Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

brama wjazdowa dwuskrzydłowa czy przesuwna?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 176
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja mam dwa pytania-

 

1. w jakiej odległości od słupka umieszcza się wózek i ile centymetrów od słupka powinna być powierzchnia bramy.

 

2. czy rama przyspawywana do do profilu, w którym wchodzą wózki, musi znajdować się na środku tego profilu? Innymi słowy chciałem bramę wypełnioną drewnem i chciałem, żeby drewno zasłaniało całość, włącznie z profilem jezdnym. Da się tak, czy wtedy "wyprowadzę bramę z równowagi?"

 

sadr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam dwa pytania-

 

1. w jakiej odległości od słupka umieszcza się wózek i ile centymetrów od słupka powinna być powierzchnia bramy.

 

 

Trochę mało precyzyjne pytanie. Jeśli chodzi o słupek bramy to wózek od niego może być w odległości około 5-10cm mierząc równolegle do ogrodzenia. Zależy to m.inn. od wyposażenia bramy (np. rolki najazdowej).

Jeśli jako powierzchnię bramy masz na myśli jej lico zewnętrzne (od strony ulicy) to najlepszy wg mnie wymiar to 5cm. Jeśli będzie 10cm to też nie problem bo w typowej bramie i tak jest szczelina 10cm pod nią. Ważniejsze jest czy słupek ogrodzenia jest prosty, czy manp. czapkę wystającą poza jego obrys. Jeśli brama będzie wyższa niż dół czapki to musi być na tyle odsunięta, aby w nią nie uderzyła.

 

2. czy rama przyspawywana do do profilu, w którym wchodzą wózki, musi znajdować się na środku tego profilu? Innymi słowy chciałem bramę wypełnioną drewnem i chciałem, żeby drewno zasłaniało całość, włącznie z profilem jezdnym. Da się tak, czy wtedy "wyprowadzę bramę z równowagi?"

 

 

Lepiej jak jest brama wyważona, ale nie jest to na tyle istotny problem, aby z tego powodu rezygnować z przykrycia profila deskami. Czyli można zrobić niesymetrycznie (jeśli chodzi o obciązenie) i nic w tym złego nie ma, ale im bardziej brama zdeważona tym pewniejsze musi mieć prowadzenie.

sadr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do bramy a właściwie słupków

kowal chce jak dwa słupki pomiędzy bramą zainstalować słupki 8*8 a nie 10*10 jak mówi nie ma żadnej różnicy gdyż to brama przesuwna, do tego na siłownik

czy to nie ma znaczenia?

 

moim zdaniem większe to bardziej stabilne , grubosc też powinna byc odpowiednia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do bramy a właściwie słupków

kowal chce jak dwa słupki pomiędzy bramą zainstalować słupki 8*8 a nie 10*10 jak mówi nie ma żadnej różnicy gdyż to brama przesuwna, do tego na siłownik

czy to nie ma znaczenia?

 

 

Ma to niewielkie znaczenie. Słupek, do którego brama się zamyka ma tylko ją podtrzymywać poprzez gniazdo najazdowe, a sama brama nie ma prawa w niego uderzyć. Słupek prowadzący jest trochę ważniejszy, ale 80/80/3mm w zupełności wystarczy. Co najwyżej będzie lekko drgał w czasie pracy bramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a my planujemy w ogóle nie robić bramy w ogrodzeniu. Ogrodzenie będzie "zawijać" przy garażu. U rodziców i siostry widziałam takie rozwiązanie i świetnie się sprawdza. Nie trzeba manewrować z otwieraniem bramy i inwestować w bramę wjazdową na pilota.

 

Bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że masz do 5m odległości między domem a ogrodzeniem. Nie wyobrażam sobie ciągnięcia płotu 20m w głąb działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a my planujemy w ogóle nie robić bramy w ogrodzeniu. Ogrodzenie będzie "zawijać" przy garażu. U rodziców i siostry widziałam takie rozwiązanie i świetnie się sprawdza. Nie trzeba manewrować z otwieraniem bramy i inwestować w bramę wjazdową na pilota.

 

Bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że masz do 5m odległości między domem a ogrodzeniem. Nie wyobrażam sobie ciągnięcia płotu 20m w głąb działki.

 

Żeby obejść dom dookoła to trzeba przeskoczyć przez płot albo zrobić dodatkowe furtki :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy - nie bierzemy pod uwagę gustów :)

 

Brama dwuskrzydłowa:

 

Wady :

 

otwarte dwa skrzydła zajmują miejsce na podjeździe

gdy śnieg - trzeba odśnieżyć tor ruchu

dwa siłowniki

 

Zalety :

 

?

 

 

Ja kilka lat użytkuję automatycznie otwieraną bramę dwuskrzydłową.

Brama jest ocynkowana (wcześniej ktoś o to pytał).

Zalety:

- estetyka

- bezpieczeństwo (przy dzieciach i psach ma to znaczenie - przy bramie przesuwanej bałam się, ze w trakcie otwierania któreś "podleci" pod bramę a ja z samochodu nawet tego nie zauważę.

 

W temacie śniegu - mieszkam w górach, gdzie niekiedy robimy tunele w śniegu, żeby dojść do ogrodzenia i wtedy faktycznie - trzeba popracować, żeby brama mogła się spokojnie otworzyć, a automatyka się nie zepsuła.Ale na wszystko jest sposób - mamy odśniezarkę - tzw 30 - stkę z pługiem więc dla nas to nie jest problem.

 

Ktoś też pisał o ograniczonej możliwości manewru - moja brama otwiera się na całą szerokość podjazdu, na podjeździe mam dodatkowo coś na kształt klombu z roślinami (nie jest toto małe), a czasami na podjeździe mam 4 samochody.

 

Nigdy nie miałam z tą bramą problemów i nigdy nie zamieniłabym jej na inną.

 

To tak kilka podpowiedzi "użytkownika" :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

a ja mam taki dylemat...

wjazd na działkę drogą o szerokości 4,5m, więc albo brama przesuwna ale bez furtki albo po przesunięciu wjazdu wgłąb działki brama dwuskrzydłowa (jest sporo miejsca przed domem) + furtka z boku = całośc w kształcie litery L

 

Miał ktoś podobny problem? Jak go rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam taki dylemat...

wjazd na działkę drogą o szerokości 4,5m, więc albo brama przesuwna ale bez furtki albo po przesunięciu wjazdu wgłąb działki brama dwuskrzydłowa (jest sporo miejsca przed domem) + furtka z boku = całośc w kształcie litery L

 

Miał ktoś podobny problem? Jak go rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam taki dylemat...

wjazd na działkę drogą o szerokości 4,5m, więc albo brama przesuwna ale bez furtki albo po przesunięciu wjazdu wgłąb działki brama dwuskrzydłowa (jest sporo miejsca przed domem) + furtka z boku = całośc w kształcie litery L

 

Miał ktoś podobny problem? Jak go rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tak mi się wydaje, choć jak bede chciał wyjśc pieszo na spacer, do sklepu itp to muszę otwierać całą bramę...

a pilot bedzie pewnie głównie wożony w samochodzie...

brama na 100% bedzie automatyczna (niezaleznie czy przesuwna czy dwuskrzydłowa)

 

nie musisz otwierać całej bramy , jedno nacisnięcie pilota brama się otwiera , drugie nacisnięcie brama staje , trzecie brama zamyka się

 

Możesz otworzyć bramę nawet na centymetr albo metr , zależy kiedy zostanie po raz drugi podany sygnał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

chciałbym zautomatyzować swoją bramę ale mam trochę nietypową sytuację - wymiary podane przez FAAC znacznie odbiegają od tych moich.

 

Moje słupki wyglądają następująco:

 

rysunek lewego:

______________

/_____________/

/_____________/

/_____________/

/_____________/

``````````II```\

``````````II

Prawy słupek - lustrzane odbicie lewego

 

Słupki betonowe, płaskownik na zawias bramy wyprowadzony na rogu słupka, płaskownik do zamontowania siłownika wyprowadzony tam gdzie "II" - oś tego płaskownika ok. 9 cm od rogu słupka, długość około 12-14 cm.

Skrzydło bramy 220 cm.

 

Czy uda się do tych słupków zamontować siłowniki FAAC 414? Czy kąt otwarcia tej bramy będzie około 110-120 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...