Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak odwodnić układ c.o. przed zimą? - proszę o podpowiedź


Tad

Recommended Posts

Witam- najpierw wprowdzenie (chciałem, żyby było krótkie :( )

Zainstalowałem system centralnego ogrzewania typu Comap, polegający na rozprowadzaniu wody grzewczej indywidualnie do każdego grzejnika z umieszczonych na poszczególnych kondygnacjach szafek z rozdzielaczami. Rury podłączone są do rozdzielaczy za pomocą złączek, bez zaworków. Każda rura , a w zasadzie para rur (zasilanie, powrót) jest zakończona modułem kątowym do podłączenia kaloryfera. Z rozdzielaczy na parterze i poddaszu zasilane są ogrzewania podłogowe w łazience i wiatrołapie (po jednej parze gałązek) posiadające przy powrotnej rurze przy rozdzielaczu zawór termostatyczny. Nie ma jeszcze kaloryferów i pieca grzewczego. Jak taki układ całkowicie odwodnić?

Po odkręceniu zaworków w modułach "kaloryferowych" spuszczam wodę w kotłowni z całości układu ale należy pamiętać, że szafki z modułami umieszczone są nad każdym poziomem w taki sposób, że rozdzielacze znajdują się na poziomem podłogi na jakiejś wysokości, może około 30 i 50 cm, a więc między rozdzielaczem i końcówkami każdej z rur zasilających kaloryfer powstaje rurka w kształcie litery "u". I w tych "u"rurkach zostaje woda, jak również w rurkach podłogówek, bo wężowniczki podłogówek leżą poniżej poziomu rozdzielacza.

Idzie mróz, boję się o rozmrożenie instalacji, która nie została jeszcze zalana jastrychem i będzie w domu na pewno temperatura poniżej zero stopni.

Proszę o podpowiedź. Dzięki Tad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co przychodzi do głowy to kompresor i do każdej rurki dmuchnąć.

A nie lepiej było zastosować hep2o- odporne na zamarzanie wody.

Marek.

 

Z tą odpornością na zamarzanie wody to ostrożnie. Zawsze się znajdzie element, który się rozszczelni jak nie na wisnę to może w lecie. Mam też układ rozdzielaczowy i myślałem też o spuszczeniu wody całkowitym, ale mam już piec i gaz więc będę lekko zagrzewał. Opróżnienie instalacji możesz zrobić tak jak napisał Marek przy pomocy kompresora, ale resztki wody i tak zostaną. Nie powinny jednak zaszkodzić. A swoją drogą po co napełniałeś instalację jak nie masz jeszcze grzejników. Ja miałem już w ubiegłum roku ale wiedziałem że nie będę miał gazu więc próbę instalcji wykonywałem w tym roku. Próba powinna być wykonana z grzejnikami zwłaszcza, że nie robisz wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wężyk nie wchodzi w rachubę, bo "działa" tylko wtedy jak ma jednakowy i niewielki przekrój,wypełniony całkowicie płynem, a tu jest zmiana przekrojów i może nastąpić urwanie strugi, no i po zabawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...