Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

WITAM

czy zna ktoś kogoś kto robi projekty przyłącza wodno kanalizacyjnego i załatwia papierkowe z tym sprawy, , budowa Osowa Góra''

RURA kanalizacyjna jest pociągnięta do granicy moiej działki.

Pozdrawiam Dariusz

 

Ja opiszę swoją sutuację, może coś Ci pomogę w sprawie kanalizacji. Wodę miałem juz pociągnięta na działkę i tylko przepisałem umowę z poprzediego właściciela na siebie. Czyli studzienkę wodociągową już miałem - poza studzienką ich nie interesuje co sobie zrobię

U mnie też rura była pociągnięta do granic działki z kanalizacją

Zakładam że masz warunki techniczne - jeśli nie - idziesz do wodociągów i prosisz o nie. Tam jest wszystko napisane jak masz podłączyć, jaką studzienkę masz wybudować i jak daleko od płotu. U mnie było napisane że np 05,1 m od granicy działki (ale na działce) mam wybudować studzienkę kanalizacyjną i podane kilka wymiarów tej studzienki. Ja wybrałem najmniejszą jaka była tam napisana czyli coś około 340 mm (nie pamiętam ile dokładnie). Z tego co pamiętam to kilka dokumentów trzeba było przedłożyć np prawo własności do działki, itp

Jak masz te warunki to kopiesz i robisz całą instalację

Potem idziesz do wodociągów - składasz pismo o odbiór tego co zrobiłeś ale przed zakopaniem. Tam miły Pan mówi że przyjedzie obejrzeć jak wyszło. Ja miałem od razu aparat w telefonie i pokazałem mu zdjęcia. Powiedział OK że mogę zakopać.

Teraz na koniec musze dostarczyć jeszcze mapę geodezyjną z naniesioną juz kanalizacją - od tej pory będą Cię kasować za kanalizację

 

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

(ciach.....)

- szafy wnękowe (duża bo 2,91 szeroka na 2,80 wysoka)

 

Jak juz tak wszystko sami robimy to może i szafę typu "komador" zrobicie sami?

Jest sklep gdzie sprzedają te wszystkie mechanizmy. Wystarczy zrobić półki i zamontować deskę/lustro zamiast drzwi

Sklep jest na przedłużeniu ulicy kijowskiej przez ulicę Skłodowskiej. Zaraz na tyłach UPC. Albo nawet widziałem w castoramie - tam gdzie są regały i plastiki/kuchnie wystawione

 

Ja zamierzam tak zrobić. To jest tak proste że zwykła "złota rączka" poradzi sobie bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka! Dziękuję wszystkim znajomym z forum za to, że jeszcze pamiętacie o mnie :D Lidka i Janusz faktycznie my też mieliśmy już dość dojeżdżania na "budowę", robienia coś prze 2 godziny i wracać do miasta bo malutkie dziecko musi iść spać. Nerwowo byśmy się wykończyli.

4 dni temu podłączono nam internet drogą radiową, mamy go testować przez miesiąc. Na razie hula :D

 

Na elektryce się nie znam, wiedziałam tylko mniej więcej co chcę, żeby było zrobione, w szczegóły nie wchodziłam :wink:

 

Dzisiaj zamontowali nam drzwi wewnętrzne. Super to już wygląda, no i daje jeszcze więcej ciepła w domu.

 

Palimy w kominku z PW, szyba brudzi się strasznie :x

 

Tak poza tym to pytanie do Pań: gdzie można dostać dobre i niedrogie karnisze (ale nie drewniane), ładne i niedrogie firanki.

 

Interesuje mnie jeszcze:

- szafy wnękowe (duża bo 2,91 szeroka na 2,80 wysoka)

- wyposażenie łazienek

- tapicerka (taka np. długa na 2,50 :p ), stół, krzesła

 

Aga, karnisze kupiłam na allegro, w piatek własnie doszły, tutaj także zakupiłam większość oświetlenia. Myślę, że znajdziesz coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga jeśli chodzi o firany to warto odwiedzić sklep w Fordonie na ul. Magazynowej 11. Trochę to daleko, ale często mają atrakcyjne ceny. Posiadają również w ofercie karnisze itp.

 

Edi - balustrady robiła znajomym f-ma a z Bydgoszczy tel 602256433. Pokazali projekt domu i wg tego f-ma wykonała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam pytanie: czy ktos z Was miał do czynienia z firma ogólnobudowlana "Piątek" z Osielska?

Wykonuja roboty ogolnobudowlane, w tym dachy

bede wdzięczna za info

pozdrawiam

E.

 

Bardzo jestem ciekawy ile teraz facet chce za budowę

 

JesterS

Jesters, dzięki za odzew, niestety nie powiem Ci ile by chciał, bo w końcu nie dogadaliśmy się, nasz dekarz jednak zaczął sam kłaść tą dachówkę, UFFF, na szczęscie :wink:

więc nie trzeba było nikogo szukać.

pozdrawiam

E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga jeśli chodzi o firany to warto odwiedzić sklep w Fordonie na ul. Magazynowej 11. Trochę to daleko, ale często mają atrakcyjne ceny. Posiadają również w ofercie karnisze itp.

 

Edi - balustrady robiła znajomym f-ma a z Bydgoszczy tel 602256433. Pokazali projekt domu i wg tego f-ma wykonała.

dzięki wielkie

:wink:

sprawdzę temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Paniom :p za odzew.

 

ja mam szafy z firmy na Kolbego - Osowa Gora, duzy salon jadac od miasta po prawo. Mam je 5 lat i jestem zadowolona. Szafy sa sliczne - o wiele tansze niz Indeco

Wiesz, że ja w mieszkaniu (które już zajmują inni ludzie :roll: ) miałam zrobiony cały przedpokój przez tę firmę. Robili u mich Rodziców, a potem u nas. Nie powiem, wszystkim się te zabudowy podobały. Bo były inne: tzn. zielone z rattanem i lustrami.

Może teraz też do nich "uderzę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos tu chyba nie tak gdyz w praktyce tak naprawde do zyrandola z podzialem na 2 strefy wystarcza 3 zyly. ... moze napisze inaczej - ja mam na 3 zylach i dziala :D - nie ma co prawda rezerwy lecz o tym chyba nie rozmawiamy :wink:

Tu nie ma co się śmiać. Będzie działać i na przewodzie telefonicznym (do czasu).

Czwarty przewód to wymagane uziemiene (żółtozielony). W instalacjach z wyłącznikami różnicowo-prądowymi jest wymagany. Podłącza się go do metalowej obudowy urządzeń elektrycznych - w tym wypadku opraw oświetleniowych.

 

nikt tu przeciez z nikogo sie nie smieje

 

pytanie. czy wymagana jest roznocowka na zyrandole? jesli nie to czwarty przewod zbedny. jesli tak to potrzebny. wiec prosze o odpowiedz. wymagana na zyrandole czy nie?

 

ja nie wiem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Paniom :p za odzew.

 

ja mam szafy z firmy na Kolbego - Osowa Gora, duzy salon jadac od miasta po prawo. Mam je 5 lat i jestem zadowolona. Szafy sa sliczne - o wiele tansze niz Indeco

Wiesz, że ja w mieszkaniu (które już zajmują inni ludzie :roll: ) miałam zrobiony cały przedpokój przez tę firmę. Robili u mich Rodziców, a potem u nas. Nie powiem, wszystkim się te zabudowy podobały. Bo były inne: tzn. zielone z rattanem i lustrami.

Może teraz też do nich "uderzę".

 

maja faktycznie duzy wybor materialow - u nas sa lustra i szklo - mam dwie szafy - w przedpokoju i druga w naszym pokoju zamiast tradycyjnej mebloscianki bo nie jestem fanem mebloscianek. W jednej czesci szafy maz ma "pracownie" komputerowa, druga czesc jest doszczetnie zapchana "innymi" rzeczami - wszystko zamykam i sie nie kurzy :D Zrobili nam wg naszego projektu - tak jak chcielismy. trzecia mala szafke mam w lazience - fronty z mlecznego szkla

naprawde polecam szafy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt tu przeciez z nikogo sie nie smieje

 

Miałem na myśli ten fragment wypowiedzi:

ja mam na 3 zylach i dziala :D :
dla mnie ta gęba to uśmiech.

 

pytanie. czy wymagana jest roznocowka na zyrandole? jesli nie to czwarty przewod zbedny. jesli tak to potrzebny. wiec prosze o odpowiedz. wymagana na zyrandole czy nie?

ja nie wiem :wink:

Powinno to być określone w projekcie instalacji elektrycznej. Współcześnie, w nowych budynkach (instalacjach) zabezpiecza się tak całą sieć, włacznie z oświetleniową, czyli żyrandolami. Co prawda nie wszystkie oprawy mają wyprowadzony zacisk uziemniający, ale to kwestia naszego bezpieczeństwa. Należy wybierać takie, które mają lub dołączyć przewód wkrętem mocującym do metalowej obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Większość obudów żyrandoli jakie widziałem posiada zacisk uziemiający.

Po za tym czwarty przewód należy położyć choćby przyszłościowo, dzisiaj może on być zbędny a za lat kilka czy kilkanaście kiedy kupimy inny sprzęt może być potrzebny. Projekty przewidują przewody cztero żyłowe. Inna rzecz jak widzę to to, że spora grupa inwestorów lekceważy to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

został mi po dzisiejszej wizycie instalatorów zawór ciśnieniowy 6 barów. Musieli wymienić bo w naszej sieci jest jakieś super wysokie ciśnienie.

Chętnie sprzedam za niewielkie pieniążki. Chętnie też sprzedam licznik do zimnej wody który też jakoś nam został a koluś może się przydać jako podlicznik przy wodzie budowlanej pożycznej od sąsiada. Tak jakos to wymyśliłem na szybko.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Z tego co piszesz mam wrażenie, że coś nie do końca właściwie Ci to zrobili no chyba, że nieprecyzyjnie przedstawiasz tę sprawę.

Coraz częściej zdarza się tak, że ciśnienie w sieci wodociągowej jest zdecydowanie wyższe niż to przewiduje Polska Norma. Z mojej wiedzy wynika iż znacznie podwyższone ciśnienie ma gmina Sicienko gdzie nocą ciśnienie sięga nawet 1MPa czyli ok 10atm. Jednak i sama Bydgoszcz także ma za wysokie ciśnienie.

Niestety wszelkie urządzenie podłączane do sieci gwarantują prawidłową pracę przy ciśnieniu 0,6MPa dlatego nie należy montować na instalacji zaworu bezpieczeństwa reagującego dopiero przy podwyższonym ciśnieniu lecz należy zamontować reduktor ciśnienia a zawór bezpieczeństwa powinien być dopasowany do każdego urządzenia zgodnie z PN lub zaleceniem producenta określonego wyrobu.

 

Ja zrozumiałem z Twojej wypowiedzi iż Tobie zamontowano zawór bezpieczeństwa działający przy wyższym niż 0,6Mpa ciśnieniu - jeśli tak to ryzykujesz utratę gwarancji w razie jakichkolwiek problemów z urządzeniami typu kotły bojlery czy przepływowe ogrzewacze lub jeszcze inne.

 

Jeśli jednak źle zrozumiałem to myślę, że moja wypowiedź nikomu nie zaszkodzi a czasem przydać się może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz mam wrażenie, że coś nie do końca właściwie Ci to zrobili no chyba, że nieprecyzyjnie przedstawiasz tę sprawę.

Coraz częściej zdarza się tak, że ciśnienie w sieci wodociągowej jest zdecydowanie wyższe niż to przewiduje Polska Norma. Z mojej wiedzy wynika iż znacznie podwyższone ciśnienie ma gmina Sicienko gdzie nocą ciśnienie sięga nawet 1MPa czyli ok 10atm. Jednak i sama Bydgoszcz także ma za wysokie ciśnienie.

Niestety wszelkie urządzenie podłączane do sieci gwarantują prawidłową pracę przy ciśnieniu 0,6MPa dlatego nie należy montować na instalacji zaworu bezpieczeństwa reagującego dopiero przy podwyższonym ciśnieniu lecz należy zamontować reduktor ciśnienia a zawór bezpieczeństwa powinien być dopasowany do każdego urządzenia zgodnie z PN lub zaleceniem producenta określonego wyrobu.

 

Ja zrozumiałem z Twojej wypowiedzi iż Tobie zamontowano zawór bezpieczeństwa działający przy wyższym niż 0,6Mpa ciśnieniu - jeśli tak to ryzykujesz utratę gwarancji w razie jakichkolwiek problemów z urządzeniami typu kotły bojlery czy przepływowe ogrzewacze lub jeszcze inne.

 

Jeśli jednak źle zrozumiałem to myślę, że moja wypowiedź nikomu nie zaszkodzi a czasem przydać się może.

 

Ciekawe jest to co piszesz. Czyli moi instalatorzy idą na łatwiznę wymieniając sam zawór. Mam kocioł Wiessmana i teraz sobie zadzwonieę do serwisanta i do galmetu bo taki mam zasobnik i podpytam o warunki eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Nie musisz nigdzie dzwonić, zaglądnij do warunków montażowych oraz gwarancji.

Oczywiście jeśli zadzwonisz to też się dowiesz.

 

Skąd się bierze tak wysokie ciśnienie w sieci?

To bardzo proste - przybywa odbiorców wody a każda instalacja o konkretnym przekroju posiada swoją ściśle ograniczoną wydajność przy stałym ciśnieniu wody jakie jest utrzymywane. Zatem jeśli przybywa odbiorców to wzrasta zapotrzebowanie na wodę a co dalej za tym iść powinno to powinno się budować nowe większe sieci dostarczające wodę. Czy ktoś widział w naszym rejonie budowę nowych sieci wodociągowych? Ja nie. Proszę nie mylić nowych sieci budowanych do nowych osiedli bo te sieci to właśnie obniżają ciśnienie w magistralach podających wodę z ujęć wody. Ale aby odbiorca nie miał za mało wody podnosi się ciśnienie ot i wszystko. A że to jest niezgodne z PN i zresztą normami jakie same wodociągi podają to tylko POLSKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero
Z tego co piszesz mam wrażenie, że coś nie do końca właściwie Ci to zrobili no chyba, że nieprecyzyjnie przedstawiasz tę sprawę.

Coraz częściej zdarza się tak, że ciśnienie w sieci wodociągowej jest zdecydowanie wyższe niż to przewiduje Polska Norma. Z mojej wiedzy wynika iż znacznie podwyższone ciśnienie ma gmina Sicienko gdzie nocą ciśnienie sięga nawet 1MPa czyli ok 10atm. Jednak i sama Bydgoszcz także ma za wysokie ciśnienie.

Niestety wszelkie urządzenie podłączane do sieci gwarantują prawidłową pracę przy ciśnieniu 0,6MPa dlatego nie należy montować na instalacji zaworu bezpieczeństwa reagującego dopiero przy podwyższonym ciśnieniu lecz należy zamontować reduktor ciśnienia a zawór bezpieczeństwa powinien być dopasowany do każdego urządzenia zgodnie z PN lub zaleceniem producenta określonego wyrobu.

 

Ja zrozumiałem z Twojej wypowiedzi iż Tobie zamontowano zawór bezpieczeństwa działający przy wyższym niż 0,6Mpa ciśnieniu - jeśli tak to ryzykujesz utratę gwarancji w razie jakichkolwiek problemów z urządzeniami typu kotły bojlery czy przepływowe ogrzewacze lub jeszcze inne.

 

Jeśli jednak źle zrozumiałem to myślę, że moja wypowiedź nikomu nie zaszkodzi a czasem przydać się może.

 

Ciekawe jest to co piszesz. Czyli moi instalatorzy idą na łatwiznę wymieniając sam zawór. Mam kocioł Wiessmana i teraz sobie zadzwonieę do serwisanta i do galmetu bo taki mam zasobnik i podpytam o warunki eksploatacji.

 

Jeśli idzie o sam kocioł to nie ma tu większego strachu ponieważ sam kocioł ma wbudowany własny zawór bezpieczeństwa dla c.o. i tam nie występuje ciśnienie sieciowe bo napuszczasz wody w układ c.o. zgodnie ze wskazaniem manometru. Jednak to wcale nie przeszkodzi serwisantom kotła "przyczepić " się do ciśnienia wody.

Z pewnością "nadciśnienie" dotyka bezpośrednio urządzeń obsługujących użytkową wodę ciepłą jak i zimną (pękające wężyki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt tu przeciez z nikogo sie nie smieje

 

Miałem na myśli ten fragment wypowiedzi:

ja mam na 3 zylach i dziala :D :
dla mnie ta gęba to uśmiech.

 

pytanie. czy wymagana jest roznocowka na zyrandole? jesli nie to czwarty przewod zbedny. jesli tak to potrzebny. wiec prosze o odpowiedz. wymagana na zyrandole czy nie?

ja nie wiem :wink:

Powinno to być określone w projekcie instalacji elektrycznej. Współcześnie, w nowych budynkach (instalacjach) zabezpiecza się tak całą sieć, włacznie z oświetleniową, czyli żyrandolami. Co prawda nie wszystkie oprawy mają wyprowadzony zacisk uziemniający, ale to kwestia naszego bezpieczeństwa. Należy wybierać takie, które mają lub dołączyć przewód wkrętem mocującym do metalowej obudowy.

 

to czszesliwa geba ktora mowi ze u mnie dziala :D

 

cieszyc sie a smiac z czegos/kogos to dla mnie roznica

 

Twoj cytat:

"Współcześnie, w nowych budynkach (instalacjach) zabezpiecza się tak całą sieć"

 

mam nadzieje ze alarmu nie podepniesz pod roznicowke bo jak piszesz cala siec to ja to rozumiem jako cala siec - obys tylko nie przedobrzyl :wink:

 

niektore elementy instalacji w kuchni czy lazience beda oczywiscie pod roznicowke podpiete lecz wiekszosc nie - uwazam ze nie ma takiej potrzeby

 

zapasowy przewod do zyrandola o poborze mocy w maksie z 200W to rowniez moim zdaniem zbedne - nie przypuszczam aby cokolwiek niedobrego moglo sie stac z tym przewodem

 

zreszta pogadamy za iles tam lat :D

 

PS. dzis mi pewnei przywiezli wate na ocieplenie dachu i stelaze do sufitu z regipsu, odebrali tez kilkaset kolo cementu co zostal po zrobieniu posadzek maszynowych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...