Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Miałem na myśli instalację zasilającą w energię elektryczną.

Do różnicówek nie podłączam także instalacji antenowej, kanalizacyjnej, DGP itd.

Nie chodzi tu o przewód rezerwowy tylko ochronny (uziemienie). Twoja odpowiedź świadczy o złośliwości albo o niezrozumieniu tematu.

 

swiadczy zdecydowanie o niezrozumiemniu tematu - nie jestem elektrykiem tylko ... :wink:

 

alarm jest zasilany pradem lecz z tego co wyczytalem w dokumentach nie podlacza sie go pod roznicowke, do instalacji antenowej mam podciagniete gniazdko na strych gdzie bedzie jakis wzmacniacz czy rozdzielacz, do kanalizayjnej u mnie rowniez prad zbedny choc kolega ma taka mala przepompownie gdyz kibelek w piwnicy jest ponizej poziomu kanalizy :wink: , co to jest DGP to nawet nie bede probowal zgadnac :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli instalację zasilającą w energię elektryczną.

Do różnicówek nie podłączam także instalacji antenowej, kanalizacyjnej, DGP itd.

Nie chodzi tu o przewód rezerwowy tylko ochronny (uziemienie). Twoja odpowiedź świadczy o złośliwości albo o niezrozumieniu tematu.

 

swiadczy zdecydowanie o niezrozumiemniu tematu - nie jestem elektrykiem tylko ... :wink:

 

alarm jest zasilany pradem lecz z tego co wyczytalem w dokumentach nie podlacza sie go pod roznicowke, do instalacji antenowej mam podciagniete gniazdko na strych gdzie bedzie jakis wzmacniacz czy rozdzielacz, do kanalizayjnej u mnie rowniez prad zbedny choc kolega ma taka mala przepompownie gdyz kibelek w piwnicy jest ponizej poziomu kanalizy :wink: , co to jest DGP to nawet nie bede probowal zgadnac :o

 

Możecie skońćzyć tę jałową dyskusję?

Bo nikt nie pisze tylko Wy, a reszta jest pewnie już tak znudzona że aż sięńie chce pisać na tym forum

Albo przejdzcie na priv albo sobie odpuście wymądrzanie ;-)

 

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możecie skońćzyć tę jałową dyskusję?

Bo nikt nie pisze tylko Wy, a reszta jest pewnie już tak znudzona że aż sięńie chce pisać na tym forum

Albo przejdzcie na priv albo sobie odpuście wymądrzanie ;-)

 

JesterS

 

nie wydaje mi sie aby byla jalowa

 

na tym forum sporo sie dowiedzialem i mam nadzieje ze wiele sie jeszcze dowiem

 

zlosliwoscia swoich wypowiedzi bym nie nazwal a bardziej dociekliwoscia

 

informacje i wiedze posiadam szczatkowa i jesli cos co wydaje mi sie ze wiem i tak jest ktos neguje to temat draze i wyciagam wnioski

 

tu caly czas czekam na skomentowanie wczesniejszego posta przed jestersem i mam nadzieje ze pomimo krytyki tematu sie doczekam :o

 

papa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak za bardzo nie wiem, co mam skomentować.

Sama instalacja alarmowa i antenowa zasilana jest z obniżonego napięcia (zwykle 12V) i nie zrobi chyba nikomu krzywdy. Inną sprawą są gniazdka je zasilające. Tam uziemienie i różnicówka jest jak najbardziej wskazane. Każda metalowa obudowa do centralki alarmowej ma zacisk uziomowy.

Może pytanie dotyczyło DGP? Jest to instalacja dystrybucji gorącego powietrza z kominka (takie sobie prostokątne lub okrągłe kanały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak za bardzo nie wiem, co mam skomentować.

Sama instalacja alarmowa i antenowa zasilana jest z obniżonego napięcia (zwykle 12V) i nie zrobi chyba nikomu krzywdy. Inną sprawą są gniazdka je zasilające. Tam uziemienie i różnicówka jest jak najbardziej wskazane. Każda metalowa obudowa do centralki alarmowej ma zacisk uziomowy.

Może pytanie dotyczyło DGP? Jest to instalacja dystrybucji gorącego powietrza z kominka (takie sobie prostokątne lub okrągłe kanały).

 

i po to jest elektryk aby robil prad czy hydraulik aby sprawil, ze woda poplynie w kranie i kaloryferach - chyba pozostane na czytaniu i zaprzestane pisania

 

nie mozna sie znac na wszystkim - wystarczy sie znam na tym co robie i zarobie na tym wystarczajaco duzo aby zaplacic innym fachowcom :D

 

spadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec stycznia będe robił instalacje:

-wod-kan

-co

-gaz.

 

Może ktoś na priva poratować sprawdzonymi i niedrogimi fachowcami?

 

Bedę wdzięczny.

 

PS

To się robi przed izolacją cieplną (styropianem) na podłodze, czy po?

 

Napewno przed styropianem na podłodze i przed wylewkami. ;-)

Kanalizacja napewno bo idzie w podłodze, to samo jeśli chodzi o doprowadzenie wody do kranów/umywalek/kibelków

Gaz - można po posadzkach ale lepiej przed. U mnie gaz idzie na zewnątrz budynku po ścianie i dopiero we właściwym miejscu jest przebite przez ścianę. Oczywiście mówię o kuchni, co innego kotłownia gdzie pomieszczenie nie ma skrajnej ściany na zewnatrz biudynku. Ale tutaj sprawa jest prosta ponieważ rurę wewątrz domu nie mozna zabudowywać

 

JesterS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

"Gaz - można po posadzkach ale lepiej przed"

 

Nie bardzo wiem co Jesters ma na myśli ale jeśli idzie o instalację gazową to w żadnym razie nie wolno jej chować pod żadnymi posadzkami ani w ścianach.

Jedynie przejścia przez ściany czy stropy są dopuszczalne jednak w odpowiednio większej tulei ochronnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Tak, to jest ZABUDOWA instalacji gazowej.

Ja natomiast przestrzegam przed montażem takiej instalacji pod posadzkami jak i w ścianach. Opisywana zabudowa musi być bardzo łatwo dostępna do demontażu a bardziej dla nadzorowania inaczej niech sobie pisze kto chce i co chce a po zgodę na takie "chowanie" instalacji gazowej trzeba i tak udać się do gazowników - no chyba, że ktoś chce oszukać nie tyle właśnie ich co siebie samego. W takim celu mogę podrzucić kilka pomysłów ale tylko słowem mówionym:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gaz - można po posadzkach ale lepiej przed"

 

Nie bardzo wiem co Jesters ma na myśli ale jeśli idzie o instalację gazową to w żadnym razie nie wolno jej chować pod żadnymi posadzkami ani w ścianach.

Jedynie przejścia przez ściany czy stropy są dopuszczalne jednak w odpowiednio większej tulei ochronnej.

 

Można i po posadzkach

tyle że trzeba będzie je skuć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gaz - można po posadzkach ale lepiej przed"

 

Nie bardzo wiem co Jesters ma na myśli ale jeśli idzie o instalację gazową to w żadnym razie nie wolno jej chować pod żadnymi posadzkami ani w ścianach.

Jedynie przejścia przez ściany czy stropy są dopuszczalne jednak w odpowiednio większej tulei ochronnej.

 

Można i po posadzkach

tyle że trzeba będzie je skuć

 

no to faktycznie bardzo dobra rada warta zapamietania :o

 

w ten sposob to nawet na etapie budowania domu nie warto zawracac sobie glowy np. zostawianiem otworow na okna - pozniej wykuje sie dziury i wstawi belki :wink:

 

w przyszlym tygodniu gosc ma mi uruchomic kotlownie :wink: wiec w nowy rok mamy szanse wejsc z cieplym domkiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

śledzię te wszystkie dyskusje i zastanawiam się, ile powie elektryk za wykonanie instalacji na średni 150-180 m2 dom, taki bez szczególnych udziwnień, przeciętnie , wiem , że to zależy od tych "magicznych punktów" ,ale mniej - więcej, w naszym regionie, ile płaciliscie?

(w wątku" lista płac" o elektryczności od 2 tys do 6, sama robocizna)

Interesują mnie ceny lokalne Bydgosko - Toruńskie, a konkretnie

instalacja elektryczna i alarm, bez materiałów

aa- no i gratuluje tym co sobie sami robią :wink:

pozdrawiam

E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanalizacja to nawet przed chudziakiem.

:-) - tak, tak - to mam już zrobione.

 

Jednak przydaje się to nasze forum.

Tak jak co i wod-kan chciałem zrobić przez styropianem - tako tym że rury gazowe musza być na wierzchu to nie miałem pojęcia.

 

To chyba będzie jeden z argumentów za płytą indukcyjną w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Jesters

 

"Można i po posadzkach

tyle że trzeba będzie je skuć"

 

PO posadkach i owszem można NIGDY POD posadzkami ale już ani słowem więcej przekonywać nie będę bo jak zechcesz to i tak schowasz te rury gazowe pod posadzką ale, że to pozostaje w sprzeczności z przepisami i że gazownia nie podłączy do takiej instalacji gazu to nie mój problem.

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...