Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom przyszłości - jaki powinien być?


Recommended Posts

Planuję wybudować dom który będzie energooszczędny, ekologiczny, zdrowy i przyjazny mieszkańcom, a jednocześnie supernowoczesny, utrzymany w stylu modernistycznym. Doradźcie na co zwrócić uwagę.

 

energooszczędny - jak najmniejsza kubatura, zwarta bryła

ekologiczny - energooszczędny j.w., z naturalnych materiałów, do których wytworzenia nie użyto dużo energii lub z takich, które można później łatwo zutylizować, wyposażony w instalacje ekologiczne jak wykorzystanie wody deszczowej. Generalnie słowo wytrych, do którego wiele koncepcji budowania domu można zaliczyć...

zdrowy - naturalne materiały, prawidłowa wentylacja

przyjazny mieszkańcom - hmm...? ja bym to nazwał pod ich styl życia zaprojektowany...

supernowoczesny - chyba nie piszesz o stylu a o jakimś odjeździe na miarę XXI albo i XXIIw. ...

w stylu modernistycznym - modernizm czyli "styl nowoczesny" to styl w architekturze narodzony w początkach XX w, więc prawie sto lat temu . Zakrawa to na żart, ale mówienie "w stylu nowoczesnym", to jakby chcieć w stylu historyzującym... Ale oczywiście wiem o co chodzi - wielu współczesnych projektantów czerpie z tego stylu pełnymi garściami. Chciałem tylko powiedzieć, że we współczesnej architekturze istnieje wiele nurtów hiper- i super-nowoczesnych w znaczeniu "budynków przyszłości", także takich, które wcale do modernizmu podobne nie są ;)

 

Ode mnie tyle, ale pewnie jeszcze ktoś coś dorzuci.

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony chcesz ekstrawagancję a z drugiej wpisanie się w krajobraz... do zrobienia - ale nie tak.

Myślisz, że te domy wpisują się w naturalny krajobraz? Moim zdaniem nie - ich bryły są zwarte, dość wysokie i raczej agresywne. Chyba, że wpisaniem w krajobraz nazwać obłożenie całego domu refleksyjnym szkłem :o .

Typowe "projekty dla odważnych" zawsze mnie śmieszyły...

Ale wracając do rozwiązań: ten nadwieszony nad ziemią ma dodatkowe straty cieplne. W potężnie przeszklonych ścianach brak jakiejkolwiek ochrony zewnętrznej przed przegrzewaniem... Na pewno żadnego z tych domów ekologicznym nazwać nie można...

Rozplanowanie pomieszczeń woła o pomstę do nieba! np w Twoim ulubionym sypialnia i pokój dziecka większe od pokoju dziennego... W każdym niewygodne schody zabiegowe. O reszcie cudownych rozwiązań w tych katalogowcach nie będę się rozpisywał...

Niespotykana, awangardowa elewacja to jeszcze nie dobra architektura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mi bardzo miło że ktoś jednak chce pomóc. Bardzo cenne uwagi. Sam nie jestem architektem, więc nie wiedziałbym tego co tu piszesz. dzięki za wszelkie info. Tak naprawdę w każdym z tych budynków czegoś mi brakuje: albo jest za duży albo źle rozplanowany (też to zauważyłem). Chyba przyjdzie mi jeszcze poczekać na coś naprawdę ekologicznego i taniego nie tylko w budowie ale i eksploatacji. Poza tym ciekaw jestem czy te "ściany" ze szkła, to są z jakiegoś specjalnego (o większej izolacyjności cieplnej, przeciwsłonecznej, antywłamaniowej) - czy mogą zastąpić tradycyjne ściany? - raczej chyba nie. Przynajmniej na dzisiejszym poziomie rozwoju techniki budowlanej jest to raczej nieosiągalne. Z doświadczeń moich znajomych wiem że najtańsze w utrzymaniu (ekonomiczne) są domy zwarte, o jak najmniejszej powierzchni, z małymi oknami i z jak najmniejszą ilością mostków cieplnych. Jednak czuję że to nie dla mnie. Ja potrzebuję większej przestrzeni i dużo światła, dlatego okna "od podłogi do sufitu" są dla mnie niezastąpione. Na pewno też chcę mieć dom jednobryłowy, bez balkonów. Nie rozumiem czemu refleksyjne szkło nie wpisuje domu w otoczenie? Przecież odbija wszystko co jest wokół. Z bliska wygląda to jakby dom był przezroczysty. Aha i ciekawi mnie jeszcze czemu śmieszą cię projekty domów zwane "dla ludzi odważnych" ? Czy dlatego że odstępują od konwenansów i stereotypów? Domy prezentowane w wątku "nowoczesne domy - inspiracje" też zaliczają się do grona "domów dla odważnych" (moim zdaniem i pewnie wielu innych). Pozdrawiam.

 

 

No właśnie albo za duży albo źle rozplanowany - dlatego, że to projekt typowy. Czyli nie dla Ciebie zaprojektowany! Uważasz te domy za ekologiczne i tanie? Ani w budowie ani w eksploatacji takimi nie będą.

Szklenie może być izolacyjne ale nie osiągnie współczynnika jak dla ścian, no chyba że podwójne izolacyjne ściany - za nie zapłacisz więcej niż za całą resztę ;)

Ze szkłem refleksyjnym słuszna uwaga. Dlaczego nie wpisuje się w otoczenie jeśli jest lustrzane. Spójrz na budynki obłożone takim szkleniem (najczęściej biurowce). Zniknęły w otoczeniu? Nie. Elementy konstrukcji fasady, zabrudzenia...

Oczywiście gdyby zastosować ukryte profile, odpowiednie duże tafle na niewielkim obiekcie to zniknie... Przy odpowiednim zaprojektowaniu może to być całkiem fajne (np w lesie :D). Jednak niewiele wspólnego będzie miał z przezroczystością.

Śmieszy mnie większość projektów katalogowych, a te "dla odważnych" zwykle mają tylko przeprojektowane elewacje żeby było "po nowoczesnemu" traktując ten styl podobnie do dawno przez firmy robiące katalogi opanowanych "po dworkowemu" czy "po romantycznemu" :D . No i ceny tych projektów - zdecydowanie już na poziomie projektów indywidualnych.

Domy, które prezentujemy w wątku "nowoczesne domy - inspiracje" to realizacje wyjątkowe, niepowtarzalne, jednorazowe. Nie są to domy odważnych ludzi ale ludzi zdecydowanych mieszkać w domach odzwierciedlających czasy, w których powstały.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem architektem ale uważam że te projekty są jednak takie jak przedstawia je opis do każdego z nich. Według architektów biura projektowego Archipelag to właśnie kolekcja "Domy XXI" są najbardziej ekologiczne i przyjazne człowiekowi, więc nie wiem skąd te aluzje że tak nie jest. Zewnętrzne oględziny nie odzwierciedlają tego co jest w środku :) Radzę głębiej przyjrzeć się tym budynkom - polecam stronę i ew. kontakt z biurem projektowym http://www.domy21.pl/index.php

 

odpisałem wcześniej na Twojego posta, który już zdążyłeś zmienić, na szczęście zdążyłem zacytować...

 

Dlaczego nie są najbardziej ekologiczne i przyjazne człowiekowi już pisałem. Teraz zachowujesz się jak żywa reklama Archipelagu. Mnie te projekty nie interesują więc daruję sobie dalsze im przyglądanie się. Kontakt do nich mi też niepotrzebny. Jeśli jesteś zdecydowany, że to najekologiczniejsze i najtańsze domy pod słońcem to buduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś na co zwrócić uwagę przy projekcie domu. Z tego powodu wziąłem udział w Twoim wątku.

Dopiero później, biorąc pod uwagę Twoje wymagania, skrytykowałem projekty domów, które wskazałeś. Jeśli szukałeś tylko potwierdzenia Twojego zdania, to owszem - nie powinieniem się wypowiadać. I w sprawie tych projektów już nie będę. Ani słowem nie odniosę się do tego co o nich piszesz.

 

Pracownie architektoniczne w Polsce to nie tylko firmy zajmujące się projektami katalogowymi. Ale w Twoim rozumieniu - tak, biorę pod uwagę większość znanych Tobie pracowni.

Natomiast nie mam zamiaru chwalić się swoimi projektami. Przynajmniej nie tutaj - nie od tego jest to forum. Z drugiej strony nie wstydzę się ich i jeśli poszukasz, bardzo łatwo je znajdziesz.

 

Ja pisałem o cenie projektu a nie jego realizacji. Przypomnę: cenie projektu katalogowego porównywalnej z ceną projektu indywidualnego.

 

Mimo naszego nieporozumienia życzę Ci dobrych wyborów przy projekcie, udanej realizacji i przede wszystkim udanego życia w nowym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Twoich założeniach naturalnym dla mnie jest takie wyjście. Oczywiście możesz też to zrozumieć jako negatywne branżowe namawianie na droższe rozwiązanie. Twoja sprawa.

Zapewniam, że w Polsce jest wielu zdolnych architektów młodego pokolenia zauważanych także w "wielkim świecie". Są to jednak niewielkie pracownie a nie "fabryki" sprzedające projekty jako wydawnictwa "na tony". No ale zagranicznych pracowni jeszcze więcej :D.

Myślę też, że jeśli któryś z gotowych projektów Ci w pełni odpowiada, to także się nada - ewentualnie po adaptacji uwzględniającej w pełni Twoje wymagania. Próbowałem Ci jedynie zwrócić uwagę dlaczego projekty, które pokazałeś Twoich założeń moim zdaniem nie spełniają.

 

To był mój ostatni post w tym wątku.

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 5 years później...
  • 9 months później...
  • 2 years później...

Drodzy forumowicze,

już niedługo - 18 listopada - zapraszamy na spotkanie w SZKOLE MURATORA

http://muratordom.pl/szkola-muratora/?utm_source=Forum_PG&utm_campaign=Szko%C5%82a%20Muratora

To miejsce to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich planujących budowę i budujących

szkola04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...