Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dom z piwnic? czy bez?


Recommended Posts

No Panie inż - dałeś do pieca ostro z tymi 100-200 tys za piwnicę.

 

 

Ja piwnicy mieć nie chcę, bo po co?

Kotłowni mieć nie będę bo ogrzewanie będzie na prąd.

spiżarnię/pom gosp. (sporą ) żona chce mieć na zapleczu kuchni, a nie na innej kondygnacji, bo po to budujemy by zyło się wygodnie, a bieganie do piwnicy po karton mleka wygodne nie jest.

pralnię/suszarnię będziemy mieć koło spiżarni (i łazienki) - też z wygody - bieganie z ciuchami na inny poziom to żadna przyjemność.

Pomieszczenia gospodarcze stanowić będą kilkanaście m2 (ok 10-12 % pow domu). Zdecydowanie wolę mieć w kuchni tylko na co dzień przydatne rzeczy (zero szafek wiszących), bo kuchnia będzie otwarta na salon.

 

Być może koszt budowy pom. gospodarczych będzie porównywalny do kosztów budowy piwnicy o większych rozmiarach ( w co wątpię, bo nie mam zamiaru tych pomieszczeń nawet tynkować), ale wygoda przemawia za tym by były one na jednym poziomie.

Dom będzie miał jedną kondygnację, rozważam co najwyżej na części poddasza umieścić pomieszczenia na hobby, ale to dopiero jak zajdzie tak potrzeba i okaże sie to rozsądne. Na obecnym etapie zdecydowanie przychylam się do tego by pomiezczenie typu hobby usytuować w osobnym budynku gospodarczym (może połączonym z garażem). Tym sposobem pracująca wiertarka albo gitara podłączona do pieca nie będzie nikomu przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 293
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jeśli ktoś nie ma gdzie uprawiać swojej radosnej tworczości a ilość zebranych w życiu maneli i gratów potrzebuje specjalnych, wyizolowanych pomieszczeń to piwnica jest świetnym pomysłem, jesli zaś nie masię zapędów, że wszystko się kiedys może przydać to piwnica jest kosztownym kaprysem - ja mam dom bez piwnicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nię będę miała piwnicy, mimo niskiego poziomu wód gruntowych, bo nie mam na nią kasy. I muszę sie bez niej obejść aczkoliwek serce mnie z tego powodu nie boli :D :D :D

 

Może z czasem (jak wygram w totka)wybuduję sobie w ogrodzie piwniczkę na wino - jakoś nie dawno było o czymś takim w muratorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My będziemy mieć dom z piwnicą, dojrzeliśmy do tej decyzji. Dlaczego?

1. Gdzie będziemy trzymać zimą meble ogrodowe - garaż nie jest najlepszym na to miejscem :roll:

2. przy zakupach wielu sprzętów, zmuszają nas do trzymania oryginalnego opakowania przez cały okres gwarancji :evil:

3. 3 rowery, sanki, narty - nie pomieścimy tego w garażu (na krótki czas, na parę dni tak, ale wszystko na raz, na zawsze, w biednym garażu ...) :o

4. przy zmianie umeblowania domu, nie zawsze wszystko od razu chcemy wyrzucić (dzięki temu mój pokój w akademiku i w wynajętej kawalerce podczas studiów wyglądał przyzwoicie)

5. może zabrzmi to staromodnie - ale ziemniaki lepiej przechowywać w chłodnym miejscu.Mam już dość biegania po każde 2 kg do sklepu :oops:

6. kotłownia, pralnia u nas też będzie w piwnicy, pomieszcenia te będą większe i wygodniejsze.

7. samodzielny dom, to potrzeba mikro- warsztatu - koniec z wiertarką w szafie w przedpokoju!Wreszcie będą miały swoje miejsce przybory do malowania ścian, resztki farby itp.

To nas przekonało do ..... budowania piwnicy

 

Wszystko to można umieścić w domku gospodarczym - ale my nie mamy ochoty zastanawiać się nad rodzajem domku i jego wykończeniem, by pasował do budynku głównego.Ale czy rzeczywiście wtedy taki domek gospodarczy będzie tańszy od piwnicy?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My będziemy mieć dom z piwnicą, dojrzeliśmy do tej decyzji. Dlaczego?

1. Gdzie będziemy trzymać zimą meble ogrodowe - garaż nie jest najlepszym na to miejscem :roll:

2. przy zakupach wielu sprzętów, zmuszają nas do trzymania oryginalnego opakowania przez cały okres gwarancji :evil:

3. 3 rowery, sanki, narty - nie pomieścimy tego w garażu (na krótki czas, na parę dni tak, ale wszystko na raz, na zawsze, w biednym garażu ...) :o

4. przy zmianie umeblowania domu, nie zawsze wszystko od razu chcemy wyrzucić (dzięki temu mój pokój w akademiku i w wynajętej kawalerce podczas studiów wyglądał przyzwoicie)

5. może zabrzmi to staromodnie - ale ziemniaki lepiej przechowywać w chłodnym miejscu.Mam już dość biegania po każde 2 kg do sklepu :oops:

6. kotłownia, pralnia u nas też będzie w piwnicy, pomieszcenia te będą większe i wygodniejsze.

7. samodzielny dom, to potrzeba mikro- warsztatu - koniec z wiertarką w szafie w przedpokoju!Wreszcie będą miały swoje miejsce przybory do malowania ścian, resztki farby itp.

To nas przekonało do ..... budowania piwnicy

 

Wszystko to można umieścić w domku gospodarczym - ale my nie mamy ochoty zastanawiać się nad rodzajem domku i jego wykończeniem, by pasował do budynku głównego.Ale czy rzeczywiście wtedy taki domek gospodarczy będzie tańszy od piwnicy?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ma w rękach kolejny numer "muratora" jest tam szkic dosyć ciekawego pomysłu, który prawdopodobnie będę realizował u siebie, (jeśli jeszcze będzie mi się chciało) :wink: . Mianowicie deszczówka zciekajaca z dachu do rynien jest przekazywana przez filtr do zbiornika następnie ze zbiornika dalej w dom za pomocą pompy, woda wykorzystywana do podlewania ogródka, do wc, mycia auta być może nawet do zmywarki albo do pralki po zastosowaniu lepszego filtra.

Cala konstrukcja nie wygląda na specjalnie skomplikowana i drogą.

A do piwnicy ma się to tak ze piwnica do miejsce idealne na umieszczenie tam dość dużego zbiornika z woda 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zbiornikach na wode była juz dyskusja na forum.

 

Moim zdaniem piwnica to nie najlepsze miejsce na zbiornik na deszczowke o duzej pojemnosci.

 

Zbiornik na deszczowke o pojemnosci 1200 l. mam zakopany w ziemi kilka metrow od domu. Uwazam, że tam jest jego miejsce, a nie w mojej cennej piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas miał być z piwnicą ale...

okazało się, że poziom kanalizacji jest za wysoki i była szansa jej podtapiania

fekaliami więc zrezygnowaliśmy.

W zamian budujemy pietrówkę która piętro ma mieszkalne a dół użytkowy

(tam chcemy dać kotłownię + składzik gratów i może garaż - według projektu)

a spiżarnia przy kuchni jak najbardziej będzie - lubie mieć trochę wiecej w domu

niż biegać za każdym duperelem do sklepu (mimo ze mam niedaleko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez piwnicy wody zawysikie i kszty znaczne

zato pomiesczenie gospodarcze z pralnia isuszarnia, garaz i ziemianka z masywnymi drewnianymi drzwiami )a w zimie snopkami oblozone zeby swoj urok mialy :o o a co mi tam pomaryc se moge :p (

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...