleby uśredniona wartośc mocy pobranej w okresie 15 min. nie przekraczała mocy zamówionej przeze mnie. W energetyce zawodowej stosuje się w tym celu przekażniki bądź liczniki mocy, które mierzą MOC a nie PRĄD. Poza tym ZE wymaga ode mnie pobierania mocy przy tg φ mniejszym niż 0,2 co daje cos φ= 0,98 a jest to nierealne, gdyż każdy indukcyjny odbiornik musiałby kompensować , poza tym w sieci występuje w przybliżeniu cos φ= 0,85. Po drugi nigdzie w rozpożądzeniu nie jest powiedziane, że muszę pobierać energię symetrycznie na wszystkich 3 fazach. Jeśli włącze np. ogrzewacz jednofazowy o mocy 2 kW, to jego prąd (około 9A przy zasilaniu 230V) spowoduje zadziałanie bezpiecznika, i mimo że zamawiam moc 6kW, to nie mogę korzystac z urządzenia o mocy 2kW. Moim zdaniem wykożystywanie przez Z E zabezpieczeń nadpradowych do ograniczania poboru mocy jest BEZPRAWNE i ma tylko jeden cel- zmuszanie klijentów

( w większości nieswiadomych , nie każdy jest elektrykiem) do zamawiania większej mocy niż wykorzystują faktycznie, za co każe im się słono płacić. Jeśli ktoś wie jak z tym walczyć (na razie napisałem maila do URE) , ewentualnie wywalczył zmiane zasad kontroli mocy przyłączeniowej przez swój Z E proszę o wypowiedź. Może wypowiedzą się też szanowni kierownicy działów rozbudowy sieci z zakładów energetycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wykożystywanie przez Z E zabezpieczeń nadpradowych do ograniczania poboru mocy jest BEZPRAWNE

a jak inaczej ograniczyć pobór mocy i niesymetrię obciążenia?

 

W sumie to nie widze w działąniu ZE nic niestosownego, oprócz dwóch rzeczy:

1. nie wiem skąd oni wiezi tg fi=0,2 , w rozporządzeniu jest tylko mowa o max tg fi=0,4.

2. skąd im sie wzieło zabezpieczenie zalicznikowe 6A? Przy 6A bedziesz mógł pobierac tylko 4157W mocy, wiec nie masz szans na wykorzystanie tych 6kW za które płacisz i ktore masz zapewnione w umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aandrzejku, napisz jak to wyliczyłeś te 4157 W. A poza tym, jezeli za licznikiem jest 6A, czy to oznacza, że każdą fazę mogę obciążyć takim max. prądem 6A ? Czyli 6A*220V=1320 W na każdą fazę (oczywiście moc czynna, czyli np. grzejniki, żarówki zwykłe). Czy dobrze rozumuję ?Pozdrawiam :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wejść na stronę http://www.enea.pl a dalej w taryfy dla odbiorców biznesowych. Jest tam tabelka z zabezpieczeniami przedlicznikowymi dla prądu 1- i 3- fazowego dla mocy przyłączeniowej i umownej. Płaci się za moc umowną. Np. moc umowna( dla 3-fazowego) 4 kW to przyłączeniowa 6 kW a zabezpieczenie 10 A na każdej fazie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aandrzejku, napisz jak to wyliczyłeś te 4157 W. A poza tym, jezeli za licznikiem jest 6A, czy to oznacza, że każdą fazę mogę obciążyć takim max. prądem 6A ? Czyli 6A*220V=1320 W na każdą fazę (oczywiście moc czynna, czyli np. grzejniki, żarówki zwykłe). Czy dobrze rozumuję ?Pozdrawiam :D

Bardzo dobrze rozumujesz, przy obciążeniu rezystancyjnym, moc prądu trójfazowego wylicza się z wzoru:

P=sqrt(3)*U*I

gdzie:

sqrt(3) - pierwiastek z 3 (ok. 1,7)

U - napięcie międzyprzewodowe (380V lub 400V w zależności czy ZE przeszedł już na "unijne" napięcia czy nie)

I - prąd

 

Twoje obliczenia są również poprawne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aandrzejek,

 

nie jestem zbyt mocny w elektryce, ale Twoje skomplikowane wyliczenie to po prostu P = 3 fazy * 230V * I;

 

bo:

pierwiastek(3) * U * I, gdzie U = pierwiastek(3) *230V,

równa się 3*230*I czyli 3 fazy * ...

 

4.140kW dla 6A,

6.900kW dla 10A,

11.040kW dla 16A,

13.800kW dla 20A i

17.250kW dla 25A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am00, masz zupełną rację. Wzory napisane przez Ciebie jak i przeze mnie dają taki sam wynik i obydwa są jak najbardziej poprawne.

Ja napisałem taki z pierwiastkiem i napięciem międzyfazowym (400V), gdyż jest on bardziej ogólny. Np trójprzewodowych układach sieciowych (tylko 3 przewody fazowe, bez zera) trudno jest zmierzyć napięcie fazowe, wiec wygodniejszy w zastosowaniu wzor z pierwiastkiem.

W warunkach domowych mamy doczynienia z napięciami 230/400V, wiec faktycznie łatwiej jest wyliczyć moc ze wzoru 3*230*I.

Wzór ogólniejszy napisałem dla zachowania pewnej "poprawnosci politycznej", ale nie mam zamiaru doktoryzować się w mocach prądów trójfazowych i dalszą dyskusję na ten temat uwazam za zbędną

Lepiej skupic się na innych problemach przedstawionych przezgregka

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...