Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakiej mocy wklad kominkowy do malego domu ?


markill

Recommended Posts

Witam....

 

Powierzchnia domku to ok 6m x 6,5m (parter + poddasze). Kubatura domku ok. 200m3. Domek postawiony bedzie z bloczkow gazobetonowych 24cm oraz docieplony styropianem 10cm. Dach 4-spadowy. Ogolnie Domek procz lazienki na parterze (2 x 2 m) jest otwartym planem. Kominek umiejscowiony jest dokladnie po srodku domku.

 

Jakiej mocy powinien byc wklad kominkowy i jakiej firmy polecacie ? (max do 1500-1800 zl)

 

Czy na tak malutki domek kanaly wentylacyjne beda potrzebne ? czy wystarcza jedynie kratki nawiewowe w samym kominie na kazde z pomieszczen (parter + lazienka oraz poddasze)

 

Pozdrawiam i dziekuje za wszelka pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy taka daleka - domek będzie w stanie surowym zamkniętym pod koniec sierpnia tego roku :)

 

A pytam bo kominek chcę zakupić już teraz....

 

Kiedyś też prosiłem o pomoc i poradę na tym forum w innej sprawie ale tamten temat też pozostał bez odpowiedzi .... odnoszę wrażenie, że tutaj porad i odpowiedzi na problemy uzyskują tylko stali bywalcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy taka daleka - domek będzie w stanie surowym zamkniętym pod koniec sierpnia tego roku :)

 

A pytam bo kominek chcę zakupić już teraz....

 

Kiedyś też prosiłem o pomoc i poradę na tym forum w innej sprawie ale tamten temat też pozostał bez odpowiedzi .... odnoszę wrażenie, że tutaj porad i odpowiedzi na problemy uzyskują tylko stali bywalcy :)

 

Może źle stawiasz pytania i FM niekoniecznie chce odpowiadać.Może za mało informacji jest w założonym topiku.Powiadasz ,że domek będzie już w sierpniu.Nic nie piszesz np. o ogrzewaniu w tym domu?Bo nie powiesz mi ,że w zimie tylko kominek.Czy ten domek to wasze stale lokum?Czy macie np gaz ziemny?Wtedy może byłoby prościej dopasować moc kominka do parametrów domu.A może KZPŁW lepiej by obsłużył wasz domek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek w domku będzie jedynym źródłem ciepła. TAK w zimie też - nie sądzę abym potrzebował centralnego na domek wielkości 2 większych pokoi :)

Gazu nie ma.

Jeśli chodzi o podgrzewanie wody to będzie to bojler elektryczny prawdopodobnie 80L.

 

W domku będziemy przebywać dość często ale nie można tego nazwać stałym lokum.

 

Z innych źródeł zaczerpniętych z internetu odnośnie kominków dowiedziałem się, że jeśli przestrzeń (pokój) która ma być ogrzewana znajduje się w odległości ok. 3 m od kominka wystarczą jedynie kratki nawiewowe wykonane w samym kominie bez konieczności rozprowadzania kanałów wentylacyjnych, a ciepłe powietrze będzie rozchodziło się grawitacyjnie. W domku 6m x 6.5m oraz kominku położonym centralnie .... promień od kominka wyniesie właśnie 3m.

 

Kubatura domku to jak już napisałem w 1 poście ok. 200m3.

Na tej stronie:

http://www.kominki.org.pl/kominki/kominki_3.html#kominki_jaki

 

wyczytałem, że: "[...] W celu dobrania odpowiedniego wkładu można przyjąć że 1 kW mocy urządzenia ogrzewa średnio 25 m3 [...]"

 

Czyli wynikało by, że wkłada kominkowy o mocy 8-10 KW będzie w zupełności wystarczający....TAK ?

 

....."Rekuperator i wentylacja mechaniczna" .... czy to oby dobry pomysł na tak małą powierzchnię ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ,że będą i takie dni w których to nikogo nie będzie w domu.Jak wtedy i to w zimie rozwiążesz sposób grzania kominkiem?Będziesz na nowo ogrzewał już wcześniej wyziębioną chałupę?Mimo małego metrażu i tak zapotrzebowanie na drzewo wzrośnie i to bardzo.Nie łapie co masz na myśli "dość często?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość często = 8-9 m-cy w roku.

 

Acha.....a centralnym nagrzeję wychłodzoną "chałupę" szybciej ?? niż kominkiem ??

 

......zresztą nie o to pytałem......---> patrz pierwszy post.

 

Jak chcesz.Skoro masz plan na grzanie tylko kominkiem to 10Kw mocy kominka na taką pow.(bo o to pytasz) w zupełności wystarczy.W sieci jest do zawalenia takich kominków a rozprowadzenie rur pompek,nawiewów itp też zbyteczne.Do kwoty 2000 zl też się wyrobisz.Brakuje ci tylko pomysłu na te brakujące miesiące....a może to właśnie zima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo niekonkretnie podchodzisz do tematu.

Pewnie dlatego nikt go nie podjął.

 

JAKI to domek?

Buda, ruderka urlopowa czy normowy/zgodny z obecną sztuką?

Bo w jednym to 15kW może być za mało a w drugim - 5 to zbyt wiele!

Ale...

Rozwiązanie dla Ciebie było i jest!

Sprawdzone od stuleci (ze dwóch).

Obejrzyj sobie plany byle chłopskiej chaty z kresów. Takiej 50 lub 100 letniej.

Tam jest wszystko!

Tylko skręcić to w kierunku wyglądu "kominkowatego" i będzie.

Ale wtedy pewnie trzeba będzie też przeprojektować tę budę, co ją stawiasz. (bo dom to to nie będzie - z tego co piszesz).

Wentylacja?

TO NIE WIESZ, ŻE O TYM JUŻ OD KILKU POSTÓW (w bieżącym temacie) TU DYSKUTUJEMY???

Oczywiście - naturalna!

O wentylacji już poczytałeś?

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no w zimie też tam będziemy - może nie całą, ale nawet jeśli będę musiał zostawić domek na jakiś czas nieogrzewany to też chyba nie problem - po prostu gaszę w kominku i już..... a gdybym miał np. centralne to czeka mnie niebezpieczeństwo zamarznięcia wody, rozsadzenie instalacji itp.... popraw mnie jeśli źle rozumuję... :)

 

A możesz jakieś konkretne modele polecić? Przeglądałem Allegro i jest tam tego b. dużo - tak aby był solidny i wydajny do kwoty, którą podałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem studnia jest..ale bez kołowrotu :) ... zainstalowana jest pompa głębinowa.

 

Jak już pisałem jest to domek - nie DOM - więc po prostu mały domek....określenie "budy" tu raczej nie pasuje :) ale przynajmniej masz poczucie humoru hehe :)

 

Domek budowany jest wg. tych samych zasad co i normalny dom tyle tylko, że metraż jest o wiele mniejszy niż standardowego domu jednorodzinnego. Podałem wymiary, podałem materiał z którego budujemy oraz jak jak będzie docieplony - przepraszam za urażenie eksperta i brak konkretnych danych ;)

 

Ktoś inny był jednak w stanie stwierdzić, że wkład kominkowy mocy 10KW wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wystarczy.

A Ty rzeczywiście chcesz mieć TO, a nie rozwiązanie optymalne i sprawdzone.

Prawda? :lol:

 

No, to jak ma być to domek - to do zimy dniówę go będziesz przygotowywał!

Za każdym razem! :lol:

 

Chyba - że remont co wiosna w planach...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj rozumu. Nosisz go ze sobą stale...

Porób spadki we WSZELKICH instalacjach - takie, żeby po odkręceniu jednego zaworka spustowego całość zładu spływała grawitacyjnie BEZ RESZTY!

Wniosek - studzienka ze spustem obok domu...

Kup sporo soli.

Prawie kilo na sraczyk na raz, na każdy wyjazd! (reszta w umywalkę).

 

Postaw hypokaustyczny trzon grzewczy centralnie w obiekcie. Masz kilka dni spokoju zanim wyziębnie po ostatnim paleniu. (nawet w mrozy!).

Będziesz miał ten swój "kominek" - i bonus w postaci naprawdę sprawnego systemu grzewczego.

DGP odpuść!

Okna z nawiewnikami kup.

Koniecznie - nieszczelne!!!

 

Sprawdź zyski solarne i kąt okapu.

Nie przesadzaj z ociepleniem - bo nie musisz!

Kasę wadź skuteczniej w ten "domek".

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o

Bo jak zaprowadziłeś tam wentylację NATURALNĄ (świetnie działa, choć dziś już prawie nie stosowana) to JAKIE mają być? :o (te okna).

 

Poszukaj i poczytaj "hypokaustum pędzone kominkiem"

Pozdrawiam Adam M.

 

W "najczęściej zadawanych pytaniach" masz o wentylacji - co i po co.

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...