Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór kotła, ceny ekspolatacji - potrzebuję pomocy.


udarr

Recommended Posts

Witam,

zaczynam budowę domu i myślę o ogrzewaniu.

Zdecydowałem się na gaz. Teraz zaczyna się problem z wyborem kotła.

Dom będzie miał 170m2. Mieszkańców będzie 4. 2 Łazienki znajdujące się blisko kotłowni (jedna nad, druga obok) i niestety kuchnia oddalona o jakieś 7m... W tej sytuacji jaki proponujecie kocioł ? Chodzi mi o koszty samego kotła jak i eksploatacji,powinny były jak najniższe jednak zachowując jakość kotła.

 

Nie przeszkadza mi, że będe musiał chwilkę poczekać na ciepłą wodę jednak odległość kuchni od kotła mnie przeraża i to komplikuję sprawę bo chwilka znacznie się przedłuży i może stać się uciążliwa.

 

Interesuje mnie też różnica cen w korzystaniu z kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem wody jak i dwufunkcyjnego. Jest to jakaś przepaść cenowa ?

 

Do tego mały bonus - do zmywarki potrzeba ciepłej czy zimnej wody ?

 

dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Masz sporo lektury przed sobą! :lol:

Jaki kocioł? - Właściwy!

PO CO CI KOCIOŁ?

 

Do ogrzewania domu?

To potrzebujesz kilku kilowatów, jak budujesz zgodnie ze sztuką a nie stawiasz jakiegoś baraczku tymczasowego (te 0,3W x stK/ m2).

Do ogrzewania CWU?

To potrzebujesz dla przepływowego sposobu kilkunastu kilowatów. Dla systemu akumulacyjnego - mniej.

 

Piec zwykle pracuje z sześć lat.

Potem - praktycznie wymiana (bo remont może być tak samo kosztowny jak piec nowy).

 

Jest tu sporo postów na temat.

Poszukaj. Googlem najlepiej.

 

Tak naprawdę - to nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi.

Za dużo "ale..."

Musisz wybrać i tak sam.

Gromadź wiedzę, żeby dobrać jak najlepiej.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest mi potrzebny do ogrzania domu oraz wody. Do tego dodatkowo będzie kominek i myślę czy do kominka nie dołożyć DGP. Po głowie chodzi mi też rekuperator. Sam już nie wiem, tyle tego jest na rynki i trudno na coś sięzdecydować.

 

To jak z tym kotłem ? Jednofunkcyjny z baniakiem na wodę czy dwufunkcyjny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrym projekcie domu masz projekt instalacji CO i wyliczone maksymalne zapotrzebowanie na ciepło( przy -20 stC).

 

U mnie max zapotrz. na ciepło =11 kW pozwoliło na zakup kotła JEDNOFUNKCYJNEGO z niską modulacją 3,3 - 14 kW .

CWU grzana autom. 2 x dziennie dla 2 łazienek (też 4 osoby).

Rsciany =4,5 R dachu =5,5, pow. użytk. 134 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...