Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie z innej beczki...

 

czy ktoś z Was brał pod uwagę montaż kolektorów słonecznych (tzw.solarów).

 

Jestem ciekaw jaka jest Wasza opinia na ten temat??

Czy ktoś jest zdecydowany założyć, a jeżeli nie to dlaczego??

 

pzdr

RobertEs

 

Kolektory to dobra inwestycja. O ile ktoś ma kasę aby ją zrobić. Ja osobiście myślę o kolektorach.

W Bydgoszczy jest wyłączny przedstawiciel niemieckiej firmy

Phönix SonnenWärme AG

 

Poniżej link.

http://www.energia-odnawialna.pl/

My zdecydowaliśmy się na solary, a właściwie mąż o tym zdecydował. Właśnie jest to w trakcie montażu. Wprawdzie mamy tez ogrzewanie na ekogroszek i kominek , ale myślę , że ta inwestycja pomimo wszystko zwróci się, a poza tym latem będzie jak znalazł. :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie z innej beczki...

 

czy ktoś z Was brał pod uwagę montaż kolektorów słonecznych (tzw.solarów).

 

Jestem ciekaw jaka jest Wasza opinia na ten temat??

Czy ktoś jest zdecydowany założyć, a jeżeli nie to dlaczego??

 

pzdr

RobertEs

 

Kolektory to dobra inwestycja. O ile ktoś ma kasę aby ją zrobić. Ja osobiście myślę o kolektorach.

W Bydgoszczy jest wyłączny przedstawiciel niemieckiej firmy

Phönix SonnenWärme AG

 

Poniżej link.

http://www.energia-odnawialna.pl/

My zdecydowaliśmy się na solary, a właściwie mąż o tym zdecydował. Właśnie jest to w trakcie montażu. Wprawdzie mamy tez ogrzewanie na ekogroszek i kominek , ale myślę , że ta inwestycja pomimo wszystko zwróci się, a poza tym latem będzie jak znalazł. :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki...

 

czy ktoś z Was brał pod uwagę montaż kolektorów słonecznych (tzw.solarów).

 

Jestem ciekaw jaka jest Wasza opinia na ten temat??

Czy ktoś jest zdecydowany założyć, a jeżeli nie to dlaczego??

 

pzdr

RobertEs

 

Kolektory to dobra inwestycja. O ile ktoś ma kasę aby ją zrobić. Ja osobiście myślę o kolektorach.

W Bydgoszczy jest wyłączny przedstawiciel niemieckiej firmy

Phönix SonnenWärme AG

 

Poniżej link.

http://www.energia-odnawialna.pl/

My zdecydowaliśmy się na solary, a właściwie mąż o tym zdecydował. Właśnie jest to w trakcie montażu. Wprawdzie mamy tez ogrzewanie na ekogroszek i kominek , ale myślę , że ta inwestycja pomimo wszystko zwróci się, a poza tym latem będzie jak znalazł. :D :D

 

... a możesz podać kilka szczegółów??

 

1. jak typ solarów montujecie?? (rurowe czy płaskie?)

2. Jaka powierzchnia jest tych solarów (m2)

3. jakiej firmy??

4. czy kupiliście same kolektory czy zestaw z zasobnikiem?? jeżeli zestaw to co było jeszcze w zestawie??

5. Ile Was kosztował??

 

z gory dziekuje :lol: :lol: :D Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki...

 

czy ktoś z Was brał pod uwagę montaż kolektorów słonecznych (tzw.solarów).

 

Jestem ciekaw jaka jest Wasza opinia na ten temat??

Czy ktoś jest zdecydowany założyć, a jeżeli nie to dlaczego??

 

pzdr

RobertEs

 

Kolektory to dobra inwestycja. O ile ktoś ma kasę aby ją zrobić. Ja osobiście myślę o kolektorach.

W Bydgoszczy jest wyłączny przedstawiciel niemieckiej firmy

Phönix SonnenWärme AG

 

Poniżej link.

http://www.energia-odnawialna.pl/

My zdecydowaliśmy się na solary, a właściwie mąż o tym zdecydował. Właśnie jest to w trakcie montażu. Wprawdzie mamy tez ogrzewanie na ekogroszek i kominek , ale myślę , że ta inwestycja pomimo wszystko zwróci się, a poza tym latem będzie jak znalazł. :D :D

 

... a możesz podać kilka szczegółów??

 

1. jak typ solarów montujecie?? (rurowe czy płaskie?)

2. Jaka powierzchnia jest tych solarów (m2)

3. jakiej firmy??

4. czy kupiliście same kolektory czy zestaw z zasobnikiem?? jeżeli zestaw to co było jeszcze w zestawie??

5. Ile Was kosztował??

 

z gory dziekuje :lol: :lol: :D Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtrącę się nie na temat:)

Słuchajcie jestem pod wrażeniem! We wtorek podpisaliśmy ostatecznie umowę kredytową w Santanderze - dziś piątek i pierwsza transza już uruchomiona. A liczyliśmy najwcześniej na przyszły wtorek...

Fajnie wygląda na koncie ;) Cóż teraz zacznie się rozdawnictwo! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

Jeszcze w ub. roku zniechęcony byłem do solarów ze względu na ceny ale jak sam mówisz ceny spadają i niedawno trafiłem na ofertę za ok 6 tyś. Najprawdopodobniej pójdę na to. Ja nie zamierzam ogrzewać wody piecem dwu funkcyjnym ponieważ (to tylko moja opinia i moje doświadczenie) sprawność pieców dwu funkcyjnych (bez względu na rodzaj paliwa) daleka jest od moich oczekiwań. Wybiorę solary z dwoma zasobnikami a nie z jednym.

Nie zamierzam się wymądrzać tutaj dlaczego tak a nie inaczj niż większość producentów solarów sugeruje.

Moja wiedza na ten temat jest moim wyłącznie zdaniem wyrobionym na podstawie danych zebranych z wielu źródeł.

Niekoniecznie będę instalował od A do Z wszystko co sugeruje mi dany producent, zamierzam uzgodnić swoje oczekiwania i sugestie i z pewnością tak się stanie.

Jednym słowem zamierzam ogrzewać wodę użytkową solarami oraz w razie potrzeby dogrzewać elektrycznie.

 

Co do przepłacania za II taryfę energii elektrycznej to masz rację. Ja mam już za sobą takie doświadczenie. Kiedy wybudowałem swój dom zainstalowano mi na moje życzenie licznik dwutaryfowy. Tak było przez lat kilkanaście. Zaczęły mnie zastanawiać wysokie rachunki (500 i przeszło 500 za dwa miesiące - u mnie zużycie jest duże ale mimo wszystko) i przyjrzałem się dokładnie ile energii zużywam na I a ile na II. Dodatkowo za sam fakt posiadania drugiej taryfy płaci się znacznie więcej za pierwszą o czym mało kto wie.

Zrezygnowałem z II taryfy i obecnie moje rachunki opiewają na 330-400 zł przy takim samym zużyciu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtrącę się nie na temat:)

Słuchajcie jestem pod wrażeniem! We wtorek podpisaliśmy ostatecznie umowę kredytową w Santanderze - dziś piątek i pierwsza transza już uruchomiona. A liczyliśmy najwcześniej na przyszły wtorek...

Fajnie wygląda na koncie ;) Cóż teraz zacznie się rozdawnictwo! :lol:

 

Gratulacje!!! ... tylko uważaj z tym rozdawnictwem...

a w razie czego ustawiam się w kolejce ... gdybyś miała za dużo :lol: :lol: :lol:

 

RobertEs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

Jeszcze w ub. roku zniechęcony byłem do solarów ze względu na ceny ale jak sam mówisz ceny spadają i niedawno trafiłem na ofertę za ok 6 tyś. Najprawdopodobniej pójdę na to. Ja nie zamierzam ogrzewać wody piecem dwu funkcyjnym ponieważ (to tylko moja opinia i moje doświadczenie) sprawność pieców dwu funkcyjnych (bez względu na rodzaj paliwa) daleka jest od moich oczekiwań. Wybiorę solary z dwoma zasobnikami a nie z jednym.

Nie zamierzam się wymądrzać tutaj dlaczego tak a nie inaczj niż większość producentów solarów sugeruje.

Moja wiedza na ten temat jest moim wyłącznie zdaniem wyrobionym na podstawie danych zebranych z wielu źródeł.

Niekoniecznie będę instalował od A do Z wszystko co sugeruje mi dany producent, zamierzam uzgodnić swoje oczekiwania i sugestie i z pewnością tak się stanie.

Jednym słowem zamierzam ogrzewać wodę użytkową solarami oraz w razie potrzeby dogrzewać elektrycznie.

 

Co do przepłacania za II taryfę energii elektrycznej to masz rację. Ja mam już za sobą takie doświadczenie. Kiedy wybudowałem swój dom zainstalowano mi na moje życzenie licznik dwutaryfowy. Tak było przez lat kilkanaście. Zaczęły mnie zastanawiać wysokie rachunki (500 i przeszło 500 za dwa miesiące - u mnie zużycie jest duże ale mimo wszystko) i przyjrzałem się dokładnie ile energii zużywam na I a ile na II. Dodatkowo za sam fakt posiadania drugiej taryfy płaci się znacznie więcej za pierwszą o czym mało kto wie.

Zrezygnowałem z II taryfy i obecnie moje rachunki opiewają na 330-400 zł przy takim samym zużyciu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w ub. roku zniechęcony byłem do solarów ze względu na ceny ale jak sam mówisz ceny spadają i niedawno trafiłem na ofertę za ok 6 tyś. Najprawdopodobniej pójdę na to. Ja nie zamierzam ogrzewać wody piecem dwu funkcyjnym ponieważ (to tylko moja opinia i moje doświadczenie) sprawność pieców dwu funkcyjnych (bez względu na rodzaj paliwa) daleka jest od moich oczekiwań. Wybiorę solary z dwoma zasobnikami a nie z jednym.

Nie zamierzam się wymądrzać tutaj dlaczego tak a nie inaczj niż większość producentów solarów sugeruje.

Moja wiedza na ten temat jest moim wyłącznie zdaniem wyrobionym na podstawie danych zebranych z wielu źródeł.

Niekoniecznie będę instalował od A do Z wszystko co sugeruje mi dany producent, zamierzam uzgodnić swoje oczekiwania i sugestie i z pewnością tak się stanie.

Jednym słowem zamierzam ogrzewać wodę użytkową solarami oraz w razie potrzeby dogrzewać elektrycznie.

 

Co do przepłacania za II taryfę energii elektrycznej to masz rację. Ja mam już za sobą takie doświadczenie. Kiedy wybudowałem swój dom zainstalowano mi na moje życzenie licznik dwutaryfowy. Tak było przez lat kilkanaście. Zaczęły mnie zastanawiać wysokie rachunki (500 i przeszło 500 za dwa miesiące - u mnie zużycie jest duże ale mimo wszystko) i przyjrzałem się dokładnie ile energii zużywam na I a ile na II. Dodatkowo za sam fakt posiadania drugiej taryfy płaci się znacznie więcej za pierwszą o czym mało kto wie.

Zrezygnowałem z II taryfy i obecnie moje rachunki opiewają na 330-400 zł przy takim samym zużyciu energii.

 

Potwierdzam. Mając II taryfę płaci się wiecej za jednostkę z I taryfy i należy to dobrze skalkulować.

 

... a o jakim systemie solarnym myślisz?? Kolektory płaskie czy rurowe??

Słyszałem ze te drugie są zdecydowanie skuteczniejsze. Co prawda troche droższe w zakupie, ale bardziej absorbują promienie słoneczne.

 

... a tak na marginesie to jestem ciekaw co Ty za system wymyśliłeś z dwoma zasobnikami :D :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

RobertEs sama cena mówi za siebie - póki co to tylko płaskie, później zawsze mogę sobie wymienić lub dokoptować np z innej strony dachu umieścić tak aby całusieńki czas słońca na niebie ogrzewał solary.

Co do dwóch zasobników to temat polega na tym, że zasobnik z dodatkową wężownicą, która zasilana jest np. z pieca lub też z grzałkami powoduje często to, że szybciej zadziała termostat pieca czy grzałek niż nastapi przepływ czynnika grzejnego w solarach.

Rozumiem, że mogę u co niektórych osób powodować znowu niechęć do swoich teorii ale to nie jest mój problem.

Trzeba wiedzieć choćby tyle, że czynnik grzejny w solarach "startuje" dopiero w wyniku odpowiedniej różnicy temperatury wody w zasobniku pomiędzy jej wejściem a wyjściem, stąd dodatkowe dogrzewanie tego samego zasobnika może powodować bezczynność solarów nawet w czasie kiedy słońce świeci.

 

Nie należę do magów ani wizjonerów:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w ub. roku zniechęcony byłem do solarów ze względu na ceny ale jak sam mówisz ceny spadają i niedawno trafiłem na ofertę za ok 6 tyś. Najprawdopodobniej pójdę na to. Ja nie zamierzam ogrzewać wody piecem dwu funkcyjnym ponieważ (to tylko moja opinia i moje doświadczenie) sprawność pieców dwu funkcyjnych (bez względu na rodzaj paliwa) daleka jest od moich oczekiwań. Wybiorę solary z dwoma zasobnikami a nie z jednym.

Nie zamierzam się wymądrzać tutaj dlaczego tak a nie inaczj niż większość producentów solarów sugeruje.

Moja wiedza na ten temat jest moim wyłącznie zdaniem wyrobionym na podstawie danych zebranych z wielu źródeł.

(...).

Wg mnie montaż dwóch zasobników ma sens w przypadku montażu kolektorów i włączenia ich w istniejącą instalacje ciepłej wody użytkowej z zasobnikiem. Montaż od podstaw dwóch zasobników nie ma uzasadnienia - będzie zwiększony koszt eksploatacji poprzez dodatkową pompe cyrkulacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

Wg mnie montaż dwóch zasobników ma sens w przypadku montażu kolektorów i włączenia ich w istniejącą instalacje ciepłej wody użytkowej z zasobnikiem. Montaż od podstaw dwóch zasobników nie ma uzasadnienia - będzie zwiększony koszt eksploatacji poprzez dodatkową pompe cyrkulacyjną.

 

Po pierwsze

Nie ma jeszcze żadnej istniejącej instalacji wody użytkowej tylko zostanie ona zbudowana pod kątem podgrzewania tejże wody wyłącznie przez solary wspomagane w razie potrzeby elektryczną grzałką.

Najczęściej proponowanym zasobnikiem przez producentów solarów jest zasobnik o pojemności 300l. Moje rozwiązanie polega na zastosowaniu dwóch zasobników po 120-150l. Zatem łącznia pojemność taka sama i kto mówił o jakiejkolwiek pompie cyrkulacyjnej? Ja nie ponieważ nie ma takiej potrzeby przy rozwiązaniu jakie mam zamiar zastosować i aby było jasne i uczciwe to nie jest mój pomysł ale zdecydowanie go popieram i wdrożę.

Dalej zatem upada argument na zwiększone koszty eksploatacyjne i nie zdziwiłbym się jeszcze gdyby koszt dwu zasobników mniejszej pojemności okazał się był mniejszy niż jednego 300-tu litrowego, bardzo mocno przypuszczam, że tak.

Ponadto zamierzam umiejscowić zasobniki na poddaszu nieużytkowym dzięki czemu nie będę miał wizualnie w domu żadnych urządzeń do podgrzewania wody nie licząc jednego - przepływowy elektryczny podgrzewacz wody w kuchni. Ale to urządzenie "zniknie" w szafkach.

Pewnie za dużo w prąd idę?:-) Ale ja już tak mam, że chadzam własnymi drogami. Podglądam co się da ale nie można mnie posądzić o małpowanie. Składam sobie z pięciu pomysłów jeden i nie koniecznie szukam doświadczeń innych. Powiem nawet, że lubię trochę mieć inaczej niż inni ale to już tak niemal każdy ma tylko o tym nie mówi:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tak jak się umawialiśmy (chyba z rok temu) jest taras to musi byc i kawa na tarasie. Nie wymiguje się od tego zobowiązania. Co prawda ten weekend odpada, ale zapraszamy WSZYSTKICH na kawe (i nie tylko :wink: :lol: :lol: ) w następny weekend (ostatni majowy)

...a może jakaś imprezka ?? ... tak dla odstresowania

pzdr RobertEs

 

Jak nam nic nie stanie na przeszkodzie to jesteśmy chętni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki...

 

czy ktoś z Was brał pod uwagę montaż kolektorów słonecznych (tzw.solarów).

 

Jestem ciekaw jaka jest Wasza opinia na ten temat??

Czy ktoś jest zdecydowany założyć, a jeżeli nie to dlaczego??

 

RobertEs

 

My już rozmawialiśmy na ten temat :p , ale powtórzę jeszcze raz.Szkoda, ze solary są jeszcze takie drogie, bo na pewno byśmy je zamontowali. Chociaż nie mówię, że kiedyś tego nie zrobimy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w ub. roku zniechęcony byłem do solarów ze względu na ceny ale jak sam mówisz ceny spadają i niedawno trafiłem na ofertę za ok 6 tyś. Najprawdopodobniej pójdę na to

Jednym słowem zamierzam ogrzewać wodę użytkową solarami oraz w razie potrzeby dogrzewać elektrycznie.

 

Właśnie też zastanawiam się jak rozwiązać problem ogrzewania wody latem, więc jak możesz podać namiary na te solary to bym był wdzięczny.

Zastanawiam się tylko czy w moim przypadku będzie to opłacalne, bo połacie dachu mam wschód -zachód i jak te solary umieścić, na której stronie a może podzielić na dwie połacie, ale czy podołają wtedy i podgrzeją mi wystarczająco wodę, bo nie chce przedrażać i montować dodatkowych solarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w ub. roku zniechęcony byłem do solarów ze względu na ceny ale jak sam mówisz ceny spadają i niedawno trafiłem na ofertę za ok 6 tyś. Najprawdopodobniej pójdę na to

Jednym słowem zamierzam ogrzewać wodę użytkową solarami oraz w razie potrzeby dogrzewać elektrycznie.

 

Właśnie też zastanawiam się jak rozwiązać problem ogrzewania wody latem, więc jak możesz podać namiary na te solary to bym był wdzięczny.

Zastanawiam się tylko czy w moim przypadku będzie to opłacalne, bo połacie dachu mam wschód -zachód i jak te solary umieścić, na której stronie a może podzielić na dwie połacie, ale czy podołają wtedy i podgrzeją mi wystarczająco wodę, bo nie chce przedrażać i montować dodatkowych solarów.

 

Ja mam podobną sytacje. Najlepsza powierzchania dachu, która nadawałaby się do zainstalowania solarów jest od strony: wschód lub zachód. Myślę, że mógłbym zrobić małą konstrukcję nośną na ogrodzie lub na dachu garażu (południowy-zachód) i w moim przypadku to byłaby chyba najlepsza opcja ... ale to znowu dodatkowe koszty :cry: :x :cry:

Jeszcze nie podjąłem decyzji, ale jak będę coś kombinował to z solarami rurowymi ... bardziej skuteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

gromal wysłałem Ci na prv.

Tak rurowe są skuteczniejsze w działaniu ale póki co zdecydowanie droższe w związku z czym ja przynajmniej nie zamierzam inwestować w nie z powodu zbyt wysokich kosztów, które zwrócą się po wielu latach (10 to mało) a zatem z ekonomicznego punktu widzenia to nie jest żadna oszczędność.

Solary na nasze polskie warunki przy kosztach sięgających 10 tyś PLN są raczej dla ludzi, których głównym problemem jest gdzie wydać kasę.

Nie ma tu mowy o zysku przy takich kwotach potrzebnych na inwestowanie w ogrzewanie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Jestem tu nowa więc wypada się przywitać.... dzieńdobry

 

 

W tym jeszcze roku zamierzamy postawić fundamenty,

ale jak na razie jesteśmy na etapie wybierania projektanta,

który zaadoptuje nam projekt.

Firma Dako choć pani bardzo miła czasem aż za bardzo to

jednak trochę kręci. Za wszystko chce kasę z góry.

Na początku mówiła, że po wpłacie pieniążków za projekt

ze 'Studio Atrium' będzie za 3 dni, teraz mówi że jest to

kwestia 2 tygodni conajmniej ze względu na bum budowlany....

 

Proszę o jakieś sugestie z waszej strony....

 

Budujemy w okolicach Zielonki

A poniżej nasz projekt GL 153 GROSZEK który chcemy budowac.

http://www.studioatrium.net/res/153/big_0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Tak rurowe są skuteczniejsze w działaniu ale póki co zdecydowanie droższe w związku z czym ja przynajmniej nie zamierzam inwestować w nie z powodu zbyt wysokich kosztów, które zwrócą się po wielu latach (10 to mało) a zatem z ekonomicznego punktu widzenia to nie jest żadna oszczędność.

Solary na nasze polskie warunki przy kosztach sięgających 10 tyś PLN są raczej dla ludzi, których głównym problemem jest gdzie wydać kasę.

Nie ma tu mowy o zysku przy takich kwotach potrzebnych na inwestowanie w ogrzewanie wody.

 

... zgadzam sie z Tobą, dlatego szukam sprawdzonego systemu do kupienia... ale nie w Polsce... tylko w Chinach :-) Mam znajomego, który taki zestaw już ma zainstalowany... sprowadzony z tamtąd... działa 2 sezon.

Właśnie próbuję odświeżyć kontakt 8). Zobaczymy co z tego wyjdzie. Wstępnie kalkulowałem, że solary rurowe ok. 2m wysokie - 30sz + zasobnik 300l + inne dodatki będzie mnie kosztował ok. 6-7tys.

 

pomęczę jeszcze temat :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodze w solary na 100%, raczej płaskie (próżniowe za drogie). Nie przewiduje zysku z załozenia solarow, interesuje mnie okres od maja do października abym nie musiał palić kotla na ekogroszk.

 

W okolicach konca ulicy Gołębiej przy lesie pewien miły pan ma załozone solary płaskie. Rozmawiałem z nim w grudniu to temperaturte wody w listopadzie miał 36st.C

 

Witam nowych forumowiczów

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...