Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

projekt przyłącza elektrycznego- na PnB napisane jest że należy wykonać coś takiego we własnym zakresie- mówię o przyłączu od skrzynki do domu. Dzwoniliśmy do elektryka z Enei (podobno mają wpaść do nas ze skrzynką docelową pod koniec lipca) a on powiedział ze kopie się gdzie się chce i potem woła się geodetę zeby naniósł to na mapę. Ale gdzie nie czytam to piszą o projekcie- a to brzmi jak poważny dokument.

Ja jak zwykle nic nie wiem o budowie!

 

Gosc z Enei tak napisal, bo ma dokladnie w du.ie, co jest za skrzynka (a dokladnie za licznikiem) - na liczniku konczy sie odpowiedzialnosc Enei. Oni postawia ci skrzynke na granicy dzialki i reszta ich nie obchodzi. Projekt przylacza i miejsce przebiegu kabla powinien byc w projekcie naniesiony na plan zagospodarowania terenu. Skoro masz pozwolenie na budowe, to na pewno masz to w projekcie. Oczywiscie najlepiej, zeby kabel szedl zgodnie z projektem, bo faktycznie na koniec geodeta robi inwentaryzacje powykonawcza i prad rowniez nanosi. Jesli beda roznice, nadzor moze sie o to pytac. Swoja droga goedeta narysuje to co mu powiesz ;-) Zeby zrobic odbior instalacji elektrycznej od zlacza kablowego (czyli od skrzynki), musisz zrobic pomiary i wypelnic tone kwitow. W poprzednim poscie pisalem na ten temat.

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Meehowy czy trzeba mieć jakiś osobny dokument nazwany: projekt przyłącza elektrycznego... nie wiem jak odnaleźć twój post -w którym o tym piszesz!!! Do kogo mam dzwonić żeby taki projekt wykonać??? Do elektryka z uprawnieniami? Na mapkach w dokumentacji PnB jest naniesiona krecha czerwonym kolorem (ma to być prąd) ale jest też 'legenda' do tej krechy - szczegóły w osobnym projekcie. Rzeczywiście chciałabym żeby kabel leżał w innym miejscu bo tak jak on leci na tym rysunku to jest dwa razy dookoła - sporo metrów kabla.

http://lh5.ggpht.com/_RSNEQunpnbg/TDxinDx8ulI/AAAAAAAABk8/ZywUropTxdI/s400/IMG_5914.JPG" to czerwone to linia do domu- wolałabym poprowadzić ją od tyłu garażu.

O jakich tonach kwitów piszesz??? błagam napisz coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, bez nerwow :-) Siadlem wlasnie do swojego projektu, zeby sobie spokojnie wszystko przypomniec, jak to bylo z pradem. Nie bede pisal o pradzie budowlanym, bo to zapewne macie zalatwione. Jesli chodzi o prad do docelowego zasilenia domu, to po pierwsze u mnie tez na planie zagospodarowania dzialki (ten najwazniejszy rysunek na poczatku projektu budowlanego) kabel idzie inaczej niz poszedl faktycznie i niz jest na inwentaryzacji powykonawczej (to co robi geodeta na koniec budowy). A wiec widac, ze nie jest to zaden problem. U mnie wzielo sie to stad, ze Enea stawiala skrzynka dopiero w trakcie mojej budowy i to co bylo w projekcie, bylo tylko zalozeniem, gdzie skrzynka bedzie stac w przyszlosci.

 

Jesli juz macie pozwolenie na budowe, to (przynajmniej u mnie tak bylo) macie w projekcie budowlanym projekt instalacji elektrycznej samego domu wraz z pieczatkami uprawnionego projektanta el. Poza tym musieliscie z Enea uzgodnic, ze dom bedzie mogl byc zasilony docelowo pradem o jakims natezeniu. U mnie bylo to zrobione w formie "warunkow przylaczenia do sieci" wydanych przez Enea i dolaczonych do projektu budowlanego. I majac te 2 rzeczy masz wszystko co jest potrzebne na teraz, tak przynajmniej bylo u mnie.

 

Na zakonczenie budowy musisz zrobic odbior przylacza elektrycznego - skrzynki z licznikiem (w moim przypadku robila to Enea) oraz pomiary i odbior instalacji elektrycznej budynku. To musi zrobic uprawniony elektryk, byc moze ten sam, ktory bedzie ci instalacje elektryczna w domu robil. W moim przypadku instalacje el. robil kto inny, odbiory i pomiary kto inny. Tutaj mam pewna dziure w wiedzy jak wygladaja dokladnie dalsze procedury, poniewaz zrobienie pomiarow oraz zalatwienie wszystkich formalnosci z Enea az do momentu podpisania umowy na dostawe energii elektrycznej zlecilem elektrykowi, ktorego dane podawalem komus innemu 3 posty wyzej (p. Janowski). To mialem wlasnie na mysli mowiac o calej masie kwitow. Facet zawolal dosc sporo, ale akurat wtedy nie mialem zupelnie czasu uzerac sie z Enea, a zalatwianie formalnosci z Naklem nie nalezy do przyjemnych. Moge jeszcze powiedziec, ze protokol z odbioru instalacji elektrycznej przygotowany przez wspomnianego elektryka byl potrzebny jako jeden z kwitow do zakonczenia budowy w Nadzorze Budowlanym.

 

Pozdrawiam,

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej informacji o tym co się dzieje w gm. Dąbrowa Chełmińska i Zła Wieś. Sytuacja powtarza się co roku z mniejszymi bądź większymi problemami z ciśnieniem wody, ale ten rok to już zakrawa na kpinę. Ostrzegam przed zakupem działek i budową na tych terenach bo z moich informacji wynika iż nie są planowane dalsze rozbudowy systemu zaopatrzenia w wodę.

http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1552&NrSection=1&NrArticle=175232&IdTag=4958

 

http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrArticle=176653&NrIssue=1564&NrSection=1

 

http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,8136701,W_taki_upal_bez_wody__I_to_od_trzech_tygodni.html

 

http://www.tvp.pl/bydgoszcz/informacja/zblizenia/wideo/1407-g-1730/2097055

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bekaert to jest poniżej krytyki co się dzieje w Dąbrowie z tą wodą! i to teraz dowalili ludziom taką frajdę podczas tych rekordowych upałów kiedy to właśnie woda jest najważniejsza. Słyszałam że nawet nie podstawili wam żadnych beczkowozów z wodą. Myślę że to ostatnia kadencja władz. Karygodne!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? Czytajac te tragiczne informacje dot. wody w Dabrowie czy Murowancu przepraszam sie ze swoja studnia :-) Do niedawna myslalem, ze to cudownie ze mi buduja wlasnie wodociag, ze sobie dom zasile itp, zwlaszcza ze mam silnie zazelaziona wode ze studni - efekty wiadome. Ale w takiej sytuacji kicham na wszelkie wodociagi i przyjmuje nadmiar zelaza do organizmu :-)

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe, że innych, bo rura stalowa a nie pe (również ta od pompy). Studnia głębinowa 30m przebita przez glinę na całej długości. Może cena zależy od warunków. Wiem, że większość firm nie podejmuje się w mojej okolicy (woda trafia się czasem na głębokości grubo ponad 100 m)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe, że innych, bo rura stalowa a nie pe (również ta od pompy). Studnia głębinowa 30m przebita przez glinę na całej długości. Może cena zależy od warunków. Wiem, że większość firm nie podejmuje się w mojej okolicy (woda trafia się czasem na głębokości grubo ponad 100 m)

 

Czyli mowisz, ze w twojej okolicy wykopanie studni 100m to koszt 30 tys PLN? Troche nieprzewidzialny wydatek budowlany.... W takiej sytuacji to chyba lepiej zrobic jedna studnie na klika domow....

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

oddam za przysłowiową butelkę półwytrawnego wina ( najlepiej białe hehehehe ) blisko paletę betonu komórkowego z Solbetu 24x24x59 klasa gęstości 600, budowę już skończyłem, zwrócić do hurtowni nie mogę więc może komuś się przyda...

Co do kopania studni to polecam: Leszek Włodarczyk - 602261707; więźba dachowa, dachowka - ArtDach Osielsko - Robert Mroczek

 

Pozdrawiam

SIOUX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM Ja tez buduje dom niestety teraz jestem za granicą. Mam troche czasu poszperac tu i poczytać opinie Rozgladałem sie i pytałem jakie ceny studni to od min 80zł do góry za m . Rura PE jest tansza juz 5 czy 6 rok rodzice mają studnie tak zrobiona i jest ok. I dobra rada dla wszystkich kupujcie materiały zima sa tansze mozna sie do gadać z hurtownia zeby wam to przechowała czasem się udaje lub gdy macie gdzie to składować. Można zaoszczędzić kilka stówek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...