Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość OtoKero
Buduje ktoś parterowy z NIEUŻYTKOWYM poddaszem?

Macie kominki wentylacyjne na tym dachu?

 

Mam 4 kominy w domu.

Dałem do wyceny dach pod kątem dachówki i wszystki "dodatków"

Przyglądam się a tam koleś wyszczególnik prócz dachówek wentylacyjnych również kominki. A kosztuje to aż 400 zł. Czy tak powinno być?

 

My mamy właśnie poddasze nieużytkowe.

Kminków wentylacyjnych na dachu jest 9 a to dlatego, że właśnie nie budowaliśmy tylu kominów ile przewidywał projekt. Zwyczajnie zastąpiłem je kominkami w kolorze dachówki i nie uważam, że są one w jakiś sposób szczególnie szpetne.

Za to oszczędności na kominach z pewnością pokrywają koszt takiego kominka - naszym wypadku 250PLN szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

......... zastąpiłem je kominkami w kolorze dachówki i nie uważam, że są one w jakiś sposób szczególnie szpetne.

........

 

ladny komin jest ozdoba domu z ktorej nam bylo ciezko zrezygnowac - wiec dlatego mamy 2 sliczne piaskowo-zolte kominy

 

kominki o kltorych piszecie faktycznie szpetne nie sa lecz z pewnoscia nie sa ozdoba :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W myśl przysłowia "jeden lubi ogórki, a drugi ogrodnika córki" - nie chcę dyskutować o gustach.

 

Twoja sytuacja Kero jest inna - bo masz kominki zamiast kominów. (też długo taką opcję rozważałem i do końca nie wiem czy dobrze zadecydowałem - bo kasy u mnie za dużo nie ma)

 

Ale podjąłem już decyzje o budowie kominów.

 

Pytanie - czy prócz 4-rech kominów do wentylacji mieszkalnego parteru - potrzebne są dachówki kominkowe do wentylowania nieużytkowego poddasza.

 

Będzie folia paroprzepuszczalna i dwa okna wyłazowe.

 

Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero
Do wentylowania samego poddasza przydałby się także choć jeden a dobrze jak dwa kominki lecz upierać bym się nie upierał zwłaszcza jeśli mamy (a powinniśmy mieć) choćby jeden wyłaz dachowy dla kominiarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie, jest jeszcze sens robić w tym roku fundamenty? Czy lepiej odpuścić sobie i wystartować wiosną?

 

Wg mnie niema sensu. Ale zakłądam taki scenarziusz: masz gołe pole na którym trzeba zmagazynować materiał, postawić jakąś budę na narzędzia. Więcej będzie pilnowania niż efektu zysku czasu jak te fundamenty teraz zrobisz.

Tak jak dla mnie, fundamenty to tydzień roboty. (kopiąc koparką i lejąc beton z gruchy) więc nie wiem czy jest sens kombinować na tydzień zysku. Zacznij na wiosnę koparka raz przyjedzie wykopie dziurę w ziemi, zrobią fundamenty i zakopie ta sama.

A jeszcze trzeba izolacje dobrze zrobić poziome i pionowe, chciałbym wierzyć że na takim mrozie jaki będzie niedługo ktoś zrobi to dokładnie. A uwierz można fuchę zrobić, zakopią i nie będziesz nic widział.

 

Co do kierownika budowy, idź do swojego starostwa i zapytaj tam gdzie się zgłasza rozpoczęcie budowy i po prostu zapytaj. Oni oczywiście nie mogą pracować i w urzędzie i na Twojej budowie ale ręczę że napewno kogoś polecą ze swoich znajomych. Czasami to pomaga coś potem w urzędzie załatwić (albo przynajmniej milej być obsłużonym) ale nie licz że będzie tanio. Tam się nieźle cenią ;-)))

 

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wentylowania samego poddasza przydałby się także choć jeden a dobrze jak dwa kominki lecz upierać bym się nie upierał zwłaszcza jeśli mamy (a powinniśmy mieć) choćby jeden wyłaz dachowy dla kominiarza.

 

A może wiesz jak to jest z odbiorem kominiarskim?

Mam dach czterospadowy i w projekcie nie ma żadnego wyłazu ani nawet stopni kominiarskich - czy taki komin może być odebrany?

 

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem. Pamiętam, że ktoś z forumowiczów miał podobne przejścia w Murowańcu. Na wiosnę chcę rozpocząć budowę domu w Przyłękach. Miałem zamiar wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Podczas adaptacji projektu architekt powiedział mi, że w planie zagospodarowania jest mowa o odprowadzaniu ścieków do zamkniętych zbiorników a to nie oznacza, że może być POŚ. Zwróciłem się do Urzędu Gminy w Białych Błotach o zezwolenie na budowę POŚ i dostałem odpowiedź, że negatywną. Nawet argument, że sąsiedzi przez płot mają POŚ nic nie zdziałał.

Czy wiecie czy sa jakieś szanse, żeby mimo wszystko wybudować POŚ. Uparłem się na takie rozwiązanie bo jest tańsze w utrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wiesz jak to jest z odbiorem kominiarskim?

Mam dach czterospadowy i w projekcie nie ma żadnego wyłazu ani nawet stopni kominiarskich - czy taki komin może być odebrany?

 

JesterS

 

To zależy też od stopnia nachylenia dachu.

Przy moim (dość płaskim bo 35) jakaś komunikacja między kominami (od kominka i od pieca gazowego) musiała być. Taniej wyszło mi wstawić drugie okno wyłazowe.

 

Przy większych nachyleniach będzie to tym bardziej konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem. Pamiętam, że ktoś z forumowiczów miał podobne przejścia w Murowańcu. Na wiosnę chcę rozpocząć budowę domu w Przyłękach. Miałem zamiar wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Podczas adaptacji projektu architekt powiedział mi, że w planie zagospodarowania jest mowa o odprowadzaniu ścieków do zamkniętych zbiorników a to nie oznacza, że może być POŚ. Zwróciłem się do Urzędu Gminy w Białych Błotach o zezwolenie na budowę POŚ i dostałem odpowiedź, że negatywną. Nawet argument, że sąsiedzi przez płot mają POŚ nic nie zdziałał.

Czy wiecie czy sa jakieś szanse, żeby mimo wszystko wybudować POŚ. Uparłem się na takie rozwiązanie bo jest tańsze w utrzymaniu.

 

Sprawa jest bardzo prosta (ja tak miałam i sąsiad Gacuś :D ) Olać pisemko z gminy i przy oddawaniu projektu do starostwa w sprawie pozwolenia na budowę dołączyć zgłoszenie na oczyszczalnie, najlepiej z projektem tejże oczyszczalni. Musi ona też być wrysowana na mapce razem z budynkiem i innymi rzeczami przez adaptatora. Mam nadzieję, że nie zamotałam za bardzo :D Jakby co to pytaj.

pozdrawiam kola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero
Do wentylowania samego poddasza przydałby się także choć jeden a dobrze jak dwa kominki lecz upierać bym się nie upierał zwłaszcza jeśli mamy (a powinniśmy mieć) choćby jeden wyłaz dachowy dla kominiarza.

 

A może wiesz jak to jest z odbiorem kominiarskim?

Mam dach czterospadowy i w projekcie nie ma żadnego wyłazu ani nawet stopni kominiarskich - czy taki komin może być odebrany?

 

JesterS

 

Nie znam aktów prawnych w tej materii ale dla mnie wykładnią jest ktoś taki kto takich odbiorów dokonuje.

Proponuję zadzwonić i postawić wszelkie możliwe pytania dotyczące kominów i wyłazów a z pewnością udzielą odpowiedzi.

Zwykle wszyscy twierdzą, że np komin musi wystawać ponad kalenicę dachu a to niekoniecznie jest prawda i takie szczegóły także uzyskacie u kominiarza.

Wysokość komina uzależniona jest nie tylko od kalenicy ale także od odległości tejże kalenicy w lini prostej (poziomej) do komina.

Jeśli ta linia przekracza długość 3mb to komin może być ok 0,5m poniżej kalenicy ale takie szczegóły lepiej uzyskać u źródła.

 

Kominiarz - nie podaję nazwiska bo nie wiem czy mi wolno.

602 253 038

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A starostwo może odrzucić taki wniosek o pozwolenie? Oni pytaja gminę czy to dzieje się niezależnie?

 

To nie jest wniosek o pozwolenie ale zgłoszenie, że będziesz robić oczyszczalnie. O pozwolenie ubiegasz się wtedy jak masz już np. szambo. Jeżeli dopiero się budujesz i nie masz nic to tylko to zgłaszasz. Możesz też dołączyć pismo od geologa o wysokości wód gruntowych (ja miałam) ale chyba nie jest to konieczność. Starostwo gminę o nic nie pyta tylko podpisuje papier i już. Zresztą gmina też nie ma prawa zabronić Ci budowy oczyszczalni (głowę daję, że w piśmie napisali, nie że nie możesz mieć oczyszczalni, ale że zgadzają się na szmbo) bo nie ma takiego przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jeszcze jednej działeczki w Murowańcu do 1000m w rozsądnej cenie (nie dla mnie) jakby ktoś coś słyszał to proszę o znak :wink:

 

witam

 

działki są na sprzedaż zaraz koło nas te środkowe mają po jakieś 900m2, ale cena niestety w Murowańcu dla mnie nie jest rozsądna, ale można gadać z właścicielami

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem..................................................

Czy wiecie czy sa jakieś szanse, żeby mimo wszystko wybudować POŚ. Uparłem się na takie rozwiązanie bo jest tańsze w utrzymaniu.

 

Witam . Tak jak pisała Kola mieliśmy podobny problem i sprzeciw z Urzędu Gminy tylko z małym wyjątkiem .W planie zagospodarowania był zapis aby ścieki odprowadzić do kanalizacji ( - której nie ma ) a gmina w piśmie napisała nam abyśmy ścieki odprowadzili do szczelnych bezodpływowych zbiorników :cry:

Pomimo sprzeciwu chcieliśmy mieć oczyszczalnię dlatego kazałem projektantowi wrysować oczyszczalnię na mapkę i wpisać do projektu . Z obawy przed negatywną odpowiedzią nie robiłem i nie dołączałem projektu oczyszczalni ani badań geologicznych i pomimo to nie wniesiono zastrzeżeń .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jeszcze jednej działeczki w Murowańcu do 1000m w rozsądnej cenie (nie dla mnie) jakby ktoś coś słyszał to proszę o znak :wink:

 

Fordońska Spółdzielnia ma jeszcze kilka działek na sprzedaż w cenie 70zł netto ( 85,40zł brutto) ale troszkę powyżej 1000 m2

 

http://www.fordonskasm.pl/dzialki.pdf

 

http://www.fordonskasm.pl/inwestycje.php

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduje ktoś parterowy z NIEUŻYTKOWYM poddaszem?

Macie kominki wentylacyjne na tym dachu?

 

Mam 4 kominy w domu.

Dałem do wyceny dach pod kątem dachówki i wszystki "dodatków"

Przyglądam się a tam koleś wyszczególnik prócz dachówek wentylacyjnych również kominki. A kosztuje to aż 400 zł. Czy tak powinno być?

 

My mamy dom parterowy z nieużytkowym poddaszem. mamy 6 kominków wentylacyjnych na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem. Pamiętam, że ktoś z forumowiczów miał podobne przejścia w Murowańcu. Na wiosnę chcę rozpocząć budowę domu w Przyłękach. Miałem zamiar wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Podczas adaptacji projektu architekt powiedział mi, że w planie zagospodarowania jest mowa o odprowadzaniu ścieków do zamkniętych zbiorników a to nie oznacza, że może być POŚ. Zwróciłem się do Urzędu Gminy w Białych Błotach o zezwolenie na budowę POŚ i dostałem odpowiedź, że negatywną. Nawet argument, że sąsiedzi przez płot mają POŚ nic nie zdziałał.

Czy wiecie czy sa jakieś szanse, żeby mimo wszystko wybudować POŚ. Uparłem się na takie rozwiązanie bo jest tańsze w utrzymaniu.

 

Identyczna sytuacja była u nas. Dostaliśmy negatywną odpowiedź. Mamy szambo. A to, ze sąsiedzi mają POŚ, to w 99,99 % to jest nielegalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saraha niestety duzo Ci nie pomoge bo jeszcze nie buduje zadnego domku :( Rzeczywiscie w Lawendzie jest kominek zewnetrzny ktory w jakims stopniu urozmaica elewacje i osoby ktore buduja ten domek raczej sa wierne projektowi.Ja osobiscie wolalabym go nie budowac ale czysto z finansowych pobudek(trzeba oblozyc klinkierem od dolu itd)Nie jestem przekonana ze bede go czesto uzytkowac-wole miec grilla ktorego przeniose w kazdy kat dzialki i ktory na pewno nie zakopci mi elewacji ani nie "uszkodzi"tarasu.Moze to bledne myslenie ale jestem troche leniwa i nawet kominek w domku bedzie odpalany od czasu do czasu dlatego na pewno nie bedzie z nawiewami :D

Zobaczylam jaki domek budujesz-bardzo mi sie tez podobal niestety bedzie jeszcze drozszy od Lawendy(przypuszczam po podanych pow. i kubaturze ) dlatego szukam czegos mniejszego a rownie ladnego :D Teraz wojna trwa pomiedzy Lawenda a Melodia i pewnie decydujaca rozgrywka bedzie w grudniu kiedy uda mi sie zobaczyc oba domki w realu i porozmawiac z inwestorami :D

Acha -w http://www.dobredomy.pl/ jest sporo projektow z kominkiem zewnetrznym-moze inwestorzy tamtych domkow np Prometeusza podadza jakies logiczne "za" i "przeciw" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie do kakuska i INEZ2007. Podoba Wam się Lawenda (mnie też), czy w związku z tym bierzecie pod uwagę budowę również zewnętrznego kominka tarasowego? Pytam, bo jest przewidziany w projekcie, a aj w swoim też taki mam i chciałabym go wybudować. Większość osób budujących "mój" projekt, rezygnuje z niego. Chciałabym poznać Wasze zdanie.

 

A może ktoś ma jakieś doświadczenia z takim kominkiem i jest "za" albo "przeciw"?

 

Kominek bardzo mi się podoba i jest praktyczny, więc chciałabym go zostawić,ale nie wiem jak będzie z rozprowadzeniem ciepła w domku, czy zewnętrzny komin nie bedzie jakąs przeszkodą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...