Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Pytanie, czy ktos z forumowiczow wie, gdzie mozna w dobrej cenie kupic drewno na deskowanie wiezby?

 

Szukam taniego tartaku w okolicach Bydgoszczy lub Torunia...

 

Pozdrawiam!

 

Moja rada: nie szukaj taniego, szukaj solidnego tartaku.

Zaoszczędzisz kilka setek a potem możesz stać 4 tygodnie bo facet nie ma drewna. Ustalisz cieślę i co? Nie będzie czekał na Twoje drewno - idzie na kolejną budowę i masz te kilka setek do tyłu

 

Szukaj kogoś kto Ci zapewni na mocy umowy że drewno będzie na czas i w gatunku jaki zamawiasz. Ja miałem problemy z tartakiem bo jak się potem okazało, nie mozna szybko zorganizować belek o tak duzym jak u mnie przekroju i to w długości 10 metrów. Kilka takich belek. Co z tego że miałem jakąś część jak bez tego nie było co składać dachu. O ile cieśla miał robotę i poszedł na inną budowę jak ja czekałem na drewno ale u Ciebie może być tak że będziesz cieśli szukał z dnia nadzień. A wtedy dopiero przepłacisz.

 

Moje zmagania dotyczyły tartak na Ujejskiego w Bydgoszczy - nie polecam - facet robi wszystko żeby wszystko profewsjonalnie wyglądało ale jak były problemy to potrafił wiać z podwórka, zamykać bramę przedemną (żona) lub nieodbierać telefonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie można do końca czerwca 2008 składać wnioski o zwrot Vatu wydatków do końca 2007

 

pozdrawiam

 

Złożyłem w połowie stycznia i po 3 tygodniach (czyli w zeszły piątek) miałem zwrot na koncie.

Jestem pod wrażeniem pracy II-go US w Bydgoszczy.

 

Mozesz napisać pobieżnie od kiedy liczą się faktury?

Ja wyczytałem że dopiero jak pozwolenie jest juz prawomocne. Ja np kupowałem materiał już w styczniu (2007) a pozwolenie mam z marca.

Czy są jakieś wytyczne?

Bo sporo jest kasy do oddania ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie, czy ktos z forumowiczow wie, gdzie mozna w dobrej cenie kupic drewno na deskowanie wiezby?

 

Szukam taniego tartaku w okolicach Bydgoszczy lub Torunia...

 

Pozdrawiam!

 

Moja rada: nie szukaj taniego, szukaj solidnego tartaku.

Zaoszczędzisz kilka setek a potem możesz stać 4 tygodnie bo facet nie ma drewna. Ustalisz cieślę i co? Nie będzie czekał na Twoje drewno - idzie na kolejną budowę i masz te kilka setek do tyłu

 

Szukaj kogoś kto Ci zapewni na mocy umowy że drewno będzie na czas i w gatunku jaki zamawiasz. Ja miałem problemy z tartakiem bo jak się potem okazało, nie mozna szybko zorganizować belek o tak duzym jak u mnie przekroju i to w długości 10 metrów. Kilka takich belek. Co z tego że miałem jakąś część jak bez tego nie było co składać dachu. O ile cieśla miał robotę i poszedł na inną budowę jak ja czekałem na drewno ale u Ciebie może być tak że będziesz cieśli szukał z dnia nadzień. A wtedy dopiero przepłacisz.

 

Moje zmagania dotyczyły tartak na Ujejskiego w Bydgoszczy - nie polecam - facet robi wszystko żeby wszystko profewsjonalnie wyglądało ale jak były problemy to potrafił wiać z podwórka, zamykać bramę przedemną (żona) lub nieodbierać telefonów.

 

Jesters niestety ma rację- my też się na niego nadzialiśmy, do dziś nam wisi kasę.....

Niestety takich jest więcej :cry:

Na pocieszenie ammy wyrok sądu, ciekawe tylko, czy da sie odzyskać pieniądze, bo nerwy już stracone.

Nie życzę nikomu takich "atrakcji"

Ale cóż, takie życie- nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi.

Radzie wszystkim -; wypytujcie i sprawdzajcie- jak mawiał towarzysz Lenin- ufać jest dobrze, ale sprawdzać jest lepiej :wink:

pozdrawiam

E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie można do końca czerwca 2008 składać wnioski o zwrot Vatu wydatków do końca 2007

 

pozdrawiam

 

Złożyłem w połowie stycznia i po 3 tygodniach (czyli w zeszły piątek) miałem zwrot na koncie.

Jestem pod wrażeniem pracy II-go US w Bydgoszczy.

 

Mozesz napisać pobieżnie od kiedy liczą się faktury?

Ja wyczytałem że dopiero jak pozwolenie jest juz prawomocne. Ja np kupowałem materiał już w styczniu (2007) a pozwolenie mam z marca.

Czy są jakieś wytyczne?

Bo sporo jest kasy do oddania ;-)

Pytanie podatnika: Czy we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, można ująć faktury, dotyczące materiałów zakupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

 

W dniu 7 czerwca 2006r. wpłynął wniosek Pana N. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik stwierdził w swoim wniosku, że zakupił na budowę domu:

 

- beton komórkowy za kwotę 6.380,60 zł w dniu 28 grudnia 2004r.;

- drewno sosnowe za kwotę 2.585,48 zł w dniu 25 stycznia 2005r.;

- drewno świerkowe za kwotę 2.265,66 zł w dniu 26 kwietnia 2005r.

W związku z tym Podatnik zwraca sie z zapytaniem, czy materiały, zakupione przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, może uwzględnić we wniosku VZM-1 i ująć w wykazie VZM-1/A. Zdaniem Wnioskodawcy, we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym może on ująć faktury, dotyczące materiałów zakupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

 

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że w opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005r. Nr 177, poz. 1468).

 

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wyjaśnia się co następuje:

 

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków, poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

 

1. budową budynku mieszkalnego;

 

2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

 

3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

 

Zwrot, o którym mowa w cytowanym powyżej ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. (w myśl art. 3 ust. 2 ww. ustawy).

 

Zgodnie z art. 3 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym dotyczy wydatków, poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2005r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem VAT.

 

Art. 5 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że wniosek może być złożony:

 

1. po zakończeniu inwestycji, o której mowa w art. 3 ust. 1, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji albo

 

2. raz w roku, z tym że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do dnia 30 czerwca 2008r.

 

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków, związanych z budownictwem mieszkaniowym, prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

 

1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

 

2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

 

Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym od tego, czy zakup materiałów budowlanych nastąpił przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wymagane jest jedynie, by wydatki poniesione i udokumentowane były fakturami, wystawionymi od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r.

Natomiast odnośnie pozwolenia na budowę (w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie) należy uznać, że wystarczające jest, aby pozwoleniem na budowę inwestor dysponował w momencie składania wniosku o zwrot. Możliwe jest zatem, że Podatnik poczyni wydatki wcześniej, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Stanowisko Wnioskodawcy jest więc prawidłowe.

 

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

 

 

Żródło: http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=124615&i_smpp_s_strona=2

Mam nadzieje, że pomogłam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....... wystarczające jest, aby pozwoleniem na budowę inwestor dysponował w momencie składania wniosku o zwrot. Możliwe jest zatem, że Podatnik poczyni wydatki wcześniej, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę......

 

no i pieknie

 

bardzo dziekujemy za rozwianie wszelkich watpliwosci choc my osobiscie nie mamy takich problemow - wszystko kupowane po wydaniu PNB :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Radziłbym aby jednak każdy w swoim US upewnił się co do takiej możliwości.

 

Chcę zwrócić uwagę na fakt iż przytoczony przykład mówi o zwrocie części pieniędzy poniesionych na budowę czy remont domu i nie zamierzam z tym polemizować.

Nie mam jednak pewności a raczej jestem pewien, że te przepisy nie stanowią podstawy do zwrotu VAT na materiały budowlane. I jeśli Idzie o VAT to z pewnością nie można go odliczyć od materiałów zakupionych przez uzyskaniem pozwolenia na budowę.

 

Możzna się z moim zdaniem nie zgadzać ale należałoby jednak upewnić w US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zwrócić uwagę na fakt iż przytoczony przykład mówi o zwrocie części pieniędzy poniesionych na budowę czy remont domu i nie zamierzam z tym polemizować.

Nie mam jednak pewności a raczej jestem pewien, że te przepisy nie stanowią podstawy do zwrotu VAT na materiały budowlane. I jeśli Idzie o VAT to z pewnością nie można go odliczyć od materiałów zakupionych przez uzyskaniem pozwolenia na budowę.

 

Możzna się z moim zdaniem nie zgadzać ale należałoby jednak upewnić w US.

 

kolego

 

kolezanka wlasnie pisze o tym VATcie i o roznicy wynikajacej ze wzrostu stawki VAT na podstawową z obnizonej

 

Jesli to jest niezrozumiale to bez kitu nie wiem co wiecej by trzeba bylo napisac i w jakiej formie aby nie bylo wiecej pytan i watpliwosci ......

 

niech moze faktycznie kazdy zadzwoni i sie zapyta w US bo opisywanie na forum jak widac czasami efektow nie przynosi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz napisać pobieżnie od kiedy liczą się faktury?

Ja wyczytałem że dopiero jak pozwolenie jest juz prawomocne. Ja np kupowałem materiał już w styczniu (2007) a pozwolenie mam z marca.

Czy są jakieś wytyczne?

Bo sporo jest kasy do oddania ;-)

 

Dokładnie jak piszesz.

Od uprawomocnionego pozwolenia na budowę.

Kserokopię pozwolenia musisz dołączyć do papierów.

Ja przed pozwoleniem kupiłem tylko gazobeton.

Poprosiłem kolegę aby wziął to na swoją firmę - i sprzedał mi po tej samej cenie jak już będę miał pozwolenie.

 

P.S.

Przeczytałem właśnie poniższy post Lidka i Janusz.

Hm - moje wiadomości były zgoła inne.

Nie pamiętam czy przeczytałem o tym bezpośrednio w Ustawie, czy też w licznych interpretacjach na stronach www.

W związku że jakość tych interpretacji bywa różna - nie zamierzam polemizować z Lidka i Janusz. Wygląda - ze wiedzą co piszą.

:-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli macie wątpliwości to poprostu telefon do US.

Można poczytać równiez w:

http://www.infor.pl/temat-dnia/65231,Zwrot-VAT-na-materialy-budowlane-w-2008-r.html

 

Nie neguję tego co piszesz.

Poprostu miałem inne informacje i zapewniam Cię, ze nie były wyssane z palca.

Ale może masz rację. Ba - dla interesu naszego wspólnego kolegi - życzę mu tego

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli macie wątpliwości to poprostu telefon do US.

Można poczytać równiez w:

http://www.infor.pl/temat-dnia/65231,Zwrot-VAT-na-materialy-budowlane-w-2008-r.html

 

Nie neguję tego co piszesz.

Poprostu miałem inne informacje i zapewniam Cię, ze nie były wyssane z palca.

Ale może masz rację. Ba - dla interesu naszego wspólnego kolegi - życzę mu tego

:-)

 

5 SEKUND TEMU SKONCZYLEM ROZMAWIAC Z URZEDEM SKARBOWYM

 

JESLI FAKTURY SA WYSTAWIONE PRZED WYDANIEM PNB TO DO DOKUMNENTOW NALZY ZALACZEC KSERO AKTU NOTARNALIANEGO I PO SPRAWIE

 

NIE ZALEZY TO OD URZEDU I UZNANIA TYLKO TAK JEST I KONIEC

 

JESLI KTOS MA JESZCZE WATPLIWOSCI TO BEZ KITU NIE WIEM CO TU JESZCZE MOZNA NAPISAC

 

NO CHYBA PO ZA TELEFONAMI DO US I PROSBA O OSOBISTE ZADZWONIENIE :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...