Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Widzę, że instalacje elektryczne są na forum mocno przerabiane.

Mam zatem pytanie:

Czy do instalacji oświetleniowej wystarczy użyć przewodu o przekroju 2x1kwadrat

oraz tam gdzie tego wymagają przepisy nawet 3x1 lub też 5x1.

Przede wszystkim chodzi mi o przekrój przewodów obsługujących wyłączne oświetlenie.

 

sprawdź w projekcie, ale to 1,5 kwadrat to dla oświetlenia to raczej minimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dałbym 3x2,5mm2 na gniazda i 5x4mm2 do podłączenia kuchenki i garażu lub piwnicy (jeżeli zamierzasz tam majsterkować). Raczej ze względów mechanicznych i wymaganej impedancji zwarciowej.

Oszczędność na położeniu 1mm2 na oświetlenie i 1,5mm2 na gniazda niewielka a będziesz spał spokojnie (szczególnie jeżeli w przyszłości dokupisz elektryczne conieco).

 

racja i to święta racja, ale co do kuchenki... 5x4mm2 to nie wiem, ale na krótkich odległościach myślę, że wystaczy 3x2,5mm2 no chyba ze kuchenka na siłę to co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

To może zapytam inaczej.

Kto z zamieszkujących już swój nowy dom ma wykonany odbiór techniczny budynku przez odpowiednie urzędowe organy.

Pytam o po to bo to co tu czytam to także słyszę w realu ale niezupełnie rozwiewa to moje wątpliwości w kwestii tych przekroi.

Co do ilości żył jakie należy stosować to także wiem i pewnie co nie jedna osoba zdziwi się kiedy powiem, że do zwykłego żyrandola jaki ma być zapalany dwuklawiszowo należy użyć pięciu żył a nie jak to bywało onegdaj trzech.

To samo w przypadku urządzeń siłowych także pięć żył a nie jak kiedyś cztery.

Trochę od strony teorii to wiem i potrafię wykonać instalację, gorzej w kwestii podłączenia tego wszystkiego w RG dlatego pozostawię to specowi.

 

Pytam zatem o sam odbiór jak to wygląda w praktyce, na ile szczegółowo i czy w ogóle takimi sprawami się interesują.

Wracając do przekrojów "światłowych" to nadal mój dylemat pozostaje otwarty. Wprawdzie odpowiedź już padła ale i tak muszę podjąć decyzję sam.

Czy ktoś ma wykonane oświetlenie na jedynce? Jeśli nie to ja też położę półtorówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zapytam inaczej.

Kto z zamieszkujących już swój nowy dom ma wykonany odbiór techniczny budynku przez odpowiednie urzędowe organy.

Pytam o po to bo to co tu czytam to także słyszę w realu ale niezupełnie rozwiewa to moje wątpliwości w kwestii tych przekroi.

Co do ilości żył jakie należy stosować to także wiem i pewnie co nie jedna osoba zdziwi się kiedy powiem, że do zwykłego żyrandola jaki ma być zapalany dwuklawiszowo należy użyć pięciu żył a nie jak to bywało onegdaj trzech.

To samo w przypadku urządzeń siłowych także pięć żył a nie jak kiedyś cztery.

Trochę od strony teorii to wiem i potrafię wykonać instalację, gorzej w kwestii podłączenia tego wszystkiego w RG dlatego pozostawię to specowi.

 

Pytam zatem o sam odbiór jak to wygląda w praktyce, na ile szczegółowo i czy w ogóle takimi sprawami się interesują.

Wracając do przekrojów "światłowych" to nadal mój dylemat pozostaje otwarty. Wprawdzie odpowiedź już padła ale i tak muszę podjąć decyzję sam.

Czy ktoś ma wykonane oświetlenie na jedynce? Jeśli nie to ja też położę półtorówkę.

 

odbiór i pomiary w sierpniu i tak jak pisałem, 3x2,5mm2 na gniazdka, tam gdzie jakies urządzenia typu pralka, lodówka, kuchenka osobne gniazka, nawet kominek na osobnym gniazdku, punkty świetlne na 1,5mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak dalej twierdzę, że do żyrandola z dwoma sekcjami wystarczą cztery żyły (2xfaza, neutralny, uziemienie). Ja założyłem w niektórych miejscach (czy to oświetlenie, czy gniazdka) nawet 0,75mm2 ale tylko tam, gdzie zapomniałem i musiałem dodawać przewody a była cienka warstwa tynku i nie chciałem ryć w betonie. Generalnie jednak większe przekroje.

Nikt nie będzie podczas odbioru oglądał twojej instalacji, a szczególnie przekrojów przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lidka i Janusz, piotrulex, partner, - dzieki bardzo. uwagi zapisałem i jak coś mi się jeszcze "wpadnie" to będę dopisywał. Tak sobie myślę, ze może w przyszłości jakąś pompę do wody zamontuję aby mieć za darmo podlewanie. Musiałbym to jeszcze kiedyś zobaczyć, bo nikt ze znajomych niema.

 

P.S.

Lidka i Janusz - "...to mniej więcej to co na zewnątrz, w środku już wymieniłaś." - toć ja facet jestem. Eligiusz mam na imię - stąd "eli"

 

Pozdrawiam

 

Sorki, tak jakoś mi skojarzyło.

A wracając do instalacji, to panowie elektrycy, któregoś dnia mi powiedzieli, a bym się wiecej nie pokazywała bo wymyślam. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zapytam inaczej.

 

Co do ilości żył jakie należy stosować to także wiem i pewnie co nie jedna osoba zdziwi się kiedy powiem, że do zwykłego żyrandola jaki ma być zapalany dwuklawiszowo należy użyć pięciu żył a nie jak to bywało onegdaj trzech.

To samo w przypadku urządzeń siłowych także pięć żył a nie jak kiedyś cztery.

Trochę od strony teorii to wiem i potrafię wykonać instalację, gorzej w kwestii podłączenia tego wszystkiego w RG dlatego pozostawię to specowi.

 

 

Czy ktoś ma wykonane oświetlenie na jedynce? Jeśli nie to ja też położę półtorówkę.

 

jeżeli twierdzisz że na żyrandol z podziałem należy położyć 5 żył to się faktycznie zdziwię bo wystarczą 4 . o teorii może wiesz ale lepiej nie rób sam instalacji.

co do przekrojów to przewód 1 wystarczy na oświetlenie jeżeli zrobisz powiedzmy każdy pokój na osobnym obwodzie ale z drógiej strony to jeżeli się nie mylę ten przewód jest droższy od 1,5 gdyż jest mniej popularny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam pytanie: czy ktos z Was miał do czynienia z firma ogólnobudowlana "Piątek" z Osielska?

Wykonuja roboty ogolnobudowlane, w tym dachy

bede wdzięczna za info

pozdrawiam

E.

 

Ja miałem z nimi kontakt

Widziałem robotę wykonaną przez ekipy tego Pana (Pan Piątkowski - nie tylko szef ale również pracuje na budowie)

Bardzo solidny i fachowy facet

Ma jedną wadę - CENA

 

Ja w 2006 roku w sierpniu pytałem ile chciałby za wykonanie mojego domu. Za stan surowy (czyli wykopy, fundament, ściany fundamentowe, ściany nośne plus stropy) piszę żeby nie było nieporozumien chciał 100 000 zł (sto tysięcy złotych polskich + VAT)

Mówimy tu o ROBOCIŹNIE

Dobrze że siedziałem - bo aż spytałem czy to z materiałem

 

Super dobrze robi ale mnie nie było stać na jego uslugi. Widziem jak robi i jest naprawdę OK

Dodam tylko że to było przed boomem na budownictwo, nie mam pojęcia jakie pieniądze teraz chchiałby zarobić. Z tego co sie orientowałem to wykonywał około 11-13 domków w roku

 

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero
To może zapytam inaczej.

 

Co do ilości żył jakie należy stosować to także wiem i pewnie co nie jedna osoba zdziwi się kiedy powiem, że do zwykłego żyrandola jaki ma być zapalany dwuklawiszowo należy użyć pięciu żył a nie jak to bywało onegdaj trzech.

To samo w przypadku urządzeń siłowych także pięć żył a nie jak kiedyś cztery.

Trochę od strony teorii to wiem i potrafię wykonać instalację, gorzej w kwestii podłączenia tego wszystkiego w RG dlatego pozostawię to specowi.

 

 

Czy ktoś ma wykonane oświetlenie na jedynce? Jeśli nie to ja też położę półtorówkę.

 

jeżeli twierdzisz że na żyrandol z podziałem należy położyć 5 żył to się faktycznie zdziwię bo wystarczą 4 . o teorii może wiesz ale lepiej nie rób sam instalacji.

co do przekrojów to przewód 1 wystarczy na oświetlenie jeżeli zrobisz powiedzmy każdy pokój na osobnym obwodzie ale z drógiej strony to jeżeli się nie mylę ten przewód jest droższy od 1,5 gdyż jest mniej popularny

 

No dobrze, co do żyrandola to rzeczywiście o jeden przewód przesadziłem ale jeśli po tym sądzisz, że jestem za"malutki" na wykonanie instalacji i to bez jej późniejszego poprawiania to sory ale masz o sobie chyba nieco wygórowane zdanie lub o innych a co najmniej o mnie z założenia marne.

Nie zamierzam pomniejszać Twoich kwalifikacji w tej branży zwłaszcza popartych tutaj na forum dobrymi recenzjami ale nie wydaje mi się byś miał powód do takiego zdania co do moich umiejętności.

Jeśli jednak masz przez to czuć się pewniej to bardzo proszę.

Zapewniam Cię że wykonam tę instalację i to w zgodzie z wszelkimi prawidłami, między innymi dlatego pytam a nie zgrywam wszechwiedzącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam wszystkich po dłuższej nieobecności ...

 

Witam też sąsiada :D z Kukułczej 8)

....

 

 

No witam rowniez sasiada, mama dzialke po stronie ulicy gdzie jeszcze nikt sie nie buduje, nie wiedziec czemu. A moze cos tam ruszylo, 5 miesiecy mnie tam nie bylo w sumie ;)

Jak bylo u Ciebie z kwestia wody, dlugo czekales na podlaczenie? Moze masz jakies przydatne rady dla mnie jesli chodzi o wode? Pozdrawiam

 

wyslalem na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... do zwykłego żyrandola jaki ma być zapalany dwuklawiszowo należy użyć pięciu żył a nie jak to bywało onegdaj trzech.

......... .

 

....... jeżeli twierdzisz że na żyrandol z podziałem należy położyć 5 żył to się faktycznie zdziwię bo wystarczą 4 ............

 

hmmmm

 

cos tu chyba nie tak gdyz w praktyce tak naprawde do zyrandola z podzialem na 2 strefy wystarcza 3 zyly. najlepiej takie nawet delikatne sprawy warto robic na poltorowce gdyz ze wzgledu na swoja popularnosc ma dobra cena

 

moze napisze inaczej - ja mam na 3 zylach i dziala :D - nie ma co prawda rezerwy lecz o tym chyba nie rozmawiamy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka! Dziękuję wszystkim znajomym z forum za to, że jeszcze pamiętacie o mnie :D Lidka i Janusz faktycznie my też mieliśmy już dość dojeżdżania na "budowę", robienia coś prze 2 godziny i wracać do miasta bo malutkie dziecko musi iść spać. Nerwowo byśmy się wykończyli.

4 dni temu podłączono nam internet drogą radiową, mamy go testować przez miesiąc. Na razie hula :D

 

Na elektryce się nie znam, wiedziałam tylko mniej więcej co chcę, żeby było zrobione, w szczegóły nie wchodziłam :wink:

 

Dzisiaj zamontowali nam drzwi wewnętrzne. Super to już wygląda, no i daje jeszcze więcej ciepła w domu.

 

Palimy w kominku z PW, szyba brudzi się strasznie :x

 

Tak poza tym to pytanie do Pań: gdzie można dostać dobre i niedrogie karnisze (ale nie drewniane), ładne i niedrogie firanki.

 

Interesuje mnie jeszcze:

- szafy wnękowe (duża bo 2,91 szeroka na 2,80 wysoka)

- wyposażenie łazienek

- tapicerka (taka np. długa na 2,50 :p ), stół, krzesła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

po pierwsze gratulacje dla "już mieszkających" :wink:

pozazdrościć tylko....

my przymierzamy sie do kupienia balustrad na 2 balkony, macie może coś godnego polecenia?

Myślałam o kutych, raczej "oszczędnych w formie" :wink:

znacie może jakieś godne uwagi firmy z okolicy?

dzięki z góry

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos tu chyba nie tak gdyz w praktyce tak naprawde do zyrandola z podzialem na 2 strefy wystarcza 3 zyly. ... moze napisze inaczej - ja mam na 3 zylach i dziala :D - nie ma co prawda rezerwy lecz o tym chyba nie rozmawiamy :wink:

Tu nie ma co się śmiać. Będzie działać i na przewodzie telefonicznym (do czasu).

Czwarty przewód to wymagane uziemiene (żółtozielony). W instalacjach z wyłącznikami różnicowo-prądowymi jest wymagany. Podłącza się go do metalowej obudowy urządzeń elektrycznych - w tym wypadku opraw oświetleniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...