Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kosta Brukowa z FORMY ___ktos robił __????___


Endriuszka

Recommended Posts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jesli tymi formami wyjdzie taniej to chyba warto w to sie bawic ??? czy sie myle ???

 

Trochę nie rozumiem pytania. Jeśli masz sprzęt (prasę i stół) to pewnie wiesz jak robić kostkę i w ogóle nie potrzebne ci są porady. Jeśli zaś nie masz sprzętu to za 7800zł go nie kupisz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie musisz :o mieć ten sprzęt, jeżeli oczekujesz trwałości od kostki wykonanej własnoręcznie podobnej jak od tej wykonanej w wytwórni, gdzie po za właściwym zagęszczeniem utrzymywana jest jeszcze odpowiednia klasa betonu. Swoją drogą to właśnie na forum ktoś napisał, że uzyskanie betonu wyższej klasy niż B-15 mieszanego w betoniarce na budowie jest niemożliwe :roll: , a kostki wykonuje się z betonu minimum B-30 a standardem jest B-50. Kostka wykonana własnoręcznie przy pomocy tych "foremek" nadaje się, co najwyżej do utwardzenia nie zbyt ruchliwych ścieżek w ogrodzie. Źle wykonana kostka może już nie wytrzymać samego układania gdzie po jej rozłożeniu konieczne jest jej "dobicie" ciężką zagęszczarką. 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja robilem kilka lat temu sobie sam kostke i nie tylko.

 

Robilem zarowno szara jak i w kolorze, a z gatunków to zrobilem kostke brukowa, plyty chodnikowe, daszki na ogrodzenie oraz okladzine scienna ze wzorem lupanego kamienia.

 

Nie trzeba super sprzetu, sam stol wibracyjny miejsce do skladowania/dojrzewania(ciemno i wilgotno) i sporo czasu lub bardzo duzo form(ja mialem formy na 1 metr kw) co drugi dzien zalewalem ten metr. Mi to sie oplacilo. Najlepiej wychodzi sie na daszkach :) koszt moze ze 2 zl a takie same w hurtowniach po kilkanascie zl.

 

Trwalosc: po kilku razach mozna dojsc do wprawy jezeli chodzi o uzyskany kolor i jak on bedzie zachowywal sie na powietrzu. Faktem jest ze kostka taka nadaje sie tylko i wylacznie do malo uczeszczanych sciezek, powierzchnia jest gladka ale i przez to bardziej scieralna od tych z kamykami na wierzchu.

 

Generalnie polecam jak ktos ma czas i zaciecie, trzeba tylko pamietac o technologi wykonania( odpowiednia proporcje kruszywa,cementu i ew. koloru) i wymianie co jakis czas form(sa z tworzywa wiec sie lamia brzegi).

 

troche prywaty:

Mam do sprzedania stol wibracyjny:) m.in. do wykonywania takiej kostki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Raczej odradzałbym koledze wyrób kostki z takiej formy. Osobiście, parę lat temu "wykonałem" ok. 40m2 kostki z form plastikowych. Po około 5-7 lat użytkowania kostka, na wskutek działań atmosferycznych, zaczęła się wykruszać. Przypuszczelnie źle wymieszany beton. Form miałem, o ile pamiętam na ok. 5 m2 na raz. Pamiętam, że zrobienie tej ilości kostki zajęło kupę czasu. Beton w formie musi odpowiednio dojrzeć. Za krótko to się rozpadnie, za długo - grozi zniszczeniem formy. Dodatkowo trzeba zadbać o naprawdę dokładną konserwację form po użyciu. Ropowanie nie zdawało egzaminu z uwagi na przebarwienia kostki. Pamiętam, że kupowałem specjalny środek do konserwacji form. Nie był tani. Oczywiście używałem wibratora. Według mnie takie formy się nie sprawdzają. Ale cóż Polak potrafi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...