Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem - wodę do mycia masz z zasobnika i gdzie byś nie odkręcił kranu to jest ona o temperaturze jaką sobie ustawisz na sterowniku. woda ta jest pobierana z zasobnika i kocioł może w tym czasie grzać kaloryfery.

natomiast kocioł dwufunkcyjny w momencie odkręcenia kranu przełącza się z ogrzewania kaloryferów na grzanie wody do mycia. zanim uzyska ona nastawioną temperaturę minie trochę czasu i trochę jej zleci do kanalizy. jeżeli odkręcisz wodę w kilku miejscach ( kuchnia , łazienka ) to raczej możesz zapomnieć o normalnym strumieniu o zadanej temperaturze.

każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. jeżeli rozległy dom i kilka poborów wody, częsta sytuacja że w tym samym momencie myje się kilka osób to lepiej wybrać jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem. ale to jest droższe.

jeżeli możesz się przyzwyczaić do małych niedogodności to dwufunkcyjny jest lepszy bo tańszy i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pytanie z gatunku fachowych inaczej.

Czy zmianę usytuowania schodów można zrobić "na gorąco" po uzgodnieniu z kier.budem czy też lepiej niech mądrzejsi najpierw zrobią poprawkę w projekcie?

 

http://akwa.ovh.org/forum/z63.jpg

 

Z informacji jakie posiadam mogę powiedzieć że wystarczy rozmowa z kierownikiem, ale... nie do końca jest tak prosta sprawa jak się wydaje...

Z rysunku wynika, że przesunięciu ulegnie ściana działowa- podejrzewam że na poddaszu również będzie podobnie... a więc w stropie też będą musiały zajść jakieś modyfikacje (podwójne żebra rozdzielcze itp. sprawy). Zmienią się piony kanalizacyjne i pewnie jeszcze wiele innych spraw.

Innymi słowy mówiąc, ciągle trzeba będzie dbać o to żeby podczas robót wykonawca pamiętał o wprowadzonych zmianach... które nie będą przecież naniesione na oryginalnym projekcie... Znam to z autopsji ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zmianę usytuowania schodów można zrobić "na gorąco" po uzgodnieniu z kier.budem czy też lepiej niech mądrzejsi najpierw zrobią poprawkę w projekcie?

 

ja bym zmienil w projekcie aby przypadkiem czegos nie przegapic

 

znajomi wymyslili sobie kominek w salonie na innej scianie niz w projekcie. zapomnieli ze do kominka jest komin i wyszedl im on w lazience i to nie calkiem przy scianie :o . terz jakos to zagospodarowali lecz na poczatku byl dramat. u Ciebie sytuacja jest inna lecz podaje tylko przyklad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem - wodę do mycia masz z zasobnika i gdzie byś nie odkręcił kranu to jest ona o temperaturze jaką sobie ustawisz na sterowniku. woda ta jest pobierana z zasobnika i kocioł może w tym czasie grzać kaloryfery.

natomiast kocioł dwufunkcyjny w momencie odkręcenia kranu przełącza się z ogrzewania kaloryferów na grzanie wody do mycia. zanim uzyska ona nastawioną temperaturę minie trochę czasu i trochę jej zleci do kanalizy. jeżeli odkręcisz wodę w kilku miejscach ( kuchnia , łazienka ) to raczej możesz zapomnieć o normalnym strumieniu o zadanej temperaturze.

każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. jeżeli rozległy dom i kilka poborów wody, częsta sytuacja że w tym samym momencie myje się kilka osób to lepiej wybrać jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem. ale to jest droższe.

jeżeli możesz się przyzwyczaić do małych niedogodności to dwufunkcyjny jest lepszy bo tańszy i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

 

Zwróć uwagę że pytam o kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem w stosunku do jednofunkcyjnego z zasobnikiem

Czyli i jeden i drugi ma zasobnik

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

Kocioł z wbudowanym zasobnikiem ma tak zaletę jak i wadę.

Otóż pojemność zasobnika wbudowanego jest niestety bardzo ograniczona 20-60l. To może zadowalać przy dwuosobowym korzystaniu z takiego urządzenia choć i tak komfortowe nie jest jeśli używa się dużo wody zwłaszcza zimą.

Piec z zasobnikiem wolno stojącym jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na pewną dowolność w wyborze pojemności zasobnika lecz i to nie powinno być rozpatrywane pod kontem możliwości finansowych czy warunków w jakich można to zainstalować. Zawsze należy wziąć pod uwagę ilość wody jaka będzie nam potrzebna. Przeszacowanie pojemności to wyłącznie straty podczas ogrzewania nadmiaru wody jakiej nie wykorzystujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zamontować rolety zewnętrzne, murarz nad oknami pozostawi miejsce.

I pytanie: czy powinienem już na tym etapie rozmawiać z firmami montującymi, czy może to poczekać. Jednocześnie proszę na priva o namiary na rolety.

 

ja bym porozmawial i sie dowiedzial czy to co wymysli murarz pokryje sie z oczekiwaniem roleciarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zamontować rolety zewnętrzne, murarz nad oknami pozostawi miejsce.

I pytanie: czy powinienem już na tym etapie rozmawiać z firmami montującymi, czy może to poczekać. Jednocześnie proszę na priva o namiary na rolety.

Możesz porozmawiać z wybraną firmą aby zorientować się ile tego miejsca dokładnie potrzeba.

Ja powiększyłem otwory o 20 cm- powinno wystarczyć nawet na największą kasetę. Przykład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Czy ktoś miał może problem z ptakami rozbijającymi sie o okna?

U nas wczoraj 2 ptaki na naszych oczach roztrzaskały się o okna. Widok średnio przyjemny, szukam jakiegoś sposobu jak je "ostrzec" o przeszkodzie.

 

Może ktoś zna jakiś patent.

znalazłam coś takiego:

http://www.allegro.pl/item245779976_nalepki_drapiezne_ptaki_na_szybe_lub_ogrodzenie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z wbudowanym zasobnikiem ma tak zaletę jak i wadę.

Otóż pojemność zasobnika wbudowanego jest niestety bardzo ograniczona 20-60l. To może zadowalać przy dwuosobowym korzystaniu z takiego urządzenia choć i tak komfortowe nie jest jeśli używa się dużo wody zwłaszcza zimą.

Piec z zasobnikiem wolno stojącym jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na pewną dowolność w wyborze pojemności zasobnika lecz i to nie powinno być rozpatrywane pod kontem możliwości finansowych czy warunków w jakich można to zainstalować. Zawsze należy wziąć pod uwagę ilość wody jaka będzie nam potrzebna. Przeszacowanie pojemności to wyłącznie straty podczas ogrzewania nadmiaru wody jakiej nie wykorzystujemy.

 

Racja, zasobnik wolnostojący ma tę zaletę że można nawet 300 litrowy postawić

O co mi dokładnie chodziło w tych różnicach (bo dwufunkcyjne mają też i 140 litrów tyle że jest to wersja stojąca i kosztują po 15-19 tysięcy złotych) ;-)

 

Piec jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem grzeje wodę ktora jest już w zasobniku (kiedyś musiała być przecież zimna ;-)). Teoretycznie jeśli zużyjesz cały zasobnik ciepłej wody to musisz poczekać aż napływająca woda do zbiornika zostanie ogrzana przez jednofunkcyjny piec. Czyli wpada woda do zasobnika ale zimna

Natomiest piec dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem "leje" wodę do zasobnika którą właśnie ogrzał. Więc woda do zasobnika trafia już ogrzana i czeka aż ją zużyjesz. Jeśli moc kotła jest duża to dostarcza wodę gorącą bezpośrednio do kranu (lub inny punkt odbioru wody)

 

Teraz się zastanawiam nad automatyką do całej instalacji C.O. Kurcze, to doktorat można zrobić na tym. Mam dwa obiegi, kaloryfery plus podłogówka. Zwariować idzie na ilościa siłowników, sprzęgieł, termostatów itp. Dobrze że facet w ASPO ma cierpliwość to wszystko tłumaczyć

 

ps. Kero - mam nadzieję że takie wypowiedzi jak Twoje poprzednie to już przeszłość.

Pozdrawiam

 

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zamontować rolety zewnętrzne, murarz nad oknami pozostawi miejsce.

I pytanie: czy powinienem już na tym etapie rozmawiać z firmami montującymi, czy może to poczekać. Jednocześnie proszę na priva o namiary na rolety.

Możesz porozmawiać z wybraną firmą aby zorientować się ile tego miejsca dokładnie potrzeba.

Ja powiększyłem otwory o 20 cm- powinno wystarczyć nawet na największą kasetę. Przykład

 

 

U mnie nad oknami kaseta z bedzie miala 16 cm a nad drzwiami (balkon, wyjscie na taras) 20cm. O te 16 i 20 cm powiekszyłem o wysokosc otworów. Okna i rolety zamawiane z firmy Lech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiałem okna razem z roletami w firmie stolmar - ul. szubińska. Rolety wkładane pod nadproże które było przesuniete wyżej

 

Ale właśnie otrzymałem kontakt do skłądacza rolet z Łabiszyna.

Dla mnie to już po zawodach bo już zapłaciłem za swoje ale może się komuś innemu przyda

(52)383 21 39.

 

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kero

"Piec jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem grzeje wodę ktora jest już w zasobniku (kiedyś musiała być przecież zimna ). Teoretycznie jeśli zużyjesz cały zasobnik ciepłej wody to musisz poczekać aż napływająca woda do zbiornika zostanie ogrzana przez jednofunkcyjny piec."

 

Nie zupełnie to jest tak.

W tym wariancie piecem steruje termostat zamontowany w mniej więcej połowie objętości zasobnika., Jeśli zatem pobieramy wodę ciepłą to rzeczywiście piec nie reaguje natychnmiast ale po krótkim czasie. Zależy to od ilości wody pobranej. W tym samym czasie kiedy pobieramy do zasobnika napływa identyczna ilość wody lecz zimnej a tym samym okolice termostatu zostają schłodzone i piec się uruchamia.

Nie jest zatem tak, że trzeba całkowicie opróżnić zasobnik by piec ponownie go ogrzał. Oczywiście proces ogrzewania takiego zasobnika jest dłuższy w czasie od zasobnika wbudowanego o znacznie mniejszej objętości.

 

 

"Natomist piec dwu funkcyjny z wbudowanym zasobnikiem "leje" wodę do zasobnika którą właśnie ogrzał. Więc woda do zasobnika trafia już ogrzana i czeka aż ją zużyjesz."

To prawda - tyle tylko, że właśnie owa woda "czeka" na zużycie.

Wygląda to tak:

Piec czy tego chcemy czy nie nagrzewa wodę w zasobniku wbudowanym, nawet jeśli jej nie potrzebujemy. A zatem tak naprawdę to nie ma żadnej różnicy bo w układzie z zasobnikiem wolno stojącym woda ogrzewana jest także wówczas kiedy jej nie używamy. I tu i tu działa termostat a dodatkowo w piecu z zasobnikiem zwór podciśnieniowy, który uruchamia piec z chwilą otwarcia jakiegokolwiek punktu poboru ciepłej wody. Tego nie ma w układzie zasobnika wolno stojącego stąd opóźnienie w uruchamianiu pieca celem podgrzewania wody.

To jest jedyna różnica i to tylko latem. Zimą kiedy piec jedno funkcyjny ogrzewa nam dom to praca kotła nie jest w zasadzie nigdy pobudzana dla ogrzewania samej tylko wody. Po prostu taki zasobnik zimą działa jak bardzo duży odbiornik ciepła - czytać należy np. grzejnik. Można zastosować wówczas zawór elektromagnetyczny, który sterowany termostatem będzie ograniczał przepływ czynnika grzejnego w przypadku kiedy nie pobieramy wody przez dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...