Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

 

racja

 

do konca obiektywny pewnie i nie jestem :wink:

 

zauważyłem :D

 

ale tylko w konkretnym temacie elektrycznym czy ogolnie głupio gadam?

 

:roll:

 

przeważnie mówisz dobrze ale czasem mam wrażenie że się troszeczkę przechwalasz się że budujesz tak tanio bo wujek to a ciocia tamto. ja buduję dom własnoręcznie i poza cieślą, posadzkami i podłączeniem kominka z płaszczem zrobiłem praktycznie wszystko sam.

ale po co tak dyskutować - bądźmy kumplami z forum i pomagajmy sobie wzajemnie bez licytowania się. pozdrawiam gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przeważnie mówisz dobrze ale czasem mam wrażenie że się troszeczkę przechwalasz się że budujesz tak tanio bo wujek to a ciocia tamto. ja buduję dom własnoręcznie i poza cieślą, posadzkami i podłączeniem kominka z płaszczem zrobiłem praktycznie wszystko sam.

ale po co tak dyskutować - bądźmy kumplami z forum i pomagajmy sobie wzajemnie bez licytowania się. pozdrawiam gorąco.

 

niestety az tak dobrze nie mam bo ani wujek ani ciocia :D

 

wlasnorecznie nie buduje gdyz nie znam sie na tym i nie mam na to czasu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było pytanie o instaację elektryczną, TV...

Gnazdka po kika w pokoju. Gdy nie ma szczegółowego planu rozmieszczenia mebli - około 0,5-1m od rogu pomieszczenia - uwaga na kaloryfery.

Moim zdaniem warto położyć sieć komputerową w domu (razem z antenową). Pozwoli to w przyszłości roprowadzić nie tylko informatykę (internet) ale i korzystać z jednej anteny satelitarnej i jednego tunera (oczywiście jednego abonamentu) i odbierania różnych programów TV w różnych miejscach - opis w dziale wnętrza.

Warto położyć też instalację alarmową. Oprócz czujników manipulatory w strefach - wejście, piętro, garaż. Połączenie skrętką komputerową miejsca, gdzie będzie centralka alarmowa z miejscem, gdzie będzie router sieci komputerowej pozwoli na darmowe powiadamianie, konfigurację, kontrolę i sterowanie domu - przez internet.

I jeszcze przewód od sterownika pokojowego do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my polozylismy sobie jeszcze w salonie okablowanie do glosnikow np. od kina domowego co by pozniej nie ciagnac zadnych kabli za listwami

 

o ile bedziemy mieli w salonie tv czy kino to tylko w jednym miejscu nam pasuje. od tego miejsca do 3 najdalszych glosnikow sa przewody 2x1,5 w scianach - metr okolo 2,5-3,00 zeta. mamy przewody sterujace z pomieszczen gdzie bedzie podlogowka do rozdzielacza. od czujnika pogodowego i pokojowego do kotla. sterowanie bramami i alarmem do centrali alarmowej i dalej gruby wielozylowy do powiadomienia na strych wraz z antenowym do gsm co by byl lepszy zasieg "w razie czego".

 

nad przewodami myslalem dosc dlugo, z pewnoscia o wielu sie przypomni juz po ukonczeniu domu lecz poszlo ich naprawde niemalo

 

oczywiscie jeszcze centralny odkurzacz z przewodem do kazdego gniazdka osobno wlacznie z szufelka w kuchni

 

w centralnym punkcie domu nadajnik bezprzewodowego internetu z doprowadzonym przewodem od okolic furtki (np. tp sa) i ze strychu (np. jakis radiowy) + oczywiscie zasilanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lidka i Janusz, piotrulex, partner, - dzieki bardzo. uwagi zapisałem i jak coś mi się jeszcze "wpadnie" to będę dopisywał. Tak sobie myślę, ze może w przyszłości jakąś pompę do wody zamontuję aby mieć za darmo podlewanie. Musiałbym to jeszcze kiedyś zobaczyć, bo nikt ze znajomych niema.

 

P.S.

Lidka i Janusz - "...to mniej więcej to co na zewnątrz, w środku już wymieniłaś." - toć ja facet jestem. Eligiusz mam na imię - stąd "eli"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, ze może w przyszłości jakąś pompę do wody zamontuję aby mieć za darmo podlewanie.

 

ta pompa to reczna bedzie?????

 

jesli nie to prad chyba nie jest za darmo

 

do tego dojdzie koszt zakupu takiej pompy, wykonania ujecia itd

 

to tak jak z solarami

 

niby ciepla woda za darmo

 

zadarmo oprocz kosztow zakupu (ktore zwracaja sie w przecietnym domu po 30-40 latach), koszcie pradu do pomp, ewentualnych napraw itd, itp

 

kolego eli, nie ma nic za darmo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei dysponuję namiarami na osobe wykonującą projekty oczyszczalni- niedrogo, fachowo i terminowo. Jakby ktoś potrzebował kontakt - wyślę na priva :)

Ja miałam w pozwoleniu na budowę szambo, chcę dokonać zmiany więc takowy projekt był niezbędny...

 

Pozdrowienia!

 

To my poprosimy o kontakt na priva :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto położyć sieć komputerową w domu (razem z antenową). Pozwoli to w przyszłości roprowadzić nie tylko informatykę (internet) ale i korzystać z jednej anteny satelitarnej i jednego tunera (oczywiście jednego abonamentu) i odbierania różnych programów TV w różnych miejscach.

 

mozesz jasniej, wlasnie zastanawiam sie jak podzielic obraz z jednej anteny na dwa telewizory z mozliwoscia ogladania roznych programow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasycznie

W każdym gniazdku można oglądać dowolny program TV naziemnej i we wszystkich ten sam TVSat (jest tam też poradnik budującego dom):

http://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_tv_naziemnej_i_satelitarnej_w_domu_jednorodzinnym_schemat02.htm

 

Modernistycznie (z wykorzystaniem sieci LAN, niestety bezprzewodowa jest w tym przypadku niewystarczająca)

Możliwość oglądania dowolnego programu TVSat i naziemnej jednocześnie we wszystkich gniazdach:

http://forum.muratordom.pl/moj-sposob-na-tani-nowoczesny-dom-audio-video,t115386.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Widzę, że instalacje elektryczne są na forum mocno przerabiane.

Mam zatem pytanie:

Czy do instalacji oświetleniowej wystarczy użyć przewodu o przekroju 2x1kwadrat

oraz tam gdzie tego wymagają przepisy nawet 3x1 lub też 5x1.

Przede wszystkim chodzi mi o przekrój przewodów obsługujących wyłączne oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

1,5 zamierzałem dać na gniazda (oczywiście te najzwyklejsze - większe obciążenia będą miały własne obwody o odpowiednio większych przekrojach.

Czy zatem 1,5 na gniazda nazwijmy je pokojowe to za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym 3x2,5mm2 na gniazda i 5x4mm2 do podłączenia kuchenki i garażu lub piwnicy (jeżeli zamierzasz tam majsterkować). Raczej ze względów mechanicznych i wymaganej impedancji zwarciowej.

Oszczędność na położeniu 1mm2 na oświetlenie i 1,5mm2 na gniazda niewielka a będziesz spał spokojnie (szczególnie jeżeli w przyszłości dokupisz elektryczne conieco).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...