Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka powinna być temperatura cwu.


pepi

Recommended Posts

Temperatura w zasobniku cwu niestety zależy od mocy kotła.Żeby zagrzać wodę o jeden stopień potrzeba około 5 kilodżuli ciepła czy jakoś tak.Ktoś gdzieś liczył tu ale nie mogę znaleźć. Można także policzyć ile czasu potrzeba aby nagrzewać całą wodę w zbiorniku,pamiętając ,że oczywiście szybciej będzie cieplejsza na górze.

Wydaje mi się ,że tak precyzyjnie nie można określić jaka powinna być temp na zasobniku cwu.Samo ustawienie pracy załączania pieca uwarunkowana jest też rozbiorem domowym a co dalej za tym idzie ,wielkością tegoż zasobnika.Trochę trudne to pytanie by tak precyzyjnie odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

druga szkoła mówi 60 stopni bo legionella zaatakuje

 

co grozi po ataku, jakie skutki uboczne.

 

Może mało sprecyzowałem pytanie.

 

W tej chwili mam ustawione na piecu cwu 50C, tak ustawił kilka lat temu serwice Buderusa, coś wspominał o jakiś bakteriach, ale uleciało mej uwadze.

Piec ustawiony jest na grzanie ciepłej wody od 8.00 do 23.00.

Po zakupie zmywarki zauważyłem, że rzadziej piec się włącza oszczędzam olej i to dobre. Szukam dalej oszczędności, może włączyć cwu znacznie później np. około 15-ej i może obniżyć temperature cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

druga szkoła mówi 60 stopni bo legionella zaatakuje

 

co grozi po ataku, jakie skutki uboczne.

 

Może mało sprecyzowałem pytanie.

 

Są przypadki zgonów - sprawa z legionella to troche jak ze świńską grypą ... sązejścia tu i tam, a na ile rozdmuchany jest to problem, a na ile rzeczywisty to mało kto naprawde wie...

 

Legionella sie straszy - wykonuje rozne instalacje do przegrzewu, dezynfekcji wody etc .. prawda jest taka (z tego co wiem), ze zdarza sie ze ktos sie zakazi - zwlaszcz np prysznice na 1 turnusie, gdy podgrzewacze stały pare miesiecy nieuzywane etc ...

Problem maja hotele, jak się zakazi turysta - bo odszkodowania bolesne sa ;)

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakupie zmywarki zauważyłem, że rzadziej piec się włącza oszczędzam olej i to dobre. Szukam dalej oszczędności, może włączyć cwu znacznie później np. około 15-ej i może obniżyć temperature cwu.

 

można rzadziej się myć w ciepłej wodzie. Np włączać grzanie CWU tylko na weekend. To dodatkowo obniży zużycie wody.

Można też zamiast wanny zamontować bidet... :roll:

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwko atakom Legionelli stosuje się też cyrkulację, aby woda nie stała (Legionella namnaża się w wodach stojących). Jeśli nie chcesz cyrkulacji z prawdziwego zdarzenia, to można zrobić minicyrkulację w obrębie okołozasobnikowym, że się tak wyrażę ;) i wstawić pompę z zegarem, aby np. raz na godzinę przepompowała zasobnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwko atakom Legionelli stosuje się też cyrkulację, aby woda nie stała (Legionella namnaża się w wodach stojących). Jeśli nie chcesz cyrkulacji z prawdziwego zdarzenia, to można zrobić minicyrkulację w obrębie okołozasobnikowym, że się tak wyrażę ;) i wstawić pompę z zegarem, aby np. raz na godzinę przepompowała zasobnik.

To już prościej jednak grzać powyżej 55 stopni.

 

Ja grzeję do 80-85 stopni, na wyjściu jest mieszacz termostatyczny który obniża mi temp. do 43 stopni. W ten sposób bojler 150 litrów wystarcza z zapasem na całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie:

Teoria

1. Ustawowo grzejemy do 60oC i tak trzymamy - okresowo przegrzewamy do min 70oC i bijemy legionelle czym popadnie ;)

2. Jak instalacja wody >3dm3 to cyrkulacja pompowa mus.... (tzn to nie dotyczy domków jednorodzinych - ale jest jakims pomysłem)

 

 

Praktyka

1. temperatura wody im nizsza tym mniejsze straty, tansza produkcja i przechowywania tzn moze i uda sie na kondensujoncym kotle dogrzac .... ale za to pełen zasobnik wystarcza na krócej ...

 

wiec albo trzymamy 60oC coby zgodnei z rozporządzeniem było, albo obnizamy na tyle, zeby dla wszystkich potrzeb wystarczało, a i komfort był

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. temperatura wody im nizsza tym mniejsze straty, tansza produkcja i przechowywania

Ale tylko w lecie; w okresie przejściowym i w sezonie grzewczym nie tracisz ani dżula energii - tymi "stratami" ogrzewasz dom.

 

Pod warunkiem, że c.w.u. jest grzana źródłem co najmniej tak samo kosztownym jak c.o.

 

Jeżeli ogrzewasz dom gazem a cwu prądem to pewna "strata" jest.

 

mcb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwko atakom Legionelli stosuje się też cyrkulację, aby woda nie stała (Legionella namnaża się w wodach stojących). Jeśli nie chcesz cyrkulacji z prawdziwego zdarzenia, to można zrobić minicyrkulację w obrębie okołozasobnikowym, że się tak wyrażę ;) i wstawić pompę z zegarem, aby np. raz na godzinę przepompowała zasobnik.

 

Cyrkulacja jest jak najbardziej i miesza Wodę, miesza.

Zasobnik 160l nagrzewa się do temperatury wody 50C i na jak długo nam wystarcza tego nie wiem. Jeśli temperatura wody spadnie do jakieś 45C to piec ponownie się uruchamia i znowu jest 50C.

Może powinienem to przeprogramować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w domu są małe dzieci to 40 - 45*C - groźba poparzenia i po co te łzy

Jeżeli trochę starsze lub brak 50 - 55*C

Raz na tydzień przegrzanie instalacji 70- 80*C - w celu pozbycia się bakcyli ale to już załatwia z automatu oprogramowanie współczesnego nawet najbardziej prymitywnego pieca

Piec uruchomi pompę cyrkulacyjną tak że wygrzeje i odkazi całą instalacje włącznie z armaturą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze no własnie - ta legionella, czy to nie kolejny wymysł medialny?Przez 15 lat korzystałem z ciepłej wody z bojlera elektrycznego i poza ostatnimi 5 latami nikt nic nigdy o legionelli nie ostrzegał.

Poza tym cytując za Wikipedia: " Bakterie te mogą kolonizować wewnętrzne części rur z ciepłą wodą, perlatory zaworów czerpalnych (głowice natryskowe pryszniców) ".

O ile wytłuczemy legionelle w zasobniku to jak ją wytłuczemy z prysznica? Bedziemy prysznic "dezynfekowac" spuszczając raz w miesiacu 50 litrow wrzątku przez prysznic? Co z tego, ze do baterii dochodzi gorąca woda, kiedy ostatni odcinek przeważnie karbowanej rurki w prysznicu plus sama głowica natryskowa może byc zródłem legionelli - tam gorąca woda powyzej 60 stopni zwykle nie dociera.

Nie mowiąc już o instalacjach wentylacji mechanicznej. Wikipedia pisze, ze: "Sztucznym rezerwuarem tych bakterii są (...) urządzenia wentylacyjne ".

Jak wyglada dezynfekcja kanałów wentylacyjnych w domach wyposażonych w reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej za literatura:

"Komórki bakteryjne przenoszone są za pomocą kropelek o odpowiedniej temperaturze, szczególnie więc niebezpieczny dla zdrowia jest aerozol wodno - powietrzny (krople o średnicy mniejszej niż 5 ľm), którego źródłem mogą być:

 

prysznice i jacuzzi;

klimatyzatory, nawilżacze, wieże chłodnicze;

spryskiwacze ogrodowe i fontanny;

wanny perełkowe;

myjnie samochodowe;

szklarnie"

 

oraz

 

"

Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem?

okresowe przegrzewanie wody ciepłej do temperatury 70şC na okres co najmniej 5 minut. Zasadę tę można stosować zarówno dla całej sieci (nie należy wówczas korzystać z instalacji), jak i dla poszczególnych punktów instalacji (np. podgrzewacz wody). Przegrzana woda powinna spłynąć z instalacji przed ponownym zastosowaniem wody użytkowej; "

"w projekcie nowych instalacji unikać ''martwych odgałęzień'' - tj. takich, w których mogą wystąpić zastoiska wody. Często takimi odcinkami są długie rury spustowe albo długie podejścia do podgrzewacza. Jeśli nie da się uniknąć takich odgałęzień, trzeba w nich okresowo przegrzewać wodę; " - czyli instalacja tylko w układzie z cyrkulacja a nie w układzie gwiaździstym".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...