Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmniejszenie współczynnik U, a realne oszczędności


spamik

Recommended Posts

Witam,

Ze strony austrotherma ściągnąłem sobie kalkulator oszczędności http://austrotherm.hybrid.pl/kalkulator_energetyczny/ Podałem sobie parametry mojej szeregówki i zrobiłem symulacje kosztów dla styropianu:

- 10 cm - 0,04 W/m*k -> U dla ściany=0,27 W/m2K; koszt roczny ogrzewania 3626 zł

- 10 cm - 0,033 W/m*k -> U dla ściany=0,24 W/m2K; koszt roczny ogrzewania 3430 zł

Pozostałe parametry symulacji są takie same. Interesują mnie, czy takie wyliczenia pokrywają się z rzeczywistością (głównie, czy różnica ok 200 zł rocznie na ogrzewaniu przy przeskoku z U=0,27 na U=0,24 jest realna przy ogrzewaniu gazowym domu 133m2). Rozpatruję ten problem w kwestii czy warto zainwestować w lepszy styropian (zmiana grubości raczej nie wchodzi w grę, tylko ew. właśnie lepszy (czyt. droższy styropian))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydal bym "5"zl na dozor inwestorski badz zdopingowal kierownika budowy. Izolacja samej elewacji to tylko czesc problemu. Pozostaje temat izolacji fundamentow, gruntu, dachu, kominow, instalacji mediow itp. i wzajemne ich odpowiednie laczenie.

 

Na razie abstrahuje od jakości wykonania - zakładam, że będzie wykonane tak samo w obu symulowanych przypadkach. Po prostu interesuje mnie, czy zakładane kwoty oszczędności 170-200 zł są relane, jeśli dam lepszy styropian. Czy może oszczędności będą, ale rzędu 30 zł ? Po prostu chciałbym wiedzieć, czy warto z deweloperm wykłócać się o lepszy stryopian (bo pewnie zamierza położyć najtańszy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chciałbym wiedzieć, czy warto z deweloperm wykłócać się o lepszy stryopian (bo pewnie zamierza położyć najtańszy)

Przy tak małych różnicach w „U” nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy REALNIE wystąpią jakieś oszczędności i w jakiej kwocie.

Tak na marginesie, to np. źle osadzone okno lub jego „gorsza odmiana” może przynieść więcej strat niż zyski (straty) z takiego, czy innego styropianu.

 

Co do „wykłócania” się z deweloperem, to w zasadzie możesz wymagać tylko to, co jest określone w Umowie.

Jeśli w Umowie jest, ze budynek ma być ocieplony styropianem o grubości 10cm, bez podania jaki to ma być styropian, to deweloper może zastosować jaki chce.

 

Sprawdź czy określono w Umowie jakie parametry mają mieć okna i wymagaj tego bezwzględnie, o ile nie beda "lepsze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W umowie z developerem nie ma określonych parametrów ani styropianu (tylko grubość - 10cm) ani okien. Ale sytuacja jest szczególna (zawiła i nie ma sensu tu wnikać dlaczego tak, a nie inaczej), że pośrednio mam wpływ w pewnym zakresie na dewelopera - jeśli coś odpowiednio uzasadnię, to mam spore szanse na realizacje tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesują mnie, czy takie wyliczenia pokrywają się z rzeczywistością (głównie, czy różnica ok 200 zł rocznie na ogrzewaniu przy przeskoku z U=0,27 na U=0,24 jest realna przy ogrzewaniu gazowym domu 133m2). Rozpatruję ten problem w kwestii czy warto zainwestować w lepszy styropian (zmiana grubości raczej nie wchodzi w grę, tylko ew. właśnie lepszy (czyt. droższy styropian))

Tutaj chodzi o różnicę w przenikalności ścian pokrytych tym styropianem.....o nic wiecej.

Dla przykładowej ściany o powierzchni 100 m2 bedzie to :

100 m2 * 0,27 W/m2 * 40 st. C = 1080 W

i druga wartość :

100 m2 * 0,24 W/m2 * 40 st. C = 960 W

Takie ilości energi przenikną przez ściany zewnętrzne , gdy różnica temperatur po obu stronach wyniesie 40 st. Jest to rozważanie całkiem teoretyczne, bo o ile łatwo utrzymać wewnątrz temperaturę + 20 st. C, to temperatura zewnetrzna jest zawsze niewiadomą ?

W kazdym razie dla typowych warunków przyjętych do takich obliczeń dla środkowej Polski ( + 20 wewnątrz, -20 na zewnątrz)mamy 120 W oszczędności na korzyść lepszej izolacji ( 0.24 W/m2*t).

W realnych warunkach temperatury zewnetrzne są z reguły sporo wyższe w ostatnich latach, zatem różnica bedzie mniejsza.

Temperatury te są dostępne w różnych miejscach internetu i pasjonaci obliczeń izolacji termicznej wyliczaja oszczędności nawet co do kWh za sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...