Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Aha jeszcze jedno- jak to jest ze studnią? trzeba projekt, pozwolenie? skąd wiedzieć gdzie kopać? kopać czy wiercić? - w Przyłękach jest piach.

Hm o studni już było :D

Zadzwoń do studniarza (moge podac namiar), pogadaj, może przyjedzie i doradzi.

Żadnych pozwoleń.

 

My mamy na 18 metrach i używamy do celów domowych, pitnych, mycia się. Jest bardzo dobra.

Nawet nie zgłaszaliśmy nigdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żadnych pozwoleń.

 

Nawet nie zgłaszaliśmy nigdzie.

 

Przed przystąpieniem do kopania czy wiercenia każdej studni (nawet tej na potrzeby gospodarcze), należy zgłosić ten fakt w starostwie powiatowym.

Jeżeli trzeba (nie szukałam żadnych aktów prawnych na ten temat) to trzeba.

 

Ja tego nie zrobiłam i nie zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli trzeba (nie szukałam żadnych aktów prawnych na ten temat) to trzeba.

 

Ja tego nie zrobiłam i nie zrobię.

 

Mnie tam nic do tego ;)

 

Ustawa Prawo Wodne z 18 lipca 2001r (Dz.U. z 2005r nr 239, poz.2019), Ustawa Prawo geologiczne i górnicze z 4 lutego 1994r (Dz.U. z 2005r nr228, poz. 1947) oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z 3 października 2005r w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać dokumentacje hydrogeologiczne i geologiczno – inżynierskie (Dz.U. z 2005r nr 201 poz. 1673).

 

- to jakby komuś chciało się kiedyś do poduszki poczytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name=papuch"

 

Aha jeszcze jedno- jak to jest ze studnią? trzeba projekt' date=' pozwolenie? skąd wiedzieć gdzie kopać? kopać czy wiercić? - w Przyłękach jest piach. [/quote]

 

A co to ma byc za studnia? Pitna docelowa? Ja taka wiercilem na 24m. Projekt ani pozwolenie nie jest potrzebnie. Teoretycznie nalezy zrobic zgloszenie, ale ja o tym zapomnialem (jak rowniez inwentaryzacja powykonawcza tego nie uwzglednila). Nadzor budowlany sie przyczepil podczas robienia odbioru, ale zalatwilem temat przez naniesienie studni "po fakcie" przez firme, ktora robila inwentaryzacje.

 

Michal

 

Dla studni których głębokość jest równa lub mniejsza niż 30 metrów poniżej poziomu terenu,pobór wody mniejszy niż 5m3/dobę lub 0,5m3/h wystarczy tylko zgłoszenie do gminy i odczekanie 30 dni na uprawomocnienie i nic więcej. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno-też wiadomość z forum- trzeba jeszcze mieć akt notarialny i mapkę do celów projektowych z zaznaczonym miejscem gdzie ma być kopana/wircona. No i tak jak piszesz 30 dni przed kopaniem. Teraz czekam na zaadoptowany projekt domu. Czekam ale jestem pewna że trzeba jakieś inne dokumenty do złożenia o pozwolenia. Czy można założyć prąd budowlany przed pozwoleniem na budowe? Może nasi kochani sąsiedzi dadzą nam prąd na podlicznik... nie wiem jeszcze co robić. Żeby robić studnie potrzebny jest prąd, prawda?

pap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj studniarz wiercil studnie recznie, nie potrzebowal pradu. Pewnie "profesjonalne" firmy zasilaja wiertlo z samochodu, tak sobie to wyobrazam. Prad potrzebujesz, zeby potem wyciagnac wode hydroforem z glebokosci :-)

 

Prad budowlany mozna miec przed pozwoleniem na budowe bez problemu. Potrzebujesz akt wlasnosci i zaprzyjaznionego elektryka :-) Nie znam dokladnej procedury, bo zlecilem to elektrykowi, ktory wszystkie kwity i pomiary zalatwil z Enea i fizycznie zamontowal skrzynke, ale zalatwialem to na pewno przed pozwoleniem na budowe.

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podlicznik... nie wiem jeszcze co robić. Żeby robić studnie potrzebny jest prąd, prawda?

pap

 

Profesjonalna firma jest samowystarczalna czyli jeśli ma sprzęt napędzany elektrycznie to powinna mieć własny agregat prądotwórczy.Jest jeszcze metoda wiercenia ręcznie więc tu prąd potrzebny jest tylko do zasilenia hydroforu chyba że można zrobić pompowanie próbne również pompą ręczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do sprzedania stemple 140 sztuk oraz garaż blaszany.

Osówiec Wybudowanie.

 

Stemple 2,80m 4zł/szt

Garaż blaszak (solidna konstrukcja) 2,80 x 5,10 x 2,20 (Szer x dług x wys) cena 800 zł

Dopiero w domu zorientowałem się, że na zdjęciu więźba sąsiada wygląda jakby leżała na blaszaku.

Link do zdjęcia blaszaka:

http://picasaweb.google.com/piotr.kleist/Rozne#5373261974219858914

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prad budowlany mozna miec przed pozwoleniem na budowe bez problemu. Potrzebujesz akt wlasnosci i zaprzyjaznionego elektryka :-) Nie znam dokladnej procedury, bo zlecilem to elektrykowi, ktory wszystkie kwity i pomiary zalatwil z Enea i fizycznie zamontowal skrzynke, ale zalatwialem to na pewno przed pozwoleniem na budowe.

 

Michal

 

dasz mi namiary na tego elektryka?

powiedzcie czy kierownikiem budowy może być szef ekipy budującej dom?

jestem lajkonik ale wydawało mi się że to powinien być ktoś obiektywny nie związany z ekipą żeby mógł wyktkąć ewentualne błedy. Z drugiej strony -szybciej idzie robota kiedy kier bud jest ciągle na miejscu.

pap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Myślę, że mylisz kierownika budowy z ins. nadzoru.

Kierownikiem jak najbardziej może być szef ekipy budujacej ale jak sam zauważasz to w takiej sytuacji jest to samokontrola czyli brak kontroli.

 

Wypełniać dziennik to możesz sam - to żadna filozofia - po prostu piszesz co i kiedy było wykonywane.

Inspektor nadzoru musi posiadać odpowiednie uprawnienia do nadzorowania budowy jakie wątpię czy posiada budowlaniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że mylisz kierownika budowy z ins. nadzoru.

Kierownikiem jak najbardziej może być szef ekipy budujacej ale jak sam zauważasz to w takiej sytuacji jest to samokontrola czyli brak kontroli.

 

Wypełniać dziennik to możesz sam - to żadna filozofia - po prostu piszesz co i kiedy było wykonywane.

Inspektor nadzoru musi posiadać odpowiednie uprawnienia do nadzorowania budowy jakie wątpię czy posiada budowlaniec.

 

Dodam jeszcze, ze kierownik budowy jest wymagany, inspektor - juz nie. Mysle, ze najtanszy i najpewniejszy sposob to powolac kierownika budowy kompletnie niezaleznego od ktorejkolwiek z ekip budowlanych. W ten sposob sila rzeczy bedzie tez czesciowo pelnil role inspektora - latwiej mu bedzie wytykac wszelkie bledy wykonawcow. Inpektora mozesz oczywiscie powolac niezaleznie, ale po co placic podwojnie, lepiej jeden porzadny kierbud. Na priv do papucha wyslalem namiary na mojego kierbuda, z ktorego bylem zadowolony i na elektryka, o ktorego bylo pytane.

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prad budowlany mozna miec przed pozwoleniem na budowe bez problemu. Potrzebujesz akt wlasnosci i zaprzyjaznionego elektryka :-) Nie znam dokladnej procedury, bo zlecilem to elektrykowi, ktory wszystkie kwity i pomiary zalatwil z Enea i fizycznie zamontowal skrzynke, ale zalatwialem to na pewno przed pozwoleniem na budowe.

Z tym pradem to nie jest tak do końca . Naprzeciwko nas buduje się pan , taka szara ładna skrzynka stoi ale on prądu nie ma. Bo ENEA każe czekać.

 

 

papuch ten elektryk "nasz" zaprzyjaźniony to partner na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

papuch ten elektryk "nasz" zaprzyjaźniony to partner na forum.

 

Aga, elektryk o ktorym pisalem to nie jest partner, ktos zupelnie inny. partner zrobil nam swietnie instalacje elektryczna, alarmowa i TV, ale przylacza do domu, odbiory instalacji itp. robil mi ktos inny.

 

Jesli chodzi o prad budowlany, ja na 100% mialem go w maju, a pozwolenie 3 m-ce pozniej. Przeciez mozesz postawic sobie np. budynek gospodarczy bez pozwolenia i co, tez pradu ci do dzialki nie podlacza? Podlacza, tylko na taryfie dla przedsiebiorstw, a nie osob prywatnych.

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o prad budowlany, ja na 100% mialem go w maju, a pozwolenie 3 m-ce pozniej. Przeciez mozesz postawic sobie np. budynek gospodarczy bez pozwolenia i co, tez pradu ci do dzialki nie podlacza? Podlacza, tylko na taryfie dla przedsiebiorstw, a nie osob prywatnych.

 

Michal

 

Dzięki Michał za namiary na elektra i kierbuda! Powiem wam że dokumentacja z biura arch już w starostwie tylko nie wiem dlaczego najpierw wysyłają dokumenty a dopiero potem robią przeróbki w projekcie? Głupia ja nie zapytałam kiedy rozmawiałam z arch! ;-(

Taraz o prądzie: My niestety skrzyneczki nie mamy i powiedziano nam że jakieś 2 lata to może dojedzie prąd(mają rok na projekr i rok na fizyczne przyłaczenie). Wczoraj rozmawiałam z naszym budowlańcem który powiedział że jeśli chodzi o prąd to teraz się mamy nie martwić bo jeśli się uda wystartować w połowie października/listopad to załatwi agregat i zapłacimy za 20 litrów benzyny w ten sposób postawimy stan zero+ studnia. Powiedział ze zobaczymy jaka będzie koniunktura z prądem na wiosne i zdecydujemy. Powiedzcie mi jak długo się czeka na przyłącze budowlanego i jak drogo to wychodz. Meehowy napisał ze płaci się jak za taryfę dla przedsiębiorstw - to mnie nie ucieszył. W tym miesiącu opłacałam rachunek za firmę po moim śp. tacie. Miał lecznice i prąd na działalność - w związku z tym że już nie użył dużo prądu w wakacje (5 KW) sądziłam że rachunek nie zrobi na mnie wrażenia. Jednak była to kwota 98 zł! z czego chyba 3 zł to było zużycie a reszta to opłaty nie wiadomo za co. Jakie są rachunki za prąd budowlany w takim razie?

pozdrawiam

pap

ps. OtoKero- jestem płeć piękna (może zbyt dużo powiedziane że piękna) w każdym razie baba ze mnie a nie facet ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

Zdecydowanie popieram korzystanie z agregatu.

P..yć energetykę. Koszt agregatu nie jest wcale taki duży dzisiaj a satysfakcja z niezależności jak dla mnie spora.

Koszt prądu budowlanego ze wszystkimi jego składnikami nie jest wcale mały a i ciągle przedłużacze w użyciu. Agregat góruje nad tym, że tam gdzie go postawisz masz prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taraz o prądzie: My niestety skrzyneczki nie mamy i powiedziano nam że jakieś 2 lata to może dojedzie prąd(mają rok na projekr i rok na fizyczne przyłaczenie). Wczoraj rozmawiałam z naszym budowlańcem który powiedział że jeśli chodzi o prąd to teraz się mamy nie martwić bo jeśli się uda wystartować w połowie października/listopad to załatwi agregat i zapłacimy za 20 litrów benzyny w ten sposób postawimy stan zero+ studnia. Powiedział ze zobaczymy jaka będzie koniunktura z prądem na wiosne i zdecydujemy. Powiedzcie mi jak długo się czeka na przyłącze budowlanego i jak drogo to wychodz. Meehowy napisał ze płaci się jak za taryfę dla przedsiębiorstw - to mnie nie ucieszył. W tym miesiącu opłacałam rachunek za firmę po moim śp. tacie. Miał lecznice i prąd na działalność - w związku z tym że już nie użył dużo prądu w wakacje (5 KW) sądziłam że rachunek nie zrobi na mnie wrażenia. Jednak była to kwota 98 zł! z czego chyba 3 zł to było zużycie a reszta to opłaty nie wiadomo za co. Jakie są rachunki za prąd budowlany w takim razie?

 

Prad budowlany jest rozliczany (prznajmniej ja tak mialem) wg taryfy C11 (jak dla malych przedsiebiorstw), a nie G11(12) jak dla gospodarstw domowych. Popatrz na ceny na stronie Enei.

 

Jesli chodzi o czas przylaczenia, to nie znam szczegolow, ale domyslam sie, ze kazdy dostawca mediow ma obowiazek przylaczenia w jakims czasie (2 lata?) od podpisania z toba umowy. Tak jest np. z TPSA - idziesz do salonu i podpisujesz umowe, zobowiazujac sie ze bedziesz korzystac z uslug, jak ci doprowadza medium do domu. Po podpisaniu umowy TPSA musi ci w ciagu 2 lat doprowadzic kabel do dzialki. Z Enea jest podobnie. W moim przypadku umowe podpisal poprzedni wlasciciel ziemi i Enea tez musiala w ciagu 2 lat doprowadzic prad do dzialki i to zrobila. Oczywiscie stalo sie to rok po tym jak zaczalem budowe. Po prostu prad budowlany trzeba sobie "zalatwic" we wlasnym zakresie. Pewnie agregat jest najtanszym rozwiazaniem, ale jak chcesz miec cisze i prad od dostawcy, to musisz go sobie pociagnac od najblizszego punktu: sasiada, slupa itp. Ja na przyklad mialem linie napowietrzna nn biegnaca przy granicy mojej dzialki i z tej linii elektryk podlaczyl mi brad budowlany (zaciski, skrzynka, licznik itd.), natomiast prad docelowy podlaczyli mi zupelnie z innego miejsca (nowa linia w ziemi) rok pozniej.

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...